Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Webujeme: pracujte s fotografiemi na počítači

  0:45
Digitální fotoaparáty jsou dnes jasnou volbou pro pořizování snímků běžných i svátečních. Teprve s počítačem připojeným k internetu ale naplno oceníte možnosti, které digitální fotografie nabízí.

Digitální fotoaparáty se stanou vaším prodlouženým okem. | foto: SXC.hu

V dnešním díle se naučíte přenášet fotografie z fotoaparátu do počítače, prohlížet je, třídit, upravovat a mazat. Dozvíte se také, jak fotografie poslat e-mailem, vystavit je na internetu a vypálit je na CD. Napřed ale něco málo k tomu, jak se digitální fotografie liší od té klasické.

Seriál pro internetové začátečníky vydáváme ve spolupráci s MF DNES, tištěná podoba seriálu vychází každé úterý v příloze Hi-tech. Všechny díly seriálu najdete vždy na adrese www.technet.cz/webujeme.

Klasické fotoaparáty fotily na film. Ten, poté co jste ho vyvolali nebo nechali vyvolat, sloužil jako šablona pro zvětšené snímky. Práce s obrazem tak byla napevno svázána s hmotným materiálem - jednou nafocený svitek filmu už jste nemohli znovu použít. Digitální fotoaparát ale každý snímek uloží jako počítačový soubor. Ten můžete z paměťové karty smazat, prohlížet jej, kopírovat, odnést do fotolabu nebo jej nahrát do počítače. Tam pak můžete s fotografií dělat dříve nemyslitelné věci, upravovat barvy, prohlížet ji, poslat do celého světa... A nezaplatit za to ani halíř.

Nahráváme fotky do PC

Nejdůležitější pro další práci s obrázkem je její nahrání do počítače. Uvolníte tím místo na paměťové kartě fotoaparátu a zároveň se vám otevřou možnosti pro další práci s fotografií. Nezapomeňte, že fotografie na paměťové kartě jsou vlastně počítačové soubory, a tak se s nimi také zachází. Jeden z doporučovaných postupů je vytvořit si na pevném disku počítače složku s obrázky a v ní pak pokaždé vytvářet podsložky pro jednotlivé dávky fotografií, třeba "Dovolená Řecko 2006", "Oslava Janička 18" apod. Umožní vám to rychlé a přehledné prohledávání a zálohování fotek v budoucnu. Někteří fotografové také doporučují vkládat na začátek názvu číslo: "063 dovolená Řecko", což umožní snadné chronologické řazení složek.

Když tedy nahráváte fotografie do počítače, připojte (obvykle) pomocí kabelu USB fotoaparát a počkejte, až se přihlásí. V okně "Tento počítač“ by se pak mělo objevit nové paměťové médium a na něm uložené vaše fotky. Zkopírujte tyto fotky do připravené podsložky, může to trvat i několik minut, proces nepřerušujte. Poté co se ujistíte, že se fotky na disk skutečně zkopírovaly a jsou dostupné i po odpojení fotoaparátu, můžete s klidným srdcem smazat fotografie z foťáku a uvolnit tak místo na kartě.

Zdá se vám to zbytečně složité? Pak vás jistě potěší, že existuje mnoho programů, které práci s fotkami skutečně usnadňují. Již samotný operační systém obvykle nabízí nějaké další nástroje pro stahování fotografií a jejich správu a také výrobci fotoaparátů ke svým produktům přibalují pomocné aplikace, občas velmi užitečné aplikace. Pro správu a úpravu fotek existuje i mnoho pokročilejších programů, např. Photo Studio od firmy Zoner nebo Photoshop Elements od Adobe. V příštím díle se dočtete o možnostech programu Picasa, který je dostupný v češtině, zdarma a zvládá snad vše, co potřebuje amatér pro práci s fotografiemi, a zasloužil si tak naše doporučení.

Jak zmenšit fotky

Každá digitální fotografie má určité rozlišení, které je určeno možnostmi a nastavením fotoaparátu. V současné době jsou obvyklá rozlišení tři až sedm megapixelů (Mpix). Čím větší je rozlišení, tím větší zvětšeninu můžete z obrázku vytisknout bez výrazné ztráty kvality. Bohužel, čím větší je rozlišení, tím více zabírá soubor s fotkou na disku.

Zvláště při rozesílání fotografií e-mailem je nutné (a slušné), abyste neposílali původní obrovské soubory s fotkou, ale fotografii zmenšili. Příjemce fotografie si ji stejně nejspíše prohlédne pouze na monitoru, který není schopen zobrazit vysoké rozlišení, takže pokud o to nejste přímo požádáni, neposílejte velké fotky a před odesláním soubory zmenšete. Snažte se, aby velikost jedné fotky nepřekročila nějakých 300 kb a velikost celé přílohy 3 MB, pokud se na tom s příjemcem dopředu nedomluvíte.

Je mnoho způsobů, jak to udělat, a pokud již používáte nějaký program na úpravu fotek, nejspíše jsou zde vestavěny nástroje, které tento častý úkol usnadní (hledejte Exportovat, Zmenšit obrázek, Poslat obrázek e-mailem, Resize apod.) Pokud používáte operační systém Windows XP, nainstalujte si jeho doplněk Image Resizer. Tato jednoduchá utilitka zajistí, že po kliknutí pravým tlačítkem na soubor s obrázkem budete moci tento obrázek zmenšit na požadovanou velikost. Podobné, ale rozšířené funkce nabízí např. VSO Image Resizer, rovněž k dispozici v češtině.

Pokud posíláte větší množství fotek, můžete již zmenšené fotky "zabalit“, tedy zkomprimovat do jednoho souboru. Ve Windows vyberete soubory, které chcete zabalit, a kliknete na výběr pravým tlačítkem. Zvolte "Odeslat" a poté "Komprimovaná složka“. Vytvoříte soubor s koncovkou ZIP, který můžete snadno přiložit k e-mailové zprávě, jak jsme si již ukázali v minulých dílech.

Vystavte fotky na internetu

V době digitálních fotoaparátů se velice často vrátíte domů s několika stovkami fotek. I když ty vysloveně nepovedené smažete, je jich stále příliš mnoho na to, abyste je všechny poslali e-mailem. Naštěstí si můžete na internetu vytvořit vlastní stránku, na které všechny své fotografie přehledně vystavíte. Přátelům pak pošlete jenom adresu této stránky. Tento postup má mnoho výhod a pokud fotíte pro ostatní, je to asi nejsnazší způsob, jak své fotky dostanete k divákům. Podrobněji se na vystavování fotek na internetu podíváme v příštím díle. Napište nám v komentářích, co by vás ohledně úpravy a zpracování fotografií na počítači zajímalo.

  • Nejčtenější

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 55 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 13 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple naučil sluchátka nové kousky a chystá se zaplavit vaše obrazovky

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. června 2024

Ačkoli byla konference WWDC především o novinkách v operačních systémech a představení „AI“ jako...

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

v diskusi je 6 příspěvků

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple nám ukázal novinky a kde všude nasadil umělou inteligenci

v diskusi jsou 4 příspěvky

10. června 2024  18:27,  aktualizováno 

V pondělí začal Apple ukazovat novinky v softwarových produktech. Na každoroční konferenci WWDC se...

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 24 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Už 100 let mohou fotbalisté vstřelit gól přímo z rohu

v diskusi je 11 příspěvků

16. června 2024

Už 100 let mohou dát fotbalisté gól přímo z rohu. V červnu 1924 tuto možnost otevřelo svým...

Jakmile zacvaknou kola, přijde uvolnění. Z Austrálie domů v letadle z roku 1960

v diskusi je 5 příspěvků

16. června 2024

Na konci ledna přistála na letišti v Podhořanech nedaleko Chrudimi malá formace letadel v čele s...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 55 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...