Linux je levný a proto ho nasadíme do státní správy - a výrazně tak ušetříme. Po Mnichově, kde s open source softwarem experimentují od loňského roku, se nechala vidinou úspor zlákat také Francie.
Nejen v hlavním městě, ale ve státní správě celé Francie by mohl být již brzy nainstalován namísto dosavadních Windows operační systém Linux. Tamní ministr pro veřejnou správu Reunald Dutreil hodlá ušetřit zemi nemalé finanční prostředky nasazením open source. Nemuselo by se přitom jednat pouze o změnu operačního systému, ale také o nasazení alternativy ke kancelářskému balíku Office.
Podle Dutreila by se osazením více než miliónu počítačů ve státní správě snížily výdaje na software až k polovině současných nákladů. Ty mají během tří let jen na kancelářské balíky dosáhnout 300 miliónů eur.
"Naším plánem však nechceme odstartovat válku Microsoftu ani jiným americkým společnostem," obhajuje plány Durteil. Microsoft se podle něj musí stát jedním z mnoha dodavatelů, dodává.
Na úvahy Francouzů již zareagoval šéf francouzské pobočky Microsoftu Christophe Aulnette. Ten pochopitelně tvrdí, že přechod na open source je i přes nižší pořizovací cenu do svého důsledku nevýhodný. Open source je podle něj velmi drahý, když se musí hradit poplatky za údržbu, integraci jednotlivých řešení či vyškolení pracovníků.
Pokud by Dutreil se svým návrhem uspěl, stane se dodavatelem Linuxu ve Francii nejspíše tamní výrobce MandrakeSoft. Prezident společnosti Jacques Le Marois příležitost vítá a bere ji jako šanci ukázat linuxová řešení také dalším vládám.
Na nasazení Linuxu, byť jen ve zkušebním provozu si vylámali zuby pracovníci mnichovské radnice. Po vítězství Linuxu nad Windows v polovině loňského roku přišlo počátkem letošního března vystřízlivění. Mnichovští přiznali, že nečekali záludnosti operačního systému Linux.
Přesto však v minulém týdnu zástupci mnichovské radnice odsouhlasili návrh, který umožní v příštích letech instalaci Linuxu na tamní počítače.
Zajímavostí je, že právě počátečním nadšením Mnichova z Linuxu se nechala inspirovat francouzská vláda. Ta si dokonce nechala vypracovat studii společností Unilog, jako tomu bylo v případě Mnichova.
Po Mnichovu a Francii po nasazení open source pokukují také východní země. Počátkem června se Japonsko, Čína a Jižní Korea dohodly na společném vývoji operačního systému s názvem Asianux vycházejícího z Linuxu. Země se tak chtějí zbavit dominantnosti Windows. Vlády všech zemí se zavázaly podpořit privátní sektor při vývoji vlastní distribuce. Tu budou také používat ve státní správě.