Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Malý počítač do velké kapsy. Test ultrapřenosného mivvy UM400

Možná se rozhlížíte po malém počítači, který by vám každý záviděl. Otestovali jsme netradiční a u nás nepříliš rozšířený kapesní počítač UMPC, který patří k těm nejlevnějším na trhu.
mivvy UM400

mivvy UM400 | foto: Jiří Zahrádka

Zkratka UMPC označuje Ultra Mobile PC, což přesně vystihuje podstatu celého zařízení. Pokud potřebujete při cestování počítač s plnohodnotným operačním systémem na poznámky, brouzdání po internetu a přehrávání videa, bez ultralehkého notebooku se neobejdete. Pokud vám přesto přijde i takto malý notebook moc velký, počítač formátu UMPC je nejspíše nejlepší volba.

Kam UMPC zařadit
UMPC má být článek mezi klasickým PDA a notebookem. Od PDA si zpravidla bere dotykový displej a co nejmenší možnou hmotnost, z notebooku přebírá hardware a plnohodnotný operační systém Windows / Linux. Najdeme u něj všechna důležitá rozhraní (USB porty, čtečky paměťových karet, výstupy na externí monitor, ...), pevné disky s poměrně velkou kapacitou a rychlé procesory. Díky tomu je výkonnější než PDA, malé rozměry a dotyková obrazovka pro rozpoznávání písma a rychlé poznámky zase dokáží předčit notebook.

  
Řazeno od nejmenšího a nejlehčího po větší a těžší: PDA, UMPC a klasický notebook

Tvar všech UMPC není pevně daný tak, jako je tomu u notebooků nebo PDA. Nejčastěji se lze setkat s obdélníkovou dotykovou obrazovkou, která je někdy doplněna o vysouvací klávesnici pro nouzové použití. Na zahraničních trzích se však dostávájí do kategorie UMPC i zařízení konstrukčně shodná s notebooky a velikostí obrazovky do 9ti palců.

OQO e2 aneb znáte vybavenější UMPC?
Tvar zařízení UMPC ...

Fujitsu LifeBook U1010
... může mít různé podoby


Aby toho nebylo málo, do hry vstupují ještě zařízení MID (Mobile Internet Device), mezi jehož průkopníky patří již zmíněný ASUS Eee. Tato kategorie je zatím v plenkách a není zcela jasné, jakým směrem se bude vyvíjet, hlavním rozpoznávacím znakem je tak zatím jen cena. MID se orientuje na jednoduchost a použití pro co nejširší veřejnost, komponenty uvnitř těchto počítačů proto nepatří k výkřikům moderních technologií tak, jako je tomu u UMPC. To se zaměřuje na movitější zákazníky milující hi-end technologie a kvalitní materiály, UMPC proto bývají většinou velmi drahá zařízení.

Pokud se podíváme na dostupnou konkurenci testovaného mivvy na českém trhu, příliš mnoho alternativ nenalezneme. Na zahraničních trzích je situace lepší, mnoha výrobcům se ale nevyplatí dražší sortiment do Česka dovážet. První čtyři zařízení jsou klasická UMPC, poslední dvě jsou jiné kategorie konkurující svou hmotností i cenou. Nokii N810 není možné u nás oficálně zakoupit, v sousedním Německu jí však lze pořídit již od 9 600 Kč a je dostupná i přes některé české e-shopy.

Budoucnost UMPC nejistá
Již delší dobu se diskutuje nad tím, že formát UMPC je mrtvý. Hřebíček do rakve mu má zatlouci zařízení typu MID - kromě toho, že nemá dotykovou obrazovku, totiž dokáže práci zastat naprosto shodně a je také výrazně levnější. Zásadním problémem je totiž již prvotní myšlenka celé koncepce UMPC, které není natolik lehké a skladné, aby se dalo přenášet v kapse. Pokud s sebou nechce uživatel nosit brašnu, bude používat PDA. Pokud již nějaký druh pouzdra musí nosit, využije spíše ultralehký notebook nebo tablet s větší klávesnicí pro komfortní psaní. Druhým velkým problémem je výdrž při běhu na baterie, u UMPC se totiž pohybuje jen v řádu několika málo hodin a notebookům tak nedokáže konkurovat. Vysoká cena se proto neospravedlňuje lehko a prodejnost není příliš vysoká.

