Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 7. října 2022 Justýna

Budoucnost pro netbooky: otestovali jsme nejrychlejší mini počítač NVIDIA ION

  0:01
Přehraje filmy ve vysokém rozlišení a zahrajete si na něm i nové hry. Řeč není o nadupaném desktopu, ale počítači jen o něco větším než krabička cigaret.

NVIDIA ION - budoucnost všech netbooků | foto: Jiří Zahrádka

Jmenuje se NVIDIA ION [ájon] a v dnešním testu se dozvíte, v čem je tak výjimečný. Je to demonstrační vzorek od výrobce, tedy počítač, který nikdy nespatří pulty obchodů. V upravené podobě se s ním ale budete moci setkat již brzy v jedněch z nejprodávanějších přenosných počítačů - v netboocích.

Bez problémů si zahrajete hry, upravíte fotografie nebo nastříháte jednoduché video kdekoli si vzpomenete. Na netbooku, který bude vážit třeba jen jeden kilogram.

Nevíte, co je to netbook? Malý a levný počítač, taková zmenšenina notebooku. Netbook je vybaven úsporným procesorem Intel Atom a displejem o úhlopříčce maximálně 10,1". Nemá optickou mechaniku a marně budete hledat i některá dražší rozhraní. Pokud vám stručný popis nestačí, přečtěte si Velký test netbooků, ve kterém se dozvíte všechny potřebné informace.

Lenovo IdeaPad S10e

Testovaná krabička
Platforma NVIDIA ION *1)
, tedy ten malý zázrak ukrytý v miniaturní krabičce, je složena z kombinace úsporného procesoru Intel Atom a chipsetu GeForce 9400M (MCP79). I když se NVIDIA bude snažit tuto kombinaci prosadit i mezi velkými notebooky nebo menšími stolními počítači All in One, primárně je předurčena pro netbooky. Zde má totiž největší šanci na úspěch - zmíněný chipset je nejenom výkonný, ale má být také úsporný.

NVIDIA ION


U netbooků je přitom v současnosti velký problém právě s výkonem a úsporností. Ostatní výrobci se snaží orientovat na co nejdelší výdrž baterií a tím omezují výkon na nutné minimum. Pokud tedy máte ASUS Eee nebo Acer Aspire One, těžko si na něm přehrajete film ve vysokém rozlišení nebo novější strategickou hru. S IONem je to jiné, má dostatečně výkonnou grafickou část a hraní není problémem. Výrobce tvrdí, že je to až desetkrát výkonnější řešení, než má konkurence.

NVIDIA ION

Drobek ukrývá sedm USB 2.0 portů, dvojici eSATA konektorů, optický zvukový výstup a šest konektorů pro připojení až 7.1 reprosoustav, vstup pro síťový adaptér, konektor RJ-45 pro gigabitový ethernet, výstupy D-SUB a DVI pro připojení monitoru a HDMI výstup pro připojení LCD či plazmového televizoru, projektoru, případně celého domácího kina. Není to nejmenší stolní počítač na světě (prvenství drží pasivní projekt fit-PC), ale je rozhodně nejmenším počítačem, který nabízí dostatek výkonu prakticky pro jakoukoli činnost. Brouzdání po internetu a veškeré kancelářské činnosti zvládne levou zadní, fotky s ním upravíte celkem svižně a nezalekne se ani přehrávání HD videa v plném rozlišení 1920x1080 pixelů ve formátech h264 a AVC1.

NVIDIA ION

Díky dostatku výkonu a rozhraní HDMI s podporou ochrany HDCP může posloužit jako univerzální přehrávač pro domácí kino. Po spojení s AV receiverem a plochým zobrazovačem totiž kvalitně (FullHD obraz, až 24bit/192 kHz zvuk) přehraje všechny běžné formáty videa i zvuku. Když k němu připojíte externí Blu-ray mechaniku a nainstalujete příslušný software - máte z IONu i DVD a Blu-ray přehrávač. A teď si představte, že máte takový netbook za cenu okolo 12 000 Kč (ION bude dražší než jiná řešení o 50 - 100 USD). Rázem se ze zápisníku na cesty stává centrum domácí multimediální zábavy. ION má proto velký potenciál.

