Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 27. října 2021 Šarlota, Zoja, Zoe

Exkluzivně první blu-ray recenze: rockový nářez Rolling Stones v HD

  0:05
Legendární rocková kapela vydala koncert v plném vysokém rozlišení a se zvukem DTS-HD Master Audio. Exkluzivní recenze disku dovezeného přímo z Hollywood Boulevard v LA. Přinášíme recenze i dalších HD novinek.

Novinky na BD | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Potrava pro domácí kina blízké budoucnosti se jmenuje blu-ray. Nabízí plné vysoké rozlišení obrazu, vysoké rozlišení prostorového zvuku a dříve nevídané multimediální bonusy. Otestovali jsme pro vás další várku blu-rayových novinek: rockový nářez, česko-slovenskou výpravu na jižní pól a skvělý teroristický akční thriller.

Rolling Stones: Shine a Light

Koncert

Rolling Stones, jak jste je ještě neviděli. Oscarový režisér Martin Scorsese (Letec, Zuřící býk, Taxikář, atd.) natočil komorní koncert pro několik desítek šťastlivců v newyorském Beacon Theatre. Záznam vznikl v rámci turné Bigger bang. Blu-ray s koncertem u nás zatím v prodeji není, lze jej však objednat v USA (cena cca 40 dolarů), a jelikož není regionálně kódován, pohodlně jej přehrajete na jakémkoliv BD přístroji. Testovaný disk byl zakoupen v LA v megastoru Virgin.

Pro fanouška Stounů se jedná o naprostou lahůdku. Špičkový obraz, nekompromisní zvuk, zajímavý výběr skladeb, nové aranže, plivající Keith Richards, mluvící Charlie Watts (řekne jedno slovo), sexy a skvěle pějící Christina Aguilera, velký hlas Buddyho Guye a Mick Jagger na dosah ruky.

Režisér na začátku (a pak i během koncertu) střídá černobílé dobové záběry (4:3) s aktuálními "odbarvenými" scénami ze zákulisí (16:9, HD), aby dal efektně vyniknout barevnosti a lesku jak samotné kapely (po pirátsku načančaný Keith, oblistrovaný Mick), tak i historizujícímu interiéru divadla. Sál je doslova napěchován kamerami a chvílemi se zdá, že Jaggerovy obavy, že to divákům bude vadit, se naplňují. Publikum se minimálně ze začátku nezdá příliš rozjeté, jak by se na tak komorní koncert slušelo. V záběru jsou stejně především Stouni a časem se i neamericky statické publikum dostane do varu. Vyznavači konspiračních teorií si při pohledu do první řady, která je téměř bez výjimky osazena pohlednými děvčaty, zřejmě budou myslet, že to tak musel puntičkář Scorsese naaranžovat úmyslně.

Počet kamer je na záznamu znát. Záběry se příliš neopakují a detailní pohledy (ve výši očí ze vzdálenosti několika desítek centimetrů) do zvrásněné tváře Micka Jaggera, které snímá kamera na jeřábu nad diváky, hned tak jinde neuvidíte.

Nemá cenu se více rozepisovat o set listu (viz níže). Koncert má mnoho pomyslných vrcholů. Nepočítáme-li euforii prvního songu (Jumping Jack Flash), přichází další již ve třetí skladbě She Was Hot. Mezi Jaggerem a Lisou Fischer (nositelka Grammy v žánru R&B) to efektně jiskřilo již na minulém turné (stačí vzpomenout, jak jí na pódiu líbal nohy) a zde je jejich nejen pěvecké doplňování se snad ještě výraznější.

Ve chvíli, kdy začne zpívat Buddy Guy song Champagne & Reefer, je jasné, kdo je tady pan zpěvák. Jaggerův vokál v tu chvíli zní, jakoby ho někdo o půl otáčky ztlumil. Dohromady to však funguje výborně. A když se k tomu přidá ještě kytarový souboj Richards – Guy – Woods… Na konci písně Keith věnuje svou kytaru Buddymu, který to očividně nečeká.

