V plně automatickém režimu zatím R8 zvládne orbu a vláčení, tedy přípravu půdy na jarní setí nebo sázení. Plně autonomně. Na poli je sám, bez obsluhy v kabině, přesto se pohybuje s přesností na dva a půl centimetru. Pomáhá mu jak standardní GPS, tak korekční (referenční) GPS body z produkce společnosti.
Farmář má v chytrém telefonu nebo tabletu aplikaci, v níž vidí potřebná data – pozici traktoru na mapě, kolik je hotovo, kolik ještě čeká. Vidí údaje o jízdě i stav paliva a parametry vykonávané práce, vidí i živé video z kamer. Vše může na dálku korigovat. A během toho se může věnovat jiným úkolům.
Autonomní traktor může pracovat prakticky nonstop, ve dne, v noci, dokud to povětrnostní podmínky dovolí. Pouze jednou za osm až deset hodin je potřeba doplnit palivo.
Pod kapotou
Traktor je vybaven šesti stereoskopickými kamerami, které pokrývají plných 360° okolí stroje. Videosignál míří ke grafickým procesorům, které ho zpracují a pomocí modelu vytvořeného strojovým učením analyzují. Tento systém umělé inteligence byl natrénován na milionech snímcích z různých polí v různých situacích.
Výsledkem analýzy je rozřazení obrazu do kategorií půda, stromy, nebe a vše, co nezapadá, je anomálie.
Ať je to zapomenutý kus vybavení, zvíře, nebo třeba pytel odpadu, při spatření anomálie se traktor zastaví a pošle notifikaci farmáři.
Ten musí situaci vyhodnotit a buď ji vyřeší na dálku, nebo dojede na místo a překážku odstraní.
Autonomní traktor není jedinou high-tech novinkou, kterou tradiční výrobce zemědělské techniky letos plánuje uvést na trh. Další je postřikový systém See&Spray Select, ve kterém řada kamer s počítačovým zpracováním obrazu rozpoznává plevel od plodin a dokáže herbicid stříknout přímo na plevel. Dokáže správně detekovat přes devadesát procent plevele a ušetří tak víc než sedmdesát procent herbicidu. Což je nákladově výhodné pro farmáře a dost podstatné pro životní prostředí.