Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Infračervená komunikace

Infra portem je už dnes vybaven téměř každý přenosný počítač, PDA a mnoho dalších přístrojů jako mobilní telefony, tiskárny, atd. Vzniklo několik komunikačních standardů, které však z počátku nebyly kompatibilní. V tomto článku se na některé z nich podív

IrDA

IrDA

V roce 1993 vznikla organizace Infrared Data Asociation (IrDA), která vytváří a podporuje standardy pro infračervenou komunikaci. Do této organizace jsou zapojeny jako výkonní členové např. i firmy Motorola, Microsoft nebo VISA international. IrDA postupně definuje standardy pro fyzické přenosy i přenosové protokoly vhodné právě pro infračervené zařízení. Přístroj s logem IrDA (tedy podporující standardy doporučené IrDA) by se tedy měl domluvit i s jiným přístrojem s tímto logem.

IrDA zařízení komunikují pomocí infračervených diod (emitují světlo s vlnovou délkou 875 nm). Vzdálenost mezi zařízeními by neměla překročit 1 m a infračervený vysílač a přijímač by neměli být od sebe odkloněni více jak o úhel 30°. Zařízení musí být vůči sobě v přímé viditelnosti.

Standardů pro fyzický přenos mezi elektronickými přístroji je několik. Starší přístroje se domlouvali rychlostí od 9600 b/s do 115 kb/s, přenosy touto rychlostí se zabývá standard Serial Infrared (SIR). Novější přístroje umí komunikovat až rychlostí 4 Mb/s, touto komunikací se zabývá standard Fast Infrared (FIR). Dále jsou definovány standardy pro simulaci sériového portu COM, nebo standardy vhodné např. pro výměnu grafických dat mezi digitální kamerou a počítačem.

Ještě před vznikem organizace IrDA už byl k dispozic standard pod názvem HPSIR, což je dřívější označení pro SIR, nebo ASKIR firmy Sharp, který podporují některé PDA a notebooky, ale s IrDA standardy je nekompatibilní.

Přenos dat

Zjednodušeně řečeno přenos bitu probíhá podobně jako na sériovém portu. Bit je přenesen jako infračervený puls (bliknutí), který trvá určitou definovanou dobu. Novější standardy přenášené bity kódují pomocí několika pulzů, toto kódování dovoluje přenášet informace značně větší rychlostí. Na začátku proběhne detekce nejnižší rychlostí 9600 b/s a zjistí se, jaký typ přístroje je v dosahu Infra portu a jakou rychlostí a jakým protokolem je možné se s ním domlouvat, tak je zaručena zpětná kompatibilita.

Podpora operačních systémů

V BIOSu lze obvykle nastavit typ infračervené komunikace. Můj Umax umí např. starší IrDA SIR, nebo novější FIR a dokonce i ASKIR.

Windows 98 a novější mají zabudovanou podporu IrDA standardů. Nicméně přímo na stránkách organizace IrDA si můžete zkontrolovat nastavení. Windows 2000 nepodporují mapování Infra portu na virtuální sériový port COM, nicméně je k dispozici záplata, která tento problém řeší.

Pro Linux vznikl projekt Linux IrDA project, který implementuje standardy IrDA do jádra Linuxu. V jádrech řady 2.2.x a 2.4.x je tato podpora již zabudována.

Budoucnost

Infračervená komunikace se možná zdála někomu do nedávna zastaralá, nicméně byl uvolněn další standard Very Fast Infrared (VFIR), který počítá s rychlostí až 16Mb/s. První produkty podporující tento standard se očekávají tento rok.

Dále se v infračervené komunikaci vyvíjí technologie IrGate využívající odrazu infračervených paprsků od stěn a stropu. Tím částečně odpadá podmínka přímé viditelnosti. Tady se mohu zmínit o jiné komunikační technologii v oblasti rádiových vln Bluetooth, které se přisuzuje, že možná nahradí IrDA, protože není závislá na přímé viditelnosti. Nicméně díky IrGate nebo jiných se možná můžeme dočkat zajímavých překvapení, infračervená komunikace narozdíl od rádiové není regulovaná, hůře se odposlouchává a zatím je pořád levnější.

Odkazy

Ještě několik odkazů na stránky o infračervené komunikaci:

  • www.irda.org - stránky organizace IrDA
  • www.hw.cz/docs/irda/irda_uvod.html - detailní popis standardů IrDA v češtině a několik návodů
  • www.infra-com.com - společnost vyvíjející technologii IrGate

    • Nejčtenější

    Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

    Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

    19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

    Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

    První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

    26. července 2024  12:59

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

    V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

    23. července 2024

    Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

    Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

    22. července 2024

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

    V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

    26. července 2024

    Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

    Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

    27. července 2024  10:34

    Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

    Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

    27. července 2024

    První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

    První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

    27. července 2024

    Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

    První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

    26. července 2024  12:59

    Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

    Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

    Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

    Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

    Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

    Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

    Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

    Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

    Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

    Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....