Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Mějte politiky pod dohledem. Počítač upozorní na lež i blamáže

Deník Washington Post představil prototyp programu Truth Teller, který má v reálném čase kontrolovat, zda politici mluví pravdu. Díky strojovému přepisu řeči, analýze textu a lidmi spravované databázi známých politických tvrzení dokáže údajně vyhmátnout stovky polopravd a lží.
Truth Teller ukáže divákům videa, kdy jejich politik lže a kdy mluví pravdu....

Truth Teller ukáže divákům videa, kdy jejich politik lže a kdy mluví pravdu. Vždy je k dispozici odkaz pro ověření pravdivosti.

Politické debaty a projevy jsou možná nejznámějším příkladem promluvy, ve které se s pravdou zachází tak, jak se mluvčímu právě hodí pro dosažení jeho cílů. Oblíbená je třeba taktika lavinového naznačování a osočování protivníka. I kdyby protivník každou jednotlivou lež vzal, rozumě ji rozebral a ukázal její falešnou podstatu, není mu to nic platné - v očích diváka už veškerou tu špínu smyje jen stěží.

Americký deník The Washington Post se pokusí lhaní a mlžení politikům přinejmenším ztížit. Představil prototyp programu Truth Teller, který umí v reálném čase rozpoznat známá politická fakta, na která se mluvčí odkazuje, a okamžitě tak divákům poskytnout kontext. Pokud totiž bude okamžitě poukázáno na to, že se tvrzení nezakládá na pravdě, dojde možná k jeho oslabení ještě dříve, než napáchá nějakou škodu. Zastaví lež dříve, než se tisícátým opakováním stane pravdivou.

Program Truth Teller je zatím ve fázi prototypu. Washington Post jej vyvíjí ve spolupráci s Knight Foundation, což je organizace, která usiluje o inovaci v novinařině a o vyšší informovanost komunit.

Tento výrok je hodnocen jako pravdivý - pod vyhodnocením je i odkaz na zdůvodnění.

Dva hodnocené Obamovy výroky - nepravda (níže upřesněno jako polopravda) a pravda

Interaktivní přepis - na každou větu lze kliknout a video se automaticky přesune na dané místo.

"V době, kdy si celá pětina registrovaných amerických voličů myslí, že Obama je muslim, nástroj pro vymýcení takovýchto mýtů by mohl naší demokracii prospět," uvedl Gregory Ferenstein ze serveru TechCrunch.

Jak to funguje? Bez lidí se program zatím neobejde

Tento výrok Billa Clintona si vysloužil nálepku polopravda - text vysvětluje, že se jde o 95 % pracujících rodin, nikoli všech lidí.

Program využívá strojového přepisu politických projevů a okamžitě rozpoznané věty srovnává s databází politických faktů. Tu pochopitelně sestavují lidé, jde především o PolitiFact.com a samotný Washington Post.

Právě databáze výroků je ústředním problémem celého procesu ověřování. "Některá fakta nemusí být trvalá, a je tedy na autorech webu, aby průběžně updatovali svoji databázi," míní Tereza Skládanková z českého projektu Demagog.cz. "Nástraha číhá také v komplexnějších výrocích, které přístroj nemusí správně vyhodnotit nebo rozpoznat."

Výroky jsou hodnoceny jako pravda, polopravda a nepravda. U výroků si naštěstí lze také přečíst podrobné vysvětlení toho, proč byl označen jako pravda nebo lež. Třeba výrok Billa Clintona (na vedlejším obrázku) je polopravdou. Čísla sice sedí, ale bývalý prezident opomněl zmínit, koho přesně se procenta týkají, což je podle hodnotitelů zavádějící.

V Česku se podobným hodnocením výroků politiků zabývá již zmíněný Demagog.cz. Upozornil na sebe zejména hodnocením výroků během prezidentských debat.

V Česku funguje podobný projekt - Demagog.cz

Také v českém prostředí se můžeme časem dočkat strojové analýzy. Myslí si to alespoň Michal Škop ze sdružení KohoVolit.eu. Programy na převod textu podle něj existují i pro češtinu a jejich zapojení třeba právě do ověřování na zmíněném Demagog.cz se plánuje.

Problém s politiky je především v tom, že někdy ani není co ověřovat. Politici by si totiž mohli dávat pozor a používat takové formulace, aby na jejich polopravdy počítače nepřišly: "Už dneska jsou v tom politici odborníky," dodává Škop. "Když jsme zkoušeli analyzovat volební programy, tak problém byl, že tam bylo dost málo konkrétních věcí, ale plno balastu."

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....