Jdeme to rozšroubovat
Chipset *2)  v IONu integruje vše, co umí, do jednoho jediného čipu na tištěném spoji. Všechny další součástky jsou jen omáčka upravující elektrické poměry v obvodech, např. okolo jednotlivých konektorů. To je zásadní rozdíl oproti řešení konkurence, kde se nachází více integrovaných obvodů. 

V samotných netboocích nám přibude ještě několik integrovaných obvodů, ION totiž nemá standardně bezdrátový adaptér (Wi-Fi, Bluetooth). I tak je zajímavé, co všechno demo vzorek zvládl.

NVIDIA ION

Počítač je postaven na pico ITX základní desce NVIDIA s chipsetem MCP79 poprvé představeným na jaře loňského roku. Obsahuje grafické jádro GeForce 9400M G, po kterém se celé součástce říká právě GeForce 9400M, a procesor Intel Atom 230. To je jednojádrový procesor pro desktopové počítače, v přenosných je přítomen úspornější N270, jinak jsou shodně taktované na frekvenci 1,6 GHz.

NVIDIA ION

NVIDIA IONNVIDIA IONNVIDIA IONNVIDIA ION

Pod základní deskou (s přístupem z druhé strany) jsme nalezli jeden SO-DIMM slot pro operační paměť (2 GB, DDR3, 1 333 MHz, CL9, takt v praxi 533 MHz jako u FSB) a S-ATA port pro 2,5" pevný disk či SSD paměť. V demo vzorku byl namontován disk Seagate Momentus 7200.2 s kapacitou 200 GB.

 NVIDIA ION

ION v provozu: skoro až překvapivý výkon
Jak jsme již uvedli v samém úvodu testu, ION má dostatek výkonu pro jakoukoli běžnou kancelářskou či školní práci, rychle na něm zpracujete fotografie a přehrajete hudbu a filmy. U těch se nezalekne ani ripů s plným HD rozlišením, či (po připojení externí mechaniky) záznamů na Blu-ray discích.

V programu PCMark05 získal ION v uvedené konfiguraci celkem 1953 bodů. Nejlevnější notebooky s dvoujádrovmi procesory mají okolo 3000 bodů, již tento údaj ukazující celkový výkon sestavy proto hodnotíme na výbornou. Na současných netboocích se PCMark05 zpravidla ani nedokáže rozeběhnout.

NVIDIA ION

Díky chipsetu s poměrně výkonným grafickým jádrem si zahrajete i některé novější hry - nemůžete ale čekat plynulý pohyb při vyšších detailech a rozlišení.  O tom vypovídají výsledky benchmarků 3DMark05 a 06. Grafika má 16 unifikovaných stream procesorů pro výpočty, nalezneme ji třeba i v MacBooku Air.

 Benchmark:  Výsledek
 3D Mark 05  1942
 3D Mark 06  1192

Připomeňme, že v současnosti nejrozšířenější chipset Intel 945GM/GS s integrovanou grafikou GMA 950 dosahuje přibližně 20 % tohoto výkonu. Někdy ani to ne. ION má jednoznačně silnější grafický výkon.

9400M je často srovnávána s 9300M, tedy ne již integrovanou grafikou se sdílenou pamětí, ale samostatnou grafikou s vlastní pamětí. Mají totiž prakticky shodný výkon. V tomto ohledu musíme zmínit ASUS N10, malý notebook, který je vyvinutý právě ve spolupráci se společností  NVIDIA. Obsahuje dvě grafiky - jednu sdílenou od Intelu a druhou dedikovanou právě 9300M. Pomocí přepínače na těle notebooku si pak můžete snadno vybrat mezi jednou z nich v závislosti na tom, jestli potřebujete šetřit energii při psaní, nebo chcete přehrávat HD video a na výdrži baterie vám tolik nezáleží. V prvním případě pak notebook vydrží běžet 4-5 hodin, v druhém okolo tří. V podobných řešeních vidíme budoucnost, ačkoli jsou ve finále o několik tisíc korun dražší. Oproti klasickému Eee 1000H za cca 10 500 Kč stojí N10 o nemalých 4 500 Kč více. 

