Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Elektronické peníze na cestách (3)

Jak bylo již řečeno v minulých částech, RSA je kryptosystém založený na principech veřejných klíčů. Pojmenován byl podle počátečních písmen svých tvůrců: Rivesta, Shamira a Adlemana. Dnes si nejprve teoreticky a poté i na příkladu ukážeme, jak algoritmus

Algoritmus RSA

Jak bylo již řečeno v minulých částech, RSA je kryptosystém založený na principech veřejných klíčů. Pojmenován byl podle počátečních písmen svých tvůrců: Rivesta, Shamira a Adlemana. Dnes si nejprve teoreticky a poté i na příkladu ukážeme, jak algoritmus RSA funguje.

Nejprve se vytvoří modul n jako součin dvou velkých prvočísel p a q (n = p*q). Vybere se číslo e tak, aby bylo menší než n a jako relativní prvočíslo k*(p-1)*(q-1) , což znamená, že e a (p-1)*(q-1) nemají společného součinitele kromě jedničky. Poté se najde další číslo d takové, že (e*d-1) je dělitelné (p-1)*(q-1) . Hodnoty e a d se nazývají veřejné a privátní exponenty. Veřejný klíč je tvořen dvojicí (n,e). Privátní klíč pak tvoří dvojice (n,d). Činitelé p a q se mohou uchovávat u privátního klíče, nebo se mohou zničit.

Bezpečnost algoritmu RSA je založena na předpokladu, že je (velmi) obtížné získat z veřejného klíče (n,e) privátní klíč d. Pokud by se mohlo n rozložit na součinitele p a q , mohli bychom získat privátní klíč d. Ochrana před dešifrováním zpráv spočívá v dostatečné délce klíče (používá se např. 128, 512 nebo nejčastěji 1024bitů), hardwarových metodách výpočtu a hlavně v bezpečném softwaru a prostředí pro uložení privátního klíče.

Komu by předchozí výklad zdál příliš složitý, věřte, že na následujícím příkladu princip šifrování algoritmem RSA, snadno pochopíte. Mějme prvočísla p a q a k nim čísla i a j taková, aby platilo, že i*j - 1 je beze zbytku dělitelné (p - 1)*(q - 1). Na tomto místě je nutné ještě poznamenat, že ne pro každou dvojici p, q lze najít i, j taková, aby byla uvedená podmínka splněna. Šifrovací funkce pak bude mít tvar y = E(x) = x^i mod (p*q) a dešifrovací funkce tvar x = D(y) = y^j mod (p*q), kde x je znak zdrojových dat, y znak šifrovaných dat, znak ^ zastupuje mocninu a mod je zbytek po celočíselném dělení. Algoritmus RSA bezpečně funguje pro všechny znaky v rozmezí 0 až p*q - 1. Se zvětšujícími se hodnotami p, q a v závislosti na nich i hodnotami i, j se zvyšuje odolnost tohoto kryptosystému vůči napadení.

Předpokládejme, že odesilatel chce poslat zprávu m příjemci. Odesilatel vytvoří zašifrovaný tect c jako exponenciální funkci: c=me mod n, kde e a n tvoří příjemcův veřejný klíč. Odesilatel pošle poté zprávu c příjemci. Příjemce zprávu dešifruje jako exponenciální funkci m=cd mod n. Matematický vztah mezi e a d zaručuje, že příjemce správně přečte zprávu m. Vzhledem k tomu, že pouze příjemce zná d, může zprávu přečíst jen on.

Ověření RSA: Předpokládejme, že odesilatel chce zaslat příjemci zprávu m tak, aby si byl příjemce jist, že jde o původní zprávu a že je výhradně od odesilatele. Odesilatel vytvoří digitální podpis s jako exponenciální funkci s=md mod n, kde d a n tvoří jeho privátní klíč. Odešle příjemci m a s. K ověření podpisu příjemce vytvoří exponenciální funkci a ověří, že získal zprávu m: m=se mod n, kde e a n tvoří veřejný klíč odesilatele.

Je patrné, že zašifrování a ověření se provádějí bez sdílení privátních klíčů: každý používá veřejné klíče jiné osoby a svůj vlastní privátní klíč. Kdokoli může odeslat zašifrovanou zprávu nebo ověřit podepsanou zprávu použitím pouze veřejných klíčů, ale jen vlastník správného privátního klíče může dešifrovat nebo podepsat zprávu.

Doufám, že se vám z toho všeho šifrování nezatočila hlava, a že v příštím díle, který bude o vydávání a správě klíčů a navíc ještě o certifikačních autoritách, opět setkáme. Přejeme vám hezký den.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....