Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

Padl velký milník, na internetu už je více než pět miliard lidí

Služby internetu používá už více než 63 % všech lidí na Zemi. Pojďme se podívat, jak vlastně internet využíváme. Víte například, kolik času trávíme online? Které weby patří mezi ty nejnavštěvovanější? Nejen toto, ale i další data lze vyčíst ze statistiky věnující se využívání celosvětové sítě.

Ilustrační foto - populace | foto: Obrázek Gerda Altmanna z PixabayCreative Commons

Server Datareportal na kvartální bázi přináší analýzy věnující se statistikám a vhledům do všeho digitálního kolem nás – od používání internetu, trendů na sociálních sítích až po nákupní zvyklosti. Zdrojem dat jsou různé služby, které přinášejí celou řadu informací. Již v dubnovém reportu padl velký milník. Vůbec poprvé se k celosvětové síti připojilo přes 5 miliard lidí, což představuje významný krok. Aktuální výsledky však ukazují, že ve třetím kvartále bylo online už dokonce 5,07 miliardy lidí. Pojďme se podívat na další zajímavá data.

  • Světová populace: na Zemi už je 8 miliard lidí, přičemž 57 % z nich žije v městských aglomeracích

Počet lidí překoná 8 miliard, počítá OSN. Milník platí už přes rok, tvrdí Čech

  • Mobilní uživatelé: 5,48 miliardy lidí na celém světě používá mobilní telefon, což odpovídá 68,6 % celkové světové populace. Chytré telefony představují zhruba 4 z 5 dnes používaných mobilních telefonů.
  • Uživatelé internetu: internet nyní používá 5,07 miliard lidí, přičemž za poslední rok se jejich celkový počet zvýšil o téměř 200 milionů. Až 63,5 % světové populace je tak nyní online, ale stále existují významné rozdíly v „kvalitě“ přístupu k internetu po celém světě.
  • Uživatelé sociálních sítí: na celém světě je dnes 4,74 miliardy uživatelů sociálních sítí, což odpovídá 59,3 % celkové světové populace. Pokud se však zaměříme pouze na „způsobilé“ uživatele (ve věku 13 a více let), údaje naznačují, že zhruba tři čtvrtiny všech lidí, kteří mohou používat sociální média, již tak činí.

Tato čísla nabízejí skvělý kontext, abychom se mohli dále ponořit do toho, co se aktuálně v online světě odehrává.

Významné milníky

Cesta na internet

První uživatelé se na internet začali připojovat teprve před 50 lety, kdy se v říjnu 1969 uskutečnil první datový přenos prostřednictvím sítě, která předcházela internetu. E-mail se přidal začátkem 70. let, ale teprve o celých dvacet let později Tim Berners-Lee přišel s konceptem World Wide Webu a internet začal nabírat na obrátkách. Když byla v srpnu 1991 spuštěna vůbec první webová stránka, používaly internet méně než 4 miliony lidí na celém světě. Uživatelé internetu však během následující dekády rychle přibývali.

Počet 50 milionů uživatelů internet dosáhl v roce 1995 a na přelomu tisíciletí již bylo online více než čtvrt miliardy lidí. Miliardtý uživatel se k internetu pravděpodobně připojil někdy v roce 2005, ale trvalo jen dalších 6 let, než se tento globální počet uživatelů zdvojnásobil. O necelých 5 let později, počátkem roku 2015, překonala hodnota hranici 3 miliard. Na začátku roku 2017 používala internet více než polovina celkové světové populace. Už začátkem roku 2018 byly k síti připojeny více než 4 miliardy lidí.

A začátkem letošního roku padla hranice 5 miliard. To znamená, že trvalo něco málo přes čtyři roky, než počet uživatelů internetu na celém světě vzrostl ze 4 miliard na 5 miliard. Tyto trendy naznačují, že míra růstu uživatelů internetu se v posledních letech zpomalila, což se očekávalo, protože aktuálně je online už 6 z 10 lidí.