Christina Aguilera nejen zajímavě vypadá, ale stejně výborně i zpívá. Jediná škoda je, že kamera nezachytí (ať už úmyslně nebo omylem) okamžik, kdy Jagger Christinu popadne a zřejmě ji nadzvedne, na což lze usuzovat pouze z výkřiku mimo záběr. Musel to být opravdu nevšední okamžik, kdy pětašedesátiletý "důchodce", běhající po pódiu jako šílenec, haraší se sedmadvacetiletou blondýnou.

Keith Richards ve vysokém rozlišení, to je poměrně pestrá přehlídka grimas a efektních postojů. Užijete si i detailní záběr, kdy vyplivne cigaretu, nebo pohled zpoza jeviště, jak cvrnká trsátko překvapenému divákovi. Jeho krátké, ale svérázné promluvy k obecenstvu zde prozrazovat nebudeme.

Při Sympathy for the Devil Jagger vyběhne v rudě ozářeném divadle mezi diváky a koncert graduje. Následuje již zmíněný duet Live with Me s Christinou Aguilerou, nakopávací Start Me Up, song všech cukrovarníků Brown Sugar a závěrečná (I Can't Get No) Satisfaction. Titulní Shine a Light zazní pouze zčásti v titulcích. Úplně nakonec si Scorsese neodpustí další vtípek, když nechá kameru vycházející ze dveří divadla vzlétnout nad noční New York.

 • Za opatření Blu-ray disku Rolling Stones redakce děkuje zvláštní spulpracovnici IP.

Set list:

 1. Jumpin' Jack Flash
 2. Shattered
 3. She Was Hot
 4. All Down the Line
 5. Loving Cup
 6. As Tears Go By
 7. Some Girls
 8. Just My Imagination
 9. Far Away Eyes
 10. Champagne & Reefer s Buddy Guyem
 11. Tumbling Dice
 12. Představení kapely (Jagger mluví sprostě a není vypípán :-) )
 13. You Got the Silver - zpěv Keith Richards
 14. Connection - zpěv Keith Richards
 15. Sympathy for the Devil
 16. Live with Me - spolu s Christinou Aguilerou
 17. Start Me Up
 18. Brown Sugar
 19. (I Can't Get No) Satisfaction
 20. Shine a Light pouze audio a pouze část pod titulky 

Obraz a zvuk

Na kvalitu obrazu je nutno nahlížet ve dvou rovinách. Dokumentární prostřihy pochází z originálních rozhovorů a dokumentů natáčených mnohdy před desítkami let - v podstatě z celé historie kapely. Jejich kvalita je samozřejmě poplatná době vzniku a technickým možnostem mnohdy ne profesionálních kameramanů. Samozřejmě to nelze brát jako nedostatek, naopak, hezky to kontruje s kvalitou záznamu samotného koncertu.

Ten je totiž úplně jiné obrazové kafe. Jemný, perfektně ostrý, kontrastní a sytě barevný obraz, jaký u nahrávek koncertů zdaleka není samozřejmostí. Na tvářích hudebníků je vidět každá vráska (a že jich mají Keith Richards i Mick Jagger požehnaně) a svižná světelná show dokáže na větších obrazovkách přiblížit koncertní atmosféru i doma. Ano, takhle má technicky vypadat koncert na HD médiu!

Zvuk je vynikající, doporučuji především DTS-HD Master Audio, které zní výrazně lépe než Dolby TrueHD stopa. Pokud máte stereofonní sestavu, je vhodné zvolit PCM 2.0 stopu. Potěší velmi dobrá dynamika, dobrá lokalizace i pečlivé nasnímání každého nástroje. Někdy jsem však nabýval pocitu, že by zvuk kytar mohl být trochu drsnější a že se v komplikovaných scénách někdy dostavil mírný zmatek. Celkově jde však o výborně odvedenou práci.

