Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

LCD IMRI - sedmnáct palců stlačených k 20 tisícům korunám

Korejský výrobce monitorů a LCD displejů IMRI, nedávno prostřednictvím svého distributora vstoupil i na český trh. Jeden z monitorů - model B17XA - jsme podrobili testu a zjistili, že i přes některé menší problémy je toto LCD určitě zajímavé.
O společnosti IMRI, jsme do té doby, než k nám dorazila tisková zpráva jejího českého distributora prakticky nic nevěděli. LCD displej tohoto výrobce, který nese na čelním panelu označení AccuVision 710FT, se u nás prodává pod modelovým označením B17XA. Jedná se sedmnáctipalcový přístroj za velice bezkonkurenční cenu.

Balení a vzhled

IMRI AccuVision 710FT (B17XA) Velice úsporně řešená krabice, jež se velikostí příliš neliší od krabic, do kterých někteří jiní výrobci vkládají patnáctipalcová LCD. Oproti podobně šikovně vyřešenému balení sedmáctipalcového LCD Fujitsu-Siemens, které jsme již v našem testu měli chybí snad jen ucho, které by umožňovalo přenášení v jedné ruce.

Samotné LCD je v balení chráněno jednak masivní polystyrénovou konstrukcí, pak ochranným obalem, a navíc je před vlastním panelem jakýsi kryt z tvrdého plastu. Veškeré ostatní příslušenství je umístěno v krabici z kartonu.

AccuVision 710FT váží přibližně 9,5 kilogramu a jeho celkové rozměry jsou 44 cm na šířku, 38 cm na výšku a 6,5 centimetru do hloubky. Včetně nohy a podstavce pak činí rozměry 44 x 46,5 x 18 cm ve stejném pořadí. Součástí dodávky je dále napájecí adaptér se svým kabelem, disketa s ovladači, manuál a kabel pro přívod signálu.

Vzhledem k velikosti krabice překvapí poměrně masivní vzezření LCD. Na svědomí to má především široký okraj kolem panelu obrazovky, který při čelním pohledu zabírá přibližně 1/6 celé přední plochy. A navíc stojan tento pocit ještě umocňuje. Designéři se snažili přední část oživit několika drobnými prvky, ale to výše zmíněný pocit příliš nezměnilo.

Ovládací prvky IMRI Ovládací tlačítka, která jsou všechna umístěna uprostřed spodní části čela LCD, jsou naproti tomu poměrně titěrná. Snad jen centrální tlačítko pro zapínání a vypínání přístroje se snaží být poněkud výraznější. Možná tomu napomáhá i průhledný kroužek, který díky podsvícení signalizuje, v jakém stavu se LCD nachází. Na levém boku spínače se nachází butonek pro vstup do menu. Vedle něj pak tlačítko označené „SET“, kterým se vstupuje do jednotlivých položek v menu a jehož druhá funkce - automatické nastavení LCD - se projeví až po dvojitém stisku. Pravá strana pak náleží dvěma tlačítkům pro pohyb v menu. Jejich sekundární využití spočívá v rychlém přístupu k nastavení světlosti a kontrastu.

Tak jako u většiny LCD je IMRI připojeno k noze stojanu čtyřmi šroubyZadní pohled odhalí designérskou střídmost. Světle šedou barvu nahradí světle modrá, kterou je pokryta i celá noha s podstavcem. Kloub nohy je k LCD připevněn klasicky pomocí čtyř šroubů, přesně podle VESA standardu, což umožňuje případné připevnění LCD na zeď. Celá horní třetina zadní části je pak jemně perforovaná kvůli větrání. Jak se již pomalu stalo standardem, jsou všechny možné konektory umístěny tak, aby kabely a koncovky nepřekážely při co nejbližším přisunutí LCD ke zdi. Nejinak je tomu i v tomto případě. Model B17XA je vybaven pouze D-SUB konektorem pro vstup analogového signálu a zdířkou pro napájení. Ale již na první pohled je vidět, že jiné druhy mají ve výbavě mnohem více, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených snímků. I vzhledem ke skutečnosti, že konektory nejsou umístěny přímo pod nohou, pracuje se s nimi bez problémů.

Poměrně veliký podstavec a noha s kloubem, s nímž se dá pohybovat jen ztuha, dávají pocit stability . Ale jen do té doby než se chce s monitorem otáčet. Podstavec totiž po hladkém povrchu klouže více, než jsme předpokládali. Na druhou stranu je tak mnohem méně náročné otáčet LCD kolem své osy. Co se naklánění týká kloub dovoluje pohyb displeje v rozsahu přibližně 75°.

