Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ideální kámoš na cesty: TravelMate 803LMi (recenze)

  1:00
Jak vypadá poměrně dostupný notebook vyšší střední třídy, předvádí názorně Acer. Za 53 tisíc bez DPH lze získat multiformátovou vypalovačku, 54Mbit WiFi, Bluetooth, 15palcový displej s 1400 x 1050 body, Radeon 9000 a ještě elegantní hliníkovou konstrukci k tomu. O Pentiu M a 512 MB paměti ani nemluvě... Více o tom, co zvládá a co ne se dozvíte v naší dnešní recenzi.

Ideální notebook vyšší střední třídy?

Kdybychom měli hodnotit notebooky dle co nejvyššího výkonu a co nejširšího vybavení, tento Acer by rozhodně figuroval někde vpředu. Že tu je ještě místo pro rozšiřování, ilustruje názorně jeho graficky i procesorově pomalejší, za to po stránce zabudovaných periferií lépe vybavený kolega TravelMate 661 či extrémně dobře vybavený nástupce TravelMate řady 8000. Nebo mu třeba také chybí zabudovaná videokamera nebo milovníkům DVD filmů zase nenabídne širokoúhlý displej.

Notebooky.cz - Acer TravelMate 803LMi

Za to všem ostatním toho dá tolik, až se zatají dech. Začněme u velmi zdařilé konstrukce, s víkem displejem uchyceným ve čtyřech bodech, jen málo se prohýbajícím i při větším tlaku a při tom stále velmi tenkém. Se základnou, jež je tenká, kompaktní, s vyjímatelným akumulátorem a antišokovou ochranou disku proti nárazům, se může Acer také chlubit i v porovnání s konkurencí - rigidní konstrukce zabraňuje prohýbání, i při násilnějším používání se neprohne ani neskřípe.

Klávesnice a touchpad

Uvnitř nalezne uživatel jak nadprůměrný displej, tak i klávesnici a touchpad, spolu s velkou, rozměrnou opěrkou pro dlaně. Acerovská "high-end" klávesnice má ledacos do sebe, má nižším zdvih a výšku kláves nežli Toshiba či IBM, oproti jejich kvalitním klávesnicí nabízí ergonomické prohnutí do oblouku, které šetří klouby a zápěstí. Namísto přísně pravoúhlého rozložení je tak pohled na klávesnici TravelMate netradiční, ale práce o to příjemnější.

Notebooky.cz - Acer TravelMate 803LMi

Žel, stejně jako u modelu TravelMate 661LMi, tato klávesnice má též typicky "Acerovské" mouchy, kterými je umístění kurzorových kláves a zredukování pozičních kláves na polovinu. Kurzorové šipky sousedí přímo s PgUp a PgDn, které současně přes kombinaci s klávesou Fn zastávají i funkci Home a End klávesy. Opravdu nepraktické. Na druhé straně je to jediná vážná výhrada vůči této ve všech ostatních směrech nadstandardní klávesnici. Touchpad nabízí posuvné kolébkové tlačítko, které usnadňuje pohyb v dokumentech.

Displej a grafika téměř z říše snů

Špičkový displej s rozlišením 1400 x 1050 a úhlopříčkou 15,1 palce mluví sám za sebe. Na rozdíl od TravelMate 661 zde však k němu jde do páru i špičková grafika. Mobility Radeon 9000 firmy ATI sice od uvedení čipů GeForce FX Go a Mobility Radeon 9600 nepatří mezi absolutní špičku, nicméně dodává stále vysoce nadprůměrný výkon, kterým může konkurovat i velmi slušně vybavenému stolnímu PC.

Notebooky.cz - Acer TravelMate 803LMi

Výkonu do foroty...

Právě Radeon 9000 a Pentium M na maximálních 1600 MHz jsou dva nejvýznamnější trumfy oproti ostatním Centrino notebookům a současně hlavní "žrouti" energie. Přidejme k tomu 512 MB DDR paměti a je jasné, že zde půjde o favorita. Oba rychlé čipy naštěstí disponují velmi agresivními funkcemi pro úsporu energie, u grafiky tak lze nastavit nižší výkon při provozu na akumulátory, při provozu na síti pracuje grafika stabilně na plný výkon (na rozdíl od jiných notebooků toto nastavení nelze ovlivnit).

...i pro delší den

Ač tak existují i výkonnější notebooky, oproti polostolním "přízrakům" vážícím čtyři a více kilogramů, s Pentiem 4 HyperThreading a GeForce FX či Radeon 9600 grafikami sice tento Acer nabízí "až druhý" nejlepší výkon, za to však s výhodou poměrně tichého a hlavně delšího provozu.

