Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Souboj MP3 mrňousů (Duel: iAudio U2 vs Emgeton Forus FXA)

V dnešním duelu vám přinášíme souboj dvou MP3 flashových přehrávačů velikosti plastového zapalovače. iAudio U2 i Emgeton Forus FXA disponují FM tunerem, diktafonem a nahráváním přes linkový vstup. Do paměti každého z nich se vejde 256 MB hudebních i jiných dat. Který je lepší a proč?

Malý a ještě menší. Dražší a levnější. Tak by se daly charakterizovat dvě novinky, které na trh s MP3 přehrávači dovezla společnost Bell Technology. V dnešním duelu si představíme dva rovnocenné soupeře na poli flashových přehrávačů. Zatímco o modelu iAudio U2 jste se mohli dočíst již v našem preview (zde), přehrávač Forus je absolutní novinkou.  V současné době je nabídka, zejména flashových playerů, již značně široká a výrobci se čím dál tím víc soustředí na design a miniaturizaci výrobku, než aby přišli s něčím opravdu novým. Čím se tedy liší iAudio a Forus, jak se odlišují od svých digitálních souputníků?

Oba přístroje považuje jejich výrobce za  high-end výrobky a disponují stejnými funkcemi. Ani jeden z nich není o mnoho větší než plastový zapalovač.

iAudio vs Forus

Výbava

Výbavu lze považovat za standardní u obou modelů. iAudio je navíc vybaveno nabíječkou pro nakrmení vestavěného Li-Po akumulátorku ze sítě. Stejně tak jej lze dobíjet i přes USB kabel.  Forus napájí jedna mikrotužková baterie (AAA), která je taktéž součástí balení.

 • přehrávač iAudio U2 nebo Forus s 256 MB paměti,
 • sluchátka (pecky),
 • USB kabel pro propojení s PC (u iAudio navíc naleznete redukcí z normálního USB portu na miniUSB),
 • audio kabel pro nahrávání z externího zdroje (jack - jack, 3,5 mm),
 • šňůrka na krk,
 • pouzdro pro přehrávač na opasek,
 • manuál a instalační CD

Po prvním kole je stav nerozhodný 1:1.

iAudio vs Forus iAudio vs Forus

Přehrávání

OGG Vorbis bohužel nepatří do repertoáru ani jednoho z přehrávačů. Oba si poradí s MP3, WMA a WAV soubory, iAudio navíc i s ASF.

 • iAudio U2
  MP3:  8 - 320 Kbps, 8 - 48 KHz + VBR
  WMA: 20 - 192 Kbps, 8 - 48 KHz
  WAV: do 44,1 KHz
 • Emgeton Forus FXA
  Rozsah přehratelného bitrate bohužel neuvádí ve své technické specifikaci. Testováním jsme však ověřili, že by se neměl lišit od iAudio U2.

Je to již pěkně dlouho, co jsme měli v redakci naposledy nějaký přehrávač, který by bez chyby zobrazoval diakritiku. iAudio i Forus si bez problémů poradí s názvy souborů (háčky i čárky jsou na svých místech), ale čeština v ID3 tagu je pro ně již nerozluštitelným kódem. Pouze u WMA si poradí i s českými znaky, iAudio bez chyby, u Foruse se za oháčkovanou literou objeví nežádoucí mezera.

Displeje Displeje

Přerušenou skladbu si můžete v klidu doposlechnout od místa, kde jste minule skončili. Umožňuje to funkce Resume, kterou jsou vybaveny oba přehrávače. U modelu iAudio lze tuto funkci vypnout a navíc skladba opravdu vždy hraje od místa přerušení. Forus nenabízí žádné doplňující volby a přerušená písnička začne hrát vždy od začátku. 

iAudio vs Forus iAudio vs Forus

Zvuk

U obou přístrojů nás mile  překvapila přibalená sluchátka, která rozhodně nepatří k nejhorším. Zvukově jsou oba přístroje srovnatelné a můžeme je přiřadit ke slušnému průměru současné produkce. Pokud bychom přece jenom měli být přísnější, potom iAudio hraje o chloupek lépe.

iAudio vs Forus iAudio vs Forus

 • iAudio U2:

Tradičně kvalitní ekvalizační úpravy nepostrádá iAudio ani tentokrát. V nabídce naleznete pětipásmový ekvalizer v šesti úpravách. Všechny přednastavené křivky lze přizpůsobit dle libosti, jedna samostatná pozice je pak přímo vyčleněna pro uložení uživatelského nastavení. Sekce JetEffect navíc ukrývá systémy BBE, Mach3Bass, MP Enhance a 3D Surround. Je pouze na vás, zda využijete tyto zlepšováky zvuku. Nám se osvědčil systém BBE, který dopočítává MP3 nahrávku tak, aby ji kvalitou přiblížil nekomprimovanému originálu. Zapnutí této funkce je při poslechu rozhodně znát.
K zahození není ani systém MP Enhance, který se stará o kvalitní podání vysokých tónů. Ostatní funkce jsme nevyužili. S kvalitními sluchátky, jako jsou například "Koss Porta pro", rozhodně nepotřebujete zvýraznit basy pomocí funkce Mach3Bass ani dodat nahrávce prostorovost prostřednictvím 3D Surroundu.