 HTC Shift
X9500
 ASUS R2E  Samsung Q1  Sony VAIO
UX Series
Nokia N810 ASUS Eee

HTC Shift přichází, dočkáme se ale až po Novém roce

ASUS R2E

Samsung Q1 Ultra

Sony VAIO UX Series

Nokia N810

ASUS Eee

Proc. Intel Stealey
& Qualcomm
Klávesnice
Displej 7",
800 x 480,
dotykový
Hm. 800 g
Od 31 000 Kč
Proc. Intel Stealey
Bez klávesnice
Displej 7",
800 x 480,
dotykový
Hm. 830 g
3G modem
Od 33 000 Kč
Proc. Intel Celeron
Mini klávesnice
Displej 7",
800 x 480,
dotykový
Hm. 779 g
Očekáván nástupce
Od 43 000 Kč
Proc. Core Solo
Klávesnice
Displej 4,5",
1024 x 600,
dotykový
Hm. 480 g
Osvětlené klávesy
Od 80 000 Kč
Proc. TI OMAP
Mini klávesnice
Displej 4,13",
800 x 480,
dotykový
Hm. 226 g
Ofic. nedistrib.
Od $479
Proc. Celeron
Klávesnice
Displej 7",
800 x 480,
nedotykový
Hm. 926 g
Prodej únor 08
Od 8000 Kč

Pokud se vám UMPC líbí, na zahraničních trzích stojí za pozornost Flybook V5, VIA Nanobook, WiBrain B1 UMPC, OQO Model e2 nebo Kohjinsha SH8. Ne vždy se jedná o Ultra Mobile PC, svými parametry ale mohou na cestách skvěle posloužit.

Mivvy UM400
Všechna zmiňovaná zařízení doplňuje dnes recenzované mivvy UM400 s nízkonapěťovým procesorem VIA C7-M taktovaném na 1,2 GHz. Procesor má TDP* pouhých 5 W a je tak jedním z nejúspornějších, zároveň však poskytuje dostatečný výpočetní výkon při nenáročných úlohách. Na následujících grafech je na první pozici procesor VIA, na druhé  nízkonapěťový Intel Celeron M taktovaný na 900 MHz (použitý v ASUSu Eee), na další dvoujádrový nízkonapěťový procesor používaný v ultralehkých noteboocích a na poslední jeden z nejlepších procesorů osazovaný do nejdražších ultralightů.
*Thermal Design Power - vyjadřuje vyzářenou energii v podobě tepla při vyšším vytížení; nemusí být konečná

Výkonnové porovnání úsporných procesorů

Měřeno programem HWiNFO32, bezrozměrná čísla. Celeron naměřen ve starší verzi UMPC ASUS R2e, současná již osazena výkonnějším Pentiem M. Proc. U2500 naměřen v noteboooku FSC LIFEBOOK P7230, U7600 v notebooku Sony VAIO VGN-TZ21XN/B.

Z grafu lze vidět, že kategorie UMPC svým výpočetním výkonem nemůže ultralehkým notebookům konkurovat. Výsledek však není špatný - PDA mají v porovnání s UMPC výpočetní výkon ještě horší:

Výkonnové porovnání procesoru VIA s běžným procesorem v PDA

Měřeno programem SiSoftware Sandra, čísla udávají počet operací za sekundu. Hodnota pro procesor VIA naměřena, pro TI OMAP převzata z databáze programu.

