Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. února 2024 Lenka

Ještě jste nezkoušeli Wi-Fi od Českého telecomu? My ano!

Podívali jsme se na zoubek pilotnímu projektu bezdrátového připojení k internetu od ČTc. Obešli jsme čtyři provozny, kde mají být přístupové body umístěny, a mimo kvality připojení jsme zjišťovali další podrobnosti. Zajímá vás, jak si Wi-Fi od Telecomu vedlo?
Ve včerejším článku jsme vás informovali o základních tezích projektu bezdrátového připojení od Českého Telecomu. Včera jsme se vydali do ulic, abychom pro vás zjistili, jakým způsobem funguje pilotní projekt, v testovacím provozu zdarma. Podařilo se nám zjistit, že ne vše funguje tak, jak bylo plánováno, ale to je již úděl pilotních projektů, na nichž se má především odladit budoucí ostrá služba.

Zastavení první – Telepoint v Kodaňské

Podle teoretických předpokladů by měl být dosah Hot Spotu v přímé viditelnosti cca 500 m. Limitováni naší PCMCI kartou Orinoco Gold, která nebyla vybavena směrovou anténou, jsme proto na spojení narazili až cca 60-75 metrů od vchodu do budovy, kde se nachází prodejna Telepoint. Každých 20 m směrem k budově se síla signálu zvyšuje, aby se těsně před vchodem téměř ztratil.

Takto vypadal graf kvality signálu z cca 50 m od Hot Spotu (Kodanska) 

Prodejna Telepointu sídlí v prvním patře budovy. V celém přízemí signál v podstatě není. Mnohem lepší je to v mezipatře, kde je možnost využít k sezení několika stoliček. Nejlepší „příjem“ je samozřejmě přímo v prostorách Telepointu, kde lze využít i stolek, na nemž většina lidí vyplňuje formuláře.

Takto vypadal graf kvality signálu v prodejně (Kodaňská) 

Samotný Wi-Fi Hot Spot je umístěn na zdi u okna, přibližně ve výšce 160 cm. Pouze odhadujeme, že se mohlo jednat Wi-Fi router pro vnitřní řešení, patrně od společnosti Orinoco. Tento systém není doplněn žádnou externí anténou.

Přístupový bod (Acces point) 

Intermezzo - Připojujeme se

Telecom na maximální možnou míru zjednodušil nastavení bezdrátového připojení. V ovládacích panelech OS Windows nižších než Windows XP v nastavení bezdrátového připojení v podstatě jen klikáte na tlačítko „Další“ a maximálně doplníte název „Telecom“ (podrobnosti jsou na této stránce Českého Telecomu). Až budete mít vytvořeno nové připojení, stačí do prohlížeče zadat jakoukoliv adresu (vyjma domény telecom.cz) a budete automaticky přesměrováni na přihlašovací stránku, kde je také odkaz na registraci. ČTc totiž umožňuje prohlížet své stránky bez nutnosti registrace a z toho důvodu nebudete z těchto stránek nejdříve směrováni na web určený pro registraci.

Registrační formulář pilotního projektu služby "Wi-Fi Hot Spot" 

V rámci registrace vyplníte některé osobní údaje a posléze vám bude přiděleno přihlašovací jméno a heslo. Tyto získané údaje pak stačí jen zadat do registračního formuláře a již vám nic nebrání v surfování.

Červený čtvereček značí umístění přístupového bodu v Kodaňské (samozřejmě z vnitřní strany) 

Jak rychle to jede?

Testovali jsme také rychlost přenosu dat. Nejdříve přímo v prostorách prodejny a posléze na zastávce, kde byla síla signálu minimální. Na začátku přenosu rychlost překračovala hranici 30 kB za sekundu, většinu času se však pohybovala kolem 25 kB/s a tak byla průměrná rychlost 26,1 kB/s. Vzhledem k tomu, že jsme se dostali v průměru nad rychlost 200 kbps (konexe samotného Hot Spotu je 256 kbps), patrně jsme byli jediní, kdo se přes tento přístupový dob v dané době připojoval. Ačkoliv byl na zastávce výrazně slabší signál, přenosová rychlost byla pouze o cca třetinu menší, tedy 15,3 kB za sekundu.

