Proč používat bezdrátové technologie a nezaspat dobu

aktualizováno 
Zdá se, že tento rok je v IT průmyslu věnován maximalizaci pohodlí uživatele, kterou mají přinést jednak přenosná zařízení, jednak osvobození se od drátů. Rychlost, s jakou jsou uváděny nové produkty pro bezdrátové technologie, bere dech.

Bezdrátová budoucnost se pomalu, ale jistě přibližuje. Stále více produktů je vybaveno technologiemi pro rádiové přenosy dat, ať se jedná o WLan produkty typu Wi-Fi nebo třeba jen o Bluetooth. Také je stále více míst, ve kterých může uživatel právě takové výrobky použít (třeba pro připojení na internet), což znamená veřejná místa typu kaváren, letišť nebo soukromé bezdrátové sítě.

Zrodil se nový trend. Zbavte se drátů.

Je zajímavé, jak se technologie, která je na světě již několik let, v rukou marketingových pracovníků stává najednou téměř nezbytnou. Bezdrátové počítačové sítě jsou již nějaký ten pátek mezi námi, ale příliš humbuku se kvůli nim nenadělalo. Až konec minulého a začátek letošního roku přinesl tlak na prosazení bezdrátových technologií, především ve spojení s přenosnými zařízeními. První náznaky se projevily již na podzimním Comdexu a naplno pak byl udán směr v lednu na veletrhu CES (Consumer Electronics Show). Právě na CES vyjádřil podporu přenosným zařízením a bezdrátovým přenosům informací Bill Gates, který zde i prezentoval nové produkty s tímto spojené. Hannoverský CeBIT pak již byl prostředím, kde se jednotlivé společnosti začaly pomalu předhánět v nabídce výrobků, které podporují tento nově nastolený trend. To vše s sebou samozřejmě přináší i výrazné poklesy cen.

Podpora výrobců

Kdo by si byl například před rokem pomyslel, že jeho přenosný počítač bude vybaven jiným rozhraním pro bezdrátový přenos dat, než je infračervené IrDA? A ejhle! Dnes již výrobci jako například Compaq, IBM nebo ASUS nabízejí jako vybavení svých přenosných počítačů technologii pro bezdrátové sítě, známou pod zkratkou Wi-Fi nebo také IEEE 802.11b. To umožňuje těmto přístrojům přistupovat k počítačovým sítím, které podporují tento bezdrátový standard, a v ideálním případě přenášet data rychlostí až 11 Mbps.

Mezi horké novinky pak patří například počítač Sony VAIO, který bude obsahovat tzv. acces point neboli přístupový bod, který slouží podobně jako základová stanice (BTS) u mobilních telefonů, tedy řídí komunikaci s jednotlivými prvky (produkty) bezdrátové sítě. 

Se svou troškou do mlýna přichází společnost Microstar International (MSI), která do svých základních desek bude přímo implantovat systémy pro bezdrátové sítě. Díky klesajícím cenám se dá očekávat, že „bezdrát“ začne s mnohem větší razancí pronikat do domácností. Vstříc lidem, kteří si třeba Wi-Fi síť pořídí domů a mají navíc některá zařízení s bezdrátovou komunikací Bluetooth, vychází Interil a Silicon Wave, které připravují kartu, která by měla zvládnout obsluhovat oba tyto navzájem se překrývající standardy. IEEE 802.11b i Bluetooth topiž pracují ve stejném rádiovém pásmu 2,4 Ghz.

 

Připojte se kdekoliv

Dalším důvodem, proč si pořizovat zařízení s podporou bezdrátového přenosu dat, je neustálé rozšiřování veřejných přístupových bodů. Jak již bylo řečeno v úvodu, dnes si lze zajít do internetové kavárny (nevím, zda i v Čechách) a ze svého notebooku se pohodlně připojit na internet. Podobně je tomu na letištích, v knihovnách a dalších veřejně přístupných prostorách. Mnohem více možností pak má přinést sdružení, které se snaží vytvořit alianci poskytovatelů Wi-Fi sítí, jejíž členové budou nabízet veřejnosti přístup do své soukromé bezdrátové sítě. Médii dokonce již proběhla informace o poskytovateli, který v jedné západní zemi jedná o vytvoření přibližně 40 000 přístupových bodů a v podstatě se chystá vytvořit konkurenci současným mobilním operátorům. Jednou z výhod rychlého bezdrátového přenosu, jakým Wi-Fi je, je přenos zvuku a obrazu.

Závěrem

Zdá se tedy, že pokud dnes uživatel vsadí na bezdrátové přenosy, patrně neprohloupí. Ceny produktů umožňujících vytvořit bezdrátovou síť, či se k ní jen připojit - třeba i v domácím prostředí - klesají každým dnem. Objevují se stále nové a nové produkty, které se snaží tuto technologii co nejvíce přiblížit běžnému člověku.

Na druhou stranu nic není tak růžové, jak na první pohled vypadá, a ani bezdrátové technologie nejsou bez chybičky. Jedním z velkých problémů je relativně malý dosah bezdrátových sítí. Pro plnou rychlost je potřeba být vzdálen od jiného zařízení či základové stanice u Bluetooth maximálně 10 metrů a u Wi-Fi sítě do 100 metrů. Čím dále pak zařízení je, tím pomalejší je přenos, neboť dochází k větší ztrátovosti paketů a tím pádem opakování přenosů.

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Samé otázky. Vědci pronikli do neznámých prostor u hrobky zpovědníka krále

Podle jasně čitelného letopočtu na papírku se vzkazem od dělníků, kteří...

Skupina historiků a dalších odborníků v přímém přenosu vyzvedává schránu s ostatky králova zpovědníka Jindřicha...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Odstartovala nejsilnější raketa světa. Nese desítky satelitů a plachetnici

SpaceX poslala do vesmíru Falcon Heavy 25.6.2019 v 8:30 našeho času. Na palubě...

V úterý 25. června ráno v 8:30 našeho času znovu odstartovala nejsilnější raketa současnosti, Falcon Heavy. Vynesla...

Smrt nad Kanálem. Zahynuli při letecké nehodě, StB je obvinila z emigrace

V 70. letech 20. století se na obloze potkávaly rozmanité typy letadel, jak...

Kanál La Manche je tichým svědkem desítek nouzových přistání i zřícení letadel. Zahynuli zde českoslovenští hokejisté i...

Další z rubriky

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Abyste se nespálili: hned 17 notebooků se pyšní certifikací RTX Studio

Nálepka na notebooku Quadro RTX Studio

Na náročnější uživatele a zejména tvůrce obsahu míří nová platforma notebooků nazvaná Nvidia RTX Studio. Takto označené...

Disky SSD tvrdě útočí, klasické HDD mohou ztratit až 50 procent

Pevný disk

Výrobci klasických pevných disků s pohyblivými magnetickými plotnami se letos budou muset uskrovnit. Podle odhadů by...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz