Web slaví 30 let. Ten současný potřebuje podle jeho tvůrce opravit

  17:45aktualizováno  17:45
Dnes si připomínáme první zveřejnění návrhu systému na správu informací, ke kterému došlo 12. března 1989. Později se z něj vyvinul hypertextový projekt WorldWideWeb.

Tim Berners-Lee.v CERNu v době vytváření základu World Wide Webu. | foto: Science Museum

Je to až neuvěřitelné, že nápad, který dal vzniknout dnešním webům, byl představen již před třiceti lety. Ten den byl navržen systém pro výměnu informací mezi vědci v institutu CERN. Přišel s ním ve svých 33 letech Tim Berners-Lee. V květnu téhož roku pak vypracoval upravenou a rozšířenou verzi dokumentu.

Trvalo pak více než rok a půl, než Lee spolu s kolegou Robertem Cailliauem představili formální návrh na hypertextový projekt WorldWideWeb. Následující měsíc již běžela v CERNu první webová stránka a server info.cern.ch a byl představen základní koncept systému: jazyk HTML, protokol HTTP a adresní systém URL.

Původní

Původní "parta" z CERNu, která se podílela na vývoji WWW. Zleva: Robert Cailliau, první webový "konvertita", Dan Brickley, průkopník RDF, Ben Segal, mentor a informatik v CERNu, Chris Bizer, Free University Berlin, Tom Scott, BBC digital media, Tim Berners-Lee, vynálezce webu, Stephane Boyera, World Wide Web Foundation a Jean-Francois Groff, informatik v CERNu.

Tehdy asi netušil, že se takto masivně prosadí a bude základním stavebním kamenem dnešní informační dálnice v podobě webových stránek navzájem propojených odkazy. 

Více si o vzniku webu můžete přečíst v článku Jak vypadala první webová stránka na světě.

Oslavy v CERNu

A právě po třiceti letech se Tim Berners-Lee vrátil na místo činu, aby si přímo v CERNu připomněl tuto událost spolu s dalšími lidmi, kteří stáli u zrodu webu. Na akci se podílí organizace World Wide Web Consortium (W3C) a World Wide Web Foundation.

Vedle hlavních řečníků Sira Tima Berners-Leeho, a Roberta Cailliaua se diskuze o webu účastní i další weboví průkopníci a experti.

12.března 2019 v 08:00, příspěvek archivován: 12.března 2019 v 15:00

It begins! Let's start celebrating 30 years of the World Wide Web! Follow the #web30 webcast: https://t.co/gz5Y4IBJDL https://t.co/OgiLOmTE0A

CERN při této příležitosti pořádal i hackathlon, jehož cílem bylo rekonstruovat první prohlížeč WordWideWeb, který běžel na tehdejším počítači NeXT patřícím Timu Berners-Leemu. Vyzkoušet si jej můžete zde.

Boj o lepší internet

Samotný Berners-Lee je poněkud zklamán tím, kam se současný internet vydal. A jako zakladatel webu přišel i s návrhem, jak fungování zlepšit. Nápad „internetu nové generace“, se zakládá na decentralizaci ukládání soukromých dat a udržení jeho svobody, aby byl internet otevřený a neutrální, kde data patří uživatelům a ne firmám.

Projekt Solid, který má právě toto za cíl, jsme přiblížili v článku Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit.

Problém současného webu připomíná Berners-Lee i v rámci oslav 30 let vzniku WWW. Přímo na stránkách webfoundation.org tak vyšel jeho text, kde popisuje tři zásadní problémy, které způsobují špatnou funkci současného webu.

Jako první z těchto nedostatků zmiňuje Berners-Lee zneužívání internetu ke kriminálnímu chování a obtěžování online a také k úmyslným a zlomyslným záměrům, jako je například státem sponzorovaný hacking a nebo přímé útoky.

Druhá chyba spočívá v tom, že je systémově obětována hodnota uživatele a jsou vytvářena nevhodná lákadla. Třeba pomocí virálního šíření dezinformací nebo kvůli modelu příjmů založeném na reklamě, který komerčně odměňuje clickbait (za každou cenu lákající ke kliknutí na odkaz). 

Třetím hříchem současného internetu pak mají být neúmyslné negativní důsledky nastavení webu, které umožňují šířit pobouřující a polarizovaný tón komunikace a mají vliv na kvalitu diskurzu.

Částečné řešení by mohlo spočívat k přijetí pravidel a zodpovědnosti za provoz na webu od vlád organizací a potažmo i jednotlivců v rámci iniciativy Contract for the Web, kterou podporuje právě Web Foundation.

Společný závazek by měl přinést lepší budoucnost podobně jako Listina základních práv a svobod nebo Úmluva OSN o Mořském právu či Smlouva o využívání kosmického prostoru a další podobné dobrovolné závazky. 

„Contract for the Web nesmí být seznamem pro rychlou nápravu, ale procesem, který signalizuje posun v tom, jak chápeme náš vztah k online komunitě. Musí být dostatečně jasný, aby fungoval jako ukazatel pro cestu vpřed, ale zároveň dostatečně flexibilní, aby se přizpůsobil rychlému tempu technologických změn. Je to naše cesta z digitální adolescence do vyspělejší, zodpovědné a inkluzivní budoucnosti,“ slibuje si od iniciativy Tim Berners-Lee.

Autor:

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Další z rubriky

Z velké kryptoburzy ukradl trpělivý hacker miliardu korun v bitcoinech

Virtuální měna Bitcoin zažívá ohromný vzestup. Je to bublina?

Burza Binance oznámila, že jim neznámý hacker či hackeři ukradli sedm tisíc bitcoinů. Útočník shromáždil velké množství...

Tipy na weby: odhalte svůj rodokmen a zjistěte, kde máte nejvíc jmenovců

Ilustrační foto - lidé

Nejčastějším českým příjmením jsou Novákovi. Na webu KdeJsme.cz také zjistíte, jaké pořadí patří vašemu příjmení a kde...

Facebook chce konkurovat Alexe i Siri. Chystá vlastního asistenta

Facebook Portal v bílé

Společnost Facebook údajně pracuje na vývoji vlastního hlasového asistenta, který by se mohl objevit v jejích...

Najdete na iDNES.cz