Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. října 2021 Brigita

125Mbit bezdrátově na ADSL2+: test WiFi routeru s ADSL modemem

  3:00
Jaký ADSL modem a jaký přístupový bod WiFi a jaký router pro domácí síť? Nejlépe integrovaný! V testovacích 2 měsících jsme se podívali na zoubek řešení "5 v 1" od Belkinu. Nabízí téměř vše - ale také pár chybek. Ty však lze překonat - nebo alespoň akceptovat: takže doporučujeme jako vybavení pro domácí sítě.

Belkin 5 v 1: router, firewall, WiFi 125g, ADSL, 4x FastEthernet

Společnost Belkin se zabývá především výrobou nejrůznějších síťových řešení včetně kabeláže a doplňků - od profesionálních rackových modulů přes běžné domácí periferie až po nejmenší USB kabely. Není pak divu, že svou pozornost zaměřila i na oblast prudce rostoucí - vysokorychlostní internetové připojení prostřednictvím ADSL roste velice prudce...

Klikněte pro nové okno s fotografií v plném rozlišení

...a to i u nás, v ČR - sice se zpožděním, dané přístupem kdysi monopolního operátora, ty doby jsou však snad již pryč. Jak Telecom, tak i ostatní poskytovatelé - zmiňme především atraktivní páteřní nabídky Telenoru zprostředkované prodejci jako je Ahoj.cz či Volny.cz nebo BlueTone Českých Radiokomunikací - se opravdu snaží zaujmout. Za pár set korun měsíčně již lze pořídit i objemem neomezený Internet s alespoň megabitovou rychlostí.

Pak se však nabízí otázka, že pokud si již objednat ADSL, pak jaké by mělo být zařízení na jeho konci. V našem případě byly požadavky jednoznačné - dva stolní počítače a notebook definují požadavky typické jak pro menší kancelář, tak pro větší rodinu. Ale kupodivu zařízení, která by této jednoduché objednávce vyhovovala, není zdaleka tolik, jak by bylo možné čekat. A přitom je to v zásadě naprosto jasný požadavek: "Chci doma sdílet 1Mbit ADSL, přes Ethernet i bezdrátově."

Z nepříliš široké nabídky pak vyšel Belkin (model s neskutečně dlouhým jménem "ADSL2+ Modem with High-Speed Mode Wireless-G Router") jako jeden z možných kandidátů, který oslovil především svou cenou - za cca 2500 Kč bez DPH je to rozumný kousek technologie: nabízí ADSL modem s podporou standardu ADSL2+, 4 porty pro kabelový FastEthernet se 100Mbit/s, dvouanténový WiFi modul s rychlostí až 125 Mbit/s - a k tomu síťový router s integrovaným hardwarovým firewallem s překladem adres NAT.

Koupě bez problémů: nezapomenout na splitter

Prvním zklamáním, na které však výrobce upozorňuje - a prodejce by měl také, je absence ADSL splitteru. To je zařízení velikostně o něco menší než krabička cigaret, které se stará o rozdělení pásma na telefonní lince pro klasické hovory a ADSL spojení. Bez ní je ADSL modem (na rozdíl od klasického modemu) k ničemu - ADSL modem využívá linku jinak než klasický faxmodem (dokonce mohou na jedné telefonní lince i koexistovat, pokud k tomu však fakticky existuje nějaký důvod).

Přiobjednaný splitter SMC měl konektor, který se odlišoval od čehokoliv, co známe - ani telefonní, ani Ethernetový konektor - jakási kombinace mezi nimi, menší než Ethernet s 8 vodiči, ale více než telefon se 4 vodiči. Po konzultaci se však ukázalo, že není nutno shánět kabel s netradičním konektorem, ale bohatě postačí obyčejný telefonní - na straně Belkinu je sice Ethernetová zdířka RJ45, ale s telefonní linkou si rozumí perfektně.

Hezká krabice, ale první pokusy neúspěšné

ADSL bylo aktivováno cca po měsíci od objednávky - a právě včas dorazila krabice Belkin. V krabici je návod pro rychlé zapojení, vše ostatní je na přibaleném CD. Sice zde byla i česká verze, ale projevila se chybka tisku - šotek si zařádil, tak že všechny české znaky vyšly zkomoleně. Nicméně i tak chválíme - luštění nedalo příliš práce a minimanuál by býval stačil.