ASUS N10ASUS N10ASUS N10

1) Pomalu... Cože je ta mobilní platforma?
Platforma je seznam konkrétních součástek, se kterými má počítač běhat co nejlépe. Každý výrobce polovodičových součástek si tento seznam určuje sám pro sebe, není žádné nařízení, jak si mají výrobci platformu sestavit.

Dodávat notebooky postavené na nějaké platformě začal Intel, tedy hned ten největší světový výrobce procesorů a dalších součástek. Jmenovala se Centrino, dnes nese název Centrino 2. Prvním důvodem bylo, že se snažil udělat standard pro své odběratele - výrobce počítačů. Chtěl se tak vyhnout situaci, kdy se kombinovaly součásti, které spolu příliš dobře nefungovaly, což v konečném důsledku nedělalo nikomu dobré jméno.

Druhým důvodem bylo (dnes již není) odlišení levných notebooků od těch nejlepších a nejdražších. Pokud bylo v notebooku Centrino, bylo každému jasné, že je to drahý a zajisté kvalitní notebook.

Zatřetí se tím podařilo potlačit konkurenci, platforma Intelu totiž kupodivu obsahuje jen součástky od Intelu.

A čtvrtým důvodem byl marketing - lidé mají rádi značkové věci a zařízení "vše v jednom." Nemusí se o nic starat. Pokud si chtěli koupit notebook, z nepřehledné nabídky stačilo vybrat nějaký s nálepkou Centrino a měli záruku, že dostanou notebook s výkonným a úsporným procesorem a že nebudou mít problém s bezdrátovým připojením WiFi.

Platforma v notebooku je pro zákazníka to stejné, jako značkové botičky pro pěknou slečnu. Klidně může jít v bezejmenných teniskách, ale znáte holky... Chtějí pořád něco speciálního. Jenom je důležité důvěřovat, ale prověřovat. I ze značkových botiček mohou slečnu bolet nohy.

V současnosti jsou dostupné tři mobilní platformy (tedy platformy pro přenosné počítače) - Intel má již roky své Centrino, AMD Pumu a NVIDIA nově svůj ION.

Konkrétní typy součástek v platformách Centrino 2 a Puma naleznete třeba v tomto článku.

2) A co má na starosti chipset?
Když si koupíte notebook, ze všech komponent si hlídáte zpravidla velikost disku, operační paměti a procesor. Jenže je tu ještě jedna věc, na kterou se často zapomíná - jmenuje se chipset (někdy psáno též čipset).

Jeho funkcí je zprostředkování komunikace všech součástí v počítači. Fyzicky je chipset hromada součástek pospojovaná drátky. Aby to vypadalo nějak hezky a v netbooku to příliš nechrastilo, vše je připevněno na tištěném spoji, anebo rovnou integrované do nějaké malé černé součástky se spoustou nožiček. 

NVIDIA ION
Chipset NVIDIA

Výkon každého počítače závisí právě na tom, jak kvalitní jsou všechny tyto součástky a jak odladěná je jejich vzájemná komunikace. Když budete mít špatný chipset, data z paměti se dostanou k procesoru pomalu stejně tak, jako bude dlouho trvat pevnému disku načtení filmu. Koupili jste si notebook s výkonným procesorem, ale mizerný chipset jeho výkon zabije.

Zjednodušené znázornění funkce chipsetu
Zjednodušené znázornění funkce chipsetu

Chipset také významně ovlivňuje spotřebu energie. Můžete mít úsporný procesor, ale špatný chipset klidně zbaští tolik energie, že vám notebook stejně při běhu na baterie nic nevydrží. A když budete mít hodně špatný chipset, bude vám brzdit výkon a omezovat výdrž zároveň.

U notebooků si můžete vybrat z celé řady chipsetů čtyř výrobců (Intel, NVIDIA, ATI a VIA). Neřešte nesmysly ve specifikacích a ani se neptejte prodejce, jestli je chipset v tom kterém notebooku dobrý. Řekne vám, že je skvělý. Při nákupu notebooku a hledání recenzí na internetu úplně stačí, když si pohlídáte výdrž / výkon a porovnáte s několika dalšími notebooky, které jsou ve vašem výběru. Více naleznete v návodu 7 rad pro výběr toho nejlepšího notebooku.