Online čas

Uživatelé na internetu denně tráví průměrně 6 hodin a 37 minut, což znamená, že typický uživatel internetu tráví více než 40 % své doby, kdy nespí, online. Nejvíce času online tráví uživatelé v Jihoafrické republice (10 hodin a 7 minut) a pokud bychom se zaměřili na tuzemské uživatele, tak zjistíme, že proti rekordmanům je to pouze 6 hodin a 10 minut, což je méně než celkový průměr.

Samozřejmě mladší lidé na internetu tráví více času než starší generace, přičemž nejvíce mladé ženy (7 hodin a 41 minut). Analýzy však poukazují na to, že čas strávený online se už moc zvyšovat nebude – ba dokonce v posledních měsících klesá. Možná je to důsledkem rostoucí úzkosti, kterou vyvolávají sociální sítě – právě na nich uživatelé tráví nejvíce svého online času.

Informace o online stráveném čase

Navzdory těmto působivým číslům však stále existuje 2,9 miliardy lidí, kteří internet nepoužívají, což představuje 36 % všech lidí na Zemi. Jižní Asie je přitom domovem největší offline populace, přičemž v této části světa žije více než třetina „nepřipojených“ lidí na světě.

Důvody pro používání internetu

Hlavním důvodem, proč jsou uživatelé online, je hledání informací. Uvedlo to 6 z 10 uživatelů internetu ve věku 16 až 64 let. Možnost zůstat v kontaktu s přáteli a rodinou se umístila na druhém místě s 54,2 %. Hledání a četba zpravodajství bylo třetím nejčastějším důvodem (50,8 %). A skoro polovina (49,8 %) chodí na internet za zábavou.

Co uživatelé na internetu nejvíce dělají

Nejnavštěvovanější webové stránky

Asi není překvapením, že mezi nejnavštěvovanější webové stránky patří Google (průměrná návštěva trvá 22 a půl minuty a uživatel si prohlédne 3,7 stránky). Streamovací platforma YouTube se sice aktuálně nachází na druhém místě (průměrná návštěva trvá 34 minut a dvacet tři sekund a uživatel si prohlédne 6,8 stránky), ale s Googlem se o první pozici v poslední době pravidelně přetahuje. Třetí je Facebook (průměrná návštěva trvá skoro 24 minut a uživatel si prohlédne 2,9 stránky).

Další dvě pozice patří serverům určeným pro dospělé. A do první desítky ještě patří Twitter, Wikipedia, Instagram, Amazon a Reddit.

Nejnavštěvovanější weby

Nejnavštěvovanější sociální sítě

Facebook je v celosvětovém měřítku vůbec nejnavštěvovanější sociální platformou. Využívá ji 2,9 miliardy lidí. Druhý je YouTube, který využívá 2,5 miliardy lidí, a dvě miliardy uživatelů používají třetí WhatsApp.

Nejnavštěvovanější sociální sítě

Zařízení používaná pro přístup k internetu

Mobilní telefony jsou i nadále nejpoužívanějšími zařízeními pro připojení, více než 92 % uživatelů internetu v produktivním věku používá internet prostřednictvím mobilních zařízení.

Více než dvě třetiny (66 %) uživatelů internetu však stále používá internet prostřednictvím notebooků a stolních počítačů, i když stojí za zmínku, že v loňském roce to bylo 72 %, a je tak evidentní, že uživatelé čím dál tím více využívají k připojení své smartphony. Zajímavostí jistě je, že 3 z 10 lidí se připojují k internetu prostřednictvím televizoru, přičemž více lidí se nyní připojuje televizorem než tabletem.

Z jakých zařízení uživatelé na internet přistupují nejčastěji

Rychlost internetu

Tak jak roste populace na internetu, dochází i ke zrychlování připojení. Průměrná rychlost mobilního internetu se aktuálně pohybuje v případě stahování na 31 Mbit/s (nahrávání potom 9 Mbit/s), což znamená, že více než polovina všech uživatelů mobilního internetu na světě má možnost bez problémů streamovat video v mobilu bez jakéhokoliv ukládání do vyrovnávací paměti nebo ztráty kvality obrazu.

