Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. září 2021 Zlata

Pentium 4 2,8GHz proti Pentium M 1,6 v testu: Gericom BlockBuster se bije s HP nc8000 (recenze)

  0:10
Souboj dvou titánů či spíše Davida a Goliáše vám přinášíme v exkluzivním srovnání dostupné pracovní stanice Gericom a špičkového profesionála ze stáje HP. Oba disponují špičkovými procesory, perfektní partnerskou grafikou Radeon 9600, 15palcovými displeji s 1400 x 1050 body - a oba jsou pořádně rychlé. Tak který stojí za to si vybrat, do 50 nebo nad 70 tisíc? Zkuste si duel rozhodnout pro sebe...

Řekli jsme si, že by bylo zajímavé porovnat relativně dostupný notebook Gericom (třída do 50 tisíc bez DPH) s podobně výkonným notebookem (resp. mobilní pracovní stanicí - cena cca od 70 tisíc výše) Hewlett Packard. Protože nám tou dobou oba prošly redakcí, neváhali jsme. Tyto notebooky jsme shrnuli do menší porovnávací recenze (či spíše větší - je rozdělena na dva díly). Zcela úmyslně zde srovnáváme hrušky a jablka - v případě Gericom se jedná o notebook s procesorem Pentium 4, u "HáPé" jde naproti tomu o jeden z nejvyšších modelů s procesorem Pentium M. Shodně oba však mají jednu z vůbec nejrychlejších současných grafik, ATI Mobility Radeon 9600 a oba jsou nadstandardně vybaveny. V dnešním a zítřejším srovnání si pokusíme oba notebooky přiblížit jak z pohledu komfortu, tak odolnosti, výdrže i výkonu. Dnes se budeme věnovat především šíři vybavení a kvalitě provedení, zítra necháme soupeřit oba zajímavé modely v testovacích aplikacích - a v našem extrémním zátěžovém testu.

Notebooky.cz - HP Compaq nc8000 - Pentium M 1,6 GHz (duel)

Představení obou kandidátů

Rychlý, výkonný a v rámci třídy notebooků s procesorem Pentium 4 dokonce i nadmíru tenký. Takový se nám jevil v recenzi výkonných sestav s nejvýkonnějšími grafikami notebook značky Gericom. Blockbuster je jméno, které evokuje hrubou sílu - a té má tento notebook skutečně hodně. V černém provedení, s lehkou vlnkou a la SONY Vaio na černém víku displeje je Blockbuster tím designově odvážnějším z obou notebooků, ale jen mírně. Velice zajímavý je na něm akumulátor instalovaný ze zadu, jenž se snadno vyjímá a vyměňuje. Za to však na zadní části notebooku zbývá místo jen na VGA výstup, dvě rozhraní USB a paralelní port, vše ostatní se nachází po bocích či na čele.

Notebooky.cz - Gericom Blockbuster - Pentium 4 2,8 GHz (duel)

Hewlett Packard nc8000 patří k tomu nejlepšímu a také cenově dražšímu, co jsme v redakci měli ze třídy Pentium M. Robustní, masivní, nejtěžší model z řady ncX000 rozhodně nemá problém se vzbuzením image neprůstřelné pevnosti. Ne náhodou - absolutní čerň povrchu, velice decentní design, kvalitní provedení, který i přes svou střídmost zaujme. Pokud bychom měli hodnotit co do vzhledu, pak by souboj byl velmi vyrovnaný - nc8000 vyhrává svou formálností a konzervativností, na Gericomu zaujme jeho elegantní čelo s integrovaným displejem přehrávače CD a MP3 disků. Když se však podíváme blíže, je zřejmé, že konstrukcí se špičková stanice a dostupný notebook stále ještě liší: podstatně vyšší odolnost víka, menší prohýbání, celkově tužší dojem z dražšího notebooku je cennou devizou pro ty, kteří plánují časté cesty s tímto notebookem (i když vzhledem ke své váze není úplně optimálním, nc4010 se zde hodí podstatně více).