Použitý procesor Intel Atom 230 má stejný výkon, jako Atom N270 dodávaný do drtivé většiny netbooků.

 Benchmark:  Výsledek
 Sandra CPU  4054
 Sandra FPU  3364

Disk i paměť jsou srovnatelně výkonné se současnými netbooky (56,4 MB/s při čtení z disku, resp. 1778 MB/s z RAM), ION má tak skutečně vyšší jen grafický výkon s podporou akcelarace HD videa.

NVIDIA ION

Není problémem pustit si film v rozlišení 1080p, spustili jsme i hru Call of Duty 4 na rozlišení 1024 x 800. Dokud nezvednete detaily nebo nechcete po grafice vyhlazování hran (které navíc nedopadne příliš povedeně), máte k dispozici hratelnou rychlost okolo 30 až 35 snímků za sekundu. Jakmile jsme zvýšili antialiasing na 2x a chtěli vidět stíny a odlesky, spadla rychlost na 15 snímků za sekundu, což je už spíše nehratelné. Hru v nejnovější verzi Test Drive Unlimited se sice podaří spustit, ale rychlost 4-5 sn./sek. již nemá s hratelností nic společného.

Ve výsledku si proto dokážeme představit netbook s IONem například pro hraní nějaké strategické hry, kde nutně nejde o nejvyšší počet snímků za sekundu. Pokud k tomu připočteme možnost podívat se doma po připojení většího LCD na Full HD film nebo bez problémů upravit fotografie ve Photoshopu, máme ideální nástroj pro práci v terénu.

Vzhledem k pozměněné architektuře zatím nemá smysl měřit spotřebu celého zařízení, v netboocích navíc budou speciálně upravené napájecí profily. Výrobce udává celkovou spotřebu na 18 W, důležité ale je, jak se tento údaj bude měnit v závislosti na zátěži.

Nevýhody: hluk a teplo
Miniaturizace si vyžádala nepříjemnou daň a tou je poměrně hlučenější chlazení. Pevný disk, procesor, paměti, chipset (s integrovanou grafikou) - to všechno jsou zařízení produkující relativně hodně tepla, které je potřeba odvést pryč. Slouží k tomu malý aktivní větráček přímo na procesoru a chipsetu. Při potichu puštěném filmu či hudbě nebyl ION slyšet, v běžně hlučící kanceláři jsme jej ani nepostřehli, ale v klidu noční místnosti je svist nepříjemně patrný (a vyšší, než u leckterých notebooků).

NVIDIA ION

Jak to bude ve finále v netboocích netušíme. Použitý procesor má TDP (Thermal Design Power - energie vyzářená do okolí v podobě tepla) dle výrobce 4 watty, v netboocích používané procesory Atom pak 2 až 2,5 wattu. To je sice dobrá zpráva, bohužel v přenosných počítačích je také méně prostoru pro chlazení než u testovaného celokovového počítače. Ve výsledku tedy může být problém s teplem stejný.

Doufejme, že se podaří výrobci odladit napájecí profily tak, aby byl procesor a chipset v netboocích kultivovanější a obě součástky se méně zahřívaly.

Závěr
ION hodnotíme velmi pozitivně, zatím jsme ale skeptičtí k finálním výrobkům. Je úžasné si na něčem tak malém zahrát oblíbenou hru nebo upravovat fotografie ve Photoshopu. Použití IONu v netboocích by posunulo jejich vývoj zase o kus dál a pro konkurenci by to byla hozená rukavice. Pokud by měl jít ve finálních netboocích vyšší výkon na úkor výdrže nebo vyššího zahřívání, nenajde nejspíše větší uplatnění. Jestli se ale Nvidii podaří vše ještě doladit a výdrž bude alespoň srovnatelná se současnou nabídkou, dostaneme jednoznačně nejlepší plaftormu pro mini notebooky.

