Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Hackeři z Číny spadli do léčky. Nabourali se do Potěmkinovy vodárny

  9:26
Čínská hackerská skupina APT1 napadla koncem roku 2012 počítačový systém řídící americkou vodárnu. Jenže tento systém ve skutečnosti nic neřídil: šlo o návnadu na hackery, kterou nastražil bezpečnostní odborník. Do podobných pastí spadnou každoročně desítky hackerů. Výzkum také potvrdil, že hackeři úmyslně útočí na civilní infrastrukturu.
Hackeři se nechali nalákat do pasti (ilustrační fotografie).

Hackeři se nechali nalákat do pasti (ilustrační fotografie). | foto: Profimedia.cz

"Útok na falešnou vodárnu začal v prosinci 2012," uvedl Kyle Wilhoit, výzkumník bezpečnostní firmy Trend Micro. "K prvnímu útoku použili wordovský dokument se škodlivým softwarem." Útok byl z pohledu hackerů čínské skupiny APT1 úspěšný. Povedlo se jim získat kontrolu nad systémem vodárny a mohli ji na dálku řídit.

Netušili (a zřejmě ani nemohli prakticky ověřit), že ovládli pouze falešný systém. Léčka (v angličtině honeypot) byla nastražena právě na hackery tohoto typu. Útoky čínských hackerů jsou dlouhodobým tématem i na nejvyšší diplomatické úrovni a situace se vyostřila i díky částečnému odhalení identity čínských hackerů na přelomu roku.

Podle Wilhoita totiž čínští hackeři rozhodně neútočili na civilní vodárnu náhodou. "Možná si myslíte, že Comment Crew (jiné jméno hackerské skupiny APT1, pozn. red.) nebude útočit na lokální vodárnu," řekl Wilhoit technickému magazínu MIT Technology Review. "Ale určitě nešlo jen o náhodný útok. Pozoroval jsem jejich postup přímo při útoku a bylo na sto procent jasné, že vědí, co dělají."

Útoky na civilní cíle nejsou výjimkou

Wilhoit dále zjistil, že mezinárodní hackeři útočí na civilní infrastrukturu stále častěji. Jen za čtvrt roku (mezi březnem a červnem 2013) nalákalo 12 podobných nastražených léček celkem 74 mezinárodních útoků. Deset z nich bylo dostatečně důmyslných na to, aby fiktivní obranu počítačového systému překonaly a daly útočníkům (zdánlivou) kontrolu nad daným prvkem civilní infrastruktury.

Přípravy na kyberválku

Útoky na civilní infrastrukturu mohou být podle nových výkladů mezinárodního práva považovány za důvod k zahájení ozbrojeného konfliktu.

Zatímco hackeři napadali tyto smyšlené vodárny, elektrárny nebo další instituce, výzkumníci na oplátku útočili na jejich systém. Wilhoit a jeho tým použili Browser Exploitation Framework k lokalizaci přibližné geografické polohy. Útoky pocházely z 16 různých zemí, dvě třetiny z nich však z Ruska. Pokud se ovšem výzkumníci zaměřili pouze na ty "vážné" útoky, plná polovina z nich měla původ právě v Číně.

Kyle Whoit už dříve ukázal, že hackeři se nechají nachytat na podobné léčky. Nyní chce podobné systémy zapojit i do reálných podniků a infrastruktur, aby se o útočnících a jejich technikách dozvěděl ještě víc.

Wilhoit představil výsledky svého výzkumu na konferenci Black Hat v Las Vegas, která se tradičně věnuje špičkovým počítačovým útokům. Letos se zde hackeři pochlubili například tím, že se umí dostat k vašim smazaným fotkám, proměnit vaši Go Pro kameru v nástroj šmírování, otevřít zámek klíčem z 3D tiskárny nebo třeba i způsobit vážná poranění lidem s některými typy kardiostimulátorů.

Debatu o hackerech rozvířil i whistleblower Edward Snowden. Ten kromě toho, že poukázal na zneužívání sledování obyvatelstva ze strany NSA, také nepřímo obvinil USA z hackerských útoků na mezinárodní úrovni: "My hackujeme každého a všude. Rádi rozlišujeme mezi námi a těmi ostatními. Ale jsme skoro v každé zemi na světě. A přitom s nimi nejsme ve válce."

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....