Z tohoto Wi-Fi Hot Spotu tak budou mít největší radost lidé ze sousedního domu a prvního patra pravého křídla protějšího domu, možná také někteří úředníci Ministerstva zemědělství, jehož budova je umístěna v sousedství provozovny.

Pokud budete chtít i vy využít pilotní služby CTc v Kodaňské 97, máte několik možností, kam se posadit. Patrně nejlepší, co se týká signálu i komfortu, je vstoupit do budovy, kde sídlí Telepoint, a využít sedaček na chodbě či se přímo posadit v provozovně. Další možnost je přijet do blízkosti budovy autem a v něm se pokusit chytit signál. Výhody jsou jasné, nikdo se vás nebude ptát co tam děláte a navíc můžete být v relativním pohodlí a nejste omezeni zavírací dobou. Nehledě na to, že úbytek signálu můžete zmírnit směrovou anténou. Můžete také zkusit proniknout do budovy Ministerstva zemědělství a pokusit se chytit signál tam. A konečně poslední možnost, kterou jsme objevili, je lavička na zastávce MHD, pokud samozřejmě nedáváte přednost zevlování na ulici či práci na bobku.

Zastavení druhé – Telepoint v Olšanské

Nejdříve jsme zkusili štěstí z telefonní budky, která leží přes ulici naproti prodejně Telepoint. Byli jsme sice chráněni před hustým sněžením, ale také před signálem. Ani na chodníku jsme se připojení nedočkali, a tak jsme byli nuceni pokračovat dále. První záblesky Wi-Fi sítě Telecomu se objevují na tramvajovém pásu, který dělí silnici na pravou a levou část. Použitelný signál byl však až na chodníku v blízkosti provozovny.

Červený čtvereček značí umístění přístupového bodu v Olšanské (samozřejmě z vnitřní strany) 

Znovu jsme vyzkoušeli přenos dat přímo v Telepointu (průměr 27,3 kB/s) a na chodníku v cca 30m vzdálenosti od vchodu (10,3 kB/s). Zde se dá tedy doporučit pouze práce v prostorách prodejny.

Zastavení třetí a čtvrté aneb Praha 1 bez signálu

V Jindřišké ani v ulici Politických vězňů se zatím nepodařilo zprovoznit zde nainstalované Hot Spoty. Přitom právě v těchto místech budou mít potenciální uživatelé nejednodušší život. Dá se totiž předpokládat, že by mohl být signál z Telepointu v ulici Politických vězňů zachytitelný i u okna v protější restauraci a v Jindřišské je zase k dispozici celá dvorana pošty, vybavená spoustou sedátek a stolečků. Tento Telepoint totiž sídlí právě na poště.

Budou Wi-Fi budky?

Když jsme tento dotaz položili v pondělí tiskovému mluvčímu ČTc, pouze nás informoval o tom, že se společnost bude snažit nejdříve umístit svá bezdrátová řešení v prostorách, kde se počítá s koncentrací většího množství osob.

Ono je to vlastně logické. Jak samotné zařízení, tak případná anténa musí být z dosahu všech nenechavců, nebo nepřetržitě hlídána. A vzhledem k tomu, že nelze tato zařízení s ohledem na funkčnost ochránit žádným kovovým krytem, nelze je z výše uvedených důvodů ani umístit do současných telefonních budek. To je také jeden z důvodů, proč nalezneme všechny Hot Spoty ČTc uvnitř budov a proč nejsou ven vyvedeny ani antény.

Jak dál?

