Sociální síť společnosti Google zatím nepronikla do obecného povědomí tak jako Facebook. Ale o to více se Google snaží své "plusko" rychle vylepšovat. Nové funkce představuje doslova po tuctech.
Řadu z nich ovšem ocení jen skalní uživatelé sítě Google+, nebo lidé se zájmem o nové technologie, ti jsou ostatně na Google+ k vidění relativně častěji než na Facebooku. Vybrali jsme několik funkcí, které však můžete využívat v podstatě nezávisle na tom, zda sociální síť Google+ používáte, či nikoliv.
Google Voice Volejte do USA zcela zdarma
V rámci setkání (Google Hangouts) můžete volat i na telefonní čísla. Tato služba dříve fungovala přes Google Voice. Podobně jako ve službě Skype si nabijete kredit a z toho se vám odečítají peníze během hovoru. V jednom případě se nám dokonce povedlo volat do USA, aniž bychom na nově založený účet nahráli jakékoli peníze (stačilo číslo karty, které jsme zadali pro Hudbu Google).
Při volání na pevné a mobilní linky v USA Google v současné době neúčtuje žádné poplatky. Ani po hodinovém hovoru si z kreditu nestrhl žádné peníze a na obrazovce svítí povzbudivé "Free call", tedy "Bezplatný hovor". Ceník volání do ostatních zemí je také celkem výhodný, ovšem po Evropě je obvykle levnější Skype. Hovory do USA jsou ale přes Hangout "v roce 2013 zdarma", takže zde Google vede. Není zatím zřejmé, zda bude tato akce pokračovat i nadále.
Vzhledem k tomu, že Google zároveň nabízí refundaci neupotřebeného kreditu, tak jde o jednoduchý způsob, jak do Ameriky telefonovat prakticky zdarma. Kredit, který nahrajete, můžete využít na něco jiného, nebo si jej později dokonce nechat vyplatit zpět.
Nejen videokonference Sdílejte při setkání obrazovku
Google Hangouts samozřejmě slouží primárně k setkávání a videokonferencím. Kromě veřejných setkání, do kterých můžete pozvat i desítky dalších účastníků, jsou tu samozřejmě setkání soukromá, která snaží konkurovat nejoblíbenějšímu nástroji Skype.
Kromě standardních možností (přenos videa, hlasu, textu a souborů) nabízí Hangout i jednoduché sdílení obrazovky. Můžete tak například s partnerem přes internet zkonzultovat projekt, na kterém pracujete, nebo si vyžádat radu ohledně problémů, se kterým jste se setkali. Je to rozhodně rychlejší než vše popisovat způsobem "a pak je tu ještě další ikonka, vypadá jako červený obdélníček s bílým trojúhelníčkem".
YouTube společně Přes Hangout můžete sledovat video
Možná jste někdy s osobou na druhé straně drátu zkoušeli souběžně sledovat nějaký videoklip. Metoda "Tak pouštím, tři, dva, jedna, teď! " je sice jednoduchá, ale jakékoli pauzovaní nebo vracení se je velmi nepohodlné.
Pokud je ovšem video k dispozici na YouTube, můžete jej společně sledovat právě prostřednictvím Hangoutu. Oba účastníci setkání přitom mohou video pauznout či se v něm libovolné pohybovat a druhá strana vidí to samé. Ať už společně sledujete nezapomenutelný hudební klip, nebo analyzujete záběry z NASA, sdílení videa přes Hangout vám to usnadní. Nevýhodou samozřejmě zůstává vazba na YouTube, takže podobným způsobem nemůžete sledovat většinu filmů či seriálů.
Automatický upload Fotky z mobilu bez starostí
Pokud velkou část svých fotek pořídíte mobilním telefonem s Androidem, můžete si nastavit automatický upload snímků do cloudu právě na Google+. Společnost Google se totiž rozhodla přehodnotit svůj přístup k fotografiím a z Picasawebu se postupně stala alba v rámci Google+ (více zde).
Automatický upload fotek z mobilu vám umožní nestarat se o to, kde fotky jsou a kdy je z mobilu stáhnete. Vše funguje na pozadí, naštěstí s možností nastavit přenos pouze přes wi-fi, pokud za mobilní data platíte.
Možná se poprvé leknete, když se vaše soukromé fotky, které jste nedávno pořídili, objeví mezi událostmi a příspěvky na domovské stránce Google+. Jen malá ikonka vpravo nahoře prozrazuje, že jde o fotky, které sdílíte jen sami se sebou. Ale už je máte nahrané, takže pokud je chcete sdílet i s někým dalším, je to jednoduché.
Automatický GIF Ono se to hýbe!
Google se od Facebooku snaží odlišit různými maličkostmi. Některé si získají nečekanou popularitu, zvlášť když uvážíme, jaké zbytečnosti to jsou. Pokud pořídíte sérii fotografií, které jdou za sebou v rychlém sledu, Google+ se je pokusí spojit do animovaného obrázku (připomínající nyní opět populární pohyblivé obrázky GIF ).
Prakticky využít to můžete třeba k zachycení nálady v krajině, k rozpohybování scény ve městě nebo k zachycení různých výrazů v obličeji fotografované osoby. Původní fotky jsou samozřejmě stále přítomny, ale musíte se k nim proklikat.
Do budoucna se můžete těšit dokonce i na automatická videa Pokud máte nastavený automaticky upload videí, Google se pokusí na základě jejich času, délky, dynamiky a informační hustoty o jejich sestřih, promícháni s fotografiemi a podkreslení hudbou. Výsledkem je krátké několikaminutové video - podívejte se na příklad.
Sice to není žádné umělecké dílo, ale někomu, kdo by na sestříhání stejně neměl čas, to může pomoci. Navíc lze výsledek funkce AutoAwesome i dále upravovat. Zatím je tato možnost připravena jen pro některé a postupně bude představována i dalším uživatelům.