Optické páteřní kabely jsou zcela klíčovou součástí internetové sítě. Propojují jednotlivé lokality i na velké vzdálenosti a zajišťují připojení datových center. Skládají se ze stovek izolovaných optických vláken, a mají tak dohromady obrovské přenosové kapacity. Přerušení takového kabelu proto znamená významné oslabení přenosových kapacit v dané lokalitě.
Hned tři takové kabely někdo v úterý zničil v jedné podzemní servisní místnosti v Kalifornii. A nepotřeboval k tomu nejspíše žádné speciální vybavení, prakticky stačí jen dostatečně silné nůžky k přeštípnutí zámku u vstupního poklopu a kovovou izolací chráněného kabelu. Výsledkem činu zatím neznámého pachatele byl masivní výpadek datových služeb v oblasti San Franciska a Sacramenta.
Motiv zatím zůstává otázkou, na kterou mohou být desítky odpovědí. Přes internet dnes totiž „teče“ vše. Mimo klasických webových a on-line služeb, jsou to třeba telefonní hovory, dálkově monitorované bezpečnostní kamery či bankovní transakce. Jaký typ komunikace chtěli pachatelé přerušit, tedy zatím není zřejmé.
Špatné zabezpečení infrastruktury
Ukazuje se, že internetová síť může mít slabinu v protokolech a šifrování, ale i ve fyzickém zabezpečení infrastruktury. Kabely jsou totiž často uloženy mělce v zemi a zejména v odlehlejších lokalitách (typicky v USA, kde často vedou stovky kilometrů pouštěmi) je přístup do podzemních šachet a servisních prostorů prakticky nehlídaný.
Problém však může nastat i ve městě. „Často máte optické spoje od různých společností v jedné ulici uložené pod chodníkem v jedné drážce. Jeden útočník může vykopáním jedné jámy zrušit služby naráz třeba třem firmám,“ uvedl pro USA Today Richart Doherty ze společnosti The Envisioneering Group.
Bezpečnostní odborníci jsou nervózní zejména z možnosti, že si někdo takto zatím jen zkouší, jak dlouho oprava takového poškození trvá a jak na výpadek datových služeb reagují různí uživatelé, zejména z firemní oblasti. Problém totiž je, že úterní útok není první. Za poslední rok jich v Kalifornii bylo celkem jedenáct.
„Jestliže se všechny tyto události odehrávají v jedné lokalitě, zvyšuje se možnost, že si tak někdo zkouší možnosti, reakční časy a dopad. Je to bezpečákova noční můra,“ doplnil JJ Thompson z bezpečnostní společnosti Rook Security.
Vyšetřování se již ujala FBI. „Jestliže to ovlivňuje mnoho společností a měst, stává se to velmi znepokojujícím. Rozhodně budeme potřebovat pomoc veřejnosti,“ prohlásil zvláštní agent FBI Greg Wuthrich.
Tu bude komplikovat zejména fakt, že běžný občan těžko rozezná „padoucha v montérkách“ od servisního technika telekomunikační společnosti.