Nizozemští výzkumníci z Delftské univerzity dokázali uložit jeden kilobajt dat na doslova atomární úrovni. Svůj úspěch publikovali v odborném časopise Nature Nanotechnology. Jde zatím pouze o důkaz, že je tento princip možný (tzv. proof-of-concept), nikoli o reálně použitelnou technologii. Hustota tohoto „atomárního pevného disku“ přibližně 500krát přesahuje současné technologie.
Vědci umístili atomy chlóru na měděný povrch a poté je přemísťovali ostrou jehlou speciálního mikroskopu ve strukturách (dírách) v povrchu. Atom na povrchu reprezentuje jedničku, atom v „díře“ nulu.
Celkem vědci použili přes osm tisíc atomů, což odpovídá přibližně jednomu kilobajtu dat. Mezi texty, které na „pevný disk“ zapsali, patřila třeba část přednášky Richarda Feynmana nebo díla Charlese Darwina.
Rychlost čtení a zápisu je velmi pomalá (v řádu minut na bit). „Skutečné ukládání dat na atomární úrovni je ještě daleko,“ přiznává Sander Otte, vedoucí týmu autorů. „Ale náš úspěch tuto budoucnost přiblížil.“ Zároveň jde podle něj o obecný průlom v oblasti nanotechnologií, neboť ukazuje na možnosti přesné manipulace. „Nevím, kam to povede, ale jsem si jist, že to bude mnohem zajímavější, než jen ukládání dat,“ dodal Otte.