Ovšem modem si postavil hlavu - sice nebyl problém se na poprvé spojit přes Ethernetový kabel a hned po připojení přes splitter na telefonní linku se pokusit o spojení s Internetem, ale co čert nechtěl - po rychlé a bezproblémové konfiguraci modem ukazoval perfektní spojení, ale nesdílel Internet dále. A ani vnitřní hodiny se nechtěly sesynchronizovat s časem na Internetu, takže cosi zde nehrálo.

Belkin.com - update je záludnou zkušeností

Jako správný mírně vzdělaný uživatel jsem usoudil, že jako první to bude chtít vyzkoušet novější firmware. Vyměnil jsem pro jistotu i splitter - a pak jsem si stáhnul (přes EDGE T-Mobile, které fungovalo lépe než ADSL - či než modem) aktualizovaný firmware ve verzi .11, což se mi zdálo dostatečně aktuální. Bez přílišné kontroly jsem firmware nahrál...

Klikněte pro nové okno s fotografií v plném rozlišení

...a pak jsem přišel o všechno. Tedy, naštěstí zůstalo spojení přes pevnou síť - a po dalším updatu fungovala i bezdrátová síť. Modem se však příliš nadšeně netvářil a už se mi nepodařilo dosáhnout ani ADSL spojení, což po prvním startu snad prý šlo (i když ne dále než do modemu). Frustrace dosahovala slušné úrovně - a stránky Belkinu byly spíše na obtíž...

...teprve po hodné době experimentování s již asi pátou verzí firmware jsem zjistil, že je nutno hledat firmware pro konkrétní velice specifickou verzi tohoto výrobku. Podle zemí a podle tamnějších modifikací existují nejrůznější varianty, které jsou navzájem sice "tak nějak" kompatibilní, ale po updatu špatným firmwarem zpravidla přijdete o některou z funkcí Vašeho zařízení.

Hledání jehly v kupce sena

Takže jako klíčové se ukázalo ujasnění si různých variant: 11g, Wireless G, High Speed Mode Wireless G, built-in 11g, ADSL a ADSL2+, F5D7633 ve verzích UK, AU, EE, a s modifikacemi 4, 4A, Annex A či Annex B. To však není tak snadné - dokonce ani pohled na samotné zařízení příliš nenapoví: štítek s nápisem F5D7633-4 nechává pole kreativitě otevřené.

Paradoxně, správný - či alespoň funkční - firmware se najde pomocí google.com, protože hledání přes vlastní web Belkinu nevede nikam. A firmware pro evropskou verzi je na australských či amerických stránkách - s označením verze 4A, ale vlastně ve skutečnosti pro Annex B (a typové označení české verze je F5D7633ee4A - chápete, že?). Za podporu tedy Belkin získává nula bodů.

Napodruhé skvěle - tedy téměř

Po provedeném updatu (přes kabel, přes WiFi se to vyloženě nedoporučuje) již funguje vše jak má - konfigurace AhojADSL zabrala čistého času minutu. A pak již Internet běží jak má - dokonce i když jej stěhuji po bytě a na kabelu, kde je zavěšených vícero telefonů, ADSL funguje k plné spokojenosti. Úchytky na zadní straně z něj dělají dobrého kandidáta pro umístění kamsi ke stropu, horší je to s krátkým napájecím kabelem od nepříliš velkého adaptéru - leda snad po domácku "nastavit" na patřičnou délku.

Klikněte pro nové okno s fotografií v plném rozlišení

Bezdrátový přenos funguje perfektně a to jak s plným provozem na 802.11g s 54 Mbit/s, tak i s kombinovaným přenosem 802.11b a 802.11g - též při použití šifrování, a to jak jednoduššího TKIP, tak odolného AES. Klíčová je zde podpora na straně operačního systému a bezdrátových adaptérů - našimi testy tak neprošel adaptér Acer 802.11b USB, který podporuje pouze TKIP, ale kvalitní AES šifry nezvládá.

Rychlost 125 Mbit jsme žel nemohli ověřit - s našimi standardními 54Mbit a 11Mbit USB adaptéry a notebooky však fungovalo vše OK, podle vzdálenosti v bytě pak rychlost kolísala dle intenzity signálu (co zeď, to cca 25 procent dolů - za třemi zdmi to tak již bylo na hraně vůbec jenom pro čisté udržení spojení - 1 Mbit/s však byl k dispozici pokaždé, pokud se signál neztratil úplně). Nemůžeme říci, že vše fungovalo úplně výborně, protože občas se projevil výpadek či kolísání signálu - ten však byl připsatelný vzdálenosti v domě než Belkinu samotnému. Stejně bezproblémově fungoval Belkin i ve spolupráci s PowerBookem a jeho adaptérem Airport. Samozřejmě, drátové spojení přes FastEthernet bylo naprosto OK - integrovaný switch si poradil i s provozem na kombinovaných 10 a 100 Mbitech současně.