 Specifikace NVIDIA ION
  • procesor Intel Atom 230 (1,6 GHz, 512 kB L2 cache, FSB 533 MHz)
  • paměť 2 GB, DDR-3 (533 MHz)
  • grafika sdílená GeForce 9400M (podpora dekódování full HD 1080p), HDMI, DVI, maximální rozlišení 2560 x 1600
  • gigabitový ethernet GLAN 10/100/1000
  • Další: SATA 3 Gb/s, HD Audio 7.1


 Testovací referenční sestava:  kompletní přehled
 set reprosoustav pro domácí kino  Elac série 240
 

Zbrusu nový high-endový set reprosoustav německého výrobce je osazen speciálními ručně vyráběnými výškovými JET měniči a reproduktory se sendvičovými Crystal membránami. Spolu s 300W subwooferem jsou ideální pro testování jak zvukových formátů s vysokým rozlišením, tak i komponentů pro domácí kino i stereofonní poslech prakticky všech cenových tříd. 
www.panter-praha.cz

 multikanálový AV zesilovač  Pioneer SC-LX71
Naprosto nekompromisní AV zesilovač si poradí i s novými formáty DTS HD Master Audio a Dolby TrueHD. Sedm 180W koncových zesilovačů s ICE Power technology přenese i ty největši dynamické špičky, zvukový projev byl doladěn v londýnských AIR Studios a je certifikovýn THX. Přizpůsobení místnosti i reprosoustavám zajistí devítipásmová MCACC kalibrace. 
www.basys.cz
 plazmový televizor  Panasonic TH-42PZ700
 

Plazmový televizor s 42" Full HD panelem se vyznačuje dokonalým podáním černé barvy a jemnou gradací (4096 stupňů) a bohatostí (68 miliard) barev. Spolu s dostatkem přípojných míst, kombinací analogového i digitálního tuneru je ideální pro redakční testy ve vysokém i standardním rozlišení.
 www.panasonic.cz

 LCD televizor  Samsung LE40F71B
  Zástupce cenově dostupné třídy LCD televizorů má 40" Full HD panel s odezvou 8ms a dynamický kontrast 6000:1. Používáme ho pro testy zdrojů signálu s vysokým i standardním rozlišením, často je k němu prostřednictvím HDMI připojen počítač.
 www.samsung.cz
 herní konzole / Blu-ray přehrávač  Sony PlayStation 3
 

Herní konzole s gigantickým grafickým a výpočetním výkonem devítijádrového procesoru IBM Cell slouží také jako výborný Blu-ray přehrávač s podporou multimediálního obsahu BD-Live. Žádná interaktivní funkce nových Blu-ray titulů nám tak nezůstane skryta.
 www.sony.cz

 Blu-ray přehrávač  Panasonic BMP- BD30
  Moderní Blu-ray přehrávač střední třídy používáme jako zdroj HD (až 1080p) i SD signálu pro testování televizorů a recenzujeme na něm nové BD tituly. Prostřednictvím HDMI 1.3 přehrává i moderní zvukové formáty Dolby True HD, Dolby Digital Plus, DTS HD, DTS HD Master Audio a 7.1-channel PCM.
 reprosoustavy (2.0 sestava)  Xavian XN-185II
 

Mezi milovníky špičkového zvuku vysoce ceněné reprosoustavy konstruktéra Roberto Barletty. Dvoupásmová bassreflexová ozvučnice je osazena elektroakustickými měniči Scan-Speak a vyniká čistým, analytickým a zároveň muzikálním přenosem v celém frekvenčním spektru. Snadno s nimi poznáme přednosti i nedostatky nahrávek, přehrávačů i zesilovačů.
www.xavian.cz

 sluchátka  Beyerdynamic DT-880
 

Polootevřená circumaurální sluchátka patřící ke kvalitativní špičce. Velice neutrální přednes nechá vyniknout zvukovému charakteru nahrávky i reprodukčního zařízení, frekvenční rozsah 5 - 35 000 Hz ocením u hudebních formátů s vysokým rozlišením.
www.horakelektro.cz

