První komerční 5G síť nebude ani v Číně, ani v USA

  15:43aktualizováno  15:43
Na pátek 5. dubna je naplánováno spuštění světově první komerční 5G sítě. Nestane se tak ovšem ani v Číně, ani ve Spojených státech. Jako první komerční provoz telekomunikačních služeb páté generace spustí totiž Jižní Korea. Předežene tak i Japonsko.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Jižní Korea doufá, že se jí díky nové technologii podaří učinit průlom v oblastech jako chytrá města a autonomní vozy a zvýšit hospodářský růst, který byl loni nejnižší za šest let.

Nová technologie umožňuje až dvacetkrát vyšší rychlost přenosu dat než širokopásmová technologie LTE označovaná jako 4G, někdy může být však až stokrát rychlejší. Mimo toho 5G nabízí i lepší podporu umělé inteligence a virtuální reality.

Jihokorejská firma Samsung Electronics byla první, která v únoru představila 5G telefon, více viz K čemu je dobré 5G? Podívejte se, jak to vysvětluje Samsung. Podle některých analytiků tak zaujala přední pozici na trhu 5G. Místní menší konkurent LG Electronics plánuje představit 5G chytrý telefon koncem dubna.

Jihokorejští mobilní operátoři podle agentury Reuters za kampaně propagující 5G utratili miliardy. Největší operátor SK Telecom, který má celkem dvacet sedm milionů uživatelů, očekává do konce letošního roku zhruba jeden milion zájemců o 5G.

Podle loňské prognózy poradenské společnosti Deloitte by vlastní 5G síť mělo letos spustit celkem 25 operátorů, příští rok by se pak jejich počet měl zdvojnásobit. Koncem roku 2018 novou technologii testovalo sedmdesát dva operátoři. Například německá skupina Deutsche Telekom spustila první vysílače umožňující přenos signálu 5G loni v říjnu, na čtyřech vysílačích v Berlíně operátor testoval tento předběžný standard v živém provozu (více viz Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou už postavené).

Například americký operátor Verizon plánuje svou 5G síť spustit ve dvou městech ve čtvrtek 11. dubna, tedy o téměř týden později než Jižní Korea.

V mnoha zemích zbrzdily výstavbu sítí páté generace obavy o bezpečnost v souvislosti s technologiemi čínské firmy Huawei. Použít při výstavbě 5G sítí technologie této společnosti zakázaly například australské či novozélandské úřady (více viz Huawei má velký problém. Novozélandské úřady odmítly jeho 5G technologii).

Tažení proti Huaweii započala americká vláda, která se snažila přesvědčit i evropské spojence. Americká snaha nicméně v Evropě nepadla na úrodnou půdu: žádný z evropských států totiž společnosti Huawei výslovně nezakázal možnost ucházet se o zakázku na vybudování evropských sítí 5G. Více viz Může za to Huawei. Evropa se staví proti tlaku USA).

Jižní Korea se těchto obav snaží nicméně nevšímat. Dva ze tří největších mobilních operátorů v zemi, tedy SK Telecom a KT totiž technologie této čínské společnosti nepoužívají. Použil je pouze menší mobilní operátor LG Uplus.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Samsung pustil do světa ohebný model Fold. Rýha v displeji je dost vidět

Samsung Galaxy Fold

Revoluční ohebný model Galaxy Fold se konečně dostal do rukou novinářů a známých osobností. Se světem se podělili o své...

Šampion ve střední třídě se 48MPix foťákem. Recenze Xiaomi Redmi Note 7

Redmi Note 7 od Xiaomi

Nejnovější model Redmi Note 7 od Xiaomi je pořádně lákavým smartphonem. Nejen, že má nejjemnější fotoaparát...

Vypečený dárek ke každému xiaomi. Antivir měl zadní vrátka

Xiaomi Mi Mix 3 boduje poctivou vysouvací konstrukcí a špičkovou výbavou. I...

Malware je asi to poslední, co by uživatel ve svém smartphonu uvítal. Jenže škodlivý kód může být v zařízení hned po...

Problémy převratného ohebného Samsungu. Loupe se mu displej

Poškozený displej ohebného smartphonu Galaxy Fold

První vzorky ohebného smartphonu Galaxy Fold, které výrobce poslal recenzentům, zaznamenávají zvýšenou frekvenci...

Nechtěný digitální půst. Tříletý syn zablokoval iPad na téměř půl století

Ilustrační snímek

Nikdy nenechávejte své děti bez dohledu s vašimi mobilními zařízeními. Doporučení, které po vlastní zkušenosti bude...

Další z rubriky

Více datové svobody pro studenty. Vodafone jim dá k tarifu pass zdarma

Ilustrační snímek

Studenti, kteří si u Vodafonu nově pořídí tarif #jetovtobě, se již nemusí omezovat při surfování na sociálních sítích....

Nejvýhodnějším tarifem bez úvazku drtí konkurenci. Ale jen v dubnu

T-Mobile vylepšil bezúvazkovou variantu základního tarifu Mobil S

Při pořízení základního tarifu T-Mobilu bez úvazku lze až do konce dubna ušetřit. Při objednávce přes e-shop je oproti...

Předražené vyúčtování určitě operátorovi zaplaťte, radí regulátor

Ilustrační snímek

Obdrželi jste od svého operátora měsíční vyúčtování na částku, s jejíž výší nesouhlasíte? Takové máte právo reklamovat,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz