Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

RECENZE: Minidisk walkman MZ-R909 - jak dopadla vlajková loď Sony?

  5:00
Technet podrobil důkladnému testu nejdražší produkt z řady Sony minidisk walkmanů. Jak v testu přístroj dopadl a co lze za 12 tisíc korun očekávat? Nevyplatí se raději počkat na novou řadu minidisků?

Pohled zpět...

Nedávno Technet přinesl test minidisk walkmanu/rekordéru MZ-R501PC (čtěte zde). Nyní se mi dostal do ruky jeho mladší a dražší bratříček. Už jsem na něj upozorňoval v předchozím testu, nejedná se o žádný jiný walkman, než nástupce skvělé MZ-R901, minidisk MZ-R909. Tento model se stal vlajkovou lodí Sony a z toho vyplývá, že spadá do nejvyšší třídy přenosného audia. Jeho design, funkce, velikost, ale i výbava se zdají na první pohled dokonalé. Je tomu tak opravdu? Pojďme se na něj podívat zblízka…

Podívejme se zblízka…

Po otevření nevelké krabice se mi dostal do ruky taktéž nevelký přístroj. Ihned na první pohled mě zaujal zvláštní povrch. Nejedná se totiž o plast. Celý kryt je vyroben z magnesia. Přístroji tento prvek dává na kráse a na elegantnosti a posunuje ho do nejvyšší kategorie. Při dotyku jsem vždy měl pocit, že držím něco velice cenného, jako šperk. Přední straně přístroje vévodí rozměrný třířádkový display. Celý přístroj je také velice lehký. S dodávanou baterií váží pouhých 137 gramů. Barvy jsou tři - stříbrná, červená, modrá (na našem trhu je, a také asi bude, pouze ve stříbrném provedení) . Já osobně jsem pro elegantnost a tu dle mého názoru dodává v plném rozsahu pouze stříbrný povrch. Záleží ale samozřejmě na vkusu každého z nás. Na pravém boku jsou dvě zdířky. Bílá pro optický kabel a červená pro mikrofon. Zespodu je otvor pro adaptér a konektory umožňující dobíjení v dodávaném stojánku. Otvor slouží také pro připojení redukce na tužkové baterie. Z levé strany se vkládá nabíjecí baterie.

MZ-R909

MZ-R909

Display

Rozměrný třířádkový display je umístěn v levé horním rohu přední části přístroje. Všechny informace jsou přehledně a čitelně zobrazeny. Musím upozornit, že zobrazovací plocha není podsvětlena (to je pouze display na dálkovém ovladači). Tato část MD walkmanu splňuje všechny mé požadavky na sto procent a nemám mu, co vytknout.

Tlačítka…

Základní ovládací prvky jsou umístěny v pravé horní části přístroje. Bezprostředně pod displayem je tlačítko „Rec“. Po jeho stisknutí začnete minidisk nahrávat. Existují tři možnosti zdroje. První je jakýkoliv CD přehrávač, ke kterému připojíte minidisk optickým kabelem. Druhou možností je PC Link (není součástí dodávky), též připojitelný k PC. Poslední možností je připojit mikrofon a požít minidisk jako diktafon. Nahrávat lze opět v několika režimech. Základním a nejkvalitnějším je klasický mód SP. Na jeden minidisk se vejde 74 respektive 80 minut záznamu. Při tomto nahrávání je použit vylepšený formát ATRAC tzv. ATRAC type-R, který by měl zaručit přesnější výšky. Dále můžete použít LP2 (160 minut záznamu), LP4 (320 minut záznamu) nebo Mono (160 minut záznamu). Z vlastní zkušenosti použití LP4 nedoporučuji. Hudba je v podstatě k neposlechu. Jakoby vzdálená, schází jí sytost a barvitost. Ne, LP4 rozhodně ne.
Hlavní funkce zajišťuje kruhový joystick stříbrné barvy. Při jeho zatlačení dovnitř je aktivována funkce „Play“ a spuštěno přehrávání. Při vyklenutí do stran se dá přeskakovat z jedné skladby na druhou. Napravo od displaye je tlačítko „Group/Cancel“. To umožňuje vytvářet skupiny skladeb, kterým poté jde určit speciální nastavení podle potřeb. Druhou funkci snad nemusím vysvětlovat.
Velice šikovně se mi zdálo umístěné kolečko, kterým lze rolovat v menu nebo v seznamu skladeb. Je na pravém boku, úplně nahoře. Velice šikovně se s ním operuje palcem pravé ruky. Mezi jeho další funkce patří spuštění menu a funkce „Enter“, stačí ho jednoduše stisknout dovnitř.
Na levém boku jsou ještě tlačítka „T Mark“, kterým se rozdělují skladby na více stop, a „End search“ , s jehož pomocí se ihned přesunuje na konec poslední nahrávky. Posledním tlačítkem je „Hold“, kterým se deaktivují všechna ostatní.
Celkově vzato, jsou tlačítka logicky a šikovně umístěna, jdou velice lehce stisknout a i poslepu v kapse jsem se podle jejich tvaru nespletl. Jen „Hold“ jde občas trošku ztuha přesunout z jedné polohy do druhé, i když je dobře umístěno.

Funkce…

… těch je opravdu hodně. Zkusím to vzít nějak popořádku. Kromě již zmiňovaných, které vykonávají tlačítka pouhým stisknutím, je v menu několik důležitých funkcí a nastavení.
 Mezi nejzajímavější patří možnost nastavení data a času, sleep, editace skladeb, vkládání jmen skladbám a albům. Dále máte na výběr několik módů přehrávaní, opakování skladby, disku, náhodné přehrávaní, úvod. Display můžete nastavit kontrast, aby byl dobře čitelný i za silného slunečního záření.
 Zvýraznit basy můžete pomocí funkce Mega bass ve dvou stupních. U dodávaných sluchátek se mi stávalo, že se občas basy při druhém stupni zvýraznění rozpadaly. U kvalitních polštářkových sluchátek jsem tento problém nezaznamenal.
 Přístroj dokonce umí kopírovat CD-Text. Samozřejmě při použití zvláštní kabeláže, která není součástí dodávky.   

MZ-R909

MZ-R909

Příslušenství…

…je tentokrát silnou stránkou výrobku. Jelikož se jedná o výrobek nejvyšší třídy, konečně Sony ukázalo dobráckou tvář a v krabici se dá najít několik užitečných věciček.
 Jednou z nejzajímavějších věcí je již zmiňovaný nabíjecí  stojánek, do kterého  lze přístroj postavit a nabíjet. Zezadu stačí připojit dodávaný adaptér. Přístroj vypadá v „kolébce“ velice elegantně a když je postaven na stůl, určitě ostudu neudělá. Na přední části je ještě červená dioda, která se po vložení přístroje ihned rozsvítí a indikuje proces nabíjení.
 Neméně užitečným jsem shledal také pouzdro na pásek. To je vytvořeno přesně pro potřeby „devětsetdevítky“. I když se musím přiznat, že není nad pravé pevné kožené pouzdro, ve kterém přístroj lépe sedí a je i více chráněn proti nechtěným nárazům či pádům.
 Třetí užitečnou věcičkou je redukce pro tužkové baterie. Jelikož přístroj používá speciální tenkou baterii Sony (výhoda oproti levnějším modelům - nikde nevystupuje nevzhledný hrb způsobený použitím tužkových baterií) , nelze do něho vkládat obyčejnou baterii. Proto je v příslušenství redukce připevněná ke spodní části minidisku. Vše funguje bez problému. Jedinou výtku mám k barvě. Celý přístroj je stříbrný (případně červený nebo modrý), ale redukce je černá. Navíc je celá plastová a ke stříbrnému tělu z magnesia se vůbec nehodí.
 Dále je obsahem krabice AC adaptér, optický kabel, nabíjecí baterii, sluchátka a dálkový ovladač s podsvětleným displayem. Sluchátka jsou opět černé pecky, které mírně degradují kvalitu reprodukce. Basy jsou slabé a výšky nepřesné. Alespoň ke  svému nejdražšímu přístroji mohlo Sony přibalit něco lepšího.
Celkově se však jedná o poměrně slušné příslušenství v porovnání s jinými modely.

Dálkový ovladač…

Dálkový ovladač s označením MR-MC11EL se stává standardním příslušenstvím všech dražších CD a minidisk walkmanů. Je téměř dokonalý. Oválný tvar a stříbrná barva jsou elegantními prvky. Nedávno jsem o něm psal v recenzi na CD walkman D-CJ01. Tehdy jsem však narazil na drobné problémy s tlačítkem „Hold“. Šlo ztuha přesunout z jedné do druhé polohy. Je zajímavé, že jsem tento problém jsem v nynějším testu nezaznamenal. Zřejmě šlo o výrobní vadu. Nicméně mi umístění tlačítka stále trošku nesedí. I když jde v tomto případě snadno posouvat, není jeho použití nejpohodlnější.
 Jinak bylo vše bez problémů. Znovu rozebírat funkce zde nebudu. Pokud chcete více informací, stačí se podívat do recenze D-CJ01, kde je ovladači vyčleněn samostatný odstavec. Jen zmíním, že podsvětlení je velice kvalitní a informace na displayi jsou dobře čitelné. Uvítal bych však možnost vypnutí podsvětlení a to z důvodu plynoucí zhoršení čitelnosti za ostrého slunce.

