Sony prodává některé filmy na blu-ray disku za cenu obyčejného DVD

aktualizováno 
Speciální akce má podpořit nový formát, který bojuje s levnými filmy na DVD, ale i distribucí snímků on-line. Kupony na třídolarovou slevu distribuují některé americké deníky. Výhody se pochopitelně týkají pouze USA.

Blu-ray filmy se slevou

Sleva není opticky příliš velká, nicméně u některých titulů se po jejím uplatnění snižuje výsledná částka na cenu filmu na DVD. U ostatních alespoň snižuje rozdíl, který zatím mezi cenou DVD a blu-ray je. Výhody jsou přitom zřejmé. Má-li zákazník doma například Playstation 3, který je zároveň i blu-ray přehrávačem, může si za téměř stejnou cenu vychutnat snímek v neskonale vyšší obrazové (full HD) a někdy i zvukové kvalitě, než kdyby si jej pořídil na DVD.

Slevu vydavatelství poskytuje zatím na vybrané tituly, mezi něž patří i aktuální hit Hancock, dále pak Step Brothers, Růžový panter atd.

Pokud se chystáte do USA nakupovat filmy ve vysokém rozlišení (jsou tam o mnoho levnější než u nás), zjistěte si nejprve, které jsou opatřeny regionálním kódováním, a tudíž vám nepůjdou na vašem přístroji přehrát. Naštěstí značná část produkce od Sony tuto hloupou ochranu nemá. Přesně si to můžete ověřit na těchto stránkách: blurayregioncodes.com.

 Kde zjistit, zda je dovezený film na blu-ray disku regionálně kódován?

Svět byl pro účely vyšších zisků filmových studií rozdělen do tří regionů - A, B, C. Česko leží v regionu B. Nejvíce filmů a koncertů vychází na blu-ray v regionu A, tj. v USA. Zde také nejčastěji nastává problém s tím, že filmy koupené ve Spojených státech nelze na přístrojích prodávaných v Evropě přehrát.

Zda budete mít tento problém i vy, zjistíte jednoduše, když na stránkách bluraycodes.com zadáte hledaný titul. Pokud je v zeleném poli, není regionálně kódován, a tudíž je bez problémů přehratelný i u nás. Stránka obsahuje i informace o titulech vydávaných v Japonsku a Koreji. 

BD-Live: super funkce, nebo mrtvá záležitost?

S příchodem technologie blu-ray se diváci kromě vysokého rozlišení (HD), plynulého obrazu, perfektního podání barev a nekompromisního zvuku dočkali i nových služeb. Jednou z nich je takzvaný BD-Live (od profilu 2.0). Ten umožňuje u speciálně vybavených přehrávačů přístup na internet a stahování či on-line sledování bonusových materiálů, které firma může k filmu postupně vydávat.

Když blu-ray nastupoval, byl BD-Live funkcí, kterou se oháněla snad všechna filmová studia. A právě tato funkce byla vedle kvality obrazu a interaktivního ovládání uváděna jako jedna z největších výhod oproti stávajícímu systému DVD.

Skutečnost však byla a je trochu jiná. Za rok se na trhu objevilo pouze minimum filmů či seriálů, které by BD-Live obsahovaly. Tam, kde přeci jen byla, jednalo se většinou o hlouposti (například o přístup na webovou kameru v Las Vegas u seriálu Kriminálka v Las Vegas), které by neobstály ani jako bonus zdarma, což BD-Live tak úplně není. Přehrávač s touto funkcí je totiž pochopitelně dražší než ten bez ní.

Nejčastěji bývají v rámci BD-Live distribuovány textové informace, profily herců, ukázky z chystaných filmů, někdy také dodatečné scény či dokumenty.

Někteří odborníci tvrdí, že rok 2009 ukáže, zda BD-Live přežije, či nikoliv. Čas prý mají výrobci do příštího veletrhu CES (reportáž zde).

Například studio Lionsgate se podle serveru EngadgetHD letos chystá spustit speciální server věnovaný pouze BD-Live. Na něm by uživatelé příslušně vybavených přehrávačů a filmů měli nalézt hry, vyzvánění pro mobilní telefony, ale i možnost diskutovat s tvůrci filmu atd.

Ostatní firmy se soustředí na integraci BD-Live do systému tak, aby si divák ani nemusel všimnout, že právě sledovaný dokument není uložen na disku, ale streamuje se z internetu.

Je pravděpodobné, že pokud BD-Live přežije a pokud budou i nadále filmy distribuovány na nosičích blu-ray, stane se tato funkce běžnou součástí všech přehrávačů.

 Testovací referenční sestava:  kompletní přehled
 set reprosoustav pro domácí kino  Elac série 240
 

Zbrusu nový high-endový set reprosoustav německého výrobce je osazen speciálními ručně vyráběnými výškovými JET měniči a reproduktory se sendvičovými Crystal membránami. Spolu s 300W subwooferem jsou ideální pro testování jak zvukových formátů s vysokým rozlišením, tak i komponentů pro domácí kino i stereofonní poslech prakticky všech cenových tříd. 
www.panter-praha.cz

 multikanálový AV zesilovač  Pioneer SC-LX71
Naprosto nekompromisní AV zesilovač si poradí i s novými formáty DTS HD Master Audio a Dolby TrueHD. Sedm 180W koncových zesilovačů s ICE Power technology přenese i ty největši dynamické špičky, zvukový projev byl doladěn v londýnských AIR Studios a je certifikovýn THX. Přizpůsobení místnosti i reprosoustavám zajistí devítipásmová MCACC kalibrace. 
www.basys.cz
 plazmový televizor  Panasonic TH-42PZ700
 

