Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Jeho počítač používalo už Hitlerovo Německo. Byl první, dva roky před IBM

  13:15
Konrad Zuse byl německý vynálezce, který v roce 1941 uvedl do chodu první programovatelný počítač na světě. Nesl označení Z3 a používal obyčejná telefonní relátka. Zuse se narodil 22. června před 100 lety.

Konrad Zuse a jeho první počítač

První počítače vážily několik tun, zabíraly celou místnost, některé ale uměly pouze základní početní operace. Dnes počítače měří třeba jen pár centimetrů a některé dokážou například i naprogramovat vesmírné lety či stvořit dokonalé virtuální světy.

První programovatelný počítač na světě, který měl méně funkcí než dnešní kalkulačka, dokončil v roce 1941 německý vynálezce Konrad Zuse, od jehož narození uplyne v úterý 22. června 100 let.

Konrad Zuse

Konrad Zuse

Jeho prvenství ale bylo dlouho opomíjeno ve prospěch Američana Howarda Aikena, který první počítač "nulté generace" dokončil v lednu 1943 pro firmu IBM.

Až v roce 1962 sám Aiken v dopise adresovaném Zusemu ocenil zásluhy německého vynálezce. Zuseho jednotunový přístroj, označený Z3 a sestrojený pro říšské ministerstvo letectví, prováděl výpočty ve dvojkové soustavě s plovoucí desetinnou čárkou. Byl řízen programem, který se načítal z děrné pásky, a tvořilo ho 2600 relé. Sčítání a odčítání mu trvalo necelou sekundu, násobení tři sekundy a v paměti mohlo být 64 slov o 22 bitech.

Rodinný počítač

S konstrukcí prvního automatického kalkulátoru začal Zuse v obývacím pokoji svých rodičů v roce 1934. V čistě domácích podmínkách sestrojil o čtyři roky později prvního člena své "počítačové rodiny Z" - stroj Z1. Šlo ještě o mechanický, částečně programovatelný kalkulátor, jehož paměť využívala posuvných mechanických prvků a umožňovala uchovávat asi 1000 bitů. O rok později sestavil stroj Z2, který měl ještě mechanickou paměť, ale pro vlastní výpočty již používal obvody na bázi elektromagnetických relé.

První pokus o počítač nesl název Z1 a Konrad Zuse jej sestrojil v roce 1936.

První pokus o počítač nesl název Z1 a Konrad Zuse jej sestrojil v roce 1936.  Zdroj: Wikipedia.org

Počítač Z3 byl zničen při bombardování Berlína, ale v roce 1962 Zuseho firma postavila plně funkční repliku, která je dnes vystavena ve vědeckotechnickém muzeu v Mnichově.

podmíněný skok

Co je to?

Zjednodušeně řečeno: program v počítači běží sekvenčně - tedy tak, jak jdou za sebou příkazy. Pokud je potřeba udělat odbočku - např. reagovat na podmínku (je-li to muž přičti jedničku, je-li to žena odečti jedničku) využije se podmíněný skok.

Zuse sestavil řadu počítačů "Z", z nichž některé se specializovaly na úzce zaměřené účely, všem ale chyběl podmíněný skok. Po válce si založil firmu Zuse KG, kterou však v roce 1964 musel kvůli ekonomickým problémům prodat a která sedm let nato zkrachovala.

Zuse, který zemřel v prosinci 1995 (v 85 letech), je také autorem jednoho z prvních algoritmických jazyků na světě (Plankalkül).

Výkonnější (zvládal 5000 součtových operací za sekundu), ale i mnohem větší (zabíral 63 metrů čtverečních) než stroj Z3 byl první elektronkový počítač na světě, zvaný ENIAC, zkonstruovaný koncem roku 1945 v USA pro účely armády. Tento pionýr

První programovací jazyk

Plankalkül

Plankalkül vytvořil Zuse v letech 1941 až 1945. Plně ho však odtajnil a zveřejnil až v roce 1972.

Do roku 2000 neexistoval pro Plankalkül žádný kompilátor (tedy překladač zdrojového kódu do jiného jazyka) ani převaděč, který by příkazy napsané v tomto jazyce vykonával.

počítačů první generace pracoval v desítkové soustavě a byl složený mimo jiné z asi 18 000 elektronek. Jeho tvůrci sestavili i první sériově vyráběný komerční počítač UNIVAC, který jako první zákazník obdržel v roce 1951 Americký úřad pro sčítání lidu a pátý kus rok nato úspěšně předpověděl výsledky voleb prezidenta USA.

Jistým prvenstvím v dějinách počítačů se mohou pochlubit i čeští vědci - konkrétně tým profesora Antonína Svobody, který v roce 1957 sestavil první počítač v Československu, zvaný SAPO (samočinný počítač). V zahraniční literatuře bývá uváděn jako první počítač, který měl vestavěné mechanismy pro ošetřování chyb. Samoopravné kódy byly použity i ve druhém československém počítači, označeném EPOS (elektronkový počítací stroj), z roku 1963. I tento počítač stavěl profesor Svoboda, ale ještě před jeho dokončením ho tehdejší poměry v zemi donutily emigrovat.

Třetí generaci počítačů odstartoval počátkem 60. let vynález integrovaného obvodu, který poprvé zkonstruovali nezávisle na sobě v roce 1958 Jack Kilby a Robert Noyce. Současná čtvrtá generace počítačů se zrodila díky vynálezu mikroprocesoru - první uvedla na trh firma Intel v roce 1971. Tento první mikroprocesor, čtyřbitový čip s označením 4004, zvládal pouhých 60 000 instrukcí za sekundu (dnes existují mikroprocesory se schopností provést několik miliard instrukcí za sekundu).

První počítače vznikly kvůli sčítání lidu

a lidé jim nevěřili ...

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....