Displeje Displeje

 • Emgeton Forus FXA

Ekvalizační křivky nelze nijak upravovat. K dispozici jich je celkem pět. Bohužel využitelné jsou pouze tři: Normal a Rock případně ješte Live. Ostatní volby považujme raději za neplatné. Forus tedy příliš komfortem neoplývá, ale hraje obstojně.

Displeje

V tomto kole jasně vítězí iAudio U2 - má více uživatelských nastavení.
Stav iAudio vs Forus: 2:1

Navigace - menu - ovládání

Jak začít kolo, kde je znám vítěz již dopředu? Asi rčením, že i outsider může překvapit.

 • iAudio U2:

Programátoři společnosti Cowon Systems, která vyrábí přístroje značky iAudio, vyvinuli takřka neprůstřelný systém navigace a dokonale jej předvedli již u modelů iAudio 4 a M3 (recenze naleznete iAudio4 - zde a iAudio M3 - zde). Systém sice nedoznal k dnešnímu dni žádná zásadní vylepšení, ale proč taky.

iAudio disponuje pouze třemi ovládacími prvky (tlačítka: Play/Pause/On/Off a Rec/A-B) a multifunkčním křížovým ovladačem (hlasitost, přetáčení, pohyb v menu atd.). Kupodivu to bohatě stačí. Pouze přepínání mezi jednotlivými režimy (audio/FM tuner/recording) je nutné provést přes standardní Menu a podpoložku Mode, což může někomu připadat trošičku těžkopádné. Jinak zůstává vše při starém jako u staré dobré iAudio4.

iAudio vs Forus iAudio vs Forus

Krátkým stiskem křížového ovladače vyvoláte menu, dlouhým stiskem zobrazíte stromovou strukturu adresářů. Pohyb v menu i v navigaci je zcela intuitivní a nepotřebujete k němu nic jiného než onen křížový ovladač (pro potvrzení volby - stisk, pro pohyb vpřed a vzad - natočení joysticku ovladače daným směrem). Nemusíte listovat celým menu až k položce exit, stačí pouze naklonit joystick ovladače vlevo nebo vpravo a vrátíte se, respektive postoupíte v menu na předchozí/následující položku.

DisplejeDisplejeDisplejeDisplejeDispleje
Přehledná navigace v podání iAudio U2.

DisplejeDispleje
Přepínání mezi jednotlivými módy

 • Emgeton Forus FXA

Forus má čtyři ovládací prvky. Tři tlačítka (FM, REC/A-B, Play/Pause/On/Off) a multifunkční ovládací kříž. I když má podobné rozhraní jako iAudio, není bohužel jeho ovládání stejné.

iAudio vs Forus iAudio vs Forus

Forus má zájimavě řešené menu, které však není bez chyb. Při přehrávání skladby je k dispozici pouze částečné menu zobrazující se v horní části displeje. Lze jej vyvolat krátkým stiskem ovládacího kříže a umožňuje regulaci rychlosti přehrávané písně (od 75% do 115%), volbu ekvalizeru a opakování skladby.

Displeje
Částečné menu, které se zobrazí při přehrávání.

Plnohodnotné menu  stejně jako navigaci ve stromové struktuře adresářů lze zapnout pouze při zapausovaném přehrávání (při přehrávání skladby ani přepnout na FM tuner).  Na dnešní dobu lze toto řešení považovat za přinejmenším neohrabané. Ve výsledku nám ovládání Foruse přišlo zmatené a nepřehledné. Příliš mnoho funkcí je potřeba hledat v menu a ještě hlouběji v jednotlivých podmenu.

Displeje Displeje Displeje
Plnohodnotné menu (v režimu Pause) a listování navigací

 

V tomto kole tedy opět vítězí iAudio U2 - přehledné menu i navigace.
Stav iAudio vs Forus: 3:1

Displej

Oba přístroje mají stejně velký, podsvícený, čtyřřádkový grafický displej.

 • iAudio U2

Sytě modře podsvícený displej přečtete bez potíží i na prudkém slunci. Veškeré informace o právě přehrávané skladbě, včetně celkového a zbývajícího času a navolených ekvalizačních úpravách jsou na displeji přehledně zobrazeny. Navíc je k dispozici grafický ukazatel délky skladby znázorňující aktuální polohu přehrávání.

