Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pentium 4 2,8GHz proti Pentium M 1,6 v testu: Gericom BlockBuster se bije s HP nc8000 (recenze)

  0:10
Souboj dvou titánů či spíše Davida a Goliáše vám přinášíme v exkluzivním srovnání dostupné pracovní stanice Gericom a špičkového profesionála ze stáje HP. Oba disponují špičkovými procesory, perfektní partnerskou grafikou Radeon 9600, 15palcovými displeji s 1400 x 1050 body - a oba jsou pořádně rychlé. Tak který stojí za to si vybrat, do 50 nebo nad 70 tisíc? Zkuste si duel rozhodnout pro sebe...

Řekli jsme si, že by bylo zajímavé porovnat relativně dostupný notebook Gericom (třída do 50 tisíc bez DPH) s podobně výkonným notebookem (resp. mobilní pracovní stanicí - cena cca od 70 tisíc výše) Hewlett Packard. Protože nám tou dobou oba prošly redakcí, neváhali jsme. Tyto notebooky jsme shrnuli do menší porovnávací recenze (či spíše větší - je rozdělena na dva díly). Zcela úmyslně zde srovnáváme hrušky a jablka - v případě Gericom se jedná o notebook s procesorem Pentium 4, u "HáPé" jde naproti tomu o jeden z nejvyšších modelů s procesorem Pentium M. Shodně oba však mají jednu z vůbec nejrychlejších současných grafik, ATI Mobility Radeon 9600 a oba jsou nadstandardně vybaveny. V dnešním a zítřejším srovnání si pokusíme oba notebooky přiblížit jak z pohledu komfortu, tak odolnosti, výdrže i výkonu. Dnes se budeme věnovat především šíři vybavení a kvalitě provedení, zítra necháme soupeřit oba zajímavé modely v testovacích aplikacích - a v našem extrémním zátěžovém testu.

Notebooky.cz - HP Compaq nc8000 - Pentium M 1,6 GHz (duel)

Představení obou kandidátů

Rychlý, výkonný a v rámci třídy notebooků s procesorem Pentium 4 dokonce i nadmíru tenký. Takový se nám jevil v recenzi výkonných sestav s nejvýkonnějšími grafikami notebook značky Gericom. Blockbuster je jméno, které evokuje hrubou sílu - a té má tento notebook skutečně hodně. V černém provedení, s lehkou vlnkou a la SONY Vaio na černém víku displeje je Blockbuster tím designově odvážnějším z obou notebooků, ale jen mírně. Velice zajímavý je na něm akumulátor instalovaný ze zadu, jenž se snadno vyjímá a vyměňuje. Za to však na zadní části notebooku zbývá místo jen na VGA výstup, dvě rozhraní USB a paralelní port, vše ostatní se nachází po bocích či na čele.

Notebooky.cz - Gericom Blockbuster - Pentium 4 2,8 GHz (duel)

Hewlett Packard nc8000 patří k tomu nejlepšímu a také cenově dražšímu, co jsme v redakci měli ze třídy Pentium M. Robustní, masivní, nejtěžší model z řady ncX000 rozhodně nemá problém se vzbuzením image neprůstřelné pevnosti. Ne náhodou - absolutní čerň povrchu, velice decentní design, kvalitní provedení, který i přes svou střídmost zaujme. Pokud bychom měli hodnotit co do vzhledu, pak by souboj byl velmi vyrovnaný - nc8000 vyhrává svou formálností a konzervativností, na Gericomu zaujme jeho elegantní čelo s integrovaným displejem přehrávače CD a MP3 disků. Když se však podíváme blíže, je zřejmé, že konstrukcí se špičková stanice a dostupný notebook stále ještě liší: podstatně vyšší odolnost víka, menší prohýbání, celkově tužší dojem z dražšího notebooku je cennou devizou pro ty, kteří plánují časté cesty s tímto notebookem (i když vzhledem ke své váze není úplně optimálním, nc4010 se zde hodí podstatně více).