 Blu-ray vypalovací mechanika (USB)  LG BE-06
 

Externí počítačová mechanika si poradí se čtením Blu-ray i HD DVD disků a vypalováním Blu-ray médií. Potíže jí nečiní jednovrstvé 25GB i dvouvrstvé 50 GB jednorázové BD-R i přepisovatelné BD-RE disky. Testujeme s ní kompatibilitu nových filmových BD titulů se softwarovými přehrávači a zkoumáme možnosti zálohování a komprese filmových Blu-ray disků. 
www.lge.cz 

 zvuková karta (eXpress Card)  Creative X-Fi Extreme Audio
 

Externí zvuková karta pro notebooky s X-Fi procesorem. Funkce X-Fi Crystaliter obnovuje detaily a hudební informace ztracené při kompresi, pomocí adaptéru lze získat i prostorový 7.1 zvuk - karta umí dekódovat Dolby Digital EX a DTS. Je výborná například na testy aktivních počítačových reprosestav, reprodukujeme s ní prostorový zvuk Blu-ray titulů. 
http://cz.europe.creative.com/

 paměťové karty  Kingston
  Redakce má k dispozici flotilu paměťových karet Kingston - SD karty s kapacitami 2, 8 a 32 GB (Class 2, Class 4, Class 6), CF kartu s kapacitou 32 GB, MicroSD kartu s kapacitou 8 GB a USB stick DataTraveler Blackbox 8 GB s šifrováním obsahu. Používáme je především při testech fotoaparátů, videokamer a multimediálních přehrávačů.
 LCD televizor  Gogen 42F83TFT

42" zástupce levných LCD televizorů s Full HD panelem dopňuje naši sestavu zobrazovačů.
www.gogen.cz

  • Nejčtenější

ANALÝZA: Jak se bude dál vyvíjet válka na Ukrajině?

S tím, jak postupuje čas, se pomalu obnažují důvody účastníků války, pro které do ní šli. Zároveň již odpadly některé...

Proti invazi bojují i české tanky. Máme jen málo munice, říká ukrajinský tankista

Premium Česká republika byla jednou z prvních zemí, které poskytly bojující Ukrajině těžké zbraně, včetně bojových tanků T-72....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chcete YouTube ve vysokém rozlišení? Zaplaťte. Uživatelé zuří

Server YouTube začal testovat novou funkci, která však pobouřila diváky. Je totiž možné, že v budoucnu bude nutné za 4K...

Nejblíž za 22 let. Vysloužilá sonda pořídila snímky Jupiterova měsíce Europa

Pět let letěla sonda Juno k Jupiteru, aby v roce 2016 u něj začala svou práci. Přestože již má své původní úkoly dávno...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Většího na světě není. Katarský emír přiletěl na Ruzyni obřím bizjetem

Pod názvem bizjet, v „plném znění“ business jet, si automaticky představíme menší proudové dopravní letadlo pro...

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Cesta z města. Vyzkoušeli jsme technické vychytávky na víkend v přírodě

Premium Vyzkoušeli jsme osm zajímavých technických vymožeností, které můžete přibalit do batohu a použít kdekoli na cestách....

Nvidia ukázala novu generaci grafik. RTX 4090 má stát 48 tisíc korun

Společnost Nvidia představila novou generaci grafických karet, jejichž název začíná na RTX 40. Nejdříve se objeví...

Rusko začíná vyrábět vlastní notebook. Přirovnání k macbookům pokulhává

Po letech vývoje se má letos rozběhnout výroba zcela nového notebooku vyvinutého přímo v Rusku. Stroj s názvem Bitblaze...

Nejotravnější překážka „chytrých domácností“ na podzim zmizí

Ačkoli je po více než dvou letech vývoje stále ještě v podobě „draftu“, na veletrhu IFA 2022 v Berlíně již nápadně...

Nejtěžší bylo Hance v jejích posledních dnech lhát, říká Margita o Zagorové

Je to pět týdnů, co odešla zpěvačka Hana Zagorová (†75), se kterou žil její muž Štefan Margita (66) třicet let. Pěvec...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Táňa Pauhofová porodila. Její manžel prozradil pohlaví a jméno dítěte

Slovenská herečka Táňa Pauhofová (39) se poprvé stala maminkou. Na sociálních sítích zveřejnila fotky s hudebním...

Po malých institucích také ČSOB. Banky začínají nabízet úroky podobné ČNB

Na předchozí zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) začínají výrazněji reagovat zvyšováním úročení vkladů...