Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

TEST: Rozmlátili jsme plazmovou televizi. Vydrží opravdu hodně

Plazmový televizor Panasonic, hromada hraček, kladivo a modelka se zálibou v bojových uměních. Zjistili jsme, že plazmový televizor jen tak lehce nezničíte, ani když se budete snažit.
Modelka rozmlátila plazmu kladivem - Modelka pózuje u plazmového televizoru,...

Modelka rozmlátila plazmu kladivem - Modelka pózuje u plazmového televizoru, který právě zničila kladivem. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Menší dítě vám ho hračkou s největší pravděpodobností nerozbije, přežít může i zásah ovladačem herní konzole. Psí drápky na něm však zanechají drobné stopy a svižný hod kriketovým míčkem ho může sprovodit ze světa definitivně.

K nápadu podrobit plazmovou televizi zátěžovému testu nás přivedlo vyprávění kolegy z produkce. V hlavní roli byl jeho malý synek, mončičák a nová obří plazma. Kolega pustil dětem pohádky o krtečkovi, odešel do kuchyně, ale o několik momentů později byl přivolán zpět neznámým zlověstným rytmickým zvukem. Téměř tříletého synka totiž zřejmě rozčílil krtkův nezodpovědný přístup ke kalhotkám a vší silou do něj bušil mončičákem. Obrazovka útoku odolala.

Naše obrazovka dopadla poněkud hůře. Ale museli jsme se opravdu snažit.

Unikátní test: Co doopravdy obrazovka plazmového televizoru vydrží?

Snažili jsme se nasimulovat nehody, které mohou nastat v každé domácnosti italského typu, případně s malým dítětem, domácí zvěří, herní konzolí apod. Plazmová televize má oproti LCD tu výhodu, že před samotným zobrazovačem je krycí sklo. Pokud dojde k jeho poškození, lze jej poměrně jednoduše nechat vyměnit (viz níže) bez nutnosti kupovat celý nový přístroj. Panasonic, na kterém jsme test prováděli, navíc deklaruje u svých plazmových televizorů Viera tuto čelní část jako zodolněnou. Přesvědčili jsme se o tom, že zodolněná opravdu je.

Na obrazovky jsme házeli panenku, dřevěné kostky, plastovou motorku, kovová autíčka, malá letadélka, kriketový a fotbalový míč a mnoho dalších hraček a pozorovali, jak obrazovka úderům odolává. V závěru byly televizory vystaveny i kopům a úderům kladiva.

Crashtest - úder panenkou

Crashtest - úder panenkou 2 Crashtest - úder panenkou 3 Crashtest - úder panenkou 4
Údery hadrovou panenkou přestála plazma zcela bez problémů (panenka je na nešetrné zacházení zvyklá z Vaškova dětství).

Žádné poškození nezpůsobily (podle očekávání) údery textilní panenkou ani nárazy gumových míčků, či dokonce míčku golfového. Sebemenší vliv nemělo ani rytmické bušení plastovým kladívkem, které bylo samotnou akcí zcela zničeno.

První šrámy televizoru způsobily dřevěné kostky. Po nich zůstaly na krycím skle barevné šmouhy, které však šlo snadno odstranit hadříkem. Relativně ostré rohy na tvrzené čelní sklo nestačily. První nesmazatelné stopy vryly do čelního panelu až nárazy kovového letadélka. Drobné záseky o průměru cca dva až tři milimetry však na funkci televize neměly žádný vliv, a pokud by takovéto šrámy napáchal například svými drápky pes na okraji obrazovky, pravděpodobně byste si jich při sledování VKV v HD na Primě ani nevšimli.

Crashtest - hod letadélkem
Malá kovová Cesna způsobila plazmě první drobné oděrky.

Mnohočetná drobná zranění si televizor odnesl ze srážky s plastovým motocyklistou. Miniaturní záseky, barevné odstranitelné šmouhy, nic vážného, co by při sledování OVRZ příliš rušilo. Motorkář na nehodu doplatil totálním rozkladem na prvočinitele.

Crashtest - motorkář
Dobrovolný dárce orgánů na start...

Vážnější a skutečně viditelný problém nastal až s prudkým nárazem mobilního telefonu (imitoval nám zásah herním ovladačem konzole Wii - ten je podobně velký a jen o 20 gramů těžší) do rámu televize. Došlo k pavoukovitému prasknutí čelního skla. Televize pochopitelně pracovala bez problémů dál. Takovýto stupeň poničení již však nelze přehlédnout ani v zápalu sledování PŠ.

 Jak jsme plazmu ničili

Na test se nám podařilo zajistit 42" plazmový televizor Panasonic Viera TH-42PX70E (loňský model stále v prodeji) a pro srovnání i 32" LCD televizor Panasonic TX-32LX1P (velmi starý model, který se již neprodává).

