Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. února 2023 Hynek

Asijské novinky

Sony představuje nový model notebooku "Vaio"; Fujitsu přichází se svým prvním PDA.; Nový model PDA Zaurus obsahuje digitální kameru; Společnost SONY přichází se síťovou kamerou pro přístup k LAN; Společnost Fuji Magne-Disk začne s prodejen jednotky CD-R/R
TOKYO - Sony představuje nový model notebooku "Vaio". Společnost Sony představila prototyp nového modelu notebooků řady "Vaio" s názvem "Vaio U". Je malý a tenký - svou velikostí spíše než notebook připomíná knížku v pevné vazbě. Konceptem při vývoji tohoto "menšího" a "lehčího" modelu bylo, aby jeho majitel mohl s Vaiem pracovat třeba i ve stoje a ukrátit si tak například čas čekání na příjezd vlaku. "Vaio U" by měl dle představ výrobce vyplnit místo vzniklé mezi předchozím typem Vaia a kapesním CLIEm. Prezident vývojové sekce společnosti Sony, pan Keiichiro Shimada řekl: "Písmeno U u typu Vaia má znamenat "ubiquitous, ultimate, nebo useful" - tedy v překladu všudypřítomný, podstatný a výkonný.

Prototyp Vaia U obsahuje na levé straně PC card slot, mikrofon a slot pro sluchátka; slot pro Memory Stick je umístěn na straně pravé. Co se týče klávesnice - která je opět odlišná od klasického notebooku - n její pravé straně je "pointing device" který se ovládá palcem a dále je zde umístěno pro Sony charakteristické tlačítko "jog dial". Na klávesnici jsou kromě klasických černých popisků písmen pak oranžové popisky čísel a znaků (podobně jako u klávesnice mobilního telefonu). Jako operační systém slouží Windows XP Home Edition. Další podrobnosti týkající se HW a SW zatím nebyly zveřejněny.
Cena "Vaia U" také ještě nebyla stanovena, ale vzhledem k jeho vlastnostem a schopnost a s ohledem na ceny současných notebooků na trhu se odhaduje, že by se mohla pohybovat v rozmezí 200.000 - 250.000 jenů (1.520 - 1.900 USD). S prodejem by se mělo začít v létě, přesný termín dosud nebyl stanoven. 


TOKYO - Fujitsu přichází se svým prvním PDA. 12. březen si vybrala společnost Fujitsu k tomu, aby představila svůj nový výrobek s názvem Pocket LOOX. Jeho operačním systémem je Microsoft Pocket PC 2002 a využívá Intel PXA 250 aplikační procesor pro CPU.  Pocket LOOX je vybaven stále rozšířenějším integrovaným modulem Bluetooth, má 64MB SDRAM a 32MB FlashROM. Zařízení je vybaveno slotem pro karty CF a SD.

Barevný TFT LCD o velikosti 3,5" dokáže při rozlišení 240 x 320 dots zobrazit 65.536 barev. Vnější rozměry tohoto elegantního PDA jsou 77 x 130 x 17,5 mm, hmotnost cca 180g. Operační doba by se měla pohybovat v rozmezí 10 až 15 hodin - to při užití standardní baterie. Operační kmitočet aplikačního procesoru PXA 250 je 200M, 300M a 400MHz. CPU by mělo být 300MHz nebo 400MHz. V Japonsku se Pocket LOOX začne prodávat koncem dubna za cenu kolem 60.000 jenů (cca. 455 USD).


TOKYO - Nový model PDA Zaurus obsahuje digitální kameru. A je tu další nové kapesní komunikační zařízení - tentokrát od společnosti Sharp - další model série "Zaurus" a jmenuje se poeticky "MI-E25DC". Od svých předchůdců se odlišuje především tím, že navíc obsahuje na zadní části digitální kameru. Ta dokáže zachytit jak pohyblivé, tak i nepohyblivé obrázky. Zabudovaná kamera má rozlišení 310.000 pixelů a zachycené záběry mají velikost 480 x 640 dots; nepohyblivé obrázky se ukládají ve formátu JPEG a a pohyblivé (o maximální délce 20 vteřin) pak ve formátu ASF. Stejně jako předchozí model, umožňuje i tento po přidání doplňkové video nahrávací karty (ta se vloží do CF slotu) nahrávat televizní programy. I jinak má tato novinka podobné funkce jako předchůdce "MI-E21".

Displej je barevný TFT-LCD o velikosti 3,5" s rozlišením 240 x 320 dots. Zařízení obsahuje 32MB (16MB pro DRAM a 16MB pro Flash ROM) vnitřní paměti a vysouvací klávesničku, stejně jako sloty pro CF a SD karty. Předinstalován je klasicky plánovač, adresář a další nástroje pro zpracování informací, stejně jako prohlížeč WWW, program na elektronickou poštu, přehrávač MP3 atd. Rozměry MI-E25DC jsou 74 x 138 x 19,8 mm a hmotnost 190g. Litihium-ionová znovu-nabíjecí baterie zajišťuje provoz na cca. 11 hodin. MI-E25DC se v Japonsku začal prodávat 15. března za cenu cca. 60.000 jenů (455 USD). 


