Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Fujitsu Siemens Lifebook T4010, podrobná recenze Tablet PC

  0:01
Tablet PC s vlastní klávesnicí, hmotností kolem 2 kg a vestavěnou optickou mechanikou může být vhodnou alternativou respektive úplnou náhradou klasického notebooku. Mezi přednosti Lifebooku T4010 patří mimo pohodlného ovládání přes dotykový displej také například možnost osazení druhé baterie namísto optické mechaniky a solidní výkon při provozování běžných aplikací.

Notebooků typu Tablet PC s vlastní klávesnicí se na českém trhu mnoho nevyskytuje. Možnost zrecenzovat jeden tedy z nich je vítaným zpestřením pro náš server a doufejme že i pro naše čtenáře. Lifebook T4010 společnosti Fujitsu Siemens Computers je relativně klasický Tablet PC "convertible", na rozdíl od subnotebooků s dotykovým displejem má ale interní výměnnou optickou mechaniku. Hmotnost notebooku je 1,95 kg bez mechaniky, která samotná váží něco přes 200 gramů.

Design notebooku je striktně "zakulacený". Materiál šasi i krytu displeje je většinou z několika druhů plastů s odlišnou barvou. Samotný rám notebooku a kryt displeje je z hořčíkové slitiny s leštěným povrchem, což je sice na první pohled poměrně efektní, na druhou stranu je však vnější šasi displeje velmi náchylné na umaštění prsty (viz jedna z fotografií).

Uvnitř Lifebooku T4010 je technologie Intel Centrino - procesor Intel Pentium M, čipová sada Intel 855GME a bezdrátová síťová karta standardu IEEE 802.11b/g. Grafická karta je integrovaná v čipsetu a využívá sdílenou operační paměť typu DDR SDRAM. Výkon grafické karty je zcela v intencích čipové sady 855GME a nic výjimečného tedy nelze v grafické oblasti od notebooku očekávat. Pevný disk je volitelný při objednávce, na výběr je několik kapacit s různou rychlostí otáček. Vzhledem k tomu, že společnost Fujitsu vyrábí své vlastní pevné disky, je v testovaném kusu malou perličkou použití 2,5" 60 GB harddisku Seagate, jehož rychlost je ovšem velmi dobrá.

Notebook používá polohovací zařízení typu touchpad, které ale nemusíte moc používat, neboť primární ovládání zajišťuje dotykový displej s aktivním EMR digitizérem. Ovládací pero je pochopitelně bezdrátové, pokud ale chcete, můžete si ho napevno připojit k displeji pomocí velmi odolné šňůrky (je součást dodávky).

Dotykový displej Lifebooku T4010 můžete v jednom směru otočit o 180 stupňů a přiklopit ho ke klávesnici, čímž z notebooku vznikne trochu těžší tablet. Na okraji displeje je několik tlačítek, které pak slouží ke spouštění aplikací, ovládání některých funkcí Windows XP Tablet PC Edition a k jiným specifickým účelům. Parametry TFT displeje jsou vcelku běžné (samozřejmě až na integrovaný EMR digitizér) - úhlopříčka 12,1 palce a rozlišení 1024 x 768 bodů. Průhledný kryt samotného displeje je z temperovaného skla, je velmi odolný a navíc je ve stejné úrovni jako šasi - setření případných prachových částic je tedy hračkou. Díky provedení dotykového displeje má displej o něco menší jas (který lze nastavit v poměrně velkém rozsahu) než běžné TFT displeje a má také o něco větší odlesky - tento jev je však stejný u všech Tablet PC s vestavěným EMR digitizérem. Displej se ve svém kloubu navíc téměř "nevrklá" a tak si dovedu představit používání Lifebooku T4010 třeba i na kolenou ve vlaku či autobusu.

Stavové údaje se zobrazují na malém LCD displeji, který najdeme i u jiných notebooků značky Fujitsu Siemens. Na přední straně notebooku je ještě LED dioda indikující stav napájení.

Plastové ovládací pero využívá patentovanou bezdrátovou technologii Wacom. Na peru je jedno dvoupolohové tlačítko, které si můžete naprogramovat podle potřeby. Stejně jako u většiny ostatních Tablet PC dostanete k peru několik náhradních silikonových hrotů a kovovou sponu na jejich výměnu.

Touchpad Alps je dostatečně zapuštěný do svrchního krytu šasi a nemělo by tedy docházet k nechtěnému posuvu kurzoru myši při psaní textů apod. Pod touchpadem jsou dvě vypouklá tlačítka pro levou a pravou myš a dvoustavové tlačítko pro scrollování obsahu webových stránek, dokumentů apod.

