Ve sluncem prohřáté Malaze představil Samsung evropským novinářům novinky pro rok 2014. Ačkoli jsme většinu novinek viděli již na letošním veletrhu CES, zde byl čas na bližší seznámení a především zodpovězení dotazů ohledně dostupnosti novinek v českém prostředí. Více než o samotný hardware jde nyní o funkce, služby a obsah, který je závislý na lokalizaci a licenčních právech.
Ultravysoké rozlišení: stahování filmů i opera z Vídně
Do ultravysokého rozlišení vkládají výrobci televizorů velké naděje a úsilí. Samsung představil ucelené řady plochých prohnutých UHD modelů v úhlopříčkách od 48" do 110". Ceny zatím nebyly pro český trh upřesněny, ale pohybovat by se měly od 40 tisíc korun za nejmenší model po více nez 1,6 milionu korun za 110" obříka.
Největším současným problémem je absence obsahu v ultravysokém rozlišení, který je pro plné využití kvalitativního potenciálu UHD televizorů nezbytný. Samsung k televizorům nabídne za 299 eur takzvaný UHD Pack, ve kterém zákazník najde 1TB pevný disk s pěti filmy v UHD rozlišení a předplacenou možností stáhnout až 50 titulů v ultravysokém rozlišení ze serverů Samsungu. Zda bude u nejvyšších modelů součástí balení, o jaké tituly půjde a zda bude lokalizován (a uvolněn pro český trh), to se zatím neví.
I český divák se ještě letos může těšit na přímé přenosy z Vídeňské stání opery v ultravysokém rozlišení. Scénu snímá nejen několik Full HD kamer, ale také (zatím) jedna UHD kamera, o snímání zvuku se stará několik desítek mikrofonů. UHD přenosy budou k dispozici pomocí speciální aplikace od května letošního roku, a diváci se tak mohou těšit například na operu Faust od Charlese Gounoda s úžasnou operní pěvkyní Annou Netrebkovou.
Nové UHD televizory se budou od března montovat ve slovenských továrnách Samsungu, na trh by se měly dostat během dubna. Všechny budou podporovat nový kodek H.265 (HEVC), který při zachování kvality zmenší datový objem UHD videa na pětinu oproti současnému standardu H.264. Díky tomu bude možné UHD film stáhnout i na průměrném internetovém připojení.
Všechny budou mít HDMI 2.0 porty, schopné přenést obrazový signál i ve formátu 4K 60p, a MHL 3.0 pro přenos UHD videa z mobilních zařízení. Samozřejmostí je implementace nové generace HDCP ochrany, kterou filmoví producenti pro UHD sledování vyžadují.
Pro současné majitele UHD televizorů (v Česku jich jen Samsung údajně prodal několik stovek) bude k dispozici přípojný box "evolution kit", který zmíněné technologické novinky doplní i do stávajících modelů. Během letošního léta by měly být doladěny specifikace vysílání v ultravysokém rozlišení, takže trochu doporučujeme počkat do druhé poloviny roku, kdy už budou v "evolution kitech" nové tunery.
UHD Upscaling: lepší obraz i z Full HD vysílání
Hlavní odpovědí na otázku, proč by si někdo koupil UHD televizor, když není co si v UHD přehrát, je takzvaný UHD upscaling. Je to matematické dopočítání chybějících obrazových informací (tj detailů) ze signálu s nižším rozlišením. Pokud si na UHD televizoru pustíte televizní vysílání v plném HD rozlišení nebo film z Blu-ray disku uvidíte obraz v lepší kvalitě než na Full HD televizoru.
Samsung nám tento proces pochopitelně nijak dopodrobna neupřesnil, ale v obecnější rovině funguje zhruba následovně: výkonný procesor analyzuje vstupní signál a podle jeho charakteristik vybírá sestavu filtrů a postupů, kterým se z něj snaží vytěžit maximum. Rozlišení dopočítává na základě tří předcházejících a tří následujících obrazových snímků (frames). Součástí procesu je i odstraňování šumu a doostřování. Zajímavě funguje "Auto Depth Enhancer", který na základě analýzy rozpozná, které objekty jsou v obrazu jak hluboko, stejně vzdálené objekty sjednotí do skupin a optimalizuje podle nich kontrast a plynulost pohybu.