Bonusy

Bonusy sice nepotěší kvantitativně, ale nadchnou po obsahové stránce. Můžete zhlédnout čtyři skladby, které nebyly uvedeny v kinech, a diváci blu-ray je tak uvidí poprvé. Druhým a posledním bonusem jsou záběry ze zákulisí a příprav koncertu. Uvidíte setkání s Billem Clintonem a jeho rodinou (dcera se pouze mihne), uslyšíte a uvidíte Jaggerův zvláštní rozhovor s Martinem Scorsesem po telefonu, setkání s polským prezidentem (škoda, že prezident Havel nebyl tou dobou v USA) a mnoho dalších zajímavostí. 

Tento blu-ray disk je pro fanouška Rolling Stones naprostou nutností, ale ocení ho všichni milovníci rockové muziky.    blu-ray disk  hodnoty
 název:  Rolling Stones - Shine a Light
 stopáž:  121 min
 titulky:  anglické, francouzské a španělské
 jazykové mutace:  anglické
 zvukové formáty:  DTS-HD Master Audio, Dolby True HD, PCM 2.0
 obrazový formát:  širokoúhlý, 1 080p
 počet disků:  1
 doporučená cena:  39,95 USD

  

Tajemná Antarktida

Film

Polárník Peter Valušiak a čtyři jeho přátelé podnikli pochod Antarktidou místy, kudy se ještě žádná jiná výprava před nimi nevydala. Na cestě nehostinným ledovým kontinentem po svých urazili celkem 350 km. Z cesty vznikl čtyřicetiminutový dokument. Na disku naleznete i film o filmu (6:34 minut), fotogalerii v podobě slideshow s hudbou, mapy a další dokument o členech expedice. 

Film i bonusové materiály jsou ve formátu 16:9 zkomprimovány do formátu MPEG-2. Natáčelo se kamerami Sony HC1. Ta je, jak se zdá, mezi polárníky poměrně oblíbená.

Obraz a zvuk

Obrazová kvalita je docela proměnlivá. V některých záběrech výborná, v jiných se objevují kompresní mapy a lehká pixelizace. Celkově ji lze hodnotit jako velmi dobrou. Dovolím si tvrdit, že toto není dokument postavený na fascinaci úchvatnými scenériemi, ale spíše docela naturalistické přiblížení drsného polárního pochodu. Někdy je bezprostřednost až nemístná - detailní záběr propíchnutí puchýře s odtokem tekutiny je na metrové úhlopříčce v plném vysokém rozlišení značně odpudivý.  

Bonusy

Bonusy jsou poměrně bohaté, i když ne vždy úplně přínosné. Najdete zde film o filmu (bohužel v SD rozlišení), fotogalerii (naštěstí HD rozlišení) a informace o Antarktidě a jednotlivých účastnících výpravy. Nechybí časová osa dění na Antarktidě a upoutávky na další filmy z kolekce Grand Prix (z nichž na některé bych se v HD podíval raději než na Antarktidu).


 blu-ray disk  hodnoty
 název:  Tajemná Antarktida
 stopáž:  40 min. hlavní dokument
 titulky:  -
 jazykové mutace:  slovenská, anglická
 zvukové formáty:  -
obrazový formát/rozlišení:  širokoúhlý, 1080i
 počet disků:  1
 cena:  899 Kč

  

Vantage Point

Film

Příběh akčního thrilleru Úhel pohledu sledujeme očima osmi různých lidí, kteří se společně pokoušejí odhalit pravdu o pokusu o atentát na prezidenta Spojených států. Thomas Barnes (Dennis Quaid) a Kent Taylor (Matthew Fox) jsou agenty Tajné služby, kteří mají za úkol ochraňovat prezidenta Ashtona na klíčovém summitu týkajícím se celosvětové války proti teroru.