SoHo vyzývá na souboj HighEnd

Jak se ukazuje, tento duel bude o vyrovnaném boji dvou různých kategorií a dvou různých přístupů. HP nc8000 zde reprezentuje nejvyšší třídu business a profesionálních (high end) notebooků, Gericom BlockBuster bojuje za notebooky nižší ceny a nižší třídy "SoHo" (domácí kancelář, malá firma: Small Office, Home Office). Oba notebooky lze bez váhání zařadit do třídy náhrady stolních PC, nabízí velice přesvědčivý výkon, vysokorozlišivé displeje, špičkovou grafiku a solidní konektivitu. Především oba se mohou pochlubit velmi výkonnými procesory, Pentium 4 na 2,8 GHz a Pentium M na 1,6 GHz shodně patří k nejvyšším modelům v současné nabídce. Není to absolutní špička, ale na první pohled optimální kompromis mezi cenou a výkonem obou procesorů.

Notebooky.cz - HP Compaq nc8000 - Pentium M 1,6 GHz (duel)

Pentium 4 nepatří do starého železa

Pod kapotou obou notebooků nalezneme kvalitní komponenty, alespoň podle jména. V Hewlett Packard je to čipová sada Intel i855, podporovaná DDR333 paměťmi a zmíněnou špičkovou grafikou ATI Mobility Radeon 9600. U Gericomu je to sada SiS650, též DDR paměti a shodný čip R9600. Relativně srovnatelné komponenty, v případě procesorů by mělo být Pentium 4 dokonce výrazně rychlejší nežli Pentium M. Již nyní si můžete sázet na srovnání rychlostí. Jeden z notebooků se těsně dotknul hranice 10.000 bodů ve standardním testu 3D Mark 2001, což je výkon, jaký žádný z notebooků námi testovaných zatím nepředvedl. Podobně přesvědčivě vypadaly i výsledky aplikačních testů, s výkonem paměti takřka 5000 bodů a totéž u procesoru se tyto sestavy zařadily do nejvyšší výkonové třídy.

Který z notebooků si však odnesl korunu nejrychlejšího notebooku v testu 3D Mark 2001, respektive v PC Mark 2002 a jak vypadal duel v hrách využívajících DirectX 9? Zkuste si vsadit na vítěze, zda se lépe vedlo značce Gericom s procesorem Pentium 4 či naopak HP s úsporným čipem Pentium M. Podrobné výsledky a srovnání výsledků benchmarků uveřejníme zítra, dnes se budeme věnovat srovnání vybavení, kvalitě provedení a dalším vlastnostem těchto dvou zajímavých notebooků.

Audiovizuální rozhraní na úrovni

U obou notebooků je standardem použití profesionálního rozhraní FireWire, oba disponují USB 2.0, Gericom žel jen dvěma porty. Oba se mohou pochlubit infrarozhraním, u Gericomu je očko trochu nevhodně na čele notebooku. Co do starších rozhraní se nemůže příliš chlubit Gericom, chybí mu sériový port (starším mobilním telefonů může dát uživatel "adie"). Audiovizuální stránka je pokryta u obou modelů TV výstupem, jenž má velice solidní podporu na straně softwaru v ovladačích ATI. Přesto, nc8000 při nastavování výstupu na TV skončilo v modré obrazovce s následným restartem. Podruhé se nám chybu nepodařilo nasimulovat, nevíme tak, zda je to záležitostí spíše ovladačů ATI nebo rozšířeného desktopu Windows XP.

Notebooky.cz - Gericom Blockbuster - Pentium 4 2,8 GHz (duel)

Co se podpory zvuku týče, Gericom se zde může pochlubit specialitou - integrovaným CD a MP3 přehrávačem, který lze používat běžně z Windows nebo přes čelní ovládací panel. Díky vlastnímu LCD displeji lze MP3 či audio CD poslouchat a snadno ovládat i při zavřeném notebooku.

Kvalita konstrukce a odolnost schránek

Oba notebooky zde nejsou zcela optimální. Hewlett Packard je zde sice co do tuhosti a robustnosti o stupeň i dva výše, přesto - plast v čelním levém rohu není nejsilnější a může zde dojít k poškození. U Gericomu naproti tomu docházelo k otiskování klávesnice na displej i při běžném nošení, což nevystavuje dobrou známku tuhosti víka. Jak bylo řečeno v úvodu, právě konstrukce je to, čím se může nejvyšší a vstupní třída velmi odlišit - a tyto notebooky to pouze potvrzují. Na druhé straně, i drahý notebook může vykazovat chybku v konstrukci, ale v soutěži plast versus kovové slitiny pak jasně vítězí dražší varianta.

