Nejvýkonnější netbook světa ohromil výdrží na baterie. Test platformy ION 2

Exkluzivně   0:01aktualizováno  0:01
Nová generace Nvidia ION zamíří na trh už během necelého měsíce. Exkluzivně se nám do rukou dostal první netbook, který technologii využije. Otestovali jsme Acer Aspire One 532G.

Acer Aspire One 532G (ION) | foto: Jiří Zahrádka

Platforma ION druhé generace, novináři často nazývaná neoficiálně ION 2, má zajistit malým kompaktním notebookům a netbookům vysoký výkon - grafický i výpočetní.

Vzhledem k rozšířenosti netbooků předpokládáme, že jste se s nějakým už setkali. Zajisté jste si pak všimli, že je velký problém mít několik spuštěných aplikací najednou. Může za to především slabý výkon procesoru, který musí být co nejúspornější, aby netbook vydržel co nejdéle běžet na baterie.

Slabému procesoru, nejčastěji Intelu Atom, sekunduje slabá grafická karta, nejčastěji integrovaný Graphics Media Accelerator od Intelu. Je jich více druhů, v netboocích se ale většinou můžeme setkat s GMA 950 nebo novějším GMA 3150.

Nízký výkon

Kombinace pomalého procesoru a slabé grafiky může za horší odezvu netbooků v zátěži. Většina práce je totiž na procesoru a grafika mu nijak nepomáhá.

Mají opravdu bídný výkon, který stačí třeba na přehrávání běžného videa nebo prohlížení internetu. Pokud chcete přehrávat video ve vyšším rozlišení (720p nebo dokonce 1080p), máte jednoduše smůlu. Grafika si s tím neporadí a slabý procesor už to nedokáže dohnat. Video pak bude opožděné, nebo se bude trhat.

Jestli se s tím nechcete smířit, lze koupit výkonnější řešení - GMA 4500MHD, která má už slušný výkon a umí akcelerovat video ve vysokém rozlišení. Zpravidla se také prodává s výkonnějším ULV procesorem řady Intel Core 2 Solo/Duo (jednojádrový/dvoujádrový). V současnosti je toto řešení největším konkurentem IONu a zatím je úspěšnější.

Grafická karta Výkon ve 3DMarku 06
GMA 950 140
GMA 3150 155
GMA 4500MHD 800

Vyšší čísla znamenají vyšší výkon.

Jak si ukážeme, ION má téměř dvojnásobný výkon než nejsilnější grafika Intelu a navíc i jeden trumf. Je to technologie CUDA, která umí přenést výpočty určené pro procesor Atom na několik malých procesorů umístěných na grafické kartě.

Grafika tak vlastně vypomáhá procesoru a výkon celého netbooku může být nesrovnatelně vyšší. Aplikace ale musí CUDA podporovat. Zatím takových programů není mnoho, pro příklad uveďme Matlab.

Acer Aspire One 532G

Z čeho se skládá ION

Základem je chipset od Intelu s názvem NM10. Je to zcela zásadní změna v koncepci, minulá generace totiž využívala vlastní chipset od Nvidie a firma si zakládala na tom, že je grafická karta s veškerými funkcemi ukryta v jednom čipu.

NVIDIA ION

Chipset Intel obsahuje integrovanou grafickou kartu GMA 3150, která je sice slaboučká, ale má výhodu ve velmi nízké spotřebě energie. Zároveň je k němu připojena také výkonnější grafika od Nvidie s osmi CUDA procesory. Je postavena na jádru GT218, které najdeme v grafice GeForce 210M. Mezi oběma kartami přepíná technologie Nvidia Optimus podle momentálních požadavků bez zásahu uživatele.

ION bude k dispozici také pro desktopové počítače (především levné kancelářské) a notebooky s úhlopříčkou větší než 10,1". V těch bude mít grafika až 16 CUDA procesorů.

Samotný procesor v netbooku je nejnovější Intel Atom N450. Známe jej už z několika novějších netbooků, ve kterých málo hřeje a počítače tak mohou být velmi tiché. Výkon je jinak úplně stejný jako u starších Atomů N270.