Likvidaci obou měla na starosti naše redaktorka, fotografka, modelka a free-style karatistka Lucie. Výhodou bylo, že díky výcviku umí sílu svých úderů dle potřeby precizně regulovat.

Crashtest - rozbitý panel PDP televizoru
Těsně před startem crash testu


Disclaimer - čestné prohlášení

Mimo mne (V.N. - poznámka autora) nebylo během testu zraněno žádné zvíře. Přežila i panenka.

Plazmový televizor Panasonic TH-42PX70E byl loňský model s drobným barevným defektem panelu (úzká svislá čára s tonální odchylkou), LCD Panasonic TX-32LX1P byl starší, již nějakou dobu používaný model. Funkčně a konstrukčně byly oba jinak v bezvadném stavu.


Zázemí testu: zapojené, zapnuté, ostřelované

Televizory jsme po celou dobu testu nechali zapojené a spuštěné. Obraz z DVD přehrávače jsme v případě plazmy přivedli HDMI kabelem, u LCD jsme použili SCART (LCD nemělo HDMI konektor). Promítán byl animovaný open-source film "Elephants dream".

Po každém zásahu (či sérii zásahů) jsme zkontrolovali rozsah a charakter poškození obrazovky. Případné změny v kvalitě zobrazení jsme sledovali pomocí generátoru testovacích obrazců z notebooku. Nebylo to však nutné - plazma se při prvním poškození samotného panelu z bezpečnostních důvodů vypne a na LCD každé poškození vidíte i pouhým okem.


Zpomalené záběry byly natočeny pomocí fotoaparátu Casio Exilim EX-F1, který je schopen snímat s frekvencí 60 snímků za sekundu. (více info zde

Pohled do zákulisí na celou scénu testu
.


Crashtest - Lucie s telefonem

Předpotopní, ale stále funkční telefon značky Motorola TalkAbout T2288R se pro plazmový televizor ukázal jako první vážnější soupeř.

Pomocí testovacích obrazců jsme ověřili, že poškození mobilem nemělo žádný vliv na kvalitu obrazu ani v místě úderu, ani nikde jinde (nepočítáme pochopitelně zkreslení vzniklé při pohledu přes rozlámané sklo). Nutno však dodat, že telefonu se také nestalo vůbec nic, a to ani při několikanásobném opakování pokusu později na LCD televizi.

Crashtest - PDP po zásahu telefonem

Náraz mobilního telefonu do rámu televize způsobil první větší viditelné poškození v rozsahu cca 17 x 20 cm. Podobné poškození pak způsobil i náraz mobilu přímo do krycího skla televizoru.

Legendární Karate Kid III (pro nepamětníky: ve své době opravdu populární a opravdu špatný film o chlapci, který se učí... hrát šachy) měl také devastující účinky. Videokazeta poničila krycí sklo podobně jako mobil (sama však při nárazu přišla o celý roh s vodící osičkou). Lom však byl drobnější a rozsáhlejší, cca 25 x 25 cm. Naopak DVD v obalu televizoru neublížilo vůbec.

Crashtest - PDP po zásahu VHS kazetou

Co tě v Šaolinu naučí...

Následovaly hody kovovými modely autíček a pistolí "kapslíkovkou". Výsledek vidíte na obrázku níže - rozsáhlá poškození krycího skla. Ani prudké údery těmito relativně těžkými, ostrými a tvrdými předměty však neměly na funkčnost samotné televize (tedy především zobrazovacího panelu) žádný vliv. Plazma dál ukazovala zcela přesně.

Crashtest - PDP po zásahu dětskou pistolí

Zásah pistolí "kapslíkovkou"

Až do této chvíle nejsou poškození závažná - poškozené je jen krycí sklo a okolní rámeček. Výměnu krycího skla provedou v autorizovaném servisu zhruba za 3-5 tisíc korun. Dokud není poškozen samotný panel, není oprava dramaticky nákladná.

Smrtící se pro plazmu stal až zásah kriketovým míčkem. Televize po něm zhasla a už se ji nepodařilo zapnout. Po stisknutí vypínače se přístroj vždy po chvíli automaticky přepnul do režimu "poruchy", což dával najevo blikáním červené kontrolky.

Úderem totiž došlo k velkému průhybu krycího skla a byl jím zasažen i zobrazovací plazmový panel. Ten v místě nárazu praskl, nedošlo však ještě k jeho vysypání. Vzhledem k technologii plazmových panelů lze tento stav považovat za neléčitelný - televizor lze opravit jen kompletní výměnou panelu. V automobilovém žargonu bychom nejspíše zvolili pojem "totálka".