SoHo vyzývá na souboj HighEnd

Jak se ukazuje, tento duel bude o vyrovnaném boji dvou různých kategorií a dvou různých přístupů. HP nc8000 zde reprezentuje nejvyšší třídu business a profesionálních (high end) notebooků, Gericom BlockBuster bojuje za notebooky nižší ceny a nižší třídy "SoHo" (domácí kancelář, malá firma: Small Office, Home Office). Oba notebooky lze bez váhání zařadit do třídy náhrady stolních PC, nabízí velice přesvědčivý výkon, vysokorozlišivé displeje, špičkovou grafiku a solidní konektivitu. Především oba se mohou pochlubit velmi výkonnými procesory, Pentium 4 na 2,8 GHz a Pentium M na 1,6 GHz shodně patří k nejvyšším modelům v současné nabídce. Není to absolutní špička, ale na první pohled optimální kompromis mezi cenou a výkonem obou procesorů.

Notebooky.cz - HP Compaq nc8000 - Pentium M 1,6 GHz (duel)

Pentium 4 nepatří do starého železa

Pod kapotou obou notebooků nalezneme kvalitní komponenty, alespoň podle jména. V Hewlett Packard je to čipová sada Intel i855, podporovaná DDR333 paměťmi a zmíněnou špičkovou grafikou ATI Mobility Radeon 9600. U Gericomu je to sada SiS650, též DDR paměti a shodný čip R9600. Relativně srovnatelné komponenty, v případě procesorů by mělo být Pentium 4 dokonce výrazně rychlejší nežli Pentium M. Již nyní si můžete sázet na srovnání rychlostí. Jeden z notebooků se těsně dotknul hranice 10.000 bodů ve standardním testu 3D Mark 2001, což je výkon, jaký žádný z notebooků námi testovaných zatím nepředvedl. Podobně přesvědčivě vypadaly i výsledky aplikačních testů, s výkonem paměti takřka 5000 bodů a totéž u procesoru se tyto sestavy zařadily do nejvyšší výkonové třídy.

Který z notebooků si však odnesl korunu nejrychlejšího notebooku v testu 3D Mark 2001, respektive v PC Mark 2002 a jak vypadal duel v hrách využívajících DirectX 9? Zkuste si vsadit na vítěze, zda se lépe vedlo značce Gericom s procesorem Pentium 4 či naopak HP s úsporným čipem Pentium M. Podrobné výsledky a srovnání výsledků benchmarků uveřejníme zítra, dnes se budeme věnovat srovnání vybavení, kvalitě provedení a dalším vlastnostem těchto dvou zajímavých notebooků.

Audiovizuální rozhraní na úrovni

U obou notebooků je standardem použití profesionálního rozhraní FireWire, oba disponují USB 2.0, Gericom žel jen dvěma porty. Oba se mohou pochlubit infrarozhraním, u Gericomu je očko trochu nevhodně na čele notebooku. Co do starších rozhraní se nemůže příliš chlubit Gericom, chybí mu sériový port (starším mobilním telefonů může dát uživatel "adie"). Audiovizuální stránka je pokryta u obou modelů TV výstupem, jenž má velice solidní podporu na straně softwaru v ovladačích ATI. Přesto, nc8000 při nastavování výstupu na TV skončilo v modré obrazovce s následným restartem. Podruhé se nám chybu nepodařilo nasimulovat, nevíme tak, zda je to záležitostí spíše ovladačů ATI nebo rozšířeného desktopu Windows XP.

Notebooky.cz - Gericom Blockbuster - Pentium 4 2,8 GHz (duel)

Co se podpory zvuku týče, Gericom se zde může pochlubit specialitou - integrovaným CD a MP3 přehrávačem, který lze používat běžně z Windows nebo přes čelní ovládací panel. Díky vlastnímu LCD displeji lze MP3 či audio CD poslouchat a snadno ovládat i při zavřeném notebooku.

Kvalita konstrukce a odolnost schránek

Oba notebooky zde nejsou zcela optimální. Hewlett Packard je zde sice co do tuhosti a robustnosti o stupeň i dva výše, přesto - plast v čelním levém rohu není nejsilnější a může zde dojít k poškození. U Gericomu naproti tomu docházelo k otiskování klávesnice na displej i při běžném nošení, což nevystavuje dobrou známku tuhosti víka. Jak bylo řečeno v úvodu, právě konstrukce je to, čím se může nejvyšší a vstupní třída velmi odlišit - a tyto notebooky to pouze potvrzují. Na druhé straně, i drahý notebook může vykazovat chybku v konstrukci, ale v soutěži plast versus kovové slitiny pak jasně vítězí dražší varianta.

Notebooky.cz - HP Compaq nc8000 - Pentium M 1,6 GHz (duel)

Kdo se bude o notebook starat dobře a cestování bude spíše výjimkou než pravidlem, tomu zcela postačí jen plastový kryt. Na druhé straně, jeden žel nikdy neví, kdy se notebook poroučí na zem kvůli špatně nataženému kabelu, nedopatřením otevřené brašně nebo kdy se na něj natlačí kovová propiska více než je zdrávo. Pak má kov podstatně větší šance na přežití...

Optická zařízení na špičkové úrovni

Gericom je průkopníkem na poli notebooků s přepisovacími mechanikami, a ne jinak je tomu i u tohoto modelu. Zájemci si mohou podle svých cenových možností a představ o schopnostech notebooku zvolit mezi běžným, leč přesto praktickým kombem s čtečkou DVD a přepisovačkou CD médií nebo zamířit výše a zvolit dražší přepisovačku DVD médií ("mínus"), která se stejnou bravurou zvládne i CD-R/RW a benevolentně se chová i k DVD+R/RW médiím, ty však pochopitelně jen přečte, zatímco na DVD-R/RW zapíše.

HP Compaq nc8000 nabízí v základě jen napevno zabudované kombo, stejně jako Gericom, za to však (současně!) i volnou pozici MultiBay. Tedy, pro vysvětlení - u Gericomu je mechanika poměrně napevno zabudovaná, výměna uživatelem nedoporučeníhodná. U HP je též napevno zabudovaná, v provedení kombo DVD-ROM/CD-RW a nemodifikovatelná, leč je zde k dispozici k dokoupení (za značnou sumu cca 13 tisíc) modul DVD+R/RW přepisovačky, se kterým se notebook promění v pravou šelmu. Pak má uživatel k dispozici v jednom notebooku hned dvě mechaniky - jednou kombo a jednou DVD+R/RW mechaniku. Dvě DVD současně tak vypalovat nelze, ale kopírovat DVD ano, stejně jako vypalovat CD-R a DVD+R současně též.

Notebooky.cz - HP Compaq nc8000, nc6000 a nc4000

Není tak divu, že co do masivnosti si oba notebooky nemají co vyčítat. Spíše zde překvapí BlockBuster, který je svou konstrukcí místy i výrazně tenčí než kompaktní hranol Hewlett Packard. Ale HP rozhodně nedisponuje takovým chladícím arzenálem, jaký vykazuje BlockBuster. Není divu, Pentium M je i ve své nejvýkonnější variantě pořád jen velmi slabým odvarem svého stolního konkurenta, procesoru Pentium 4. Bezmála polovinu základny Blockbusteru tak zabírá větrací mřížka kryjící vnitřnosti notebooku - a výkonné chlazení, respektive větráky (Peltierovy články ještě žádný notebook neuživí).

