Kdo jsou nigerijští e-mailoví podvodníci a jak takový dopis vzniká?

"Máme pisatele dopisů a taky lidi, co vyrábějí oficiální dokumentaci, a pak lidi, co s klientama mluví po telefonu a lidi, co zařídí cestování po Africe a Kanadě a Japonsku a USA... rozhodně to není podnikání v malým," říká podnikatel v byznysu, který je výhodný pouze pro úzkou skupinu lidí.

Ona je vdova, on je vysoký vládní činitel. Padly na ně těžké časy, a tak vás naléhavě prosí, abyste jim pomohli dostat ven z Nigérie větší sumu peněz. Samozřejmě to pro vás nebude za hubičku - za pomoc dostanete až čtvrtinu převedené částky. Nejdřív je ale potřeba maličkost - poslat dotyčné či dotyčnému nějaké peníze, aby mohl bankovní transakci zařídit...

Šance, že na vás čas od času podobný e-mail vykoukne ve vaší elektronické poštovní schránce, je poměrně vysoká. Možná vás už někdy napadlo, kdo vlastně tyhle dopisy píše a posílá, když přece nikdo nemůže být tak naivní, aby na tak průhledný trik naletěl, píše online zpravodajský server Wired News.

Jenže opak je pravdou. Zdroje s dobrými kontrakty na autory tzv. nigerijských dopisů tvrdí, že tenhle druh podnikání úspěšně vzkvétá a nejenže zaměstnává tisíce lidí po celém světě, ale zároveň jim zajišťuje slušné zisky od nesčetných internetových naivků. Jedním z těch, kdo přiznává, že se jeho rodina v tomhle druhu podnikání přiživuje - údajně už patnáct let - je nigerijský student, který se představil jen pod přezdívkou Taiwo (dvojče).

Taiwo je hřmotný chlapík s burácejícím hlasem a rozmáchlou gestikulací. Na schůzku s redaktorem Wired News přistoupil jen pod podmínkou naprosté anonymity - o kterou v kavárně na Manhattanu žádá tak diskrétním tónem, až se všichni ostatní hosté otáčejí a číšníci smějí. Pokud jde o jeho podíl na nigerijských dopisech, přísahá, že nikdy nedělal nic jiného, než jen psal e- maily, které měly nalákat potenciální oběti. Ovšem několik desítek rodinných příslušníků doma v Nigérii tenhle byznys živí.

"Máme pisatele dopisů a taky lidi, co vyrábějí oficiální dokumentaci a pak lidi, co s klientama mluví po telefonu a lidi, co zařídí cestování po Africe a Kanadě a Japonsku a USA ... rozhodně to není podnikání v malým," vypráví Taiwo. "Chtěl bych ale říct, že jenom málo Nigerijců jsou barawo (zločinci). I sami Nigerijci jsou oběťmi. Tohle není něco, co dělají jenom Nigerijci, je to podnik, co je organizovanej a běží po celým světě a podílej se na něm lidi všech ras, ne jenom černý."

Všechno začíná pečlivě sepsaným dopisem, který původně chodil poštou či faxem, v posledních letech ale výhradně e-mailem. Dopis se tváří, jako by byl od nějaké významné osoby - ať už politika nebo třeba prince - který nutně potřebuje dostat peníze ven z Nigérie. Taiwo říká, že začal sepisovat podobné dopisy pro rodinu už před osmi lety, kdy mu bylo jedenáct a uvědomil si, jak moc ho baví "hrát si se slovy". V současnosti studuje v New Yorku a u hraní se slovy by rád zůstal i v budoucnu, kdy se chce stát novinářem.

"Příbuzní mi říkali, abych ty dopisy psal jako klasický román, aby vypadaly jako od někoho z vyšší třídy, vzdělaného, kdo nepřichází do styku s obyčejnými lidmi," vysvětluje Taiwo. Jeho rodina se prý do tohoto druhu podnikání poprvé zapojila kolem roku 1986, kdy se zhroutil ropný průmysl v zemi. "Říkal jsem jim, že je to ostuda, ale oni odpovídají: 'Nko? (No a?) To přece není naše chyba, že jsou cizinci tak hrabiví.' Ale je fakt, že by vás šokovalo, jak moc bohatejch lidí chce mít ještě víc za nic. Hrabivost jim poplete hlavu a udělá z nich blázny."

