Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Ptejte se, na co chcete. Víme vše a odpovíme zdarma

Víte v kolik hodin se narodil Napoleon Bonaparte, jak dlouho žije pavouk a kdo objevil Amazonku? Poradíme vám, jak a kde zdarma najít odpovědi.

Stálí i občasní uživatelé knihoven již dávno vědí, že knihovna není jen fyzickým místem, kde si půjčím knihu, přečtu denní tisk nebo dostanu odpověď na zapeklitý „křížovkářský“ dotaz.

Knihovny se rychle etablovaly v prostředí internetu, nevyužívají jeho prostor pouze pro základní propagaci a informaci, ale podílejí se na vytváření globálního informačního prostoru – virtuální globální knihovny. Nové služby, které i české knihovny na internetu nabízejí, míří až na váš stůl doma či v zaměstnání.

Jednou ze služeb, kterou knihovny ve virtuálním prostředí nabízejí, je služba Ptejte se knihovny.

Ptejte se knihovny ?

Služba českých knihoven určená nejširší veřejnosti. Na otázky, ať již odborné nebo provozní, odpovídají knihovníci zúčastněných knihoven. Služba poskytuje faktografické informace, základní údaje o související literatuře nebo kontakty na instituce, které se danému tématu věnují. Odpověď dorazí do dvou pracovních dnů, při složitějších dotazech jste kontaktováni.

 Chcete se na něco zeptat?
úvodní stránka "Ptejte se knihovny" 


Kde službu najít

Služba je poskytována prostřednictvím webových stránek jednotlivých knihoven, kde na viditelném místě naleznete jednu z variant loga služby  

nebo samotnou výzvu Ptejte se knihovny. Pokud Vaše oblíbená knihovna neposkytuje tuto službu, tak je možné dotaz zanechat přímo na domácí stránce služby pod jednoduchou adresou: www.ptejteseknihovny.cz .

Prostřednictvím nabízeného formuláře můžete svůj dotaz zaslat kterékoliv ze zapojených knihoven, v případě, že odpovědi na zvolené téma garantují některé ze zúčastněných knihoven, nabídne Vám systém přednostně tyto knihovny.

Kdo se podílí na Ptejte se knihovny?

Matkou celého projektu služby je Národní knihovna České republiky a její Referenční centrum. Na projektu dále přímo spolupracuje dalších čtyřicet nejvýznamnějších českých knihoven a okruh neformálních spolupracovníků a konzultantů z významných vzdělávacích a vědeckých institucí.

Co se děje s dotazem?

Dotaz jde do té knihovny, kterou si sami zvolíte. Pokud nepoužijete službu přímo na stránce konkrétní knihovny nebo nepředvolíte knihovnu výběrem na rolovacím menu ve formuláři, tak jde dotaz automaticky do Národní knihovny České republiky.

Knihovník, který přijal Váš požadavek, se rozhodne podle jeho povahy, zda odpoví přímo sám, resp. je odpověď schopna poskytnout jeho knihovna. Pokud tomu tak není, postoupí dotaz v systému knihoven té, která podle svého informačního zaměření odpovědi tohoto typu garantuje.

Z oblasti umění, architektury, muzeologie Vám zodpoví např. Knihovna Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Pokud uživatel sám neví, kam by měl dotaz směrovat nebo je charakter dotazu mezioborový, dotaz je přesměrován automaticky do Národní knihovny České republiky.

Jednoduché dotazy knihovna zodpoví obratem, složitější dotazy se snažíme zodpovědět nejpozději do 48 hodin (nepočítají se dny pracovního volna a svátků). Zpravidla je tazatel zpraven o tom, že dotaz byl přijat, případně je informován o předpokládaném termínu odpovědi, pokud nejsme schopni dodržet standardní lhůtu.

Nejčastější dotazy?

90% pokládaných dotazů se týká základních informací o konkrétní knihovně a jejích službách. To je sice potřebné, ale vlastně ne příliš zajímavé. Uživatel se nechce prokousávat webem knihovny a hledat např. její otevírací dobu.

Tyto dotazy slouží spíše knihovnám jako zpětná vazba, co na svých stránkách upravit, zvýraznit, co ještě doplnit do tzv. FAQ – nejčastěji kladený otázek. Zajímavé a složité dotazy, to je to výzva a vzrušení pro správného knihovníka.

Paleta dotazů je velmi pestrá. Některé dotazy jsou až úsměvné. Zpravidla se uživatelé táží na původ místních a křestních jmen. Oblíbeným dotazem je identifikace autora kresby či veršíků z nějaké staré učebnice či slabikáře.

Nejčastějšími tazateli vedle luštitelů kvizů, křížovek a zapálených „koníčkářů“, jsou studenti. Domácí stránky Ptejte se knihovny nabízejí prostor pro veřejný archiv nejzajímavějších dotazů, ve kterém lze vyhledat odpověď na dotaz dříve, než ho položím. Případně je možné jen archivem listovat podle tématu nebo čistě jen chronologicky.

Archiv služby je zároveň statistikou dotazů, jejich tématické skladby i toho, která knihovna nejčastěji odpovídá, resp. má nejzajímavější dotazy. Archiv je zároveň i výbornou pomůckou, protože i ty zapeklitější dotazy se opakují. Archiv dotazů je zároveň i oblíbenou četbou správného knihovníka, protože dotazy uživatelů jsou solí i chlebem knihovnické a informační práce.

A co ve světě?

České knihovny nejsou pozadu, i když materiální podmínky nejsou zrovna nejlepší. Navíc ani informační trh, na kterém se české knihovny pohybují, není tak velký. Většina dotazů je vázána přímo na český jazyk a reálie. Ve vyspělém světě existují podobné i mnohem sofistikovanější služby.

Nejprestižnější světová služba QuestionPoint vznikla na základě společného pilotního projektu dvou z nejvýznamnějších světových hráčů informačního a knihovnického světa; Kongresové knihovny ve Washingtonu a OCLC. Tato služba je již poskytována na částečně komerčním základu v systému 24/7 – tzn. 24 hodin a 7 dnů v týdnu.

I české knihovny se snaží vstoupit do tohoto projektu a umožnit tak získávání informací i z nejprestižnějšího zdroje v reálném čase.

Takže nezapomeňte: Pokud něco nevíte, Ptejte se knihovny!

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....