Asijské novinky

Sony představuje nový model notebooku "Vaio"; Fujitsu přichází se svým prvním PDA.; Nový model PDA Zaurus obsahuje digitální kameru; Společnost SONY přichází se síťovou kamerou pro přístup k LAN; Společnost Fuji Magne-Disk začne s prodejen jednotky CD-R/R
TOKYO - Sony představuje nový model notebooku "Vaio". Společnost Sony představila prototyp nového modelu notebooků řady "Vaio" s názvem "Vaio U". Je malý a tenký - svou velikostí spíše než notebook připomíná knížku v pevné vazbě. Konceptem při vývoji tohoto "menšího" a "lehčího" modelu bylo, aby jeho majitel mohl s Vaiem pracovat třeba i ve stoje a ukrátit si tak například čas čekání na příjezd vlaku. "Vaio U" by měl dle představ výrobce vyplnit místo vzniklé mezi předchozím typem Vaia a kapesním CLIEm. Prezident vývojové sekce společnosti Sony, pan Keiichiro Shimada řekl: "Písmeno U u typu Vaia má znamenat "ubiquitous, ultimate, nebo useful" - tedy v překladu všudypřítomný, podstatný a výkonný.

Prototyp Vaia U obsahuje na levé straně PC card slot, mikrofon a slot pro sluchátka; slot pro Memory Stick je umístěn na straně pravé. Co se týče klávesnice - která je opět odlišná od klasického notebooku - n její pravé straně je "pointing device" který se ovládá palcem a dále je zde umístěno pro Sony charakteristické tlačítko "jog dial". Na klávesnici jsou kromě klasických černých popisků písmen pak oranžové popisky čísel a znaků (podobně jako u klávesnice mobilního telefonu). Jako operační systém slouží Windows XP Home Edition. Další podrobnosti týkající se HW a SW zatím nebyly zveřejněny.
Cena "Vaia U" také ještě nebyla stanovena, ale vzhledem k jeho vlastnostem a schopnost a s ohledem na ceny současných notebooků na trhu se odhaduje, že by se mohla pohybovat v rozmezí 200.000 - 250.000 jenů (1.520 - 1.900 USD). S prodejem by se mělo začít v létě, přesný termín dosud nebyl stanoven. 


TOKYO - Fujitsu přichází se svým prvním PDA. 12. březen si vybrala společnost Fujitsu k tomu, aby představila svůj nový výrobek s názvem Pocket LOOX. Jeho operačním systémem je Microsoft Pocket PC 2002 a využívá Intel PXA 250 aplikační procesor pro CPU.  Pocket LOOX je vybaven stále rozšířenějším integrovaným modulem Bluetooth, má 64MB SDRAM a 32MB FlashROM. Zařízení je vybaveno slotem pro karty CF a SD.

Barevný TFT LCD o velikosti 3,5" dokáže při rozlišení 240 x 320 dots zobrazit 65.536 barev. Vnější rozměry tohoto elegantního PDA jsou 77 x 130 x 17,5 mm, hmotnost cca 180g. Operační doba by se měla pohybovat v rozmezí 10 až 15 hodin - to při užití standardní baterie. Operační kmitočet aplikačního procesoru PXA 250 je 200M, 300M a 400MHz. CPU by mělo být 300MHz nebo 400MHz. V Japonsku se Pocket LOOX začne prodávat koncem dubna za cenu kolem 60.000 jenů (cca. 455 USD).


TOKYO - Nový model PDA Zaurus obsahuje digitální kameru. A je tu další nové kapesní komunikační zařízení - tentokrát od společnosti Sharp - další model série "Zaurus" a jmenuje se poeticky "MI-E25DC". Od svých předchůdců se odlišuje především tím, že navíc obsahuje na zadní části digitální kameru. Ta dokáže zachytit jak pohyblivé, tak i nepohyblivé obrázky. Zabudovaná kamera má rozlišení 310.000 pixelů a zachycené záběry mají velikost 480 x 640 dots; nepohyblivé obrázky se ukládají ve formátu JPEG a a pohyblivé (o maximální délce 20 vteřin) pak ve formátu ASF. Stejně jako předchozí model, umožňuje i tento po přidání doplňkové video nahrávací karty (ta se vloží do CF slotu) nahrávat televizní programy. I jinak má tato novinka podobné funkce jako předchůdce "MI-E21".

