Podívejte se na tablet, který nemůže uspět, a na tablet pro chudé děti

aktualizováno 
Las Vegas (Od zvláštních zpravodajů Technet.cz) - Dvě zcela odlišné koncepce tabletů představily společnosti Qooq a Marvell. Zatímco první se zaměřila na západní domácnosti, druhá uvedla ultralevný vzdělávací tablet pro chudé děti ze třetího světa.

Qooq, tablet do bohaté kuchyně | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Francouzský Tablet Qooq (vtipný novotvar odvozený od anglického slova cook – vařit) podle nás (a podle většiny článků z CES) nemá valné šance na rozšíření. Podle výrobce se však s úspěchem prodává ve Francii. Faktem totiž je, že za ním stojí několik francouzských kulinářských expertů.

Běží na Linuxu a je určen do kuchyně. Jedinou výhodu je, že ho můžete bez obav polévat vínem a šmatlat po něm rukama ušpiněnýma od těsta. A co kuchyňský tablet Qook umí? Nabízí cca. 120 000 receptů v písemné a video podobě. Kteroukoliv část postupu si můžete nechat při vaření přehrát zvlášť.

Pokud například pouze nevíte, jak se krájí cibule, skočíte si rovnou na tento bod a vše zhlédnete v instruktážním videu, doplněným mluveným komentářem i textem. Qooq poradí i s výběrem vhodného vína k právě uvařenému pokrmu. Databáze receptů i surovin a nápojů je neustále doplňována a rozšiřována.

Qooq, tablet do bohaté kuchyně.

Qooq by měl být odolný proti pádu (výrobce však nespecifikuje jako moc) a  nevadí mu tekutiny. Zda tablet lze přímo do vody ponořit, specifikace neuvádí.

Na Qooqu s desetipalcovým displejem (přesně 10,1) lze samozřejmě i brouzdat internetem nebo se socializovat na sociálních sítích. Problém je, že aplikací pro Linux není mnoho, a tak Qooq zůstává především specializovaným tabletem, který má být levnější než iPad (zatím se prodává pouze ve Francii za 349 eur), ale dražší než Kindle Fire. Kuchařských aplikací jsou navíc pro Android i iOS desítky. Qooq používá vlastní kuchařku, pro jejíž používání je nutné předplatné. Její kvalita je však podle recenzí na velmi vysoké úrovni.

Tablet pro každé dítě

Tablet od Marvellu nese označení XO 3.0 a měl by stát méně než 100 dolarů. Poběží na Linuxu nebo Andoridu. Osmipalcový displej má rozlišení 1024 × 768 pixelů. Dobíjení akumulátorů obstarají solární panely ukryté ve víku tabletu nebo i generátor na kliku. Distributorem je nezisková organizace OLPC, která stojí za akcí One Laptop Per Child (odtud ta zkratka).

OLPC tablet od Marvellu

OLPC tablet od Marvellu

Tablet bude podle příležitostí a potřeb modifikován. Srdcem bude buď 800 MHz nebo 1 GHz procesor, napájení obstará 1 500 mAh nebo 1 800 mAh baterie. I displej může být upraven podle požadované výsledné ceny. Na výběr je i technologie Pixel Qi, která umožňuje dobré čtení displeje i na přímém slunečním slunci. To je vzhledem k určení tabletů velmi důležité.

Vzhledem k předpokládanému místu určení tabletu lze tento vybavit i nabíječkou

Vzhledem k předpokládanému místu určení lze tablet vybavit i nabíječkou na ruční pohon.

OLPC tablet od Marvellu XO 3.0 je určen pro děti a je naplněn vzdělávacími

OLPC tablet od Marvellu XO 3.0 je určen pro děti a je naplněn vzdělávacími aplikacemi z oblasti fyziky, chemie, hudby, atd.

Společnost Marvell dodá do tabletů energeticky úsporné čipy Armada PXA618 SoC. Díky tomu budou mít spotřebu pouhé 2 W. Velikost RAM paměti bude 512 MB, veškerá data se budou muset vtěsnat do 4 GB interní paměti.
Organizace OLPC podle vlastního prohlášení rozdistribuovala 2,4 milionu notebooků pro stejný počet dětí ve 42 státech světa a ve 25 různých jazycích.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Notebook s novinkou od Nvidie o délku převálcoval loňské šampiony

Predator Triton 500

Nová grafická karta Nvidia GeForce RTX2080 se na začátku ledna dostala i do notebooků. Její Max-Q verzi jsme otestovali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz