Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

125Mbit bezdrátově na ADSL2+: test WiFi routeru s ADSL modemem

  3:00
Jaký ADSL modem a jaký přístupový bod WiFi a jaký router pro domácí síť? Nejlépe integrovaný! V testovacích 2 měsících jsme se podívali na zoubek řešení "5 v 1" od Belkinu. Nabízí téměř vše - ale také pár chybek. Ty však lze překonat - nebo alespoň akceptovat: takže doporučujeme jako vybavení pro domácí sítě.

Belkin 5 v 1: router, firewall, WiFi 125g, ADSL, 4x FastEthernet

Společnost Belkin se zabývá především výrobou nejrůznějších síťových řešení včetně kabeláže a doplňků - od profesionálních rackových modulů přes běžné domácí periferie až po nejmenší USB kabely. Není pak divu, že svou pozornost zaměřila i na oblast prudce rostoucí - vysokorychlostní internetové připojení prostřednictvím ADSL roste velice prudce...

Klikněte pro nové okno s fotografií v plném rozlišení

...a to i u nás, v ČR - sice se zpožděním, dané přístupem kdysi monopolního operátora, ty doby jsou však snad již pryč. Jak Telecom, tak i ostatní poskytovatelé - zmiňme především atraktivní páteřní nabídky Telenoru zprostředkované prodejci jako je Ahoj.cz či Volny.cz nebo BlueTone Českých Radiokomunikací - se opravdu snaží zaujmout. Za pár set korun měsíčně již lze pořídit i objemem neomezený Internet s alespoň megabitovou rychlostí.

Pak se však nabízí otázka, že pokud si již objednat ADSL, pak jaké by mělo být zařízení na jeho konci. V našem případě byly požadavky jednoznačné - dva stolní počítače a notebook definují požadavky typické jak pro menší kancelář, tak pro větší rodinu. Ale kupodivu zařízení, která by této jednoduché objednávce vyhovovala, není zdaleka tolik, jak by bylo možné čekat. A přitom je to v zásadě naprosto jasný požadavek: "Chci doma sdílet 1Mbit ADSL, přes Ethernet i bezdrátově."

Z nepříliš široké nabídky pak vyšel Belkin (model s neskutečně dlouhým jménem "ADSL2+ Modem with High-Speed Mode Wireless-G Router") jako jeden z možných kandidátů, který oslovil především svou cenou - za cca 2500 Kč bez DPH je to rozumný kousek technologie: nabízí ADSL modem s podporou standardu ADSL2+, 4 porty pro kabelový FastEthernet se 100Mbit/s, dvouanténový WiFi modul s rychlostí až 125 Mbit/s - a k tomu síťový router s integrovaným hardwarovým firewallem s překladem adres NAT.

Koupě bez problémů: nezapomenout na splitter

Prvním zklamáním, na které však výrobce upozorňuje - a prodejce by měl také, je absence ADSL splitteru. To je zařízení velikostně o něco menší než krabička cigaret, které se stará o rozdělení pásma na telefonní lince pro klasické hovory a ADSL spojení. Bez ní je ADSL modem (na rozdíl od klasického modemu) k ničemu - ADSL modem využívá linku jinak než klasický faxmodem (dokonce mohou na jedné telefonní lince i koexistovat, pokud k tomu však fakticky existuje nějaký důvod).

Přiobjednaný splitter SMC měl konektor, který se odlišoval od čehokoliv, co známe - ani telefonní, ani Ethernetový konektor - jakási kombinace mezi nimi, menší než Ethernet s 8 vodiči, ale více než telefon se 4 vodiči. Po konzultaci se však ukázalo, že není nutno shánět kabel s netradičním konektorem, ale bohatě postačí obyčejný telefonní - na straně Belkinu je sice Ethernetová zdířka RJ45, ale s telefonní linkou si rozumí perfektně.

Hezká krabice, ale první pokusy neúspěšné

ADSL bylo aktivováno cca po měsíci od objednávky - a právě včas dorazila krabice Belkin. V krabici je návod pro rychlé zapojení, vše ostatní je na přibaleném CD. Sice zde byla i česká verze, ale projevila se chybka tisku - šotek si zařádil, tak že všechny české znaky vyšly zkomoleně. Nicméně i tak chválíme - luštění nedalo příliš práce a minimanuál by býval stačil.

Ovšem modem si postavil hlavu - sice nebyl problém se na poprvé spojit přes Ethernetový kabel a hned po připojení přes splitter na telefonní linku se pokusit o spojení s Internetem, ale co čert nechtěl - po rychlé a bezproblémové konfiguraci modem ukazoval perfektní spojení, ale nesdílel Internet dále. A ani vnitřní hodiny se nechtěly sesynchronizovat s časem na Internetu, takže cosi zde nehrálo.

Belkin.com - update je záludnou zkušeností

Jako správný mírně vzdělaný uživatel jsem usoudil, že jako první to bude chtít vyzkoušet novější firmware. Vyměnil jsem pro jistotu i splitter - a pak jsem si stáhnul (přes EDGE T-Mobile, které fungovalo lépe než ADSL - či než modem) aktualizovaný firmware ve verzi .11, což se mi zdálo dostatečně aktuální. Bez přílišné kontroly jsem firmware nahrál...

Klikněte pro nové okno s fotografií v plném rozlišení

...a pak jsem přišel o všechno. Tedy, naštěstí zůstalo spojení přes pevnou síť - a po dalším updatu fungovala i bezdrátová síť. Modem se však příliš nadšeně netvářil a už se mi nepodařilo dosáhnout ani ADSL spojení, což po prvním startu snad prý šlo (i když ne dále než do modemu). Frustrace dosahovala slušné úrovně - a stránky Belkinu byly spíše na obtíž...

...teprve po hodné době experimentování s již asi pátou verzí firmware jsem zjistil, že je nutno hledat firmware pro konkrétní velice specifickou verzi tohoto výrobku. Podle zemí a podle tamnějších modifikací existují nejrůznější varianty, které jsou navzájem sice "tak nějak" kompatibilní, ale po updatu špatným firmwarem zpravidla přijdete o některou z funkcí Vašeho zařízení.

Hledání jehly v kupce sena

Takže jako klíčové se ukázalo ujasnění si různých variant: 11g, Wireless G, High Speed Mode Wireless G, built-in 11g, ADSL a ADSL2+, F5D7633 ve verzích UK, AU, EE, a s modifikacemi 4, 4A, Annex A či Annex B. To však není tak snadné - dokonce ani pohled na samotné zařízení příliš nenapoví: štítek s nápisem F5D7633-4 nechává pole kreativitě otevřené.

Paradoxně, správný - či alespoň funkční - firmware se najde pomocí google.com, protože hledání přes vlastní web Belkinu nevede nikam. A firmware pro evropskou verzi je na australských či amerických stránkách - s označením verze 4A, ale vlastně ve skutečnosti pro Annex B (a typové označení české verze je F5D7633ee4A - chápete, že?). Za podporu tedy Belkin získává nula bodů.

Napodruhé skvěle - tedy téměř

Po provedeném updatu (přes kabel, přes WiFi se to vyloženě nedoporučuje) již funguje vše jak má - konfigurace AhojADSL zabrala čistého času minutu. A pak již Internet běží jak má - dokonce i když jej stěhuji po bytě a na kabelu, kde je zavěšených vícero telefonů, ADSL funguje k plné spokojenosti. Úchytky na zadní straně z něj dělají dobrého kandidáta pro umístění kamsi ke stropu, horší je to s krátkým napájecím kabelem od nepříliš velkého adaptéru - leda snad po domácku "nastavit" na patřičnou délku.

Klikněte pro nové okno s fotografií v plném rozlišení

Bezdrátový přenos funguje perfektně a to jak s plným provozem na 802.11g s 54 Mbit/s, tak i s kombinovaným přenosem 802.11b a 802.11g - též při použití šifrování, a to jak jednoduššího TKIP, tak odolného AES. Klíčová je zde podpora na straně operačního systému a bezdrátových adaptérů - našimi testy tak neprošel adaptér Acer 802.11b USB, který podporuje pouze TKIP, ale kvalitní AES šifry nezvládá.