Dozvěděli jsme se, že by se v brzké době (možná již do konce roku) mohly objevit další Hot Spoty například na vybraných čerpacích stanicích a dokonce i v restauracích. V rámci pilotního provozu se naopak na prodejnách Telepointu neobjeví žádné testovací terminály, tak jako je tomu například u ISDN.

Známe dokonce i ceny a druh nabízených systémů pro potenciální zákazníky. Jsou nabízeny produkty společnosti Orinoco, přičemž za PCMCIA kartu „Silver“ zaplatíte 4000 korun včetně DPH, za USB klienta dáte 6000 Kč a za Acces Point RG-1000/ISDN pak 13 990 Kč. V nabídce jsou i adaptéry a přídavné antény. Pokud si netroufáte na instalaci, za zprovoznění přístupového bodu a jednoho klienta bude Telecom požadovat 1000 korun (WIN 9x-2000) nebo 1200 Kč (WinXP).

Související odkazy:

  • Nejčtenější

Světová premiéra sluchátek, co jsou tak pohodlná, že je v uchu zapomenete

v diskusi je 35 příspěvků

16. února 2024  11:19

Světovou premiéru si dnes odbyla první open-ear sluchátka společnosti Bose, nazvaná Ultra Open...

Lepší než terapie. Tato sluchátka skvěle zahrají ticho i muziku

v diskusi je 20 příspěvků

14. února 2024

Ani jedna z těchto sluchátek nejsou šlápnutím vedle. Jsou mezi nimi však velké rozdíly a každý se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lodní výzbroj na pásech. Sturmtiger používal náboje o hmotnosti 350 kg

v diskusi je 12 příspěvků

19. února 2024

Německý vůdce Adolf Hitler byl známý megaloman. V řadě případů nebyla při zavádění techniky do...

Firma OpenAI ukázala generátor dechberoucích videí, nyní zkoumá bezpečnost

v diskusi je 57 příspěvků

15. února 2024  22:09

Jmenuje se Sora a je to nová služba firmy OpenAI, která se svým chatbotem ChatGPT zbláznila svět do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dokonalejší kus elektroniky nekoupíte. Prozkoumali jsme Apple Vision Pro

v diskusi je 158 příspěvků

17. února 2024

Vyzkoušeli jsme nejvíc high-tech zařízení, které si dnes můžete koupit, headset Apple Vision Pro....

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Vědci objevili nejrychleji rostoucí černou díru a nejsvítivější objekt

v diskusi je 22 příspěvků

21. února 2024  9:33

Pomocí dalekohledu Very Large Telescope (VLT) v Evropské jižní observatoři (ESO) v Chile byl...

Dočkáme se letos Windows 12? Patrně ne, protože to nedává smysl

v diskusi je 19 příspěvků

21. února 2024

Microsoft se připravuje na uvedení další dávky novinek v systému Windows. Zatímco dřív se...

Pravda o mobilech. Profesor Vrba vysvětluje vliv záření na lidské zdraví

20. února 2024

Premium Francouzi vloni zakázali prodej celé série mobilních telefonů iPhone 12. Podle nich z přístrojů...

Generativní umělá inteligence změní vyhledávání, to klasické čeká propad

v diskusi je 13 příspěvků

20. února 2024  19:43

Řada odborníků i běžných uživatelů si všímá, že výsledky vyhledávání přes dominantní Google se...

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...

České univerzity vyvinuly pro policii systém, kterým zastaví auto na dálku

Pražská ČVUT a brněnská VUT se chlubí unikátním systémem vyvinutým na základě poptávky policie, která chce umět...

Tak dokonalý, že tu můžete propadnout alkoholu. Čech žil v karibském ráji

Po studiu na vysoké škole ekonomické Tomáš Šapovalov cítil, že nastal ideální čas vystoupit ze zaběhlého stereotypu a...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Nikdy už nebudu hubená. Selena Gomezová se smířila s přibíráním po lécích

Selena Gomezová (31) na sociálních sítích sdílela srovnání dvou svých fotografií. Na snímku z roku 2013 je v plavkách a...