Když je tento krátce po přicestování do Španělska postřelen, nastává chaos a během honu na atentátníka se protínají osudy různých lidí. Mezi přihlížejícími se nachází Howard Lewis (Forest Whitaker), americký turista, který se domnívá, že střelce zachytil svou kamerou, na kterou celou událost nahrával pro své děti. Na místě činu je i americká producentka zpravodajství Rex Brooks (Sigourney Weaver). Tak jak tito a další lidé postupně doplňují jednotlivé části skládačky, začínají se odhalovat děsivé souvislosti.  

(oficiální text distributora)

Obraz a zvuk

Obraz je zcela perfektní, jak se na akční snímek natočený v roce 2008 sluší a patří. V celcích i detailech potěší ostré vykreslení všech obrazových podrobností a zcela plynulý pohyb i ve švencích. Barvy jsou syté a výrazné, někdy bych řekl, že až příliš zvýrazněné - ale to je i otázkou osobních preferencí. Tento film si reprodukci v HD rozhodně zaslouží, a to a nejen kvůli technické kvalitě.

Zvuk již tolik nevyniká, v akčních scénách je dynamický a vokály jsou srozumitelné, ale například explozím chybí výraznější basový základ, zatímco jiné scény hřmí až zbytečně intenzivně. To jsou však spíš hnidopišské poznámky, kvalitám sledování to nijak neubírá.   

Bonusy

Zde se s bonusy roztrhl pytel. Nejzajímavější je takzvaný GPS tracker, kdy v jednom okně obrazu můžete během filmu sledovat pohyb jednotlivých postav filmu - víte tak, kdy, kde, kdo a kam jde a jak se ke komu blíží. Požitku z filmu to myslím nijak nepřidává, ale rozhodně je to netradiční bonus, který si každý rád vyzkouší. Jinak klasika - komentář režiséra a trojdílný film o filmu. Dva jsou v HD, jeden v SD.
Majitelé vybraných blu-ray přehrávačů mohou vyzkoušet i BD-Live, interaktivní on-line obsah. Ten u snímku Vantage Point neobsahuje žádné materiály, které se vážou přímo k filmu. Umožní vám však stáhnout v HD i SD kvalitě několik ukázek k jiným počinům studia Sony Pictures (21, Blízká setkání třetího druhu, Muži v černém, Surf´s Up atd.). Nabídka se v budoucnu bude měnit, takže se můžete pravidelně vracet. Nabízí také instruktážní filmeček (HD) o tom, co blu-ray umí. Pokud se vám podaří disk si on-line zaregistrovat (nám se to při testování nepovedlo), budou vám e-mailem pravidelně chodit informace o BD-Live novinkách e-mailem. blu-ray disk  hodnoty
 název:  Vantage Point
 stopáž:  90 min.
 titulky:  české, chorvatské, bulharské, arabské, dánské, anglické, finské, řecké, hindi, maďarské, islandské, norské, polské, rumunské, slovenské, srbské, švédské, turecké
 jazykové mutace:  česká, anglické, polská, ruská, maďarská
 zvukové formáty: 5.1 Dolby TrueHD (anglický), 5.1 Dolby Digital (český, hindi, maďarský, polský, turecký, ruský, ukrajinský), PCM 5.1 (anglický)
obrazový formát/ rozlišení:  širokoúhlý /1 080p
 počet disků:  1
 cena:  899 Kč

  

Za laskavé zapůjčení filmů na blu-ray discích děkujeme firmě Bontonfilm a společnosti Sony Czech.

 Referenční testovací sestava:  
 LCD televizor: Plazmový televizor:

 Samsung LE40F71B


S Full HD LCD televizorem Samsung s úhlopříčkou 40" nám při testování filmů ve vysokém rozlišení neunikne žádný detail.

Panasonic TH-42PZ700

Full HD plazmový televizor je při testech HD materiálů neocenitelným pomocníkem.

Blu-ray přehrávače:  

Panasonic DMP-BD30

Na tomto stroji přehráváme blu-ray a DVD disky. 