Rychlost 125 Mbit jsme žel nemohli ověřit - s našimi standardními 54Mbit a 11Mbit USB adaptéry a notebooky však fungovalo vše OK, podle vzdálenosti v bytě pak rychlost kolísala dle intenzity signálu (co zeď, to cca 25 procent dolů - za třemi zdmi to tak již bylo na hraně vůbec jenom pro čisté udržení spojení - 1 Mbit/s však byl k dispozici pokaždé, pokud se signál neztratil úplně). Nemůžeme říci, že vše fungovalo úplně výborně, protože občas se projevil výpadek či kolísání signálu - ten však byl připsatelný vzdálenosti v domě než Belkinu samotnému. Stejně bezproblémově fungoval Belkin i ve spolupráci s PowerBookem a jeho adaptérem Airport. Samozřejmě, drátové spojení přes FastEthernet bylo naprosto OK - integrovaný switch si poradil i s provozem na kombinovaných 10 a 100 Mbitech současně.

Konfigurace a obsluha snadná

I náročnější volby jsou zde ve snadné a přehledné struktuře - Firewall lze nakonfigurovat pro propouštění některých portů dále do vnitřní sítě, případně lze ustanovit jeden z počítačů jako demilitarizovanou zónu mimo překlad adres (NAT). Stejně tak je k dispozici jednoduché filtrování adres a portů, či řízení přístupu přes adresy MAC. Je zde i velmi jednoduchý bezpečnostní log, který neuvádí příliš informací.

WLAN modul zvládne fungovat i jako bezdrátový most, tuto funkci jsme však nezkoušeli. Nastavení parametrů bezdrátové sítě a jejího zabezpečení jde snadno a rychle, stejně jako nastavení DHCP klienta a parametrů ADSL připojení - pro tyto účely je zde pomocník-wizzard, který má již tak jednoduchý proces ještě usnadnit a zrychlit.

Pro fajnšmekry: BusyBox a telnet

Kdo si chce opravdu vyhrát, ten se může k Belkinu připojit pomocí Telnetu - a nastavovat si jej po libosti. Belkin běží pod GPL na systému BusyBox, v naší variantě ve verzi 0.60 - zdrojový kód je dokonce ke stažení na stránkách Belkinu. S pomocí tohoto rozhraní lze nastavit různé speciální možnosti pro centrální čip Broadcom - pro informaci, Belkin disponuje cca 8 MB paměti, se kterou zvládá vše výše uvedené!

Klikněte pro nové okno s fotografií v plném rozlišení

Závěrem: ano, proč ne

Belkin nenabízí žádné výrazně pokročilejší speciality - ale pro základní požadavky více než postačuje. V diskusích se lze dočíst jeho různé neduhy - například občasné výpadky WiFi spojení či sporou produktovou podporu. Na druhé straně, za málo peněz nabízí opravdu hodně muziky: čtyřportový switch, router se slušným firewallem, dvouanténový bezdrátový vysokorychlostní modul a vysokorychlostní modem ADSL - všechny tyto komponenty fungovaly v našem testu bez závad a i v delším období bez nutnosti rebootování či úprav konfigurace. Pokud tak nekladete na budoucí připojení k Internetu ty úplně nejvyšší nároky, Belkin můžeme doporučit.

  • Nejčtenější

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 19 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 49 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 10 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Věci, které by ve Windows 11 měli ihned opravit

v diskusi je 18 příspěvků

20. května 2024

Windows 11 z uživatelského pohledu nastavuje zrcadlo budoucnosti. Nacházejí se v něm věci uživateli...

Beneš se Mussoliniho neštítil. Před 100 lety s ním vyjednal mezistátní smlouvu

v diskusi je 34 příspěvků

19. května 2024  10:30

V polovině května 1924 jednal československý ministr zahraničí Edvard Beneš v Římě s italským...

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 49 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Jak Muskova firma vyřešila problém prvního čipu v mozku člověka

v diskusi je 5 příspěvků

18. května 2024

Neuralink je jedna z firem Elona Muska, o které se mnoho mluví. V lednu totiž zavedli její...

Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky
Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky

Zrychlete vaření s kořenícími pastami Podravka Natur. Usnadní a zjednoduší přípravu pokrmů, protože zeleninu nemusíte čistit ani krájet, ale...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...