V testech nezklamal

S výkonem 5283 bodů v procesorovém testu PC Mark 2002, a s podobně vysokými skóre 4987 bodů pro paměťový průtok a lehce nadstandardními 571 body pro pevný disk, tím vším tento TravelMate získává plusy u běžného i profesionálnějšího uživatele. Vzhledem k použité grafice Mobility Radeon 9000 je výkon cca 7400 bodů při plném výkonu, respektive 2312 bodů při úsporném nastavení v 3D Marku 2001 (rozlišení 1024 x 768 bodů) příjemný. Zhorší se při přepnutí na plné rozlišení displeje 1400 x 1050 bodů na 4800, respektive úsporných 1471 bodů. Absence hardwarové podpory pro rozhraní DirectX 9 se projevuje nízkým skóre v testu 3D Mark 2003 – i jen v rozlišení 1024 x 768 bodů notebook dosahuje pouze 970 bodů. Nejnovější generace čipů Mobility Radeon 9600 či 9700 zde dosahuje skóre cca tří- až čtyřnásobného.

Notebooky.cz - Acer TravelMate 803LMi

Naprosto bezproblémově se tento notebook choval v testech konektivity, díky solidní výdrži a kompletní podpoře moderních rozhraní WiFi na 54 Mbit/s včetně Bluetooth tak nezklamal ani ve skutečně mobilní komunikaci. V našem dlouhodobém testu surfování na Internetu přes GPRS T-Mobile fungoval notebook a jeho verze Bluetooth ve spojení s telefony Ericsson T39m a Sony Ericsson T630 naprosto ideálně, v případě novějšího telefonu dosahoval místy i lepších výsledků než naše telefonní linka. Snad jen škoda, že tento notebook neobsahuje též rychlejší gigabitový adaptér sítě Ethernet namísto „jen“ 10/100 Mbit/s.

Rozhraní dle výběru a chuti

Snad jen jedno nám tu opravdu chybí. Posuďte sami - mimo chybějícího sériového rozhraní má Acer snad vše: vpravo tři audio konektory, PCMCIA pozici (sice jen jednu, ale hned pod ní se nachází něco ještě lepšího), FireWire, čtyři USB 2.0 porty, na pravé straně modulární pozice, v našem modelu s DVD přepisovačkou DVD-/+R/RW médií, a na zádi TV výstup, VGA a paralelní konektor, spolu s portem pro připojení dokovací stanice, samozřejmě také dvojkonektor faxmodemu a zmíněné Ethernetové sítě.

Bezdrátová mánie bez hranic

A komu nestačí všechna zadrátovaná spojení, má tu ještě dvě možnosti bezkabelové. Obě lze aktivovat či deaktivovat dle potřeby tlačítky na čele notebooku. Krom těchto dvou speciálních kláves uživatel nalezne ještě čtyři volně definovatelná tlačítka pro rychlé spuštění aplikací nad klávesnicí.

Bezpečnostní karta k službám

Data a notebook lze ochránit pomocí integrované SmartCard čtečky, která zabrala místo jednoho PCMCIA slotu (proto má Acer jen jeden, ačkoliv disponuje dvěma PCMCIA řadiči). Touto funkcí překonává většinu ostatních Centrino notebooků, především těch méně značkových.

Notebooky.cz - Acer TravelMate 803LMi

Mobilita a přenosnost

Acer je příjemně tenký, i když díky velkému displeji poměrně rozměrný notebook. Svou vahou se řadí k průměru mezi Centrino notebooky, i když obecně by patřil (zvláště s ohledem na svůj výkon a kompletnost vybavení) do lehčí kategorie modulárních notebooků. Ve výdrži Acer podle zátěže vydržel mezi třemi až čtyř a půl hodinami, což je vzhledem k vybavení solidní výsledek.

Notebooky.cz - Acer TravelMate 803LMi

Závěrem - jeden z nejlepších Centrino notebooků

Za 52.990 Kč bez DPH je to jeden z lépe postavených současných notebooků s Centrino sadou. Nabízí vysoký výkon, kompaktní tvar, nadstandardní vybavení, univerzální periferie, takřka kompletní bezdrátovou konektivitu. Co více si lze ještě od notebooku přát? Nemá čtečku karet jako TravelMate 661 či některé jiné speciality, ovšem kdo si přeje především výborně vybavený stroj pro práci i zábavu, s TravelMate 800 nesáhne vedle. Pokud někdo požaduje opravdu extrémní výkon, asi se vyplatí podívat se na nástupnickou řadu TravelMate 8000, která nabízí novější čipovou sadu Intel, nejvýkonnější grafiku ATI Mobility Radeon 9700, digitální výstup DVI i chybějící gigabitový adaptér a čtečku karet 4 v 1.

  • Nejčtenější

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 19 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 49 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 10 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 14 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Věci, které by ve Windows 11 měli ihned opravit

v diskusi je 14 příspěvků

20. května 2024

Windows 11 z uživatelského pohledu nastavuje zrcadlo budoucnosti. Nacházejí se v něm věci uživateli...

Beneš se Mussoliniho neštítil. Před 100 lety s ním vyjednal mezistátní smlouvu

v diskusi je 34 příspěvků

19. května 2024  10:30

V polovině května 1924 jednal československý ministr zahraničí Edvard Beneš v Římě s italským...

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 49 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Jak Muskova firma vyřešila problém prvního čipu v mozku člověka

v diskusi je 5 příspěvků

18. května 2024

Neuralink je jedna z firem Elona Muska, o které se mnoho mluví. V lednu totiž zavedli její...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...