Česká klávesnice Lifebooku T4010 má standardní "propisotové" popisky, jejichž trvanlivost se neodvážím odhadovat. Výhodou je velká klávesa Enter a klasické rozložení kláves s integrovaným numerickým blokem a kurzorovými klávesami. Horní pravá klávesa bohužel není Delete, nýbrž Pause, podobnou strategii rozmístění kláves zastává Fujitsu Siemens u většiny nových modelů notebooků.

Optická mechanika je výměnná a lze ji během několika sekund zaměnit za druhou li-ion baterii, která pak prodlouží dobu provozu notebooku minimálně o další hodinu. Doplňková baterie s kapacitou 3 800 mAh ani optická mechanika nejsou standardní součástí dodávky, můžete si je ale samozřejmě koupit dodatečně nebo rovnou při objednávce notebooku. Na testy dorazil Lifebook T4010 s mechanikou Matsushita UJ-820D, která zvládne přepisovat DVD+/-RW média a umí pracovat i s disky DVD-RAM. K dispozici je samozřejmě i levnější optická mechanika DVD-ROM/CD-RW.


Na spodní straně notebooku najdeme přístup k li-ion baterii s velmi solidní kapacitou 4 800 mAh, díky které vydrží Lifebook T4010 pracovat až 4 hodiny. Výčet portů a rozhraní Lifebooku T4010 najdete v přehledu technických parametrů - notebooku ale nechybí nic co by měl mít a přítomnost infraportu i rozhraní Bluetooth určitě přijde vhod v mnoha situacích. Bezdrátové komunikační rozhraní Bluetooth V1.2 pochází rovněž z dílny společnosti Alps a je fyzicky napojeno na rozhraní USB. Poměrně lukrativní je integrovaná gigabitová síťová karta, se kterou se ale určitě budeme u notebooků setkávat stále častěji. Součástí slotu PCMCIA je integrovaná čtečka čipových karet (SmartCard), které lze použít například pro zabezpečení dat v notebooku.

Cestovatele určitě potěší i standardně dodávaný Fujitsu Siemens "pytlíček" s koncovkami pro různé telefonní zásuvky. Součástí volitelného příslušenství je i replikátor portů, na kterém najdeme konektor pro LAN, vstup pro AC adaptér, několik portů USB V2.0 a VGA i DVI výstup (skvělé!) na externí monitor.


Software a manuálů je poměrně hodně. Na Windows XP Tablet PC Edition se toho moc vymyslet nedá, s českým rozpoznáváním ručně psaného písma se rozlučte. Z doplňkových softwarových balíků je nejzajímavější určitě Corel Grafigo, což je jednoduchý kreslící program přizpůsobený ovládání pomocí dotykového displeje a nástroj E-Pen Forms na sestavování a rychlé vyplňování formulářů. Dalšími dodávanými programy je Nero, WinDVD, Norton Ghost a Microsoft OneNote.Podobně jako u všech Lifebooků dostanete k Lifebooku T4010 také balík DeskView s několika moduly pro lokální i síťovou správu počítače přes webové rozhraní. Další speciální programové vybavení se týká některých hardwarových záležitostí. Hodně zajímavá je utilitka na nastavení tlačítek na ovládacím peru. Stiskem tlačítka můžete totiž aktivovat třeba gumu, která je u některých ovládacích per umístěna na jeho opačném konci. Nastavit lze navíc i citlivost při doteku hrotu pera na displej. Spoustu podrobných voleb má i touchpad, u kterého se můžete při ovlivnění jeho vlastností opravdu vyřádit.

Některé funkce Lifebooku T4010 můžete ovládat i přes speciální menu, které je vítanou pomůckou zejména v módu Tablet PC. Menu lze naprogramovat a příkazům pak přidat libovolné akce. Naprogramovat si samozřejmě můžete též tlačítka na spodním okraji displeje, jehož otočení a přiklopení ke klávesnici umí Lifebook T4010 automaticky detekovat.

Za zmínku určitě stojí i jedna z dalších speciální utilit, která spolupracuje s ovladači zvukové karty a umí efektivně zúžit pásmo vstupu hlasových údajů do duálního integrovaného mikrofonu a částečně tak zamezit okolním ruchům.
Testy a závěr

Výsledky provedených testů dokazují, že Lifebook T4010 je poměrně rychlý notebook vhodný i pro náročnější aplikace. Grafický výkon je pevně daný použitím čipsetem Intel 855GME a rychlost grafické karty je tedy v současné době spíše podprůměrná. Protože ale určitě nelze předpokládat, že by někdo používat notebook tohoto typu s dotykovým displejem na hry, vůbec to nevadí.