Další výbavu malého počítače tvoří operační paměť, jejíž kapacita 768 MB pro běžné využití bohatě dostačuje. Taktována je na 533 MHz a v testu datové propustnosti dosáhla hodnoty 336 MB/s - tento výsledek je oproti notebookům silný podprůměr. Běžně u ultralehkých notebooků přesahuje 1 GB/s, ve velkých noteboocích 2 GB/s, u stolních počítačů je situace ještě lepší. V kategorii UMPC však primárně o výkon nejde a konkurenční zařízení dosahují obdobných, někdy o něco lepších hodnot.

Silnou zbraní všech UMPC je především pevný disk, díky jehož kapacitě získavají velký náskok před PDA. Ten v mivvy má velikost 30 GB, jeho plotny se otáčí rychlostí 4200 otáček za sekundu a v testu průměrné přenosové rychlosti při čtení dosáhl hodnoty 19,7 MB/s. Vezmeme-li v úvahu i průměrnou přístupovou dobu 20,5 ms, nevyjde mivvy jako rychlík, pro běžnou práci a přehrávání videa to však stačí. Běžně lze v noteboocích dosáhnout časů přes 30 MB/s a 15 ms, mají však větší a těžší disky s 5400 otáčkami za sekundu.

Grafická karta VIA S3 UniChrome Pro II integrovaná v chipsetu ukusuje z operační paměti 64 MB a zobrazuje na displej s úhlopříčkou 6,5". Ten je dotykový, má LED podsvícení a standardní rozlišení 800 x 480. Díky absenci vyššího DirectX než 7 mohla absolvovat pouze stařičký benchmark 3DMark03, který dnes již prakticky nikomu nic neřekne. Místo něj jsme přehrávali filmy a dělali běžné úpravy fotek - počítač se sice zahřál, zvládl však vše bez problémů.

Celou hardwarovou výbavu doplňuje webová kamera 0,3 Mpix, po stránce konektivity pak Bluetooth 2.0 s EDR* a bezdrátový adaptér 802.11 b / g. K síti LAN je možné se připojit pouze přes dokovací stanici, port pro kabel s klasickou koncovkou RJ-45 není na těle zařízení k dispozici.
*Enhanced Data Rate - díky změněné modulaci zvyšuje datovou propustnost na trojnásobek

Uspořádání a konstrukce
Konstrukčně zapadá mivvy do hlavního proudu všech UMPC, má tedy velký displej a vysouvací klávesnici. Zpracování je poměrně kvalitní, vysouvání probíhá díky kolejkám a ozubeného kolečka, takže se díly zbytečně neodírají a nejspíše i déle vydrží. Materiálem je tvrdý plast, okolo displeje lesklý černý (jsou vidět otisky prstů), okolo klávesnice je lakován stříbrnou matnou barvou.

mivvy UM400

mivvy UM400


Ergonomie portů je navzdory velmi malým rozměrům (19 x 12,1 x 2,8 cm) dobrá a po čase lze mivvy ovládat i po paměti. Na levé straně vidíme jeden port USB a čtečku multimediálních karet formátů SD/MMC s podporou karet SDIO. Posuvné tlačítko slouží k vyjmutí baterie a lze jej zaaretovat malým přepínačem umístěném zcela vpravo. Na pravém boku je ovladač hlasitosti, posuvným přepínačem pro zapnutí (v krajní levé pozici je aretován proti nechtěnému zapnutí), tlačítko SAS (nahrazuje Ctrl + Alt + Del), dvojice audio jacků a konektor pro napájení. Zcela vlevo je ukryt stylus pro citlivé polohování na dotykové obrazovce. Spodní strana ukrývá druhé USB, VGA konektor a konektor pro dokovací stanici. Horní strana již obsahuje pouze výdech chlazení a zámek Kensington.

Pohled na levý bok

Spodní strana

Pohled na pravý bok

Horní strana


Nejpodstatnější je asi ovládání, kromě již zmíněného dotykového displeje má mivvy UM400 i čtyřsměrnou kurzorovou klávesu a především malý touchpad. Ten se nachází v pravém dolním rohu a je tak vhodný pro ovládání palcem. Na druhé straně jsou dvě tlačítka nahrazující levé a pravé tlačítko myši, které zase perfektně vyhovují pro ovládání levým palcem. Po korekci citlivosti touchpadu jde celé zařízení velmi rychle ovládat i bez nutnosti připojovat myš nebo používat dotykovou obrazovku.