Vlastnosti

Dva konektory pro tento model LCD IMRI Nejlépe zařízení pracuje v rozlišení 1280 na 1024 obrazových bodů, přičemž by při mírném rozostření daném technologií TFT LCD panelů neměl mít problémy s menším rozlišením jako například 640 x 480. Obnovovací frekvence, která má poněkud jinou funkci než u normálních CRT monitorů může být až 75 Hz, ale bohatě stačí frekvence 60Hz. Mnohem zajímavější údaj je doba responze bodů, ten však výrobce neuvádí, ale dle našeho odhadu nebude větší než 50 milisekund. Rozteč jednotlivých bodů činí 0,264 mm, což je mírně nadprůměrná hodnota. Viditelná plocha obrazovky je přibližně 17,1 palce. Světelnost je udávána hodnotou 200 candel a kontrastní poměr činí 350:1. Úhel pohledu beze změn odpovídá horizontálně cca 145 °a vertikálně 135 °. IMRI AccuVision 710FT podporuje zobrazení 16,7miliónu barev a splňuje normu TCO 99.

Obrazová kvalita

Jiné modely LCD IMRI jsou vybaveny i dalšími konektoryLCD od společnosti IMRI využívají ke zobrazování panely společnosti SAMSUNG. Ty jsou známy velice kvalitními LCD, které se pravidelně umisťují na předních příčkách testů. Co se tedy tedy panelu týká, není mu v podstatě co vytknout. Rychlá odezva bodů nezpůsobuje nepřesnosti při jakémkoliv akčnějším využívání displeje, ať se jedná o hry, filmy, nebo jen rychlý posun v textu. Žádný problém s mrtvými body. Poměrně nepříjemný problém, ale je s nepravidelným podsvícením, které je u okrajů mnohem intenzivnější než u středu a to má samozřejmě neblahý vliv na barevnou homogenitu, především u světlejších barev.

Závěr

Získat za mírně přes 20 000 korun bez DPH kvalitní sedmnáctipalcový panel, který je bez jediné chybičky, by bylo patrně nemožné. I přes oporu v podobě zobrazovacího panelu Samsung, je IMRI AccuVision 710FT stále ještě nedokonalým přístrojem, který je ale na svou kategorii poměrně levný.

Do testu zapůjčila společnost ProCA.

  • Nejčtenější

ANALÝZA: Štve vás elektromobilita? Možná vás překvapí, co vám utvořilo názor

v diskusi je 714 příspěvků

5. června 2024

Informace se na nás valí ze všech stran, a zejména s rozvojem sociálních sítí začalo být běžné, že...

Muskově SpaceX se podařilo poprvé i přes problémy uspět při testu Starship

v diskusi je 91 příspěvků

6. června 2024  12:12,  aktualizováno 

Přes 120 metrů vysoká sestava rakety Starship se ze vzletové rampy kosmodromu Starbase vydala na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple naučil sluchátka nové kousky a chystá se zaplavit vaše obrazovky

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. června 2024

Ačkoli byla konference WWDC především o novinkách v operačních systémech a představení „AI“ jako...

Apple nám ukázal novinky a kde všude nasadil umělou inteligenci

v diskusi jsou 4 příspěvky

10. června 2024  18:27,  aktualizováno 

V pondělí začal Apple ukazovat novinky v softwarových produktech. Na každoroční konferenci WWDC se...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Boeingu se podařilo překonat smůlu a vyslal lidi do vesmíru

v diskusi je 10 příspěvků

5. června 2024  14:38,  aktualizováno  16:53

„Je to sice dál, ale zato horší cesta,“ mohou si připomenout nesmrtelnou hlášku ze Sněženek a...

Bush starší ukončil studenou válku. Kvůli recesi ale prohrál souboj s Clintonem

v diskusi je 7 příspěvků

12. června 2024

Během své kariéry byl ředitelem Ústřední zpravodajské služby (CIA), viceprezidentem i šéfem Bílého...

OBRAZEM: Nejnebezpečnější systém MHD v USA je pozemní lanovka v San Franciscu

v diskusi nejsou příspěvky

12. června 2024

Pozemní lanovka patří mezi největší atrakce San Franciska. Vyhledávanější je snad jen věznice...

Nenechte si Microsoftem diktovat, jak má vypadat hlavní panel Windows 11

v diskusi je 11 příspěvků

12. června 2024

O užitečnosti hlavního panelu ve Windows 11 se vedou dlouhé diskuse. Někteří ho nesnášejí a rádi by...

Astronomové jsou překvapeni, kde na Marsu objevili jinovatku

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. června 2024  10:58

Na vrcholcích jedněch z největších hor ve Sluneční soustavě – gigantických sopkách ležících v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...

Dohra sporu o prsa Arichtevy. Lidé nadávají Blažkovi, jeho žena se omluvila

Herečka Veronika Arichteva (38) vyzvala lidi na sociálních sítích, aby přestali nadávat a vyhrožovat jejímu kolegovi...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...