Francouzští poslanci odhlasovali poměrem 296 hlasů proti 233 vznik speciálního úřadu, který se bude postihem internetového pirátství zabývat.
Pro byla pohodlná většina pravicových zákonodárců z řad Svazu pro lidové hnutí (UMP), jak požadovala vláda prezidenta Nicolase Sarkozyho. Proti byla většina opozice v čele se socialisty, kteří zákon kritizují jako příliš tvrdý.
Zákon má umožnit dočasné odpojení od internetu lidí, kteří na něm nezákonně sdílejí multimediální obsah či jinak porušují autorská práva k hudbě a filmům. Přitom by ale svému poskytovateli museli dál platit, jako by připojeni byli.
Jak chtějí ve Francii trestat piráty Potrestán má být předplatitel internetové služby, ačkoli za nelegální stahování může být odpovědný někdo jiný. Týká se to rodinného či firemního využívání sítě s více počítači. Podle předkladatelů návrhu zákona je uživatel internetu odpovědný za tok dat a před přistoupením k tvrdšímu trestu je na jeho hrozbu náležitě upozorněn. V praxi má totiž úřad pro dohled nad šířením autorsky chráněných děl po internetu (Hadopi) poslat nejprve varování e-mailem s určením přesného data, času a sečteného množství nelegálně stažených dat a pokud se to v průběhu následujícího půl roku opakuje, obrátí se na uživatele doporučeným dopisem. Jestliže ani to v průběhu roku předplatitele neodradí, pak už hrozí odpojení. Firmám a například knihovnám může být trest prominut, pokud přijme dostatečná opatření pro to, aby se nelegální stahování neopakovalo. Uživatelé internetu budou mít k dispozici zdarma programy ke stažení, které mají pirátské úkony detekovat. Hadopi by měl první upozornění rozesílat na podzim a první tresty udělovat v průběhu příštího roku. |
Socialisté již oznámili, že hodlají navrhnout, aby zákon přezkoumal ústavní soud. Přestože francouzský Senát normu již jednou schválil, vrátí se k hlasování ve středu, aby po jejím dnešním přijetí Národním shromážděním schvalovací kolotoč definitivně uzavřel.
Podobné zákony se chystají i jinde. Francie chce jeho obdobu prosadit v rámci EU. - více čtěte EU by ráda od internetu odstřihávala i piráty z Česka
Novou kampaň za odpojování neposlušných uživatelů od internetu nyní navíc rozjíždějí mediální domy a autorské organizace ve Velké Británii.
V Kanadě mají dokonce platit ještě přísnější opatření. V případě podezření na nelegální obsah může být MP3 přehrávač, mobil nebo třeba notebook zabaven a posléze zničen. - více čtěte Nový zákon: Zničíme vám iPod, počítač i mobil a zaplatíte pokutu za nelegální obsah
Doposud se na odpojování pirátů od internetu domluvili zástupci mediálních společností jen s několika málo poskytovateli. Patří sem irský Eircom a patrně i americké společnosti AT&T a Comcast. Ty se dohodly, že budou od světové počítačové sítě odpojovat uživatele, kteří si z webu nelegálně stahují hudbu.
Francie však bude s největší pravděpodobností prvním státem na světě, který takové řešení přímo uzákoní.