TOKYO - Společnost SONY přichází se síťovou kamerou pro přístup k LAN. Nová síťová kamera společnosti Sony s názvem SNC-VL10N obsahuje zabudovaný 10BASE-T LAN port, který umožňuje rozesílání záběrů prostřednictvím lokální počítačové sítě. Kamera je určena především pro tzv. "monitorování na dálku" a pro dozor nad prostorami, jako jsou školy, haly, rozlehlé kanceláře, nebo třeba okolí rozmanitých automatů. 

Zabudovaný LAN port umožňuje přímý přístup na síť a to bez potřeby rozhraní osobního počítače. Záběry zachycené kamerou jsou k dispozici k zobrazení na internetovém prohlížeči. Systém nabízí možnost sledování záběrů až 100 uživatelům současně. Kamera obsahuje 1/3" CCD s rozlišením 380.000 pixelů. Maximální velikost záběrů je 720 x 486 dots a obnovovací kmitočet je až 30fps. Záběry jsou komprimovány do podoby WAVELET, což umožňuje změnu stupně komprimace v jakékoli určené oblasti záběru. V Japonsku se kamera začne prodávat v srpnu za cenu 165.000 jenů (cca. 1.250 USD).  Nakonec ještě rozměry: 96 x 186 x 63 mm a hmotnost: 350g.


TOKYO - Společnost Fuji Magne-Disk začne s prodejen jednotky CD-R/RW s technologií zabraňující kopírování. Společnost Fuji Magne-Disk - výrobce fotografických disků - plánuje na toto léto obchodní využití jednotek CD-R/RW pro popisování CD-R disků s funkcí zabraňující kopírování. Společnost dosud tyto jednotky vyráběla pouze na specifické objednávky pro určitý okruh klientů. Nyní se však rozhodla, že je načase, aby se toto užitečné zařízení dostalo k širokému okruhu zájemců. 

"Reagujeme tak na rostoucí poptávku všech, kteří chtějí zabránit pirátskému kopírování", řekl mluvčí společnosti Fuji Magne-Disk. Záměrem společnosti je užití CD-R/RW jednotky tohoto druhu pro následující účely: ukládání důvěrných dat zákazníků finančních institucí nebo reprezentačních prodejen, distribuci dat bez nutnosti přenosu pomocí sítě apod. Specifikace přepisovací/zapisovací jednotky budou vždy přizpůsobeny požadavkům jednotlivých klientů. Stále se však jedná o data na jiných, než na hudebních discích. Tato technologie totiž zatím není použitelná u hudebních CD, takže se nejedná o toužebně očekávaný "lék" na bolavé místo hudebního průmyslu. 

Otázkou zůstává, jaká poptávku po tomto výrobku na trhu bude, při pohledu na jeho cenu, která se pohybuje v rozmezí 3 až 5 milionu jenů (cca. 22.390 - 37.320 USD). Navíc nebude nutně vyhovovat všem typům CD-R/RW disků. Fuji Magnetics však zaručuje práci s disky, které společnost doporučí. Výhodou je skutečnost, že funkce zabraňující kopírování není podmíněna speciálním dodatečným softwarem. Samotná technologie je dosud majetkem společnosti Fuji Magne-Disk, ta však v současné době uvažuje o tom, že by ji prodala i dalších výrobcům jednotek CD-R/RW. 

Autor:
  • Nejčtenější

Kometa, která se po 50 tisících letech vrací k Zemi, je vidět pouhým okem

Kometa s názvem C/2022 E3, či ZTF, se tento týden na své cestě Sluneční soustavou dostane k Zemi nejblíže. Pro...

Až dostaneme západní tanky, Rusové budou zase utíkat, říkají vojáci

Exkluzivně V těchto dnech se s napětím očekává rozhodnutí ve věci poskytnutí německých tanků Leopard 2 obráncům Ukrajiny, kteří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Západní tanky mají ničení těch ruských v rodném listě

Ukrajinská armáda získá díky západní pomoci moderní tanky a obrněné transportéry standardů NATO. Zatímco na bojišti...

Kapitán letadla měl infarkt. Tragicky havarovalo v poli za Londýnem

Jednu z nejhorších leteckých katastrof zapříčinil infarkt kapitána letadla Trident společnosti British European...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Postavte se k tomu čelem. Letadla nikdy neomrzí

Úkolem následujícího kvízu je poznat typ letadla na fotografii z čelního pohledu. I když kvíz řada čtenářů magazínu...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Nvidia kouzlí s názvy grafických karet a slibuje nejrychlejší notebooky

V Las Vegas začíná největší veletrh spotřební elektroniky a IT, který ukazuje trendy, jež v této oblasti budou...

Intel slibuje nejrychlejší procesor pro notebooky. Má 24 jader

Na veletrhu CES ukázala společnost Intel novou řadu mobilních procesorů, která doplňuje loni uvedenou novou generaci...

Vítěze určíte vy. Srovnáváme nesrovnatelné, ale skvělé notebooky

Premium Za cenu jednoho koupíte druhý skoro dvakrát. Mají přitom prakticky stejný procesor, stejně paměti. A ten levnější...

KVÍZ: Víte, co umí rozhraní vašeho počítače?

Připojování různých periférií k počítači se zjednodušuje, jak se různé formáty sjednocují. Na druhou stranu i stejný...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...