Displejům vládne vysoké rozlišení

Oba notebooky nabízí 15 palcové displeje s vysokým rozlišením 1400 x 1050 bodů. Konec konců, u podobně vybavených modelů by méně ani nedávalo smysl. Sice některé hry mají problémy přizpůsobit se stále ještě ve stolních PC neobvyklému rozlišení, ale běžné aplikace i Windows si s touto opravdu pohodlnou pracovní plochou rozumí bez nejmenších problémů. Samozřejmostí je zde podpora silné grafiky, čip Mobility Radeon 9600 je úžasným doplňkem kvalitních displejů - u HP (údajně) může být i v posílené variantě se 128 MB videopaměti. Náš kus od českého HP měl 64 MB, Gericom nabízí "jen" standardních 64 MB.

Notebooky.cz - Gericom Blockbuster - Pentium 4 2,8 GHz (duel)

Konektivita doménou dražšího HP

Pokud je někde evidentní, že tyto dvě třídy nelze srovnávat bez výjimek a omezení, pak je to v možnostech komunikace. Gigabitová síť HP oproti Gericomu s běžným 100Mbit/s, standardní bezdrátová podpora jak sítí 802.11 (a to v rychlých variantách g či a), tak i Bluetooth se vyjímá úplně jinak oproti absenci těchto moderních adaptérů v levném Gericomu. Na druhé straně, kdo je nepotřebuje, může ušetřit - a dokoupit je vždy lze, i když je to menší pohodlí, než oba adaptéry standardně v notebooku. Faxmodem nabízí samozřejmě oba notebooky, v našich testech bez výrazných rozdílů ve výkonu, na lince s digitální ústřednou cca s 48 až 50 kbit/s. A majitele mobilních telefonů - a především časté uživatele GPRS - potěší vysokorychlostní infračervené rozhraní u obou modelů. Ve spojení s naším testovacím telefonem a GPRS připojením T-Mobile oba notebooky obstály na datové okresce bez problémů, namísto stovek či tisíc gigabitů na "data highway" jen s desítkami kilobit/s, ale za to mobilně.

Pohodlí dvojitého řešení oproti standardu

Podobně kvalitní vybavení nabízí HP i u volby ukazovacího zařízení. Ve standardu je zde duální řešení, které si umožňuje zvolit, zda uživatel preferuje používat plošku-touchpad (uprostřed opěrky dlaní) nebo spíše ukazovátko-stick (ve středu klávesnice), či pro opravdové experty oboje. Gericom zde může konkurovat jen běžným touchpadem, za to nabídne i prostřední scrollovací tlačítko - a jeho (hranatější) touchpad není zdaleka utopený hluboko v opěrce jako (oblá elegantní) ploška HP.

Notebooky.cz - HP Compaq nc8000 - Pentium M 1,6 GHz (duel)

V zítřejším závěru: Výkon a výdrž mohykánů

V dnešním uvedení jsme se snažili vás detailně seznámit s možnostmi obou notebooků, v zítřejším dokončení srovnáme oba notebooky z méně mobilního, a více ze stolního pohledu - půjde o maximální výkon, jak v běžných aplikacích, tak ve hrách. Samozřejmě nezapomeneme na dobu nezávislého provozu. A na závěr se pokusíme o stručné, jednoznačné shrnutí předností a mínusů obou modelů. V případě dotazů, neváhejte se ptát v diskusi pod článkem. (Vaše redakce)

  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 55 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi jsou 4 příspěvky

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

Na olympiádě v Paříži propukly před 100 lety výtržnosti proti sportovcům USA

v diskusi je 6 příspěvků

26. května 2024

Olympiáda v Paříži začala 4. května 1924 a trvala až do 27. července. Soutěžilo přes 3 tisíce...

OBRAZEM: Na Dračí skálu. Nejstarší německá zubačka má všechny pražce ocelové

v diskusi jsou 2 příspěvky

26. května 2024

Nejstarší německou ozubnicovou železnicí je Drachenfelsbahn. Při svém zprovoznění v roce 1883 byla...

Zamáčkněte slzu, ICQ definitivně končí. Zprávy doručoval 28 let

v diskusi je 28 příspěvků

25. května 2024  15:13

S tou slzou je to samozřejmě trochu vtip, protože většina uživatelů již dávno přešla ke konkurenci...

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...