Service Pack, tedy jakýsi balík doposud vydaných záplat a oprav na operační systém či další programy, je vydáván obvykle jednou ročně. Také u Microsoftu tomu tak bylo a tudíž se očekávalo, že druhý Service Pack pro Windows XP bude vydán ještě letos (první SP byl vypuštěn vloni na podzim). V minulých dnech však zástupci Microsoftu oznámili, že SP2 pro Windows XP se jen tak nedočkáme – minimálně do jara příštího roku.
Proč ten odklad?
Důvody odkladů jsou zřejmé. Virová epidemie o letošních letních prázdninách řádně prověřila počítače uživatelů na celém světě a výsledky hovoří za vše. Systémy Windows nejsou příliš chráněny a v případě dalších útoků virů v budoucnu by se mohla epidemie opakovat. A přesto, že se měl SP2 objevit s největší pravděpodobností již letos (hovoří pro to například informace v této aktualitě, kdy byl druhý Service Pack již k vidění), Microsoft vypuštění oddálil. A to i přesto, že periodicita vydávání Service Packů je zhruba jeden rok, přičemž první Service Pack pro Windows XP byl vydán ke konci srpna loňského roku.
Jaký bude SP2?
Druhý Service Pack, který by se měl objevit na jaře příštího roku, nebude jen souhrnem oprav pro Windows XP. Microsoft bude zřejmě hodně dbát na bezpečnost a tak je možné, že s instalací SP2 do počítače přibude mezi ostatní programy Microsoftu také firewall, který bude chránit počítač před napadením zvenčí. Možné je, že se SP2 se dočkáme i proklamované automatické aktualizace počítače – ten se již uživatele nebude ptát, zda chce nainstalovat nové záplaty, jednoduše si je stáhne bez vědomí uživatele.
Zřejmě i druhý Service Pack bude zabezpečen proti tomu, aby jej nebylo možné instalovat na nelegální operační systémy Windows XP, jako tomu bylo u SP1. V jeho případě ovšem ochrana příliš dlouho neodolávala a byla zdolána několik dní po vydání balíku záplat. V případě SP1 se Microsoft vyznamenal hned dvakrát, kvůli pirátům musel na svých stránkách zveřejnit návod na změnu registračního klíče. Na internetu se totiž chvíli po vydání prvního Service Packu objevil generátor klíčů a v případě, že si někdo takto klíč vytvořil a „zlegalizoval“ tímto způsobem svůj systém, zákonitě registrační číslo chybělo těm, kteří svůj systém ještě neaktivovali či ani nekoupili a teprve by tak učinili. Aby Microsoft ochránil platící zákazníky, kteří by mohli doplatit na piráty a svůj legálně nabytý systém nemohli instalovat, zveřejnila na svých stránkách popis nutný ke změně registračního klíče.