Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Performance Rating AMD: Má nějaký smysl?

Pátek třináctého bývá dnem, kdy se pověrčivým lidem obzvláště nedaří. Je to tedy vhodná příležitost k tomu, abychom se v malém, rekapitulujícím článku, podívali na věc, která se ne tak úplně vydařila.

Už je tomu více než rok, kdy AMD uvedlo na trh první procesor Athlon XP s takzvaným "PR" - neboli Performance Ratingem. V té době, v říjnu 2001, společnost také ohlásila, že začíná pracovat na nových standardech pro určování výkonu procesorů (tzv. True Performance Initiative). Iniciativa se měla týkat celého odvětví a všech výrobců procesorů a měla usnadnit uživatelům a zákazníkům orientaci mezi procesory jednotlivých výrobců tak, aby bylo jasné a přehledné, který procesor je na trhu nejvýkonnější.

Myšlenka to byla jistě zajímavá a zejména společnosti AMD by vyhovovala. Ale u ostatních výrobců se nesetkala s patřičným pochopením. Tím spíše ne u společnosti Intel, které vzhledem k vysokým frekvencím, které jejich procesory dosahují, nějaký nový "standard" příliš nevyhovoval a vyhovovat asi nebude.

Od roku 2001 se tedy do současných chvil žádný nový standard neobjevil. Za to se objevila reklamní kampaň od AMD, jejíž poselství bylo jediné. Dát zákazníkům najevo, že na megahertzích nezáleží, že daleko důležitější je skutečný výkon. Intel si to nenechal líbit, kontroval a neopomněl v každé reklamní kampani zdůraznit, na kolik gigahertz či megahertz právě jejich nejvýkonnější kousek běží.

S postupem doby se zdánlivě nevinný marketingový souboj o podvědomí běžných uživatelů zvrhl v tvrdé vzájemné osočování. Napřed se jednalo o údajně zmanipulované benchmarkovací programy, podle kterých se určují výkony jednotlivých procesorů. V pozdější fázi došlo dokonce k napadení performance ratingu procesorů AMD, když ho Intel v podstatě zesměšnil a označil ho za "mylný výklad".

Takto Intel napadl performance rating

Těžko si představit, že se v této atmosféře firmy dohodnou na jednotném značení procesorů podle nějakých, předem stanovených, kriterií. Jeden z původních návrhů AMD například počítal s tím, že se procesory budou určovat podle výkonu dosažených v určitých běžných aplikacích (mělo se jednat o jakýsi balíček aplikací) a že už skutečná frekvence procesoru nebude udávána - nebo lépe řečeno, nebude k ní přihlíženo jako k rozhodujícímu měřítku.

Intel iniciativu napadl s tím, že běžné aplikace, které AMD do balíčku navrhlo, nejsou vůbec běžné a že za půl roku či rok, nebudou běžné už vůbec. Nechyběl ani dodatek, ve kterém se poukazovalo na to, že AMD schválně do balíčku navrhlo ty aplikace, které speciálně vyhovují architektuře procesorů Athlon XP, zatím co procesorům Pentium 4, vzhledem k jejich extrémně dlouhé pipeline, nevyhovují vůbec. Jinými slovy, že chce AMD určování výkonu předem zmanipulovat.

V této souvislosti se musíme domnívat, že na nějakém "balíčku aplikací" se firmy nejspíše nedohodnou nikdy. Vždy tu bude možnost, že některá z firem vznese námitku, že tato, nebo jiná aplikace je optimalizována na jiný druh procesoru. A i kdyby se na konec na nějakém novém označení výkonu dohodly, lze předpokládat, že jakmile to bude pro některého z výrobců nevýhodné, okamžitě od těchto praktik ustoupí.

Nyní tu máme pomalu konec roku 2002, avšak konec značení procesorů AMD Performance Ratingem je v nedohlednu, což je škoda. O jeho přínosu ke zvýšení prodeje procesorů by se dalo s úspěchem polemizovat. A o jeho správnosti také.

AMD původně uváděla, že se "PR" vztahuje k procesorům s jádrem Thunderbird, které předcházely Athlonům XP. Pro představu, Athlon XP 2800+ s frekvencí 2,25 GHz by měl být stejně výkonný, jako Athlon Thunderbird 2800 MHz. Problém je v tom, že Thunderbird nikdy neběžel rychleji, jak 1400 MHz. Běžný zákazník se tedy jednoho krásného dne zamyslí nad tím, jak k takovému označení AMD vlastně dospělo, a pak už je jen krůček k tomu, aby v něm začal hlodat červík pochybností. A to rozhodně není pro společnost AMD dobré a pro její bussines už vůbec ne.

  • Nejčtenější

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Ukrajinské námořnictvo vstává z popela. Posílí ho korvety a minolovky

I když se vede válka na moři v rámci současného rusko-ukrajinského konfliktu jen omezeně, schopnost Ukrajiny udržet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence si sama najala člověka, aby vyřešil její problém

Umělá inteligence, která lže, aby z člověka vymámila spolupráci, bez které by nemohla vyřešit problém, může být noční...

Pět skvělých rad, jak nebýt na sociálních sítích za troubu

Pojmenovali jsme nejčastější prohřešky na internetu a sociálních sítích a přinášíme rady, jak jim předejít. Třeba se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přistání čínské laboratoře na Marsu byl úspěch. Teď má však problém

Premium Už je to dva roky, co se k Marsu sletěly tři sondy. Jedna ze Spojených států, druhá vyslaná Saúdskou Arábií a třetí z...

Vítěze určíte vy. Srovnáváme nesrovnatelné, ale skvělé notebooky

Premium Za cenu jednoho koupíte druhý skoro dvakrát. Mají přitom prakticky stejný procesor, stejně paměti. A ten levnější...

Že by to nakonec vyšlo? Modul pro „světelnou wi-fi“ míří do domácností

Přímo na veletrhu MWC 2023 v Barceloně si odbyl premiéru první modul pro datové přenosy standardu li-fi pro spotřební...

Přesluhují, přesto je vyřadit nechtějí

Zatímco dříve platilo, že technologie vydrží po generace, protože zásadní inovace se objevovaly pomalu, dnes tomu už...

Jak se dostat k datům v nefunkčním PC

Počítače jsou jen stroje a i ony se mohou snadno rozbít. Pokud se to stane, pak to ještě neznamená, že vaše soubory...

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...