NVidia GeForce 4 Ti4600 se na pomyslném trůnu pro nejvýkonnější grafický akcelerátor ani neohřála a už je tu karta od Matroxu, která si na její první místo brousí zuby. A protože ani Matrox není imunní vůči únikům informací, můžete se již dnes blíže seznámit s grafickou kartou, která s největší pravděpodobností odsoudí nejvýkonnější řešení nVidie na druhé místo v grafickém výkonu. Její technické parametry jsou natolik zajímavé, že se stojí za to na ně blíže podívat. (Podobné informace unikly i o nVidia GeForce 5, ale jak jsme si ukázali v článku nVidia GeForce 5? Nebo jenom špatný vtip? jednalo se spíše o nepodařený vtip, zahrnující takové nepochopitelné perly, jako dvojici GPU na jedné kartě atd.)
Kdo zná grafické karty od Matroxu, jistě se mnou bude souhlasit, že jim není prakticky co vytknout. Vynikají ve své třídě naprosto bezkonkurenčním, kvalitním a ostrým 2D obrazem a v době kdy přišly na trh, oslnily také funkcí Dual Head, tedy podporou dvou monitorů zobrazovaných jednou kartou. Tuto funkci si oblíbili zejména programátoři, grafici a profesionálové vůbec. Jediné, co kartám jako je například G550 chybělo, byla slušná hardwarová 3D akcelerace. Ta hardwarově podporována sice byla, ale její výkon již záhy zaostával za řešeními, které nabídla konkurence. A to byla z hlediska hráče jistě škoda.
Proto se Matrox na notnou chvíli odmlčel a dlouho nepředstavil žádnou novinku. Fanouškům firmy tedy nezbývalo nic jiného, než čekat a čekat. Teprve teď se zdá, že ona dlouhodobá práce v laboratořích přinesla svoje ovoce v podobě zcela nového produktu.
Protože věřím, že se na specifikaci nové karty již přímo třesete, tak tady je:
- Takt GPU až 375 MHz
- Čip obsahuje 105 miliónů tranzistorů
- Plná podpora standardu AGP 8x
- 2 MB čipové unifikované Cache na textury, pixely a geometrii
- 64 až 256 MB vysokorychlostní DDR (Double Data Rate) paměti
- Quad Ultra Sharp-II 400 MHz RAMDAC převodníky
- Možnost připojení až čtyřech monitorů
- Plná podpora DirectX 9
- Podpora 64 bitových, 96 bitových a 128 bitových barev
- 150 miliónů trojúhelníků za vteřinu
- Zpracování 12 gigapixelů, z toho 3 Giga pixely za vteřinu viditelné
- 24 simultáních textur, 48 pixel shader operací
- Až 16ti násobné vyhlazování hran - TrueView (antialiasing)
- Podpora funkcí využívaných pro workstation: jako: anti-aliased lines, two sided lightning a windows clipping
- Hardwarová podpora DVD Playbacku
- Unifikované ovladače
Další informace spojené s únikem nám říkají, že karta by měla podporovat operační systémy Windows XP, Windows 2000, Window Me a 98, Windows NT, Linux a Mac OS X. Dále by měla být optimalizována pro procesory Intel Pentium 4, Intel Xeon, AMD Athlon XP, AMD Duron a Motorola G4. G1000 bude dostupná na trhu od června 2002, v modelech stojících okolo 229 dolarů. Kdy z počátku budou k dispozici dva G1000 produkty, Millenium G1000 a Millenium G1000+, a budou se prodávat s Microsoft WHQL certifikovanými ovladači. Quad-display Millenium G1000 Pro a Millenium G1100 Pro určená pro pracovní stanice bude dostupná na konci roku 2002.
Pokud se na předkládané informace podíváme kritickým okem, pak nezbývá než jim důvěřovat.
Zajímavá je a za zamyšlení rozhodně stojí podpora DirectX 9. Ta by přišla v době, kdy vývojáři her ještě nestihli do her implementovat featurky, které nabízí třeba DirectX 8.1. Znamenalo by to technologický náskok a dobrý výchozí bod pro další řadu karet založených na G1000.
Další zajímavostí je podpora 64 bitové, 96ti bitové a 128bitové barevné hloubky - a to i přes fakt, že lidské oko nedokáže rozlišit mezi 32 bitovou a 64 bitovou barevnou hloubkou. Jednoduše proto, protože to není v jeho silách. Tolik barev už nerozliší.
Profesionálové jistě ocení možnost připojení až na 4 monitory (pravděpodobně u dražších verzí) stejně tak jako fakt, že kvalitě obrazu bude opět věnována náležitá péče v podobě Quad Ultra Sharp-II 400 MHz RAMDAC převodníků.
O náležitý 3D výkon by se měl dostatečně postarat až na 375 MHz taktovaný čip se 105ti miliony tranzistorů (například nVidia GeForce 4 Ti4600 je taktována "pouze" na 300 MHz) a samozřejmě minimálně 64 MB velká DDR paměť.
A co říci závěrem? I kdyby byly uniknuvší informace jen z poloviny pravdivé, bude to stát za to. Můžeme se těšit na první benchmarky, které se jistě objeví již brzy - to ovšem za předpokladu, že se nejedná o další nepodařený vtip.