Crashtest - PDP po zásahu baseballovým míčkem

Kriketový míček funguje na plazmovou televizi jako vypínač - věčný vypínač. Jeho zásah přístroj vypnul nadobro.

Základní test jsme tedy tímto ukončili. Nastoupila hrubá síla.

Kladivo versus plazma. 1:0 pro kladivo

Abychom se přesvědčili, co se stane, když do obrazovky plazmového televizoru udeříte kladivem, udeřili jsme do něj kladivem. Krycí sklo je opatřeno bezpečnostní protitříštivou fólií a ani opakované silné údery jej nedonutily se vysypat. Pokud by se vám něco podobného přihodilo doma, musíte si dát pouze pozor na drobounké skleněné úlomky, které jsou opravdu ostré a mohou se vám zapíchnout do kůže jako jehla.

Rozhodně však nehrozí nebezpečí jako u klasických CRT televizorů, kde po silném úderu do obrazovky došlo uvnitř k takzvané implozi a následoval výbuch, při kterém byly do prostoru vystřeleny ostré střepy.

Vysypaný plazmový panel za roztříštěným krycím sklem - televizor je zcela zničen, nepořádek v jeho okolí však minimální. 

Druhé kolo: Co vydrží LCD televizor?

Co přežije obrazovka plazmového televizoru, již víme. Zbývá tedy zjistit, kolik toho vydrží technologický konkurent LCD. Ten má oproti plazmě tu nevýhodu, že nemá krycí čelní sklo - odkrytý je přímo panel. Díky tomu mají LCD televize menší sklon ke světelným doleskům z okolí, ale z hlediska odolnosti je to jasný hendikep. Test byl proto podstatně kratší.

Hody gumovými míčky a údery troskami dětského plastového kladívka vydržel televizor bez úhony. Při nárazu předmětu sice bíle zablikal celý panel, ale během několika okamžiků se stabilizoval a zobrazoval v původní kvalitě. Bez známky poškození odolal i plastovému letadélku.

Náraz kovové cesny však část panelu (zruba 1/5) trvale poškodil. Na rozdíl od plazmy se přístroj nevypnul a funkční zbytek panelu zobrazoval víceméně bezchybně.

LCD panel po nárazu kovového letadélka

V dalším kole bušila Lucie do panelu plátěnou panenkou - výsledek je na následujícím obrázku v podobě dlouhých kruhových prasklin. Mezi nimi obraz zmizel. Dílo zkázy dokonaly vržené hrací kostky - zanechaly dva kruhové průrazy v levé části obrazovky.

Kovové letadélko, hadrová panenka a dřevěné hrací kostky

Televizor nadále reprodukoval zvuk a asi centimetrový proužek obrazu v horní části panelu (hned pod rámem).

I zde nakonec došlo na hrubou sílu. Kladivo versus LCD - 1:0 pro kladivo.

Kladivo napáchalo na panelu hluboké záseky sahající až na podsvětlovací panel, který však po celou destrukci vydržel a nezhasnul.

LCD panel po rozbití kladivem

Z obrazovky se na zem sypaly drobné úlomky skla o tloušťce zlomku milimetru (rozbitý glassmaster).

19. listopadu 2008

Tímto testem jsme nechtěli naznačit, že se k plazmovým televizorům můžete chovat macešsky. Nemusíte se však obávat, když po něm děcko hodí leporelo nebo mončičáka. LCD televizor se ukázal jako podstatně zranitelnější, zde může i lehčí dětský útok skončit fatálně.

Na průběh testu a závěrečné K.O. se můžete podívat na přiložených videích.

Nejčtenější

Takto vypadá tabulka rasové čistoty, která rozhodovala mezi životem a smrtí

V tomto díle seriálu Poklady z depozitáře si představíme exponát, který je stejně cenný jako zrůdný. Jde o tabulku, podle které nacisti během druhé světové války určovali čistotu rasy. Porovnávala se...

Americké námořnictvo prohrává válku se rzí. Donald Trump by to rád změnil

Slaná voda, kyslík a ocel jsou špatná kombinace. Válečné lodě plující pod vlajkou s hvězdami a pruhy trápí koroze. Kvůli globálnímu nasazení jsou na tom hůř než plavidla jiných zemí. Řešení je v...

Neuvěříte, z čeho všeho je vyrobený tento funkční model náklaďáku Pragy V3S

Bedýnky od ovoce nebo pingpongové míčky, i z takových „surovin“ vznikl model, kterému je věnován dnešní díl modelářských příběhů. Praga V3S uzavírá naši minisérii příběhů modelů, které zvítězily ve...