Stejně jako u jiných Tablet PC s vlastní klávesnicí musí prohlásit, že ovládání přes dotykový displej se momentálně v oblasti notebooků nic nevyrovná. Myš na cestách příliš efektivně používat nelze (maximálně v hotelu apod.) a ovládání pomocí pera je navíc velmi intuitivní. Rychlost procesoru, možnost dovybavit notebook další pamětí a především možnost použít optickou mechaniku či druhou baterii přímo v těle notebooku je důkazem kvalitního řešení pro mobilní profesionály.

Lifebook T4010 se v konfiguraci s 1,6 GHz Pentiem M, 512 MB DDR SDRAM, 60 GB harddiskem a vestavěným rozhraním Bluetooth prodává za koncovou doporučenou cenu 55 880 Kč bez DPH. V uvedené ceně není optická mechanika ani replikátor portů.

Grafické testy

Testovaná konfigurace3DMark 20013DMark 2003
LIFEBOOK T4010
Intel Pentium M Dothan, 1,6 GHz
Intel 855GME, sdílená operační paměť
512 MB DDR SDRAM, 60 GB HD 4 200 otáček/min.
Windows XP Tablet PC Edition
2 373113
Toshiba Qosmio G10
Intel Pentium M Dothan, 2,0 GHz
NVIDIA GeForce FX Go5700, 128 MB videopaměti
1024 MB DDR SDRAM, 60 GB HD 5 400 otáček/min.
Windows XP Professional
12 6572 990
LIFEBOOK P7010
Intel Pentium M ULV Banias, 1,1 GHz
Intel 855GME, sdílená operační paměť
512 MB DDR SDRAM, 80 GB HD 5 400 otáček/min.
Windows XP Professional
2 247114
Acer TravelMate C112TCi
Intel Pentium M ULV Dothan, 1,1 GHz
Intel 855GME, sdílená operační paměť
512 MB DDR SDRAM, 60 GB HD 4200 otáček/min.
Windows XP Tablet PC Edition
2 357118
Desktop
AMD Athlon XP, 1,992 GHz (reálná frekvence)
ATI Radeon 9800SE, 128 MB videopaměti
512 MB DDR SDRAM (400 MHz), 120 GB HD 7200 otáček/min.
Windows XP Professional
13 7073 903

Aplikační testy

Testovaná konfiguracePCMark 2004
LIFEBOOK T4010
Intel Pentium M Dothan, 1,6 GHz
Intel 855GME, sdílená operační paměť
512 MB DDR SDRAM, 60 GB HD 4 200 otáček/min.
Windows XP Tablet PC Edition
2965 PCMarks
Toshiba Qosmio G10
Intel Pentium M Dothan, 2,0 GHz
NVIDIA GeForce FX Go5700, 128 MB videopaměti
1024 MB DDR SDRAM, 60 GB HD 5 400 otáček/min.
Windows XP Professional
3916 PCMarks
LIFEBOOK P7010
Intel Pentium M ULV Banias, 1,1 GHz
Intel 855GME, sdílená operační paměť
512 MB DDR SDRAM, 80 GB HD 5 400 otáček/min.
Windows XP Professional
1936 PCMarks
Acer TravelMate C112TCi
Intel Pentium M ULV Dothan, 1,1 GHz
Intel 855GME, sdílená operační paměť
512 MB DDR SDRAM, 60 GB HD 4200 otáček/min.
Windows XP Tablet PC Edition
1987 PCMarks
Desktop
AMD Athlon XP, 1,992 GHz (reálná frekvence)
ATI Radeon 9800SE, 128 MB videopaměti
512 MB DDR SDRAM (400 MHz), 120 GB HD 7200 otáček/min.
Windows XP Professional
3610 PCMarks

Výdrž na baterie (s interní 4 800 mAh baterií)

Test:Dosažený čas:
Powermanagement nastavený na maximální výkon procesoru (1,6 GHz), jas displeje na maximum, pevný disk stále v provozu 1 hodina 29 minut
Powermanagement nastavený na nejvyšší úsporu energie, jas displeje snížený o několik stupňů, pevný disk v občasném provozu 3 hodiny 37 minut
Průměrný "běžný" provoz v praxi cca 2,5 hodiny