Notebooky.cz - HP Compaq nc8000 - Pentium M 1,6 GHz (duel)

Kdo se bude o notebook starat dobře a cestování bude spíše výjimkou než pravidlem, tomu zcela postačí jen plastový kryt. Na druhé straně, jeden žel nikdy neví, kdy se notebook poroučí na zem kvůli špatně nataženému kabelu, nedopatřením otevřené brašně nebo kdy se na něj natlačí kovová propiska více než je zdrávo. Pak má kov podstatně větší šance na přežití...

Optická zařízení na špičkové úrovni

Gericom je průkopníkem na poli notebooků s přepisovacími mechanikami, a ne jinak je tomu i u tohoto modelu. Zájemci si mohou podle svých cenových možností a představ o schopnostech notebooku zvolit mezi běžným, leč přesto praktickým kombem s čtečkou DVD a přepisovačkou CD médií nebo zamířit výše a zvolit dražší přepisovačku DVD médií ("mínus"), která se stejnou bravurou zvládne i CD-R/RW a benevolentně se chová i k DVD+R/RW médiím, ty však pochopitelně jen přečte, zatímco na DVD-R/RW zapíše.

HP Compaq nc8000 nabízí v základě jen napevno zabudované kombo, stejně jako Gericom, za to však (současně!) i volnou pozici MultiBay. Tedy, pro vysvětlení - u Gericomu je mechanika poměrně napevno zabudovaná, výměna uživatelem nedoporučeníhodná. U HP je též napevno zabudovaná, v provedení kombo DVD-ROM/CD-RW a nemodifikovatelná, leč je zde k dispozici k dokoupení (za značnou sumu cca 13 tisíc) modul DVD+R/RW přepisovačky, se kterým se notebook promění v pravou šelmu. Pak má uživatel k dispozici v jednom notebooku hned dvě mechaniky - jednou kombo a jednou DVD+R/RW mechaniku. Dvě DVD současně tak vypalovat nelze, ale kopírovat DVD ano, stejně jako vypalovat CD-R a DVD+R současně též.

Notebooky.cz - HP Compaq nc8000, nc6000 a nc4000

Není tak divu, že co do masivnosti si oba notebooky nemají co vyčítat. Spíše zde překvapí BlockBuster, který je svou konstrukcí místy i výrazně tenčí než kompaktní hranol Hewlett Packard. Ale HP rozhodně nedisponuje takovým chladícím arzenálem, jaký vykazuje BlockBuster. Není divu, Pentium M je i ve své nejvýkonnější variantě pořád jen velmi slabým odvarem svého stolního konkurenta, procesoru Pentium 4. Bezmála polovinu základny Blockbusteru tak zabírá větrací mřížka kryjící vnitřnosti notebooku - a výkonné chlazení, respektive větráky (Peltierovy články ještě žádný notebook neuživí).

Displejům vládne vysoké rozlišení

Oba notebooky nabízí 15 palcové displeje s vysokým rozlišením 1400 x 1050 bodů. Konec konců, u podobně vybavených modelů by méně ani nedávalo smysl. Sice některé hry mají problémy přizpůsobit se stále ještě ve stolních PC neobvyklému rozlišení, ale běžné aplikace i Windows si s touto opravdu pohodlnou pracovní plochou rozumí bez nejmenších problémů. Samozřejmostí je zde podpora silné grafiky, čip Mobility Radeon 9600 je úžasným doplňkem kvalitních displejů - u HP (údajně) může být i v posílené variantě se 128 MB videopaměti. Náš kus od českého HP měl 64 MB, Gericom nabízí "jen" standardních 64 MB.