MZ-R909

MZ-R909

A jak to tedy vlastně hraje?

Přesně tak, jak jsem čekal u výrobku této cenové relace. Na výbornou. Basy jsou přesné a plné (záleží také na sluchátkách). Nedochází k žádnému šumu. Při použití originálně nahraného disku je kvalita srovnatelná s kompaktním diskem. Doma nahrané minidisky v režimu SP ve vylepšeném ATRAC-R už takových kvalit nedosahují, ovšem rozdíl oproti klasickému ATRACu je postřehnutelný, výšky i basy jsou přesnější a hudba je celkově barvitější. Klasické CD je samozřejmě stále lepší a některé nástroje na něm znějí přirozeněji. Pokud ovšem nepatříte do sféry audiofilů, změny ani nepostřehnete. LP módy degradují hudbu značně a nedoporučuji jejich použití, zvlášť když minidisk dnes koupíte za zhruba 45 korun. Ochrana proti otřesům G-Protection funguje skvěle. Za celou dobu testování mi hudba nepřeskočila ani jednou. Sám jsem byl překvapen. I při delším běhu jsem nezaznamenal problém. Sony se s G-Protection vytáhlo a ukázalo, že technologie z jejich stájí jsou stále špičkové.
 S výdrží baterií je to trošku složitější. Výrobce trochu mazaně na svých stránkách hodnoty neuvádí. Nakonec se mi podařilo zjistit, že udávaná doba přehrávání je 64 hodin. V tom je ovšem malý háček. Tato hodnota je součet výdrže dodávané nabíjecí baterie a klasické tužkové při použití redukce. Nabíjecí baterie vydrží zhruba 24 hodin při přehrávání a 8 hodin při nahrávání. Tužková baterie 34 hodin přehrávání a 7 hodin nahrávání. Tyto hodnoty se zhruba shodují s mou zkušeností. Samozřejmě nelze říci, že přístroj vydrží přesně tolik a tolik hodin. Záleží jak často je zapínán a vypínán, na výši hlasitosti, na výši zdůrazněných basech či častém zapínání podsvětlení na dálkovém ovladači.
 Použití přístroje v terénu bylo bezproblémové a za celou dobu testování jsem nenarazil na sebemenší problém.

Závěr…

Co tedy na závěr? Snad bude stačit  zhodnocení poměr cena/výkon a letmé shrnutí faktů.
Srovnání cena/výkon je dosti ošemetná otázka. Nelze říci, že by byl přístroj extrémně předražený, jak tomu u Sony většinou bývá. Ovšem také není levný. Pokud by byla cena  9990,-, myslím, že by nebylo o čem přemýšlet. Cena je ale o 2000,- vyšší a to už nějaké peníze jsou. Přístroj je to velice kvalitní a příslušenství je bohaté, proto se stále kloním k doporučení ke koupi. Napíši to takto - jestli máte našetřeno 11990,- korun a chcete si udělat radost z dobrého poslechu i přehrávače, kupte. Pokud patříte do skupiny lidí, kteří očekávají za stejné peníze více, budete muset počkat na novou řadu minidisků MD NET, která se na našem trhu objeví nejdříve za půl roku (nejoptimističtější prognózy).
Celkově se mi zdá v současné době MZ-R909 jako nejlepší minidisk walkman na našem trhu, který stojí za povšimnutí a případnou koupi.

Minidisc do testu zapůjčila firma Elvia Pro, Sony Centrum 

  • Nejčtenější

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

v diskusi je 102 příspěvků

20. června 2024  7:32

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate....

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 108 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi je 9 příspěvků

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 57 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 27 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Masaryk před 100 lety poprvé navštívil „svou“ Masarykovu univerzitu v Brně

v diskusi nejsou příspěvky

22. června 2024

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk navštívil 22. června 1924 poprvé univerzitu, která nesla a stále...

Jak unikli vyhynutí jediní dodnes žijící dinosauři

v diskusi nejsou příspěvky

22. června 2024

Dlouho byly okolnosti jejich přežití do kenozoika zahaleny závojem tajemství, v poslední době ovšem...

Zkoumá žraloky žijící 400 let. Tajemství dlouhověkosti je v DNA, líčí biolog

v diskusi je 1 příspěvek

21. června 2024

Premium Žralok malohlavý má zřejmě ve své DNA nějakou molekulárně-genetickou „vychytávku“, která mu...

Před 20 lety první soukromý stroj s lidmi vystoupal do vesmírného prostoru

v diskusi jsou 4 příspěvky

21. června 2024  13:02

Výšku 100 kilometrů nad povrchem Země, která je považována za hranici vesmíru, překonal před...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...