SiSisoft Sandra 2004


Testovaná konfigurace
LIFEBOOK T4010
Intel Pentium M Dothan, 1,6 GHz
Intel 855GME, sdílená operační paměť
512 MB DDR SDRAM, 60 GB HD 4 200 otáček/min.
Windows XP Tablet PC Edition
Desktop (KEPL)
AMD Athlon XP, 1,992 GHz (reálná frekvence)
ATI Radeon 9800SE, 128 MB videopaměti
512 MB DDR SDRAM (400 MHz), 120 GB HD 7200 otáček/min.
Windows XP Professional
Toshiba Qosmio G10 (QOSMIOG10)
Intel Pentium M Dothan, 2,0 GHz
NVIDIA GeForce FX Go5700, 128 MB videopaměti
1024 MB DDR SDRAM, 60 GB HD 5 400 otáček/min.
Windows XP Profesional
LIFEBOOK P7010 (P7010)
Intel Pentium M ULV Banias, 1,1 GHz
Intel 855GME, sdílená operační paměť
512 MB DDR SDRAM, 80 GB HD 5 400 otáček/min.
Windows XP Profesional
Acer TravelMate C112TCi (ACER)
Intel Pentium M ULV Dothan, 1,1 GHz
Intel 855GME, sdílená operační paměť
512 MB DDR SDRAM, 60 GB HD 4200 otáček/min.
Windows XP Tablet PC Edition


Poznámka: harddisk Seagate ST960821A (60 GB, 4200 otáček/minutu)


Lifebook T4010 zapůjčila společnost Fujitsu Siemens Computers.


Fujitsu Siemens LIFEBOOK T4010 - technické parametry:

Software Microsoft Windows XP Tablet PC Edition 2005 
Chipset Intel® 855GME 
Processor  Intel® Pentium® M Processor 725 or 745
with Intel® Centrino™
mobile technology  
System Bus 400 MHz 
Second-level cach (KByte) 2 MB 
Memory (MByte) 256 MB - 2 GB DDR333 SDRAM, 2 memory slots 
Floppy disk drive external (USB) 
Optical drive optional in modular bay 
Hard disk drive (GByte) 40 / 60 GB (4200rpm) or 80 GB (5400rpm) 
Slots PC Card: 1 x type II 
Interfaces 1 x infrared link (Fast IrDA 1.1 max 4 MB/s)
2 x USB (2.0)
1 x LAN, 1 x modem
1 x VGA
1 x IEEE1394
1 x SD/MS Card slot
1 x SmartCard reader
1 x headphone, 1 x microphone
1 x power supply
1 x Kensington lock support
1 x docking connector for Port Replicator
Legacy-free Port Replicator interfaces (optional):
DC jack (DC IN), VGA,
4 x USB (2.0),
LAN (pass through), line-out, DVI-D
Graphics Intel 855GME with integrated 32-bit 3D/2D graphics core with dynamic video memory technology, 3-D accelerator
Dual View (Windows XP Professional Tablet PC Edition)
Max. external resolution (CRT only)
1600 x 1200 / true color / 85 Hz
Display / Resolution 12.1 inch TFT-XGA / 1024 x 768 pixel, wide viewing angle, tempered glass surface
Active digitizer
Video RAM (MByte) up to 64 MB DDR333 DDR SDRAM (shared memory) 
Audio SigmaTelTM
SoundBlasterTM Pro compatible stereo speaker, dual microphone (mono)
Modem V.92 56K Lucent AC Link Modem 
LAN Built-in 10/100/1000 Mbps GBLAN (Broadcom)
adapter
Wireless LAN optional: Intel PRO/Wireless LAN (IEEE802.11a/b/g-11 channel or IEEE802.11b/g-14 channel) 
Battery operating time (h) Li-Ion battery, 6 cells, 10.8v, 4800mAh
bridge battery for warm swap 
Weight (kg) 1.95 
Dimensions
(H x W x D) in mm 
35-37.5 x 293 x 244 mm 
Options Bluetooth, TPM
Optional in modular bay: optical drive, 2nd hard disk drive, 2nd battery 
Special features TPM and integrated SmartCard reader for enhanced Security optional 

Luboš Němec   

  • Nejčtenější

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 36 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 55 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

Jsou tu už skoro 40 let. Pamatujete si na starší verze Windows?

v diskusi jsou 2 příspěvky

27. května 2024

Operační systém Windows příští rok oslaví 40 let od svého vzniku. Za tu dobu si prošel mnoha...

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 36 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

Na olympiádě v Paříži propukly před 100 lety výtržnosti proti sportovcům USA

v diskusi je 7 příspěvků

26. května 2024

Olympiáda v Paříži začala 4. května 1924 a trvala až do 27. července. Soutěžilo přes 3 tisíce...

OBRAZEM: Na Dračí skálu. Nejstarší německá zubačka má všechny pražce ocelové

v diskusi jsou 2 příspěvky

26. května 2024

Nejstarší německou ozubnicovou železnicí je Drachenfelsbahn. Při svém zprovoznění v roce 1883 byla...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...