Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč používat bezdrátové technologie a nezaspat dobu

Zdá se, že tento rok je v IT průmyslu věnován maximalizaci pohodlí uživatele, kterou mají přinést jednak přenosná zařízení, jednak osvobození se od drátů. Rychlost, s jakou jsou uváděny nové produkty pro bezdrátové technologie, bere dech.

Bezdrátová budoucnost se pomalu, ale jistě přibližuje. Stále více produktů je vybaveno technologiemi pro rádiové přenosy dat, ať se jedná o WLan produkty typu Wi-Fi nebo třeba jen o Bluetooth. Také je stále více míst, ve kterých může uživatel právě takové výrobky použít (třeba pro připojení na internet), což znamená veřejná místa typu kaváren, letišť nebo soukromé bezdrátové sítě.

Zrodil se nový trend. Zbavte se drátů.

Je zajímavé, jak se technologie, která je na světě již několik let, v rukou marketingových pracovníků stává najednou téměř nezbytnou. Bezdrátové počítačové sítě jsou již nějaký ten pátek mezi námi, ale příliš humbuku se kvůli nim nenadělalo. Až konec minulého a začátek letošního roku přinesl tlak na prosazení bezdrátových technologií, především ve spojení s přenosnými zařízeními. První náznaky se projevily již na podzimním Comdexu a naplno pak byl udán směr v lednu na veletrhu CES (Consumer Electronics Show). Právě na CES vyjádřil podporu přenosným zařízením a bezdrátovým přenosům informací Bill Gates, který zde i prezentoval nové produkty s tímto spojené. Hannoverský CeBIT pak již byl prostředím, kde se jednotlivé společnosti začaly pomalu předhánět v nabídce výrobků, které podporují tento nově nastolený trend. To vše s sebou samozřejmě přináší i výrazné poklesy cen.

Podpora výrobců

Kdo by si byl například před rokem pomyslel, že jeho přenosný počítač bude vybaven jiným rozhraním pro bezdrátový přenos dat, než je infračervené IrDA? A ejhle! Dnes již výrobci jako například Compaq, IBM nebo ASUS nabízejí jako vybavení svých přenosných počítačů technologii pro bezdrátové sítě, známou pod zkratkou Wi-Fi nebo také IEEE 802.11b. To umožňuje těmto přístrojům přistupovat k počítačovým sítím, které podporují tento bezdrátový standard, a v ideálním případě přenášet data rychlostí až 11 Mbps.

Mezi horké novinky pak patří například počítač Sony VAIO, který bude obsahovat tzv. acces point neboli přístupový bod, který slouží podobně jako základová stanice (BTS) u mobilních telefonů, tedy řídí komunikaci s jednotlivými prvky (produkty) bezdrátové sítě. 

Se svou troškou do mlýna přichází společnost Microstar International (MSI), která do svých základních desek bude přímo implantovat systémy pro bezdrátové sítě. Díky klesajícím cenám se dá očekávat, že „bezdrát“ začne s mnohem větší razancí pronikat do domácností. Vstříc lidem, kteří si třeba Wi-Fi síť pořídí domů a mají navíc některá zařízení s bezdrátovou komunikací Bluetooth, vychází Interil a Silicon Wave, které připravují kartu, která by měla zvládnout obsluhovat oba tyto navzájem se překrývající standardy. IEEE 802.11b i Bluetooth topiž pracují ve stejném rádiovém pásmu 2,4 Ghz.

 

Připojte se kdekoliv

Dalším důvodem, proč si pořizovat zařízení s podporou bezdrátového přenosu dat, je neustálé rozšiřování veřejných přístupových bodů. Jak již bylo řečeno v úvodu, dnes si lze zajít do internetové kavárny (nevím, zda i v Čechách) a ze svého notebooku se pohodlně připojit na internet. Podobně je tomu na letištích, v knihovnách a dalších veřejně přístupných prostorách. Mnohem více možností pak má přinést sdružení, které se snaží vytvořit alianci poskytovatelů Wi-Fi sítí, jejíž členové budou nabízet veřejnosti přístup do své soukromé bezdrátové sítě. Médii dokonce již proběhla informace o poskytovateli, který v jedné západní zemi jedná o vytvoření přibližně 40 000 přístupových bodů a v podstatě se chystá vytvořit konkurenci současným mobilním operátorům. Jednou z výhod rychlého bezdrátového přenosu, jakým Wi-Fi je, je přenos zvuku a obrazu.

Závěrem

Zdá se tedy, že pokud dnes uživatel vsadí na bezdrátové přenosy, patrně neprohloupí. Ceny produktů umožňujících vytvořit bezdrátovou síť, či se k ní jen připojit - třeba i v domácím prostředí - klesají každým dnem. Objevují se stále nové a nové produkty, které se snaží tuto technologii co nejvíce přiblížit běžnému člověku.

Na druhou stranu nic není tak růžové, jak na první pohled vypadá, a ani bezdrátové technologie nejsou bez chybičky. Jedním z velkých problémů je relativně malý dosah bezdrátových sítí. Pro plnou rychlost je potřeba být vzdálen od jiného zařízení či základové stanice u Bluetooth maximálně 10 metrů a u Wi-Fi sítě do 100 metrů. Čím dále pak zařízení je, tím pomalejší je přenos, neboť dochází k větší ztrátovosti paketů a tím pádem opakování přenosů.

  • Nejčtenější

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

v diskusi je 102 příspěvků

20. června 2024  7:32

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate....

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 108 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi je 9 příspěvků

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 57 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 27 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Masaryk před 100 lety poprvé navštívil „svou“ Masarykovu univerzitu v Brně

v diskusi nejsou příspěvky

22. června 2024

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk navštívil 22. června 1924 poprvé univerzitu, která nesla a stále...

Jak unikli vyhynutí jediní dodnes žijící dinosauři

v diskusi nejsou příspěvky

22. června 2024

Dlouho byly okolnosti jejich přežití do kenozoika zahaleny závojem tajemství, v poslední době ovšem...

Zkoumá žraloky žijící 400 let. Tajemství dlouhověkosti je v DNA, líčí biolog

v diskusi je 1 příspěvek

21. června 2024

Premium Žralok malohlavý má zřejmě ve své DNA nějakou molekulárně-genetickou „vychytávku“, která mu...

Před 20 lety první soukromý stroj s lidmi vystoupal do vesmírného prostoru

v diskusi jsou 4 příspěvky

21. června 2024  13:02

Výšku 100 kilometrů nad povrchem Země, která je považována za hranici vesmíru, překonal před...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...