Pokud bychom se podívali na průměrnou rychlost na počítačích, tak bychom zjistili, že průměrný download se rovná 69 Mbit/s (upload potom 29 Mbit/s) a nejrychlejšího internetu si užívají obyvatelé Norska (123 Mbit/s download a 17 Mbit/s upload).

Průměrné rychlosti připojení k internetu

Rychlost se v posledních letech stává velmi důležitou, pokud vezmeme v úvahu nejnovější výzkum společnosti GWI, který dokládá, že neuvěřitelných 92 % uživatelů internetu v produktivním věku streamuje filmy a televizní pořady.

Závěrem

To byla jen některá čísla, která lze objevit ve velmi obsáhlých reportech, kde se nachází i celá řada dalších zjištění. Lze se jimi probírat hodiny a hodiny, a tak získávat další informace.

Poslední report o ČR najdete zde

Nicméně, když se vrátíme k onomu padlému milníku, že už nás je více než 5 miliard online, a zamyslíme se nad smyslem internetu, potom dojdeme k tomu, že přesvědčivě změnil způsob, jakým komunikujeme, shromažďujeme informace a pracujeme. Fenomén být kdykoliv a kdekoliv online přitom napomáhá ke sbližování a odstraňuje všechny bariéry. Internet je zkrátka nedílnou součástí našich životů a musí se k němu přistupovat jako k jednomu z dalších našich nástrojů užitečných – nikoliv nezbytných – k naší existenci. Nesmíme však zapomínat na to, že aby byl k užitku, je zapotřebí ho používat rozumně, a tak z něj profitovat. Je jen na každém z nás, zda a jak ho využije a zda se pokusíme těžit z nekonečných možností, které nabízí.

  • Nejčtenější

Vymysleli je kvůli vesmírným misím, nyní je používáme v našich domovech

v diskusi je 30 příspěvků

4. prosince 2023

Čističky vzduchu, solární články, vývoj LED technologie, sušení potravin, bateriové domácí...

Nejsou peníze. Česko odmítlo poslat astronauta Svobodu na krátkou misi

v diskusi je 145 příspěvků

6. prosince 2023  22:14

Česká republika nevyužije nabídku americké společnosti Axiom na let do vesmíru pro českého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Šest nápadů, které se neujaly, byť to jejich tvůrci mysleli dobře

v diskusi je 44 příspěvků

3. prosince 2023

Velké i menší technologické firmy hýří mnoha nápady, ale ne vždy jsou jejich snahy korunovány...

Staré weby vznikly v devadesátých letech a stále běží. Ukážou počasí i film

v diskusi je 12 příspěvků

5. prosince 2023

Ač se historie webu začala psát teprve v roce 1990, kdy se zrodila vůbec první webová stránka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Letadla na odstřel. Největší tragédii způsobili proruští separatisté

v diskusi je 72 příspěvků

7. prosince 2023

Minule jsme se zabývali největšími leteckými katastrofami způsobenými technickými závadami nebo...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

K letectvu ho nejdřív pustit nechtěli. Izraelský stíhač se stal esem es

v diskusi jsou 2 příspěvky

8. prosince 2023

Premium Giora „Hawkeye“ Epstein se stal nejlepším stíhačem v kategorii soubojů proudových letadel, ne...

Letecký svátek. Taková byla letošní airshow Air Legend v Melun Villaroche

v diskusi je 9 příspěvků

8. prosince 2023

Letecká show Air Legend na letišti Melun Villaroche jihovýchodně od Paříže přinesla v roce 2023...

Generativní AI Gemini od Googlu překonala v testu i lidské experty

v diskusi nejsou příspěvky

7. prosince 2023  16:06

Google je zatím v oblasti generativní umělé inteligence spojován především se svým chatbotem Bard....

Anglické Wikipedii letos vévodil ChatGPT, v Česku Petr Pavel

v diskusi nejsou příspěvky

7. prosince 2023

Anglická verze internetové encyklopedie Wikipedia zveřejnila čísla návštěvnosti svých stránek....

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...