Podle oficiálních údajů FBI za rok 2001 hlásilo jen ve Spojených státech problém s "nigerijským dopisem" přibližně 2600 lidí. Taiwo tvrdí, že jejich počet je mnohem vyšší, což odpovídá i odhadům FBI, podle nichž se do oficiálního registru dostane jen asi každý desátý úspěšný případ podobného podvodu.

Ti, kdo se nechají podvést, obvykle odpovídají na úvodní dopis se značnou dávkou skepse. "Lidi, co nás kontaktují, jsou většinou nedůvěřiví nebo si jen dělají legraci. Ale pak zjistí, že na druhé straně někdo doopravdy je, že jim odpovídá - a v tu chvíli se někteří chytnou. Pak začíná hra," vypráví Taiwo.

Nejdřív se klient žádá o malé částky na úplatky a podobné věci. Pokud je ochotný je posílat, nastává čas pozvat ho ke klíčovému jednání do Nigérie, kde se má osobně zapojit do vývozu velké sumy peněz ze země. Některý z nesmírně seriózně vystupujících příbuzných mu ukáže kufřík plný začerněných papírků, o kterých tvrdí, že jsou to dotyčné peníze zabarvené tak, aby nebyly k poznání. "Ten člověk si myslí, že ho chtějí podvést, je celý napjatý," vysvětluje Taiwo.

"A oni mu říkají: Jestli nevěříte, vyberte si kteroukoli z těch bankovek a zkuste ji otřít. A on to udělá a hele, jsou to vážně peníze zamatlané vazelínou nebo něčím podobným. Uvolní se a to je pravá chvíle, aby ho požádali o několik tisíc dolarů, které bude potřeba na očištění těch bankovek." Přibližně třetina klientů to udělá. Ti zbývající couvnou, ale v tu chvíli nastupuje druhá část plánu. Už předtím se rodina postarala, aby se zákazník dostal do země bez odpovídajících papírů, a tak teď musí zaplatit, aby vůbec směl odjet. Někteří se docela určitě brání - americké ministerstvo vnitra přímo spojuje s "nigerijskými dopisy" 25 vražd či zmizení amerických občanů v zahraničí.

Autor:
  • Nejčtenější

Šarlatán, či génius? Vědec se před 100 lety chlubil vynálezem paprsku smrti

v diskusi je 17 příspěvků

6. dubna 2024

Před 100 lety lidé doslova hltali v novinách zprávy o převratném vynálezu „the death ray“, tedy...

Hlavně zaujmout. Do Sněmovny dorazili před 100 lety komunisti z Podkarpatské Rusi

v diskusi je 20 příspěvků

7. dubna 2024

Na začátku dubna 1924 se poprvé do Prahy na schůze Národního shromáždění dostavili premiérově nově...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

Apple vzdal vlastní auto, ale chystá se domácnosti zaplavit roboty

v diskusi je 32 příspěvků

5. dubna 2024

I Apple si někdy dokáže ukousnout příliš velké sousto, které se mu pak vzpříčí v hrdle. Naposledy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 17 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

Zachraňte Chandru! Vědci volají po záchraně důležité vesmírné observatoře

v diskusi jsou 2 příspěvky

12. dubna 2024  13:30

Vesmírná sonda Chandra způsobila zásadní posun v chápání vesmíru. Díky svému unikátnímu poslání...

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Tyto obrázky určitě budete znát. Všechny ikonické tapety z Windows XP

v diskusi je 38 příspěvků

12. dubna 2024

Jsou to fotografie či grafické motivy, které mnozí z nás vídali denně. Sada základních tapet pro...

Messenger opravuje směšné nedostatky, a přidává nové funkce

v diskusi je 11 příspěvků

11. dubna 2024  12:41

Společnost Meta oznámila nové funkce „kecálka“ Messenger. Při odesílání fotek přibude tlačítko...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...