Traktor obdělává půdu, farmář jej odkudkoli kontroluje z mobilu.

Traktor obdělává půdu, farmář jej odkudkoli kontroluje z mobilu. | foto: screen ze streamu CES TK John Deer

Nový traktor jezdí po poli sám, farmář ho na dálku spravuje přes telefon

  • 41
Společnost John Deer na veletrhu CES 2022 představila plně autonomní traktor R8. Půdu dokáže obdělávat bez přítomnosti obsluhy, která ho může kontrolovat a spravovat aplikací v telefonu.

V plně automatickém režimu zatím R8 zvládne orbu a vláčení, tedy přípravu půdy na jarní setí nebo sázení. Plně autonomně. Na poli je sám, bez obsluhy v kabině, přesto se pohybuje s přesností na dva a půl centimetru. Pomáhá mu jak standardní GPS, tak korekční (referenční) GPS body z produkce společnosti.

Farmář má v chytrém telefonu nebo tabletu aplikaci, v níž vidí potřebná data – pozici traktoru na mapě, kolik je hotovo, kolik ještě čeká. Vidí údaje o jízdě i stav paliva a parametry vykonávané práce, vidí i živé video z kamer. Vše může na dálku korigovat. A během toho se může věnovat jiným úkolům.

Autonomní traktor může pracovat prakticky nonstop, ve dne, v noci, dokud to povětrnostní podmínky dovolí. Pouze jednou za osm až deset hodin je potřeba doplnit palivo.

Pod kapotou

Traktor je vybaven šesti stereoskopickými kamerami, které pokrývají plných 360° okolí stroje. Videosignál míří ke grafickým procesorům, které ho zpracují a pomocí modelu vytvořeného strojovým učením analyzují. Tento systém umělé inteligence byl natrénován na milionech snímcích z různých polí v různých situacích.

Toto je syrový obraz z kamer, který míří k počítačovému zpracování na palubě traktoru.

Díky úhlovému rozdílu pohledu obou snímačů stereoskopické kamery systém snadno vytvoří hloubkovou mapu okolí.

Vytrénovaná neuronová síť poté obraz rozdělí do kategorií půda (v modelu zeleně), stromy (červeně), obloha (modře) a anomálie (zlutě).

Zde je znázorněná „jistota“ modelu o každém zpracovaném pixelu, tedy jistota, že dané místo korektně vyhodnotil. I to je součást rozhodovacího procesu.

Výsledkem analýzy je rozřazení obrazu do kategorií půda, stromy, nebe a vše, co nezapadá, je anomálie.

Systém vyhodnotil překážku a zastavil před ní. Notifikace na to upozorní farmáře.

Ať je to zapomenutý kus vybavení, zvíře, nebo třeba pytel odpadu, při spatření anomálie se traktor zastaví a pošle notifikaci farmáři.

Ten musí situaci vyhodnotit a buď ji vyřeší na dálku, nebo dojede na místo a překážku odstraní.

Autonomní traktor není jedinou high-tech novinkou, kterou tradiční výrobce zemědělské techniky letos plánuje uvést na trh. Další je postřikový systém See&Spray Select, ve kterém řada kamer s počítačovým zpracováním obrazu rozpoznává plevel od plodin a dokáže herbicid stříknout přímo na plevel. Dokáže správně detekovat přes devadesát procent plevele a ušetří tak víc než sedmdesát procent herbicidu. Což je nákladově výhodné pro farmáře a dost podstatné pro životní prostředí.