Sony PlayStation 3

Redakčním blu-ray přehrávačem je herní konzole PlayStation 3. Ačkoliv je určena primárně na hry, nabízí i funkce, které konkurenční BD přehrávače nemají (včetně např. BD-Live). Navíc patří k nejlevnějším přístrojům na trhu. 

Reprosoustavy: Zesilovač:

Xavian XN-185II
 

Špičkové české dvoupásmové reprosoustavy Xavian XN-185II konstruktéra Roberta Barletty nám při testech pomáhají svým bohatým, a přesto neutrálním přednesem.

Yamaha AX-892

Starší, ale stále vynikající zesilovač má dostatek výkonu na nezkreslenou reprodukci při vysoké hlasitosti, glanc ale neztratí ani při tichém hraní. A to se u testů hodí.

Sluchátka: LCD televizor:

Beyerdynamic DT-880
 

High-endová circumaurální sluchátka odhalí v nahrávce každou nectnost a nechají vyniknout jen kvalitním záznamům.

Gogen LCD TV 42831


Druhý alternující televizor Gogen zastupuje třídu levných, ale přesto kvalitních LCD televizorů s úhlopříčkou 42".

Blu-ray vypalovací mechanika: Notebook:

 LG BE-06
 

Výbornou externí vypalovací blu-ray mechaniku používáme jak k přehrávání blu-ray titulů na notebooku, tak i k experimentům s jejich zálohováním. K přehrávání nám slouží software Power DVD. Mechanika si poradí i s poraženým formátem HD DVD.

Dell XPS M1330

Kompaktní a zároveň výkonný notebook disponuje rozhraním HDMI a ve spolupráci s blu-ray vypalovací mechanikou LG na něm zkoušíme možnosti využívání počítače pro práci s blu-ray médii.

 • Nejčtenější

Proč jsou Windows 11 horší než předchozí generace a jak se vrátit zpět

Premium Přemýšlíte, zda přejít na novou verzi operačního systému Windows 11? Nebo jste již upgradovali a nejste dvakrát...

Hledá se náhrada za gripeny. Zkusili jsme udělat tendr „nanečisto“

Páteří českého vojenského letectva je v současné době čtrnáct kusů bojového letounu Saab JAS-39 Gripen, pronajatých od...

Weby vás tajně sledují prostřednictvím otisku zařízení

Na světě je téměř 1,9 miliardy internetových stránek. Mnohdy slouží k pokoutným účelům a dost často z nich obchodníci...

Apple vylepšil svá oblíbená sluchátka a absurdně zlevnil hudební službu

Pondělní záplava novinek se v nemalé míře soustředila na zvukové a hudební produkty. Podrobně vás jimi provedeme.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sopka Cumbre Vieja emisní povolenku nemá, ale ovlivňuje klima

Jako se žhavé magma vulkánu pod tlakem žene k povrchu, aby z jícnu sopky vyrazilo ven a stalo se lávou, dere se spolu s...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

 • Další z rubriky

Více stanic a žádný šum. Test čtrnácti přijímačů digitálního rádia

Premium Otestovali jsme čtrnáct přijímačů digitálního rozhlasového vysílání ve standardu DAB+, přičemž jsme výběr pojali jako...

Slyším reprák, nevidím reprák. Vyzkoušeli jsme hrající novinku Ikey

Opřete ji o stěnu nebo pověsíte na zeď a zapojíte do zásuvky. Wi-fi reprosoustava pak zprostředkuje poslech nekonečné...

Obří rozlišení nemusí znamenat skvělý obraz. Test nepovedené 8K TV

Společnost LG má v nabídce špičkové televizory, ale jak nám ukázal model 65NANO963PA, i mistr tesař se někdy utne....

Kde sledovat olympiádu? Víme, kde bude nejlepší obraz a nejvíc přenosů

Letní olympijské hry začnou za pár dní, takže máte poslední příležitost se nachystat na jejich sledování. Zjistili...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...