 • Emgeton Forus FXA

Na displeji nechybí žádné podstatné informace. Zobrazuje se pouze odehraný čas skladby. Kromě skrolujícího názvu skladby a běžícího času se na displeji nic nepohybuje. Menším nedostatkem se však zdá být podsvětlení displeje. Ačkoliv můžete volit z několika barev podsvětlení, ani jedna není příliš intenzivní. Celkově lze podsvícení displeje u Foruse označit jako mdlé.

Vítězí opět iAudio U2 - přehledný a kvalitně podsvícený displej.
Stav iAudio vs Forus: 4:1

FM tuner

 • iAudio U2

Jak už je u značky iAudio tradicí je vybavena 24 paměťmi pro uložení naladěných rozhlasových stanic. Při našem testu (uvnitř budovy, Vinohradská ul., Praha) dokázal přehrávač pomocí funkce autoscan uložit celkem 17 stanic zcela bez šumu, 5 stanic bylo mírně zašuměno a na jednu pozici uložil pouze šum. Příjem FM tuneru je velmi dobrý, ale nikoliv nejlepší. Při jízdě vlakem mimo Prahu měl přeci jen problémy.

Displeje

 • Emgeton Forus FXA

Forus disponuje pouze 20 pozicemi pro uložení rozhlasových stanic. Funkce autoscan vykazovala následující úspěšnost: 14 stanic uložila absolutně bez šumu, 2 stanice s mírným šumem a 4 pozice obsadila pouze šumem. Příjem FM rozhlasu lze označit spíše jako dobrý.


Oba přístroje byli testovány ve shodných podmínkách.

Vítězí opět iAudio U2 - kvalitní příjem, větší počet pozic pro uložení FM stanic.
Stav iAudio vs Forus: 5:1

Nahrávání - diktafon, line in, FM rec

 • iAudio U2

Nahrávání z FM tuneru
Pokud budete mít pocit, že vám při poslechu nahrávky zvoní v uších, na vinně je kompresní algoritmus přehrávače iAudio. Bohužel i při  nastavení nejvyšší kvality záznamu (nastavitelná kvalita v rozmezí 96 - 128 kbps) je při poslechu patrný rušivý zvonivý zvuk. Podobné potíže mělo iAudio4 při nahrávání přes linkový vstup.

Nahrávání přes linkový vstup
Kvalitu nahrávky lze navolit ve stejném rozmezí jako při nahrávání z rádia. Výsledek je však oproti očekávání mnohem lepší. Neobjevuje se žádné zvonění, pouze nepatrný šum. Přesto se jedná o horší výsledek než například u harddiskového modelu iAudio M3. Díky možnosti synchronizovat nahrávku se zdrojem, lze nahrát skladby do jednotlivých souborů (nikoliv do jednoho velkého). Pokud je funkce zapnuta systém rozpozná mezeru mezi písněmi a sám založí pro každou skladbu nový soubor. Komprimace probíhá do MP3.

Diktafon
Diktafon nám sloužil zcela bez výhrad. Kvalitu lze nastavit ve stejném rozsahu jako u předchozích dvou režimů. Nahrávka je zřetelná a bez přílišného šumu. Aktivace diktafonu hlasem funguje bez problémů.

Displeje

 • Emgeton Forus FXA

Nahrávání z FM tuneru
Forus dosahuje lepších výsledků než iAudio (nahrávka nezvoní). Nahrávka je mírně přebuzená, ale jinak srovnatelná s originálem. Bod pro Forus.

Nahrávání přes linkový vstup
Zde si Forus opět vedl lépe než iAudio. Výsledná nahrávka se na první poslech nijak neliší od originálu. Bitrate záznamu lze navíc navolit ve větším rozmezí - 32 až 224 kbps. Stejně jako u iAudio lze nahrávku synchronizovat se zdrojem a každá skladba pak tvoří samostatný soubor. Komprimovat lze do Mp3 nebo Mpeg 2,5. Další bod pro Forus.

Diktafon
Nahrávka opět bez výhrad. Aktivace hlasem funguje i u Foruse bez problémů. V tomto případě je stav iAudio - Forus nerozhodný.

Displeje Displeje

V tomto kole vítězí Emgeton Forus FXA (bez ohledu na nepříliš přehledné ovládání) - kvalitnější nahrávky.
Stav iAudio vs Forus: 5:2

Komunikace s PC

Oba přehrávače podporují Mass Storage - po připojení k PC se hlásí jako výměnný disk.