Notebooky.cz - Gericom Blockbuster - Pentium 4 2,8 GHz (duel)

Konektivita doménou dražšího HP

Pokud je někde evidentní, že tyto dvě třídy nelze srovnávat bez výjimek a omezení, pak je to v možnostech komunikace. Gigabitová síť HP oproti Gericomu s běžným 100Mbit/s, standardní bezdrátová podpora jak sítí 802.11 (a to v rychlých variantách g či a), tak i Bluetooth se vyjímá úplně jinak oproti absenci těchto moderních adaptérů v levném Gericomu. Na druhé straně, kdo je nepotřebuje, může ušetřit - a dokoupit je vždy lze, i když je to menší pohodlí, než oba adaptéry standardně v notebooku. Faxmodem nabízí samozřejmě oba notebooky, v našich testech bez výrazných rozdílů ve výkonu, na lince s digitální ústřednou cca s 48 až 50 kbit/s. A majitele mobilních telefonů - a především časté uživatele GPRS - potěší vysokorychlostní infračervené rozhraní u obou modelů. Ve spojení s naším testovacím telefonem a GPRS připojením T-Mobile oba notebooky obstály na datové okresce bez problémů, namísto stovek či tisíc gigabitů na "data highway" jen s desítkami kilobit/s, ale za to mobilně.

Pohodlí dvojitého řešení oproti standardu

Podobně kvalitní vybavení nabízí HP i u volby ukazovacího zařízení. Ve standardu je zde duální řešení, které si umožňuje zvolit, zda uživatel preferuje používat plošku-touchpad (uprostřed opěrky dlaní) nebo spíše ukazovátko-stick (ve středu klávesnice), či pro opravdové experty oboje. Gericom zde může konkurovat jen běžným touchpadem, za to nabídne i prostřední scrollovací tlačítko - a jeho (hranatější) touchpad není zdaleka utopený hluboko v opěrce jako (oblá elegantní) ploška HP.

Notebooky.cz - HP Compaq nc8000 - Pentium M 1,6 GHz (duel)

V zítřejším závěru: Výkon a výdrž mohykánů

V dnešním uvedení jsme se snažili vás detailně seznámit s možnostmi obou notebooků, v zítřejším dokončení srovnáme oba notebooky z méně mobilního, a více ze stolního pohledu - půjde o maximální výkon, jak v běžných aplikacích, tak ve hrách. Samozřejmě nezapomeneme na dobu nezávislého provozu. A na závěr se pokusíme o stručné, jednoznačné shrnutí předností a mínusů obou modelů. V případě dotazů, neváhejte se ptát v diskusi pod článkem. (Vaše redakce)

  • Nejčtenější

Podívejte se, jak do Česka dorazil poprvé bojový letoun 5. generace

Návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě budou moci vidět na vlastní oči zatím jediný komerčně dostupný bojový letoun...

Windows 11 se blíží, ale vy si je možná nebudete moci nainstalovat

Premium Už za čtrnáct dní bude na trh oficiálně uvedena nová verze operačního systému Windows, která má nahradit Windows 10....

ZX Spectrum, kapesní kalkulačka. Zemřel vynálezce Sinclair, bylo mu 81 let

Ve věku 81 let zemřel Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky. Přispěl rovněž k rozšíření osobních...

Nejdříve šok a pak horečnatá práce. Jak se vyklízelo nebe 11. září 2001

Okolnosti teroristických útoků z 11. září 2001 provedených dopravními letadly v USA jsou známé do nejmenších detailů....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Japonsku se řadí jinak než v Rusku. V Plzni ladí automatické převodovky

Automatická převodovka v autě nás už nepřekvapí. Je ale zajímavé, jak velký vliv má na celkový dojem, jaký v nás...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

První oceánský kabel měl dráty tak dlouhé, že by nás spojily s Měsícem

V létě roku 1866 byl po několika neúspěšných pokusech položen na dno Atlantiku první dlouhodobě fungující telegrafní...

Malý tablet od Applu přichází s USB-C a zdražuje. Navíc přišel o 3,5mm jack

Společnost Apple uvedla v úterý vpodvečer dva vylepšené tablety ze svého portfolia. Loni představený iPad 8 doznal jen...

Nvidia má nové verze svých nedostupných karet, AMD zrychluje notebooky

Oba největší výrobci grafických akcelerátorů představili v noci na úterý ne veletrhu Computex své nejnovější výtvory....

Z disků WD MyBook Live mizí data. Odpojte je od internetu, zřejmě navždy

Mnozí uživatelé síťových disků MyBook Live od Western Digital minulý týden přišli o svá data – disky někdo na dálku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...