TEST: Sluchátka celebrit nejsou na okrasu. Jay-Z překvapil, Dr. Dre duní

Otestovali jsme šestery sluchátka, kterým své jméno a tvář propůjčily osobnosti showbyznysu. Jejich sdělení je přímočaré: kdo je má na hlavě, je cool a in. Není to ale jen doplněk oblečení. S mírným překvapením musíme říci, že se poslouchat většinou dají.
Sluchátka od celebrit

Sluchátka od celebrit | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Sluchátka Skullcandy Aviator a WeSC Chambers by RZA Premium dopadla výborně, Beats Studio by Dr.Dre a Sennheiser HD25 Adidas velmi dobře. Dobře, tedy "za tři", hrají odolná Philips Stretch a WeSC Chambers by RZA Street.

Nejlepší poměr kvality zvuku a pořizovací ceny nabídly Skullcandy RocNation Aviator. Je to i náš redakční tip.

Testovací výbava

Sluchátka jsme zapojovali do špičkového D/A převodníku se sluchátkovým předzesilovačem Benchmark DAC 1 USB. Referenčním kapesním přehrávačem byl Cowon J3.

Všechna sluchátka mají hlavový most a velkou ozvučnici, vyšší modely Beats a WeSC mají aktivní potlačení okolního hluku. Všechny s výjimkou Sennheiser mají na kabelu mikrofon a ovládání pro mobilní telefon, tedy zpravidla iPhone. Jen Philips přibalil redukci, se kterou vše funguje i na telefonech jiných značek.

Všechny mají odpojitelný kabel, takže pokud si jej poškodíte, výměna není obtížná. Všechny mají 3,5mm konektor Jack pro připojení k přehrávači či telefonu.

A to je proboha kdo?

Kdo za sluchátky vlastně stojí

Dr. Dre je průkopník hiphopové kultury a gangsta rapu, dříve člen legendární skupiny Niggaz Wit Attitudes, v současnosti vyhledávaný hiphopový producent. V této roli spolupracoval třeba s Eminemem nebo 50Centem. Je šestinásobným držitelem Grammy. Do testu přispěl sluchátky Beats by Dr. Dre od své společnosti Beats Electronics. Vývoj a výroba probíhá ve spolupráci se společností Monster Cable.

Z podobného ranku pochází i Jay-Z. Je to rapper, jeho alba lámou prodejní rekordy, má čtrnáct cen Grammy. Je jedničkou v počtu #1 alb v žebříčku Billboard 200 (nahradil Elvise Presleyho). Založil label Roc Nation, který zajišťuje marketing například pro Rihannu. Výsledkem spolupráce Roc Nation se společností Skullcandy jsou právě sluchátka Aviator.

Hip-hop má v krvi i RZA (vyslovuj Rýza), je spoluzakladatelem kapely Wu-Tang Clan. Je vyhledávaným hiphopovým producentem, instrumentalistou i autorem. Zahrál si vedlejší role například ve filmech Americký gangster, Ghost Dog - Cesta samuraje, nebo v seriálu Californication. Ve spolupráci s módní značkou WeSC vznikla kolekce sluchátek Chambers by RZA.

Do testu jsme přibrali i sluchátka "spoluupečená" modními a elektronickými firmami - sluchátka Tested on animals ze společné produkce Philips a O´Neill a HD25 Adidas ze spolupráce Sennheiser se zmíněnou sportovní firmou.

Monster Beats Studio by Dr. Dre

Lesklý černý plast, červené "béčko" ve stříbrném poli, červený přívodní kabel: posluchače Beast Studio poznáte již na dálku. A kdo často cestuje do zahraničí, musí poznamenat, že jich není málo. Marketing má Monster zvládnutý perfektně.

Monster Beats Studio by Dr. Dre

Mimořádně elegantní sluchátka mají uzavřenou ozvučnici, což mimo jiné znamená, že svým poslechem nebudete rušit okolí. Náušníky sedí okolo boltců, což je jednak pohodlné, jednak dobře izoluje od okolních hluků. Říká se tomu circumaurální konstrukce. Náušníky jsou koženkové, pokud se se sluchátky vydáte v létě ven, zapotí se vám v nich uši.

