Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Góly hlasí fotbalovým rozhodčím speciální hodinky

Zástupci mezinárodní fotbalové federace FIFA porovnávají v Japonsku dva systémy pro kontrolu vstřelených branek. Na právě probíhajícím devátém ročníku mistrovství světa fotbalových klubů tak branky budou hlídat Jestřábí oko a GoalRef.

Technologie GoalRef hlídá vstřelené góly pomocí magnetického pole. Zprávu pak pošle bezdrátově na hodinky rozhodčího. | foto: AP

Od čtvrtka zažívají oficiální soutěžní premiéru technologie, které hlídají brankovou čáru. Každá je nasazena na jiném stadionu. V Jokohamě se v ostrém provozu testuje systém GoalRef a v Toyotě konkurenční Jestřábí oko. Oba systémy letos schválila FIFA, oficiálně však dosud použity nebyly. "Poprvé to použijeme. Testování už je u konce, vše bylo úspěšně instalováno," řekl agentuře Reuters generální sekretář FIFA Jerome Valcke.

Kamera versus magnetické pole

Oba systémy jsou postaveny na zcela odlišných technologiích. Z tenisu a kriketu známější Jestřábí oko sází na systém kamer a sledování trajektorie míče, zatímco GoalRef využívá uměle vytvořené magnetické pole.

Jedno nízkofrekvenční magnetické pole je vytvořeno v brankovišti, druhé se pak tvoří v okolí míče. Využívá se k tomu jev magnetické indukce, vyvolaný pasivním elektronickým obvodem v míči. Vzájemné působení polí kolem branky a míče je snímáno cívkami umístěnými na brance. Na základě měření a vyhodnocení změn v magnetickém poli kolem branky, lze pak stanovit, zda padl gól. Vše přitom musí být velice přesné, protože branka platí teprve poté, co míč projde celým svým objemem brankovou čáru. Systém vyvinul známý německý Fraunhoferský institut.

Naproti tomu stojí známější systém Jestřábího oka. Ten pomocí šesti až osmi kamer sleduje trajektorii míče a na základě těchto informací pak přesně vyhodnotí jeho polohu. Prostor přitom snímá rychlostí několika set snímků za sekundu. Jak složitá je to technologie, můžete z jistit z našeho článku, který popisuje jeho využití v tenisu.

Pokud technika rozhodne, že padl gól, zašle bezdrátově GoalRef tuto informaci přímo na speciální hodinky rozhodčího, které vedle textového zobrazení i zavibrují. Jestřábí oko k tomu využije operátora, který vše kontroluje.

Oba dva systémy jsou pouze pomůckou. Rozhodčí se tedy vždy může rozhodnout jinak.

Jestřábí oko bylo při fotbalu poprvé testováno letos 16. května v zápase týmů z nižší anglické soutěže. Alternativní brankový systém GoalRef byl zase v květnu použit při utkáních dánské ligy.

Pokud se nyní systémy osvědčí, budou pomáhat i na Konfederačním poháru a na mistrovství světa v roce 2014.

Dlouhá cesta techniky do fotbalu

O možném zavedení systému na hlídání brankové čáry se hovoří už řadu let, jenže prezident FIFA Sepp Blatter se novince dlouho bránil s vysvětlením, že lidský faktor je nedílnou součástí fotbalu. Argumentoval i tím, že se všude musí hrát podle stejných pravidel, což by při finanční náročnosti nové techniky nešlo.

Po předloňském mistrovství světa v Jihoafrické republice však Blatter změnil názor. Donutila ho k tomu především fatální chyba rozhodčích, kteří v utkání Anglie s Německem neuznali anglickému záložníkovi Franku Lampardovi regulérní gól, při němž se míč zpoza brankové čáry odrazil zpět do hřiště. Angličané následně z turnaje vypadli.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....