Displej je barevný TFT-LCD o velikosti 3,5" s rozlišením 240 x 320 dots. Zařízení obsahuje 32MB (16MB pro DRAM a 16MB pro Flash ROM) vnitřní paměti a vysouvací klávesničku, stejně jako sloty pro CF a SD karty. Předinstalován je klasicky plánovač, adresář a další nástroje pro zpracování informací, stejně jako prohlížeč WWW, program na elektronickou poštu, přehrávač MP3 atd. Rozměry MI-E25DC jsou 74 x 138 x 19,8 mm a hmotnost 190g. Litihium-ionová znovu-nabíjecí baterie zajišťuje provoz na cca. 11 hodin. MI-E25DC se v Japonsku začal prodávat 15. března za cenu cca. 60.000 jenů (455 USD). 


TOKYO - Společnost SONY přichází se síťovou kamerou pro přístup k LAN. Nová síťová kamera společnosti Sony s názvem SNC-VL10N obsahuje zabudovaný 10BASE-T LAN port, který umožňuje rozesílání záběrů prostřednictvím lokální počítačové sítě. Kamera je určena především pro tzv. "monitorování na dálku" a pro dozor nad prostorami, jako jsou školy, haly, rozlehlé kanceláře, nebo třeba okolí rozmanitých automatů. 

Zabudovaný LAN port umožňuje přímý přístup na síť a to bez potřeby rozhraní osobního počítače. Záběry zachycené kamerou jsou k dispozici k zobrazení na internetovém prohlížeči. Systém nabízí možnost sledování záběrů až 100 uživatelům současně. Kamera obsahuje 1/3" CCD s rozlišením 380.000 pixelů. Maximální velikost záběrů je 720 x 486 dots a obnovovací kmitočet je až 30fps. Záběry jsou komprimovány do podoby WAVELET, což umožňuje změnu stupně komprimace v jakékoli určené oblasti záběru. V Japonsku se kamera začne prodávat v srpnu za cenu 165.000 jenů (cca. 1.250 USD).  Nakonec ještě rozměry: 96 x 186 x 63 mm a hmotnost: 350g.


TOKYO - Společnost Fuji Magne-Disk začne s prodejen jednotky CD-R/RW s technologií zabraňující kopírování. Společnost Fuji Magne-Disk - výrobce fotografických disků - plánuje na toto léto obchodní využití jednotek CD-R/RW pro popisování CD-R disků s funkcí zabraňující kopírování. Společnost dosud tyto jednotky vyráběla pouze na specifické objednávky pro určitý okruh klientů. Nyní se však rozhodla, že je načase, aby se toto užitečné zařízení dostalo k širokému okruhu zájemců. 

"Reagujeme tak na rostoucí poptávku všech, kteří chtějí zabránit pirátskému kopírování", řekl mluvčí společnosti Fuji Magne-Disk. Záměrem společnosti je užití CD-R/RW jednotky tohoto druhu pro následující účely: ukládání důvěrných dat zákazníků finančních institucí nebo reprezentačních prodejen, distribuci dat bez nutnosti přenosu pomocí sítě apod. Specifikace přepisovací/zapisovací jednotky budou vždy přizpůsobeny požadavkům jednotlivých klientů. Stále se však jedná o data na jiných, než na hudebních discích. Tato technologie totiž zatím není použitelná u hudebních CD, takže se nejedná o toužebně očekávaný "lék" na bolavé místo hudebního průmyslu. 

Otázkou zůstává, jaká poptávku po tomto výrobku na trhu bude, při pohledu na jeho cenu, která se pohybuje v rozmezí 3 až 5 milionu jenů (cca. 22.390 - 37.320 USD). Navíc nebude nutně vyhovovat všem typům CD-R/RW disků. Fuji Magnetics však zaručuje práci s disky, které společnost doporučí. Výhodou je skutečnost, že funkce zabraňující kopírování není podmíněna speciálním dodatečným softwarem. Samotná technologie je dosud majetkem společnosti Fuji Magne-Disk, ta však v současné době uvažuje o tom, že by ji prodala i dalších výrobcům jednotek CD-R/RW. 

Autor:
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 28 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 11 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Microsoft testuje zobrazování reklam na aplikace přímo ve Windows

v diskusi je 8 příspěvků

15. dubna 2024  19:05

Microsoft ve svém testovacím kanálu Windows určeném i pro veřejnost zkouší novou funkci, která má...

Umělá inteligence od Googlu: pozná místo z fotky i udělá text čtivějším

v diskusi jsou 2 příspěvky

15. dubna 2024

Premium Chatbot umělé inteligence Google Gemini (dříve Google Bard) nabízí nejen generování obsahu, ale i...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 11 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

OBRAZEM: Spitfire první světové války z Shuttleworth Collection stále létá

v diskusi jsou 4 příspěvky

14. dubna 2024

Mezi nejcennější poklady slavné sbírky historických letadel Shuttleworth Collection patří...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...