Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Neurony nejen v mozku (4)

Kromě obecného modelu neuronové sítě, o kterém jsme hovořili na konci minulé části, samozřejmě existuje i spoustu dalších způsobů propojení. O nich si povíme dnes.

Jaká síť je ta správná?

Kromě obecného modelu neuronové sítě, o kterém jsme hovořili na konci minulé části, samozřejmě existuje i spoustu dalších způsobů propojení. V takových případech zpravidla záleží na způsobech řešení některých typů úloh. Na dalším obrázku je znázorněna acyklická neuronová síť. Zajímavé na ní je, že zde chybí jakékoliv cykly a že je možno jednoznačně stanovit pořadí neuronů počínaje vstupními neurony a výstupními neurony konče takové, že každý neuron čerpá informaci pouze od svých předchůdců. Acyklická neuronová síť je proto zvlášť vhodným modelem pro programovou realizaci neuronové sítě na klasickém jednoprocesorovém počítači.

Na následujícím obrázku je znázorněna hierarchická síť. Jde o zvláštní případ acyklické neuronové sítě, který je v současné době velmi populární. Nejsou zde dovolena všechny možná acyklická spojení, ale síť je uspořádána v několika vrstvách. Na obrázku je vidět příklad neuronové sítě hierarchického typu, která má v první vstupní vrstvě tři neurony, v druhé skryté vrstvě má čtyři, ve třetí skryté vrstvě má tři a ve čtvrté výstupní vrstvě má jeden neuron. Všimněte se, že informace proudí zleva doprava pouze mezi sousedními vrstvami. Mezi první vstupní a druhou skrytou vrstvou je dvanáct spojení pomocí orientovaných ohodnocených hran. Mezi druhou a třetí vrstvou máme také dvanáct spojení a mezi třetí a čtvrtou výstupní vrstvou máme tři spojení.
Hierarchické sítě jsou velmi populární z několika důvodů. První důvod je fyziologický, protože pitvami nervových soustav živých organismů bylo zjištěno, že se v nich vyskytují podobná hierarchická uspořádání skupin neuronů v jednotlivých vrstvách. Počet vrstev nikdy nepřekračuje kouzelné číslo šest. Přitom je zajímavé, že šest vrstev neuronů se vyskytuje pouze v lidském mozku a šimpanz s delfínem mají už o jednu vrstvu méně. Ostatní živočichové jsou na tom ještě hůře. Neurocomputing se usilovně zabývá sítěmi s jednou nebo dvěma skrytými vrstvami a úplně to stačí.

Druhý důvod, proč hierarchické sítě mají zelenou, je úspora hran tím, že všechny neurony nejsou spojeny se všemi v acyklickém uspořádání. Třetí důvod je trochu pošetilý a platí zejména v středoevropském prostoru, kde máme velmi rozvinuté hierarchické myšlení. Každý ví hlavně, jak vysoko vystoupal po žebříku, kde je bohužel nad ním, kolik lidé se s ním mačka na jedné příčce a na koho dole může kašlat. Protože nadřazenost a podřízenost nám připadá jako to jediné, co prostě musí fungovat, máme zvýšenou potřebu konstruovat neuronové sítě na tomto ne zrovna geniálním principu. Pokud hierarchická neuronová síť nefunguje, pak její autor myslel jenom na hierarchii vrstev a jiné know how do ní nevčlenil.

Na dalším schématu je uveden zajímavý případ hierarchické sítě, který nazýváme redukovaná neuronová síť. Redukované neuronové sítě se používají ke ztrátové kompresi dat, což je velmi zajímavý způsob komprese dat související s přibližným uchováváním a přenášením grafické a akustické informace. Síť na obrázku má tři vstupní neurony, dva skryté neurony v následující vrstvě a tři výstupní neurony. Přesná informace uložená ve třech neuronech na vstupu je násilím zúžena do dvou neuronů za účelem úspory místa v paměti a posléze je v případě potřeby rekonstruována do tří výstupních neuronů.
Jaký by mohl být cíl učení takové sítě? Aby se naučila pokud možno co nejvěrněji, na svém výstupu rekonstruovat vstupní signál. Tento cíl může, ale nemusí být snadno splnitelný. Podstatné ovšem je, že redukované síť funguje jen na určité třídě signálů, které jsme poskytli k učení. Redukovanou síť můžeme po naučení doslova roztrhnout uprostřed, a tak získat vysílač a přijímač signálu nebo kompresní a dekompresní postup. Vysílač obsahuje pouze vstupní a skryté neurony a zajišťuje kompresi dat. Přijímač obsahuje naopak pouze skryté a výstupní neurony a zajišťuje nedokonalou ztrátovou dekompresi. Takové systémy se používají v komunikaci a jsou známy velmi pozitivní výsledky, kdy n-bitová grafická informace byla redukována na jednu čtvrtinu. Taková síť má n vstupních neuronů, n/4 skrytých neuronů a n výstupních neuronů. Byly konány experimenty s přenášením fotografií lesa redukovanou sítí. Po naučení nečinilo problémy komprimovat a přenášet fotografie lesních porostů pod blankytnou oblohou. Traduje se, že obličej vousatého muže je po dekompresi plný hustých smrčin na bradě, zatímco obličej Rusalčin má tváře jako mráčky a tvář Ježibaby je lahůdkou pro kůrovce. Taková síť může mít uplatnění při umělecké transformaci grafické informace.
Uvedený výčet typů neuronových sítí tímto ale není ani zdaleka vyčerpán, neboť speciální úlohy mohou vyžadovat komplikovanější topologii sítě.

Pro dnešek toho již bylo ale dost, a tak na tomto místě skončíme. V příští části budeme trošku počítat, ale nemějte obavy - vystačíte si s jednoduchou matematikou.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....