 • iAudio U2

Systém USB 2.0 je znát. Naměřená přenosová rychlost dosáhla 2,5 MB/s. Přístroj je vybaven nejrozšířenějším miniUSB konektorem.

 • Emgeton Forus FXA

Forus je vybaven pouze USB 1.1. Přenos dat je oproti iAudio pomalejší, ale nevybočuje z průměru. Forus je vybaven speciálním miniUSB konektorem.

iAudio vs Forus iAudio vs Forus

Jasným vítězem je iAudio U2 - USB 2.0, rychlý přenos dat.
Stav iAudio vs Forus: 6:2

Výdrž baterie

 • iAudio U2

Vzhledem k miniaturním rozměrům přehrávače (73,8 x 25 x 18 mm) není divu, že se konstruktéři rozhodli pro vestavěný akumulátor. Výrobce avizuje výdrž lithium-polymerového akumulátoru až 20 hodin. Při našem testování (neustálé opakování jedné skladby, 128 kbps, poloviční hlasitost, ekvalizer - normal) se výdrž baterie nepřehoupla přes 17 hodin.

 • Emgeton Forus FXA

Forus jede na jednu mikrotužkovou baterii (pro test byla vybrána alkalická Duracell typu AAA). S ní vydržel, za stejných podmínek jako iAudio, hrát cca 8,5 hodiny. Výrobce uvádí 10 hodin. Výhodou Foruse je však možnost jednoduché výměny baterie, která si u iAudia vyžádá odborný zásah autorizovaného servisu (samozřejmě až po skončení životnosti akumulátoru).

iAudio vs Forus

Vítězem kola je iAudio U2 - výdrž baterie 17 hodin.
Stav iAudio vs Forus: 7:2

Vzhled - design

Svého favorita si může podle fotografií vybrat každý sám. Nám v redakci se více líbilo iAudio, které působí kompaktnějším a střídmějším dojmem. Naopak ten kdo má rád jisté prvky rozmařilosti (umělý diamant na joysticku křížového ovladače apod.) jistě sáhne po Forusu. Velikostně se oba přehrávače liší pouze minimálně. iAudio je nepatrně vyšší a tlustší, Forus je zase na oplátku výrazně širší.

iAudio vs Forus
iAudio vs Forus iAudio vs Forus
iAudio vs Forus


iAudio má rozměry: 73,8 x 25,0 x 18,0 mm a hmotnost 34 g včetně baterie.
Emgeton Forus FXA má rozměry: 70 x 33 x 16 mm a hmotnost 25 g bez baterie.

Který přehrávač koupit a za kolik?

Peníze jsou vždy až na prvním místě. A ačkoliv iAudio U2 porazilo v našem souboji Emgeton Forus FXA na body hodně vysoko - 7:2, KO to rozhodně nebylo. Emgeton Forus FXA je totiž k sehnání o téměř dva tisíce levněji než iAudio U2.

Emgeton Forus FXA je kvalitní MP3 přehrávač, který disponuje stejnými funkcemi jako iAudio U2. Bohužel má těžkopádné ovládání, nepříliš přehledné menu a navigaci, horší podsvětlení displeje a kratší výdrž baterie. Jeho velkým plusem je cena a bezvadná funkčnost. Verzi s 256 MB pořídíte za 4.750 (v Hifishopu dokonce za 4.006 Kč) - ceny jsou uvedeny vč. DPH.


iAudio U2 se stalo jasným vítězem tohoto duelu. Přehledné menu a navigace, intuitivní ovládání, kompaktní vzhled, perfektní displej a dlouhá výdrž baterie jej řadí mezi špičkové přehrávače. Bohužel ani tento model není zcela bez chyby. Při nahrávání z rádia se v nahrávce ozývá nepříjemné zvonění. Doporučená cena dovozce je 6.250 Kč (vč. DPH)

Další info a podrobnou technickou specifikaci obou modelů naleznete zde.
K testování zapůjčila společnost Bell technology spol. s.r.o.

                                     

Autor:
 • Nejčtenější

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 39 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 55 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

Hokej byl zátěžovým testem pro český internet, padaly rekordy

v diskusi je 5 příspěvků

27. května 2024  14:57

V síti společnosti O2, která přímé přenosy po internetových linkách pro Českou televizi...

Ladislava Chudíka si diváci pamatují hlavně jako laskavého primáře Sovu

v diskusi je 1 příspěvek

27. května 2024  14:05

Slovenský herec Ladislav Chudík, který se narodil 27. května 1924, byl v Česku známý a oblíbený...

Jsou tu už skoro 40 let. Pamatujete si na starší verze Windows?

v diskusi je 26 příspěvků

27. května 2024

Operační systém Windows příští rok oslaví 40 let od svého vzniku. Za tu dobu si prošel mnoha...

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 39 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...