Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Nebezpečí 2016: Vydírání, kterému podlehnete a profesionální útočníci

aktualizováno  9:54
Hra na četníky a zloděje v kyberprostoru je pro bezpečnostní týmy čím dál tím složitější. Útočníci i letos přicházejí s novými triky a využívají nově objevené chyby, ale to dělají celou dobu. Přitom v rukávu mají mnohem nebezpečnější triky.

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Každý týden, měsíc i rok se útočníkům rozšiřuje pole působnosti, jak se stále více lidí, zařízení i systémů připojuje do celosvětové sítě. A v tom všem vidí potenciál, jak rychle přijít k penězům.

Profesionalizace útoků

Všímá si toho i firma Cisco, která ve své pravidelné bezpečnostní zprávě varuje před profesionalizací útočníků. Podle jejího zjištění do souboje v kybersvětě vstupují žoldáci.

Odhad výdělků internetových útočníků

Týmy útočníků disponují špičkovou výbavou a jsou schopni připravovat útoky na míru. Nechávají se najímat, čímž mají zajištěný příjem. V komerční sféře se stal kyberzločin v podstatě samostatným průmyslovým odvětvím.

„Kyberzločinci si stále častěji budují legální a robustní IT infrastrukturu, kterou využívají k vlastním kyberútokům. Jejich efektivnost tak roste souběžně s tím, jak se metody stávají sofistikovanější. Dříve používané metody obrany i bezpečnostní strategie jsou proti pokročilým typům prakticky neúčinné,“ popisuje situaci firma.

Skrytá hrozba

S tím souvisí také nový styl těchto zločinců, kteří se snaží své útoky skrývat. Čím déle totiž mají přístup do systému oběti, tím déle jej mohou zneužívat a těžit z něj data.

Nově se tak hovoří o podobném typu škodlivého programu jako o tzv. „ghostware“ – tedy o softwaru, který skrývá veškeré důkazy o své aktivitě v systému. Právě zkrácení času, po který má útočník přístup k napadené síti, je jedním z klíčových prvků bezpečnostních strategií. Některé závadné programy se brání odhalení i mnohem brutálněji.

„V roce 2015 si získal velkou pozornost malware nazvaný Rombertik, protože šlo o jeden z prvních zaznamenaných útoků typu ‚blastware‘. Blastware je vytvořen tak, aby v případě odhalení zaútočil na systém a vyřadil ho z provozu, nebo ho dokonce zničil,“ připomínají odborníci z bezpečnostní firmy Fortinet.

Hrozba pro chytré televize i automobily

Internet věcí je sice zatím ve vývoji, ale podcenit bezpečnostní přípravu v této oblasti se firmám nemusí vyplatit. Zatím se hrozby týkají spíše domácností a jednotlivých uživatelů, kterým přibývají zařízení připojená na internet. Udržet je všechny aktualizované a zabezpečené totiž může být pro většinu z nich problém.

Bezpečnostní společnost Check Point radí firmám odpovědět si při přípravě strategie pro zařízení zapojená do internetu na některé otázky: „Co se děje s mými daty?“ a „Co by se stalo, kdyby se někdo k těmto datům dostal?“

„Nositelné technologie, jako jsou například chytré hodinky, si nacházejí cestu do organizací a přinášejí nová bezpečnostní rizika a výzvy. Existuje řada obav o data, ale chytré hodinky a další nositelné technologie by mohly být hackery zneužity pro zachycení videa a zvuku, takže organizace, které povolují tato zařízení, musí zajistit, že jsou chráněna šifrováním a silným heslem,“ radí Check Point.

A nejde jen o malé přístroje přímo či nepřímo připojené k internetu. Například moderní dopravní prostředky je nutné v důsledku vybavení novými technologiemi dostatečně zabezpečit. To aby se neopakovala situace z července 2015, kdy musela automobilka Fiat Chrysler stáhnout v USA 1,4 milionu vozů Jeep Cherokee, když bezpečnostní experti zjistili, že je možné tato auta hacknout prostřednictvím zábavního systému s připojením k internetu.

Přicházející generace automobilů připojených k internetu nabídnou útočníkům mnohem větší možností napadení.

I proto se podle antivirové firmy McAfee Labs (nyní patří Intelu) nyní musí výrobci automobilů zaměřit na vytvoření návodů, standardů a technických řešení, která dokážou ochránit potenciální místa útoku. To mohou být jednotky pro přístup k motoru vozidla (ECU), řídící jednotky motoru a převodovky, řídící jednotky vyspělých asistenčních systémů, systémy vzdáleného klíče, pasivní bezklíčový přístup, USB konektory, aplikace typu remote link a přístup pro chytrý telefon.

Vydírání na vzestupu

Jednou z přímých hrozeb, která letos zaznamenává nárůst, je vyděračský software, takzvaný ransomware. Útočníkům nahrává například i dostupnost anonymizujících sítí, kde nelze dohledat jejich pohyb, a také rozšiřování nevysledovatelných platebních metod typu bitcoin.

„Vyděračský ransomware zaznamenal v Česku nárůst v počtu postižených organizací. Desítky firem byly zasaženy tím, že se do jejich prostředí dostal vir, který jim zašifroval data,“ vychází z interních statistik bezpečnostní společnost Safetica.

Že je to opravdu závažný problém, ukazuje případ z tohoto roku. Do povědomí se dostala nemocnice v Los Angeles, které útočníci zablokovali přístup k datům tím, že je zašifrovali a vyžadovali výpalné. Nemocnice nakonec musela zaplatit asi 17 tisíc amerických dolarů (cca 415 tisíc korun), aby se k datům opět dostala.

Aktualizováno: Do článku jsme doplnili infografiku.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....