"Dnes mám narozeniny a můj vnuk, který je dost lakomý, mi daroval blog," napsala si jako první větu ve svém internetovém deníku María Amelia Lópezová, která ve svých 95 letech patří bezesporu k nejstarším bloggerům na světě. Paní Lópezová se nemůže vzpamatovat z překvapení, že ona, doposud internetový analfabet, se stala kybernetickou celebritou, píše agentura Reuters.
"Nejdříve jsem si myslela, že blog je prostě jen nějaká obdoba papírového zápisníku. Když jsem viděla svého vnuka, jak pracuje s internetem, upoutalo to moji pozornost. Ptala jsem se: Co to je? Člověk tam může najít všechno možné. Chci internet!" zavzpomínala prababička Lópezová.
Její blog, který je směsí vzpomínek a chatování a který lze najít na adrese http://amis95.blogspot.com, má už 60 000 pravidelných čtenářů. Neustále poutá pozornost lidí z mnoha koutů světa a umožnil jí kontakt s mladší generací způsobem, o jakém se jí prý nikdy ani nesnilo.
"O staré ženy nemá nikdo zájem. Moc lidí nás rádo nemá. Ale internet mě překvapil, protože mladí lidé, kterým je 18, 14 nebo 15 let, mi vyprávějí o svých životech, o tom, co si myslí, a ptají se mě na rady," řekla Lópezová.
Ve Španělsku používá z lidí ve věku kolem 65 let internet tak jeden z deseti, což je lehce pod evropským průměrem. Ačkoli tento poměr se v minulých dvou letech téměř zdvojnásobil, stále platí, že starší občany digitální revoluce jaksi minula.
"Při vyčíslování počtu uživatelů internetu se věk ukázal důležitější než příjem, pohlaví nebo úroveň vzdělání," řekl Domingo Laborda ze španělského ministerstva průmyslu.
Podíl uživatelů internetu klesá prudčeji po 65. roce. Jen necelá tři procenta lidí kolem 74 let někdy surfovala na netu.
Technologie však může pomoci prolomit izolaci, kterou často přináší pokročilý věk. "Internet může pomoci při komunikaci, a to v podobě e-mailu, chatu nebo posílání sms zpráv. Je to zábavné a vždy dostupné," řekl Laborda.
Navštivte dům paní Lópezové v obci Sanxenxo v severním Španělsku a uvidíte, že její schopnost chrlit slova na netu odpovídá její upovídanosti.
"Vždycky jsem byla výřečná, ale nyní cítím mnohem víc, že se o mě někdo zajímá, protože mi píše tolik lidí," řekla Lópezová.
Na svém blogu se občas zmiňuje o tom, jak vypadala v mládí (Ach, jak jsem byla hezká a jak málo jsem si to uvědomovala). Dnes má bílé vlasy a chodí o holi.
"Podívejte se, jak jsem vypadala," napsala jednou pod svou fotografii starou 60 nebo 70 let. "A podívejte se, jak vypadám teď, co se ze mě stalo.
Moje oči už nejsou hezké, ani moje ústa, prostě nic, ani moje tělo. Věkem se to všechno znetvořilo." "Internet mi dal život," uvedla a popsala, jak dostává zprávy z různých koutů světa, z Brazílie, Ruska i Japonska.
Lópezová sama sebe nazvala nejstarší bloggerkou na světě. Vyhledávač Google ale odhalil, že na tento titul si dělá nárok více lidí. Mezi nimi i 108 let stará Australanka Olive Rileyová, kterou lze najít na adrese www.allaboutolive.com.au.
Paní Lópezová kvůli šedému zákalu nevidí dobře na obrazovku, ale pomáhá jí její vnuk Daniel, který píše, co mu ona diktuje.
Hodně vypráví o svém dlouhém životě, který začal šťastně, potom prožila občanskou válku a dlouhé roky diktátorského režimu generála Franka.
"Měla jsem skutečně šťastné mládí," napsala a vylíčila svoje návštěvy býčích zápasů i různé historky se svými bratranci.
"Mladí muži byli tehdy jiní. Nosili nám květiny, čokolády. Nemluvili tak hrubě jako dnes." A byl to právě jeden z těch slušně vychovaných mladíků, který jí v roce 1936 řekl, že vypukla občanská válka. "Byl levicově zaměřený. Řekl: 'Marío Amelie, to je revoluce!' A hned jsem slyšela střílení," napsala na blogu paní Lópezová. Popsala rovněž, jak Frankovi muži vyhodili jejího otce ze zaměstnání na celnici.
Paní Lópezové poblahopřál na jejím blogu i španělský premiér a vyzval i další seniory, aby ji následovali.