Sluchátka sedí opravdu pohodlně, k čemuž přispívá i nízká hmotnost. Což je příjemně překvapivé, pokud si uvědomíme, že kromě samotné konstrukce sluchátek a elektroakustických měničů (reproduktorů) levá mušle ukrývá dvojici AAA baterií a pravá mušle elektroniku k potlačení okolního hluku a signálový zesilovač.

Ten je u sluchátek poměrně netradičním prvkem, který má svou jasně kladnou, bohužel i zápornou stránku. Je perfektně sladěný s reproduktory, ze kterých dostává kvalitativní maximum a výrobce mohl zpracování signálu přizpůsobit i konstrukci ozvučnic a potlačit jejich nežádoucí vlivy. Eliminují se tak také nežádoucí vlivy slabých a nestabilních zesilovačů v přenosných přehrávačích a mobilních telefonech. Nevýhodou je závislost na bateriích. Bez nich sluchátka nevydají ani hlásku.

Tlustý, měkký, poddajný přívodní kabel má na obou stranách konektory Jack 3,5 mm. Pokud si jej skřípnete do zipu, snadno ho vyměníte i bez návštěvy servisu. Za originální kabel si docela připlatíte, ale v nouzi můžete použít i kablík z nejbližšího elektra za pár korun.

Monster Beats Studio by Dr. Dre

V balení najdete ještě kabel pro iPhone a iPad, který má rozšířený konektor a modul s tlačítkem a mikrofonem. Sluchátka tak mohou fungovat jako handsfree. Za zmínku stojí i praktické transportní pouzdro (sluchátka se do něj dají rozumně složit), redukce na 6,3mm konektor a leštící utěrka. 

Sluchátka po zapnutí (vypínač je na pravé mušli) trochu šumí, venku nebo při běžném poslechu si toho leckdy nevšimnete. V domácích podmínkách mezi skladbami a v tichých pasážích je bohužel více patrný. Potlačení hluků kvalitu reprodukce negativně neovlivňuje.

A jak hrají? Ze sluchátek můžete být bezmezně nadšení i docela otrávení. Podle toho, co posloucháte. Pokud patříte ke skupině "posluchači Evropy 2", tedy střední proud, taneční a elektronická muzika, budete z Beats nadšení. Přesné, pevné a výrazné basy jsou důrazné při nízké i vysoké hlasitosti. Výšky umí cinknout hodně vysoko, zvuk je celkově pevný a výrazný. Při použití kvalitního přehrávače zažijete opravdu "wow" reprodukci.

Při poslechu klasického rocku se ale sluchátka ukazují ve trochu jiném světle. Jsou zbytečně tvrdá, masivní basy hrají i tam, kde být nemají, a vokál je lehce zastřený na vyšších středech. Což například potlačuje sykavky a retnice. Výšky (metličky u perkusí atp.) zní trochu jemněji, papírověji. Trochu jim chybí vzdušnost, prostor a lehkost.

Zaplatíte za ně 6 990 Kč.

Monster Beats by Dr. Dre Solo HD

Menší a levnější sestřičky velkých Monsterů v sobě nemají baterie ani signálovou elektroniku. Design zůstal prakticky stejný, ale výrobce je nabízí v mnoha různých barevných provedeních. Mušle jsou menší, koženkové náušníky tak neleží kolem boltců, ale na boltcích. V letním slunci se v nich potí uši, zde mají textilie (např. velur) jasně navrch.

Monster Beats by Dr. Dre Solo HD

Nošení (v nižších teplotách) je přesto pohodlné, sluchátka jsou lehká. U své široké hlavy jsem měl pocit, že vrchní část náušníků k boltcům přiléhá silněji než spodní, klouby byly v maximální poloze. Držely dobře, za chůze nemají tendence padat. A solidně pasivně izolují od okolního hluku.

Kabel je odnímatelný a vyměnitelný, součástí je i varianta s tlačítky a mikrofonem pro handsfree. Sluchátka lze pro lepší transport složit, v příslušenství je pouzdro.

Jak hrají? I zde musíme hodnocení rozdělit na dvě kategorie: popík, elektronika, house, rap, disko... a ostatní. Posluchači z první skupiny si budou pochvalovat výrazné pevné basy a schopnost hrát opravdu nahlas bez přidaného zkreslení. Bohužel i jim budou vadit slabší výšky a zastřené vokály.  