Konfigurace a obsluha snadná

I náročnější volby jsou zde ve snadné a přehledné struktuře - Firewall lze nakonfigurovat pro propouštění některých portů dále do vnitřní sítě, případně lze ustanovit jeden z počítačů jako demilitarizovanou zónu mimo překlad adres (NAT). Stejně tak je k dispozici jednoduché filtrování adres a portů, či řízení přístupu přes adresy MAC. Je zde i velmi jednoduchý bezpečnostní log, který neuvádí příliš informací.

WLAN modul zvládne fungovat i jako bezdrátový most, tuto funkci jsme však nezkoušeli. Nastavení parametrů bezdrátové sítě a jejího zabezpečení jde snadno a rychle, stejně jako nastavení DHCP klienta a parametrů ADSL připojení - pro tyto účely je zde pomocník-wizzard, který má již tak jednoduchý proces ještě usnadnit a zrychlit.

Pro fajnšmekry: BusyBox a telnet

Kdo si chce opravdu vyhrát, ten se může k Belkinu připojit pomocí Telnetu - a nastavovat si jej po libosti. Belkin běží pod GPL na systému BusyBox, v naší variantě ve verzi 0.60 - zdrojový kód je dokonce ke stažení na stránkách Belkinu. S pomocí tohoto rozhraní lze nastavit různé speciální možnosti pro centrální čip Broadcom - pro informaci, Belkin disponuje cca 8 MB paměti, se kterou zvládá vše výše uvedené!

Klikněte pro nové okno s fotografií v plném rozlišení

Závěrem: ano, proč ne

Belkin nenabízí žádné výrazně pokročilejší speciality - ale pro základní požadavky více než postačuje. V diskusích se lze dočíst jeho různé neduhy - například občasné výpadky WiFi spojení či sporou produktovou podporu. Na druhé straně, za málo peněz nabízí opravdu hodně muziky: čtyřportový switch, router se slušným firewallem, dvouanténový bezdrátový vysokorychlostní modul a vysokorychlostní modem ADSL - všechny tyto komponenty fungovaly v našem testu bez závad a i v delším období bez nutnosti rebootování či úprav konfigurace. Pokud tak nekladete na budoucí připojení k Internetu ty úplně nejvyšší nároky, Belkin můžeme doporučit.

  • Nejčtenější

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Hledá se náhrada za gripeny. Zkusili jsme udělat tendr „nanečisto“

Páteří českého vojenského letectva je v současné době čtrnáct kusů bojového letounu Saab JAS-39 Gripen, pronajatých od...

Weby vás tajně sledují prostřednictvím otisku zařízení

Na světě je téměř 1,9 miliardy internetových stránek. Mnohdy slouží k pokoutným účelům a dost často z nich obchodníci...

KOMENTÁŘ: Budoucnost operačního systému je v jeho pronájmu

Ač to na první pohled není patrné, svět se pomalu chystá na další revoluční změnu. V budoucnu si věci nebudeme kupovat,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Apple vylepšil svá oblíbená sluchátka a absurdně zlevnil hudební službu

Pondělní záplava novinek se v nemalé míře soustředila na zvukové a hudební produkty. Podrobně vás jimi provedeme.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

První dojmy: iPad mini 6 je překvapivě užitečný, sráží ho hlavně cena

Apple představil ke konci září novou variantu svého nejmenšího tabletu. Oproti předchůdci je výrazně vylepšená, ale...

Zasypávání planety odpadem. Výrobci elektra snižují životnost výrobků záměrně

Premium Elektroodpad představuje jednu z nejrychleji rostoucích složek globálního odpadu. Na jeho nárůstu se podílí nejen...

Malý tablet od Applu přichází s USB-C a zdražuje. Navíc přišel o 3,5mm jack

Společnost Apple uvedla v úterý vpodvečer dva vylepšené tablety ze svého portfolia. Loni představený iPad 8 doznal jen...

USB kabely budou mít nové logo, které ukáže, zda zvládnou i 240 wattů

Organizace USB Implementers Forum (USB IF), která stojí za formátem USB, zveřejnila nová loga pro certifikované kabely...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...