Výsledek UHD upscalingu samozřejmě zdaleka nedosahuje kvality nativního UHD materiálu, ale jeho přínos pro zlepšení kvality je nesporný. Není to žádná magie, jen matematika ve světě vysokých výpočetních výkonů.
Prohnuté televizory: pocit větší úhlopříčky
Samsungu se podařilo zvládnout výrobu prohnutých LCD panelů (dotazy, jak ohýbají nebo čím nahradili křehké glassmastery, zůstaly bohužel nezodpovězeny), a tak nabídne prohnuté televizory jak s rozlišením UHD (řada 8500), tak i Full HD (řada 8000).
Poloměr prohnutí je 4,2 metru, což znamená, že kdybychom poskládali prohnuté televizory tak, aby vytvořily přesný kruh, bude mít poloměr 4,2 metru.
Podle výrobce je prohnutí (zakřivení) pro diváka příjemné především proto, že pokud divák sleduje televizor z ideálního místa, oko nemusí přeostřovat mezi středem a krajem obrazovky. V Evropě sleduje jeden televizor průměrně 2,1 člověka, takže je to víceméně splnitelné kritérium.
Prohnutí obrazovky má diváka lépe vtáhnout do děje a především má vytvořit iluzi větší úhlopříčky.
OLED zatím není "masovka"
Vše nasvědčuje tomu, že se žádné razantní snižování cen OLED televizorů nechystá. Neoficiálně se hovoří o náročnější technologii výroby, kterou se zatím nepodařilo optimalizovat tak, aby byly televizory cenově dostupné pro běžné zákazníky. A 55" televizor za čtvrt milionu díru do světa nejspíše neudělá.
Na expozici jsme tak viděli jen jeden přírůstek do rodiny OLED televizorů, který se od předchůdce liší především absencí rámu s reproduktory.
Tap&Print tiskárny
Šikovný systém jsme viděli již loni na veletrhu IFA, nyní se však rozšiřuje na více modelů tiskáren a multifunkcí. Díky NFC komunikaci a šikovné aplikaci můžete tisknout z (a skenovat na) chytré telefony Galaxy bez jakéhokoli nastavování, jen telefon přiložíte k tiskárně.
Při skenování na displeji telefonu vidíte náhled, můžete změnit skenovanou oblast a další parametry. Drobnost, ale potěší.
Fotochytrák NX-30 a spolupráce s Getty Images
První, čím nový kompaktní fotoaparát zaujme, je výklopný elektronický hledáček. Snadno tak můžete fotit z žabí perspektivy a nerýt přitom bradou v zemi. Klasický náhledový displej AMOLED je výklopný i otočný a hodí se naopak na perspektivu (skoro)ptačí.
APS-C SMOS snímač s rozlišením 20,3 MPix a široký výběr výměnných objektivů dnes nikoho nepřekvapí, pozoruhodná je však "smart" výbava. Fotoaparát automaticky zálohuje fotografie do cloudu (Dropbox), obrázky můžete přímo z aparátu vystavit na Flickeru, Facebooku, Picase či odeslat e-mailem. Stejně tak můžete na YouTube přímo uploadovat natočená videa. Na rozdíl od GalaxyCamera nemá modul pro mobilní data, takže veškerou synchronizaci aparát vyřídí až po připojení k wi-fi.
Zajímavá (ale nikoli nová) je možnost použít chytrý telefon jako vzdálený hledáček a ovladač nebo využít aparát jako dětskou videochůvičku.
Překvapením byla oznámená spolupráce s agenturou Getty Images. Jediným aktuálním výsledkem je kolekce "Samsung Collection" na Getty Images, v níž jsou vybrané snímky pořízené fotoaparáty NX. Co přinese vznikající platforma uživatelům, zda budou moci po registraci odesílat snímky přímo do databáze fotobanky a případně na jejich využití něco vydělat, zatím zůstává ve hvězdách.
A co ta v úvodu zmíněná pračka?
Více o nových pračkách, vysavačích a chladničkách Samsung vám přinesou kolegyně na Bydleni.iDNES.cz.