Monster Beats by Dr. Dre Solo HD

Jinak byl zvuk bohužel zklamáním, reprodukce je zbytečně soustředěná na nižší středy a hloubky, nižší středy jsou zahuhlané a silně se projevuje efekt některých uzavřených ozvučnic: kelímkovost, patrná právě v oblasti středních kmitočtů. Výšky jsou sypké a díky dominanci nižších středů a hloubek jich je subjektivní nedostatek. Reprodukce je sevřená, chybí ji prostor a živost.

Přijdou vás na 4 990 Kč. Připlatit si na vyšší model se rozhodně vyplatí.

Philips O´Neill Stretch

Zatímco se konkurence předhání v tom, aby každý kolemjdoucí věděl, že máte na hlavě právě jejich sluchátka, Philips na ně neumístil žádné své logo, ani žádný výraznější designový prvek. Tedy kromě nápisu Stretch na hlavovém mostě, který je ale vidět maximálně ze štaflí.

Philips Stretch

Zajímavější je přívodní kabel kombinující černou textilní ochranu se zlatým prošíváním a zlacené konektory s logy O´Niell. Kabel má mikrofon, tlačítko pro přijetí hovoru a posuvný mechanický ovladač hlasitosti. Díky šikovné redukci funguje s širokou škálou mobilních telefonů. Se sluchátky je propojen jack 3,5mm kabelem.

Sluchátka mají uzavřené ozvučnice, koženkové náušníky sedí kolem uší, jde tedy o circumaurální konstrukci. V létě na sluníčku je v nich nepříjemné teplo. Pochvalu si zaslouží materiály použité pro konstrukci hlavového mostu: plast je velmi houževnatý, sluchátka můžete silně zkroutit a ohnout, aniž by došlo k jejich poškození. Jsou přitom velice lehká. Jen by mohla být trochu větší, při nasazení jsem je měl zvětšené na maximum. Kdo má ještě větší hlavu, tomu budou malá.

Philips "Tested on animals" Stretch

Kromě velkého mechanického zatížení mají sluchátka vydržet i vysoké a nízké teploty a také vlhkost. V rámci kampaně "tested on animals" jejich odolnost vyzkoušel například surfař Mark Mathews, snowboarder Jeremy Jones, nebo lyžařka Ane Enderud. 

Jak hrají? Příjemně. Mají hodně měkké a hutné basy, které ale míchají i tam, kam nepatří. Zvuk je celkově měkký, skoro bych řekl plyšový, hrany zvuků a detailů jsou "ohlazené". Někomu bude tento přístup vyhovovat, my raději slyšíme vše, co hudebníci a producenti do nahrávky dostali. A to sluchátka Strech nenabízí.

Kvůli dominujícím basům, které dokážou jít i velmi hluboko, máme pocit méně prezentních výšek, které sice umějí "cinknout" vysoko, ale jinak se tak nějak ztrácejí. Vokálu chybí podrobná kresba, ale jinak zní výrazně a prezentně. Sluchátka zahrají i mírný prostor. Kelímkový efekt uzavřené ozvučnice je lehce patrný. Umí hrát i velice nahlas, bez většího zkreslení.

Koupíte je za 2 490 Kč. Vzhledem k ceně stojí za úvahu. 

Sennheiser HD25 Adidas

Sluchátka HD25 jsou mezi dýdžeji a hudebními profesionály legendární, s několika drobnými modernizacemi se vyrábí více než 20 let. My jsme vyzkoušeli verzi Adidas, která se od té běžné odlišuje barevným provedením. "Adidasácky modré" jsou koženkové náušníky, polstrování hlavového mostu a přívodní kabel. Součástí jsou i loga známého výrobce sportovního náčiní.

Sennheiser HD25 Adidas

Sluchátka jsou robustní a z odolných materiálů. Výhodou jsou odpojitelné kabely a snadno vyměnitelné některé díly: jejich případné poškození tak není pro sluchátka konečná. Díky rozevíratelnému hlavovému mostu snadno najdou pohodlnou a stabilní oporu, z hlavy nespadnou, ani když děláte psí kusy. Nevyhovoval nám silnější přítlak, po dlouhém poslechu jsme měli trochu otlačené boltce.