Ovládací tlačítka

Detail miniaturního touchpadu


Dalšími tlačítky na levé straně od displeje mají rozdílnou funkci dle operačního systému. Ve Windows Vista slouží horní tlačítko ke spuštění aplikace Mobility Center, pod Windows XP funguje ke zvyšování hlasitosti (funguje cyklicky v osmi krocích). Prostřední tlačítko slouží ke změně rozlišení (pod Windows Vista však nereagovalo) a poslední funguje jako Enter, čímž ergonomicky doplňuje čtyřsměrný kurzor.

Jak si vedlo mivvy v praxi
Ihned po rozbalení krabice, ve které je přibalen i náhradní stylus a CD s perfektním českým manuálem, zavládly rozpaky. Na počítač s výkonem nižším než ASUS Eee by si Windows Vista Home Premium dokázal nainstalovat málokdo. Operační systém splnil naše očekávání a mivvy horko těžko startovalo téměř 2 minuty, především první týden při různých aktualizacích a indexování disku byl problém i prohlížet webové stránky. Po týdnu se počítač umoudřil, reakce se zrychlily a práce začala být alespoň trochu produktivní, verze s Windows XP je ale pro toto zařízení rozhodně vhodnější.

S Vistou byl problém také kvůli menší kapacitě disku, než na kterou jsme zvyklí z notebooků - z 30 GB byla po čisté instalaci k dispozici jen polovina.

Ovládání jsme již pochválili, dotykový displej lze bez problémů ovládat i prstem. Matný displej v testovaném zařízení (6,5", 800 x 480) překvapil dobrým kontrastem a jasem. Lze na něm měnit rozlišení až do velikosti 1024 x 768, obraz je však již velmi rozmazaný; po kratkém laborování jsme používali rozlišení 800 x 600, neostrost byla sice také znatelná, odpadlo však zdlouhavé rolování v delších dokumentech. Chválíme za dobré náhledové úhly.

Velmi nás zajímala klávesnice, která je ale díky své velikosti vhodná jen pro menší prsty. Klávesky mají nízký zdvih a jistý stisk, který provází cvaknutí. Tím značně připomíná klávesy na mobilních telefonech, není ale podsvícená. Psát na klávesnici lze prakticky jen při držení počítače v obou rukou, malé klávesky se tak musí tisknout palci. Při hmotnosti zařízení 740 gramů to však přestane být brzy komfortní a lepší je využívat buď rozeznávání písma a psát pomocí stylusu, nebo připojit externí klávesnici přes dokovací kolébku. Zahřívání a hluk při práci příliš nepotěšil, jednoznačným viníkem jsou zde náročné Visty. Vytížení procesoru i v klidovém režimu dosahovalo přes 10 %, malý větráček tak musel téměř neustále běžet. V nízkých otáčkách je slyšitelný, neruší však a není problém mivvy používat i při jednání. Pokud však začnete rolovat po delší webové stránce nebo v dokumentu PDF, ihned jde do otáček a jeho zvuk je rušivý. Poněkud alarmující je fakt, že se mu s teplem nedaří příliš bojovat, průměrná teplota procesoru se pohybovala v rozmezí 58 - 65 °C, u disku to pak bylo 49 - 51 °C.

Klávesnice

Detail klávesnice


Visty také pokazily výdrž při běhu na baterii. Ta má skromnou kapacitu 29 Wh a počítač s ní průměrně dokázal pracovat okolo 2 hodin a 15 minut (displeji nastaveno podsvícení na maximum, UMPC připojeno k síti přes WiFi). V našem testu, kdy přehráváme při maximálním podsvícení displeje hudbu v programu Windows Media Player se zapnutou vizualizací, dokázalo mivvy běžet 1 hodinu a 56 minut. Maximální výdrž, kdy se na počítači nepracuje a má ztlumený jas displeje na minimum, činila 2 hodiny a 56 minut.