Stalinův muž maršál Vorošilov: podepsal Katyň, ale ve Finsku mu zmrzl úsměv

Premium

Trvala jen sto dní a skončila před 85 lety. Tzv. zimní válka, kdy Rudá armáda vtrhla do Finska a obsadila jeho východní oblasti, jež Rusko drží dodnes. Agresi velel Stalinův kamarád, maršál Kliment...

Raketa SpaceX vytvořila na obloze neobvyklou spirálu, vidět byla i z Česka

V pondělí bylo možné na noční obloze pozorovat zvláštní výjev. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX patřící Elonu Muskovi vynesla do vesmíru přísně utajovaný vojenský náklad. Následně se kolem horní...

V ČR vzniká spousta luxusní elektroniky, poslechnout si ji můžete v Praze

V Praze právě probíhá výstava highendové poslechové techniky Audio Video Show 2025. My jsme ji proběhli hned po zahájení a v galerii si můžete prohlédnout část expozic, které nás nejvíce zaujaly....

28. března 2025  17:17

Na odledněných pobřežích hrozí sesuvy půdy a tsunami, popisuje český vědec

Tým vedený glaciologem Janem Kavanem z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích publikoval v prestižním časopise Nature Climate Change průlomovou studii. V ní popisuje, jak ustupující ledovce...

28. března 2025  15:28

Nenechte si ujít částečné zatmění Slunce. Začíná v sobotu po půl dvanácté

Přibližně dva a půl roku nás dělí od poslední možnosti, kdy jsme mohli sledovat částečné zatmění Slunce z našeho území. V sobotu 29. března si můžeme tento zážitek zopakovat.

28. března 2025  11:39

Grónsko získalo vlivem tání ledovců 1 600 kilometrů pobřeží. Je nebezpečné

O největším ostrově světa se dnes píše zejména v souvislosti s geopolitickými třenicemi. Země na hranici Severního ledového oceánu a Atlantiku je však zajímavá i jinak. Rychle se mění vlivem...

28. března 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

Čína testuje dva letouny šesté generace. Předvedla je na Maovy narozeniny

Světové mocnosti začínají pomalu upřesňovat své plány na příští generaci bojových letounů. Čína nově testuje dva stroje. Oba postrádají ocasní plochy.

28. března 2025

Česko buduje s Ukrajinou satelitní síť. Družice z Brna už pracuje v kosmu

Ve vesmírném prostoru nyní kolem Země obíhá družice, kterou vyrobila společnost, která pracuje na vybudování satelitní sítě, na níž spolupracují Česko a Ukrajina. Družice TROLL o rozměrech 20 × 10 ×...

24. března 2025  21:46,  aktualizováno  27.3 16:17

iPhone, nebo iPad? Vyzkoušeli jsme, které zařízení má výkonnější procesor

V redakci se nám v jednu chvíli sešly dvě novinky – iPhone 16e s procesorem A18 a iPad Air s procesorem M3. Z hlediska použití jde samozřejmě o nesrovnatelná zařízení, otázka „který z čipů je...

27. března 2025

Meta vlastnící Facebook chce, abychom PC i mobily nahradili něčím jiným

Koukání na monitory počítačů a displeje mobilních telefonů může být v budoucnu zastaralé. Budoucnost je prý někde úplně jinde, alespoň si to myslí lidé ze společnosti Meta Platforms v čele s jejich...

27. března 2025

Nepodceňujte tělocvik. Už před 100 lety se učitelé přeli o sportu ve škole

Před 100 lety si středoškolský tělocvikář v Lidových novinách stěžoval na to, že někteří jeho kolegové ve sboru tělocvikem pohrdají.

27. března 2025

Mundus sine Caesaribus! Alternativní síť Bluesky vydělává prodejem triček

Šéfka mikroblogovací platformy Jay Graberová přišla na konferenci v tričku s latinským citátem vzdorujícím Markovi Zuckerbergovi. Zalíbilo se uživatelům. Síť Bluesky se proto pustila do prodeje jeho...

26. března 2025  17:02

AMD trefilo do černého. Výkonná grafika nezruinuje rozpočet a je skladem

Vyzkoušeli jsme grafickou kartu AMD Radeon RX 9070. Míří na zájemce o hraní ve 4K rozlišení, ale bez ochoty nebo možnosti za to utratit celou výplatu. V rámci ceny nabízí nadstandardní množství...

26. března 2025

POZOR VLAK: Jak funguje ETCS? Ukážeme vám to

Tvůrci videomagazínu POZOR VLAK vyslyšeli přání diváků a ve 145. vydání podrobně představí jednu z největších novinek na české železnici, jednotný evropský zabezpečovací systém ETCS. Ten začal hrát...

26. března 2025