Celkově jsou sluchátka příjemně lehká, levé sluchátko lze sklopit, to pokud by chtěl DJ poslouchat "na rameni". Složit do úsporného balíčku je nelze, výrobce ale přibaluje transportní pytlík. V koženkových náušnících je v létě horko, ale to platí pro všechna testovaná sluchátka. Kabel je silnější dvoulinka, je příjemně poddajný a nemá tendenci se šmodrchat. "Lkový" konektor Jack je však zbytečně velký.

Sennheiser HD25 Adidas

Jak hrají? Zvukově se tomuto testu trochu vymykají svojí neutralitou. Po jejich nasazení nenastane žádný "wow efekt", nepřekvapí vás superhluboké basy ani jiskřící výšky. Pro někoho zápor, pro někoho klad. Modrá sluchátka vás zahrnou vyváženou, detailní, propracovanou reprodukcí.

V basech umí jít hodně hluboko, i když ne tak důrazně jako Monster ani ne tak měkce jako Philips. Jsou jen tam, kde být mají, a nepletou se do ostatních pásem. Vokál je perfektní, detailní, prezentní a barevný. Výšky jsou příjemné, ostré a ne agresivní. Potěší i solidní kresba a lokalizace a nezkreslená reprodukce i při velmi vysoké hlasitosti. Ačkoli oproti některým působí chladněji a nevzrušivěji, jsou blízko tomu, co nazýváme věrná reprodukce.

Nevýhodou jsou vyšší nároky na zesilovač přehrávače, hlasitost předzesilovače jsme museli nastavit "více doprava" než u ostatních testovaných sluchátek.

Přijdou vás na 6 990 Kč.

Skullcandy Rocnation Aviator

Spousta barevných provedení, designových kreací, důraz na mladý dynamický životní styl a často opravdu mizerný zvuk. To jsou asociace, které jsem si ke značce Skullcandy za poslední roky vypěstoval. A jsou pryč. Model Aviator hraje opravdu dobře. Ale to jsem trochu předběhl.

Skullcandy Roc Nation Aviator

Jak název Aviator napovídá, sluchátka vypadají tak trochu jako utržená z kokpitu letadla. Hlavový most je z kombinace kovu a prošívané kůže, skořepiny ozvučnic jsou plastové, ale kov "nerez" imitují velmi věrně. Zrcadlový efekt je výrazný, v metru rozhodně budí pozornost.

Náušníky jsou potažené koženkou, sedí jemně a příjemně, ale samozřejmě se v nich potí uši. Solidně izolují od okolí. Jsou lehká a přítlak je dostatečný pro stabilní nošení, ale ne nepříjemný. Můžete je složit do přenositelného tvaru, výrobce přibalil i transportní pouzdro.

Skullcandy Roc Nation Aviator

Kabel lze odpojit, jeho součástí je set mikrofonu a tlačítek pro obsluhu telefonu: přijetí hovoru a změnu hlasitosti. Kablík je opletený textilní ochranou, je velmi tenký a má tendenci se šmodrchat.

Jak hrají? Překvapivě dobře. Jsou frekvenčně vyrovnaná, s důraznými nízkými basy i ostrými výškami. Výtku mám k tvrdšímu podání, které je atraktivní, ale leckdy na úkor přirozenosti. U delšího poslechu může vést i k rychlejší únavě sluchu. Uzavřená konstrukce není na zvuku příliš patrná.

Basy jsou pevné a zároveň plastické, nepletou se, kam nemají. Jen mají malinko subwooferový charakter, ne vždy působí jako integrální součást reprodukce. Nebo přesněji, občas působí trochu odtrženě. Vokál je jasný a správně separovaný od okolí. Brnkání do strun a perkuse poměrně precizně vykreslené, detailů sluchátka servírují pěknou porci. V reprodukci naleznete i prostor, výšky jsou výrazné, ostře kreslené a čisté.

Za sluchátka dáte 3 990 Kč, což je velmi příjemná cena.

WeSC Chambers by RZA Premium

Jednoduchý, čistý, skoro až konzervativní vzhled. Komu nic neřeknou velká písmenka RZA, nepochopí, že máte na hlavě něco "speciálního".