Poslední položkou recenze bude zvuk - mivvy je vybaveno jedním 1W mono reproduktorem, v dané třídě (a i u ultralehkých notebooků) je však výsledný zvuk standardní. Stereo mikrofony jsou naproti tomu kvalitní a poskytují přijatelný příjem hlasu.

Závěr
Skvělá hračka s nevhodně zvoleným operačním systémem za bezkonkurenční cenu. Otázkou je, komu se zařízení tohoto druhu vyplatí, to si však majitelé již musí rozmyslet sami. V současnosti nám výrobci dokazují, že vývoj technologií ještě není tak daleko, jak bychom si představovali. UMPC i MID totiž trpí nedostatečnou výdrží při běhu na baterie, u takto malých počítačů odsuzuje výdrž 2 - 3 hodiny k nezdravě velké závislosti na síťové zásuvce. Při zvolení verze s Windows XP by se měly naměřené hodnoty zlepšit v řádu desítek procent, výrazné nedostatky testovaného zařízení jsme v porovnání s konkurencí nezaznamenali a za svůj poměr cena / výkon se mivvy UM400 nemusí stydět.

mivvy UM400 v dokovací kolébce

 Specifikace mivvy UM400
 • Procesor VIA C7-M ULV (1,2 GHz, 128 kB L2 cache, 400 MHz FSB, TDP 5 W)
 • Paměť 768 MB, DDR2 533 MHz
 • Disk 30 GB, 4200 ot/s, HTC426030G5CE00
 • Chipset VIA VX700
 • Grafika VIA S3G UniChrome Pro II
 • Displej 6,5", 800x480, dotykový, matný, LED
 • Rozhraní: 2x USB, čtečka SD/MMC + SDIO, VGA, 2x audio, dokovací port
 • Další komunikace: Bluetooth 2.0 + EDR, WiFi 802.11 b /g
 • Další: webová kamera 0,3 Mpix
 • Příslušenství: dokovací stanice, GPS modul, digitální TV tuner
 • Rozměry 19 x 12,1 x 2,8 cm, (9,5 x 4 x 2,8 cm adaptér)
 • Hmotnost 740 g + 270 g adaptér
 • Baterie 29 Wh
 • OS: Windows XPh / Vista HP, bez OS
 • Záruka 2 roky
 • Cena od 19 300 Kč včetně DPH

 • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 49 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 11 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel proslulý chemik Josef Michl, patřil k nejcitovanějším českým vědcům

v diskusi je 7 příspěvků

13. května 2024  18:02,  aktualizováno  19:21

Ve věku 85 let v pondělí zemřel český chemik Josef Michl. Informoval o tom Ústav organické chemie a...

Americké bombardéry, kterým se „nepoštěstilo“ shodit bomby na nepřítele

v diskusi nejsou příspěvky

21. května 2024

Největším letounem z období druhé světové války se stal prototyp XB-19. Na něj a další zajímavé...

Microsoft vstupuje tam, kde se už jednou spálil. Windows spojuje s ARM

v diskusi je 1 příspěvek

20. května 2024  22:34

Procesory ARM jsme ještě donedávna spojovali s mobilními telefony a tablety. Na jejich schopnosti v...

Věci, které by ve Windows 11 měli ihned opravit

v diskusi je 22 příspěvků

20. května 2024

Windows 11 z uživatelského pohledu nastavuje zrcadlo budoucnosti. Nacházejí se v něm věci uživateli...

Beneš se Mussoliniho neštítil. Před 100 lety s ním vyjednal mezistátní smlouvu

v diskusi je 34 příspěvků

19. května 2024  10:30

V polovině května 1924 jednal československý ministr zahraničí Edvard Beneš v Římě s italským...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....