Plazmový televizor s 42" Full HD panelem se vyznačuje dokonalým podáním černé barvy a jemnou gradací (4096 stupňů) a bohatostí (68 miliard) barev. Spolu s dostatkem přípojných míst, kombinací analogového i digitálního tuneru je ideální pro redakční testy ve vysokém i standardním rozlišení.
 www.panasonic.cz

 LCD televizor  Samsung LE40F71B
  Zástupce cenově dostupné třídy LCD televizorů má 40" Full HD panel s odezvou 8ms a dynamický kontrast 6000:1. Používáme ho pro testy zdrojů signálu s vysokým i standardním rozlišením, často je k němu prostřednictvím HDMI připojen počítač.
 www.samsung.cz
 herní konzole / blu-ray přehrávač  Sony PlayStation 3
 

Herní konzole s gigantickým grafickým a výpočetním výkonem devítijádrového procesoru IBM Cell slouží také jako výborný blu-ray přehrávač s podporou multimediálního obsahu BD-Live. Žádná interaktivní funkce nových blu-ray titulů nám tak nezůstane skryta.
 www.sony.cz

 Blu-ray přehrávač  Panasonic BMP- BD30
  Moderní blu-ray přehrávač střední třídy používáme jako zdroj HD (až 1080p) i SD signálu pro testování televizorů a recenzujeme na něm nové BD tituly. Prostřednictvím HDMI 1.3 přehrává i moderní zvukové formáty Dolby True HD, Dolby Digital Plus, DTS HD, DTS HD Master Audio a 7.1-channel PCM.
 reprosoustavy (2.0 sestava)  Xavian XN-185II
 

Mezi milovníky špičkového zvuku vysoce ceněné reprosoustavy konstruktéra Roberto Barletty. Dvoupásmová bassreflexová ozvučnice je osazena elektroakustickými měniči Scan-Speak a vyniká čistým, analytickým a zároveň muzikálním přenosem v celém frekvenčním spektru. Snadno s nimi poznáme přednosti i nedostatky nahrávek, přehrávačů i zesilovačů.
www.xavian.cz

 sluchátka  Beyerdynamic DT-880
 

Polootevřená circumaurální sluchátka patřící ke kvalitativní špičce. Velice neutrální přednes nechá vyniknout zvukovému charakteru nahrávky i reprodukčního zařízení, frekvenční rozsah 5 - 35 000 Hz ocením u hudebních formátů s vysokým rozlišením.
www.horakelektro.cz

 Blu-ray vypalovací mechanika (USB)  LG BE-06
 

Externí počítačová mechanika si poradí se čtením blu-ray i HD DVD disků a vypalováním blu-ray médií. Potíže jí nečiní jednovrstvé 25GB i dvouvrstvé 50 GB jednorázové BD-R i přepisovatelné BD-RE disky. Testujeme s ní kompatibilitu nových filmových BD titulů se softwarovými přehrávači a zkoumáme možnosti zálohování a komprese filmových blu-ray disků. 
www.lge.cz 

 zvuková karta (eXpress Card)  Creative X-Fi Extreme Audio
 

Externí zvuková karta pro notebooky s X-Fi procesorem. Funkce X-Fi Crystaliter obnovuje detaily a hudební informace ztracené při kompresi, pomocí adaptéru lze získat i prostorový 7.1 zvuk - karta umí dekódovat Dolby Digital EX a DTS. Je výborná například na testy aktivních počítačových reprosestav, reprodukujeme s ní prostorový zvuk blu-ray titulů. 
www.creative.cz

 paměťové karty  Kingston
  Redakce má k dispozici flotilu paměťových karet Kingston - SD karty s kapacitami 2, 8 a 32 GB (Class 2, Class 4, Class 6), CF kartu s kapacitou 32 GB, MicroSD kartu s kapacitou 8 GB a USB stick DataTraveler Blackbox 8 GB s šifrováním obsahu. Používáme je především při testech fotoaparátů, videokamer a multimediálních přehrávačů.
 LCD televizor  Gogen 42F83TFT

42" zástupce levných LCD televizorů s Full HD panelem dopňuje naši sestavu zobrazovačů.
www.gogen.cz

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Samé otázky. Vědci pronikli do neznámých prostor u hrobky zpovědníka krále

Podle jasně čitelného letopočtu na papírku se vzkazem od dělníků, kteří...

Skupina historiků a dalších odborníků v přímém přenosu vyzvedává schránu s ostatky králova zpovědníka Jindřicha...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Odstartovala nejsilnější raketa světa. Nese desítky satelitů a plachetnici

SpaceX poslala do vesmíru Falcon Heavy 25.6.2019 v 8:30 našeho času. Na palubě...

V úterý 25. června ráno v 8:30 našeho času znovu odstartovala nejsilnější raketa současnosti, Falcon Heavy. Vynesla...

Havarovali v Čechách, těla se našla v Německu. Nehoda migů na Šumavě

MiG-15T. Pod kabinou je vidět součást vlečného zařízení.

Nehoda dvou vojenských MiGů-15 na šumavském hřebeni v roce 1963 stála dva piloty život. Byla důsledkem šlendriánu a...

Další z rubriky

Z telefonu udělá tablet. Velká přenosná obrazovka nadchne i hráče

ZenScreen

Má hmotnost 770 gramů a na akumulátor vydrží čtyři hodiny. S notebookem funguje jako druhý monitor, po připojení...

Pět tisíc linků za dva týdny. Paralyzovaná wi-fi rádia pomalu ožívají

DAB rádio Pure Oasis Flow

Květnové rozloučení největšího výrobce čipových sad pro wi-fi rádia a největšího poskytovatele databáze rozhlasových...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Najdete na iDNES.cz