WeSC Chambers by RZA Premium

Konstrukčně jsou to circumaurální sluchátka s uzavřenou ozvučnicí. Kolem uší sedí pohodlně, kritiku zaslouží tvrdší polstrování hlavového mostu, což je v kombinaci s vyšší hmotností nepříjemné. Pod koženkovými náušníky se, jak jinak, potí uši. Při prudších pohybech mají sluchátka tendenci se po hlavě pohybovat.

Sluchátka v sobě ukrývají elektroniku aktivního potlačení okolního hluku, napájena jsou dvojicí AA baterií v levé mušli. Jsou ze i decentní diody "VU metru", lze je vypnout.

Pokud dojdou baterie, přijdete o potlačení hluku, ale sluchátka hrají dál. To je oproti Beats výhoda. Potlačení hluku zapínáte a vypínáte prstencem kolem pravé ozvučnice, což je elegantní, ale tak nenápadné, že jsem ho občas zapomněl vypnout, a zkracoval tak životnost baterií. Efekt potlačení hluku je nižší než u Beats, ale stále příjemný. Mírný šum je patrný.

Ke sluchátkům dostanete dva kabely, jeden z nich je obyčejný, druhý ale sluchátka promění v headset s mikrofonem a ovládáním hlasitosti. Dají se složit do transportní podoby, pevné pouzdro je v balení. Sluchátkový konektor je na každé mušli, jsou propojené, a tak lze takto připojit více sluchátek "za sebe".

WeSC Chambers by RZA Premium

Jak hrají? Reprodukce je mohutná, s měkčími hlubokými basy. Ty jsou skoro až zbytečně zdůrazněné, ale nikam se nepletou. Vokál je výrazný a čistý, s velmi solidní kresbou, ale zní jak z nadživotně velké zpěvačky. I zpěv zní u WeSC mohutně. Potěší solidní prostor a lokalizace. Výšky jsou místy zbytečně ostré, reprodukce je zábavná, živá a poutavá. Všimli jsme si drobného zastření v oblasti nižších středů. 

Hezky se poslouchají, nabízí dost detailů a barev. Je to nejzábavnější zvuk v testu.

Zaplatíte za ně 6 790 Kč.

WeSC RZA Street

Menší model od "Ví es Sí" se obešel bez aktivního potlačení okolního hluku, bohužel se mu hluk nedařilo potlačovat ani pasivně. Měkké, koženkou potažené náušníky nesedí na boltcích optimálně, a tak se do zvukovodu dostává i hodně okolního hluku.

WeSC Chambers by RZA Street

Hlavový most lze složit do pohodlně přenosné podoby, pouzdro ale v balení nenajdete. I zde potěší dvojice 3,5mm konektorů, snadno tak můžete poslouchat i v páru. Jen musíte počítat s tím, že druhá připojená sluchátka hrají o něco tišeji, než když jsou připojená přímo.

V koženkových náušnících je docela horko, sluchátka jsou na hlavě i subjektivně těžší. Ke sluchátkům dostanete dva kabely, jeden jednoduchý, druhý s mikrofonem a tlačítky (pouze ovládání hlasitosti) pro telefonování.

WeSC Chambers by RZA Street

Jak hrají? Zajímavé je, že i u WeSC se, stejně jako u Monster, projevil nižší model především úbytkem objemu výšek. Reprodukci dominují pevné a příjemně plastické basy, které se sice nepletou do okolí, ale je jich zbytečně mnoho. Vokál je velmi solidní, i když nenabízí tolik podrobností jako vyšší model - právě kvůli zmíněnému úbytku výšek. Reprodukce tak působí mohutně, ale méně vzdušně. Temněji. Při opravdu vysoké hlasitosti je trochu plošší dynamika a výraz.

Vyjdou vás na 4 290 Kč.

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Umělá inteligence od Googlu: pozná místo z fotky i udělá text čtivějším

v diskusi jsou 2 příspěvky

15. dubna 2024

Premium Chatbot umělé inteligence Google Gemini (dříve Google Bard) nabízí nejen generování obsahu, ale i...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 8 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

OBRAZEM: Spitfire první světové války z Shuttleworth Collection stále létá

v diskusi jsou 4 příspěvky

14. dubna 2024

Mezi nejcennější poklady slavné sbírky historických letadel Shuttleworth Collection patří...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 28 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...