Výsledek je fantastický

Do testu se nám dostal předprodejní vzorek Aceru Aspire One, u kterého jsme nečekali odladěné ovladače a nejlepší výkon. I tak nás výsledky ohromily.

Výkon grafiky
Zaprvé se zvýšil oproti předchozí generaci grafický výkon. Není to nic dramatického, ale přibližně 20 % navíc se hodí. Netbook tak nemá problém s HD videem nebo některými hrami na nižší detaily. Zvládne třeba i Call of Duty: Modern Warfare na nízké detaily a rozlišení 1024 x 600.

Generace Výkon ve 3DMarku 05 Výkon ve 3DMarku 06
ION 1 1942 1192
ION 2 2313 1523

Výkon procesoru
Procesor je shodný s většinou nových netbooků, takže od něj nelze očekávat žádné zázraky. Je to Atom N450 s taktem 1,66 GHz. Pokud pomineme aplikace, které mohou využít CUDA, poběží vše srovnatelně rychle jako na klasickém netbooku.


Test Klasický netbook Acer s IONem
Rychlost CPU [MIPS] 4150 4050
Rychlost FPU [MFLOPS] 3480 3490

Měřeno programem SiSoft Sandra. Vyšší čísla znamenají vyšší výkon.

Výhoda IONu je skutečně jen v grafickém výkonu, který ale může snížit vytížení procesoru a urychlit tak mnoho operací. Projevilo se to i u výpočtu Ludolfova čísla na jeden milion desetinných míst.

Test Klasický netbook Acer s IONem
Výpočet čísla Pí 1 min 37 sek 1 min 29 sek

Nižší čísla znamenají vyšší výkon.

CUDA se v našem případě neprojevila, ačkoli odezva systému i při několika puštěných aplikacích byla jednoznačně lepší než u klasických netbooků. Pro počítače s IONem je navíc k dispozici plnohodnotný operační systém Windows 7 Home Premium s grafickými efekty a ne jenom ořezané Windows 7 Starter. Ty najdeme na většině dnes prodávaných netbooků.

Datová propustnost paměti
Z posledních testovaných parametrů přidáváme ještě rychlost při čtení dat z operační paměti. Vyšší čísla znamenají vyšší výkon.

Test ION 1 ION 2
Propustnost paměti [MB/s] 1778 1912

Výdrž na baterie
Zde najdeme hlavní výhodu nové generace IONu. Výdrž se neuvěřitelně zlepšila. S předchozí generací jsme si vystačili sotva se čtyřmi hodinami při úsporném režimu. Dnes jsme při vysoké zátěži, to je při přehrávání hudby se zapnutou vizualizací a prací na internetu přes wi-fi, vydrželi pracovat téměř šest hodin. A když nezatěžujete grafiku a snížíte jas displeje, dostanete se s přehledem přes 10 hodin. Baterie má kapacitu poměrně značných 63 Wh a nevystupuje z těla netbooku.

Zahřívání a hluk
Netbook byl i v zátěži perfektně tichý. Větráček se držel stále v nízkých otáčkách a k většímu hluku ho nepřesvědčil ani půlhodinový pobyt na dece. Počítač sice hřál, ale nebylo to nic dramatického.

Aspire One nezklamal

Samotnému netbooku Aspire One se tentokrát věnovat nebudeme. Stejné šasi jsme testovali již dříve, ve Velkém testu od nás dostal jedničku. Změnilo se jen lesklé víko displeje, které nyní barevně přechází z černé do modré barvy. V prodeji budou ještě červené a stříbrné varianty. Více změn jsme nepostřehli. Více se dočtete zde:

Napsali jsme o Aspiru

Nový Aspire One s 10" lesklým displejem ukrývá nejnovější procesor Atom N450, který spolupracuje s novým úsporným chipsetem. Netbook byl nezvykle tichý, starší model měl větráček daleko hlučnější. Ani ve vyšší zátěži neuslyšíte vysoké otáčky, Aspire bude jen trochu šumět. Ocenili jsme také slušnou výdrž, se zapnutou WiFi nebyl problém pracovat necelých šest hodin. Maximální výdrž jsme naměřili na téměř 7,5 hodiny. S chválou pokračujeme také u touchpadu, který se skládá z drobných výstupků. Lze jej proto dobře najít i poslepu a prst po něm lehce klouže. Velmi povedený je displej, krásně září a je proto dobře čitelný i na denním světle. Horší jsou jen náhledové úhly, s tím se ale budete setkávat u všech netbooků. Chválíme skvělé dílenské zpracování a matný povrch plastů, který se jen tak neumaže.

Acer Aspire One 532h

Má tento stroj vůbec nějaké zápory? Ano, ale není to nic hrozného. Zaprvé má celkem malou klávesnici, která by nemusela vyhovovat pánům s většími prsty. Její rozložení je jinak dobré, je tichá a tvrdá. Doporučujeme vyzkoušet před koupí. Nám vadily jen kurzorové klávesy, které těsně sousedí s Page Up/Down. Stačí se lehce překlepnout a rázem jste na úplně jiné části stránky. Další drobné mínus vidíme u touchpadu, neumí rolovat do stran. A třetím záporem je design. Víme, že by se neměl moc hodnotit, ale po odklopení velmi zdařilého (plastového) víka následovalo spíše zklamání. Tyto tvary vídáme už téměř dva roky, chtělo by to možná změnu. Celkově udělujeme jedničku, za cenu od 7 800 Kč s daní a s Windows 7 Starter je to možná nejlepší netbook z testu.

Acer Aspire One 532hAcer Aspire One 532hAcer Aspire One 532hAcer Aspire One 532hAcer Aspire One 532h

Zhodnocení IONu

Výkonný, velmi tichý a navíc úsporný. Těžko si představit něco ideálnějšího. Nvidii se podařil zásah do černého a po dlouhé době ji musíme bez jediné výtky pochválit.

Samotný netbook bude mít 10,1" displej, což nemusí všem vyhovovat. Během roku se ale na trh dostane také celá řada dalších netbooků/notebooků s IONem, takže si vybere snad každý. Kromě Aceru začne stejnou technologii dodávat také třeba Asus a Lenovo. Celkem se má na trh dostat více než 20 konfigurací s IONem. Vzhledem k velmi slušné ceně testovaného netbooku lze čekat přijatelné částky i u dalších modelů.

Acer Aspire One 532G
  • procesor Intel Atom N450 (1,6 GHz), chipset Intel NM10, grafické karty GMA 3150 a Nvidia ION (jádro GT218) přepínatelné pomocí technologie Nvidia Optimus, lesklý displej 10,1" (1024 x 600)
  • bez optické mechaniky
  • 2x USB, HDMI, VGA, čtečka 5 v 1, 2x audio, wi-fi b/g/n, Bluetooth, gigabitový ethernet
  • hmotnost 1,25 kg + 190 gramů adaptér
  • barvy modrá, červená a stříbrná
  • OS Windows 7 Home Premium 64bit
  • dostupnost v druhé polovině dubna 2009

chystané konfigurace:

  • AO532G-22b - barva modrá, paměť 2 GB, disk 320 GB, baterie 2800 mAh, doporučená koncová cena 12 090 Kč s DPH

  • AO532G-22s - barva stříbrná, paměť 2 GB, disk 250 GB, baterie 2200 mAh, doporučená koncová cena 11 590 Kč s DPH

  • AO532G-22r - barva červená, paměť 1 GB, disk 250 GB, baterie 2200 mAh, doporučená koncová cena 11 090 Kč s DPH

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Brýle od Applu jsou možná v ohrožení, z firmy odchází důležitý člověk

Microsoft zahájil prodej brýlí HoloLens veřejnosti.

Apple údajně stále pracuje na svém projektu pro virtuální a rozšířenou realitu. Není však jisté, kdy se objeví...

Najdete na iDNES.cz