Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 13. srpna 2022 Alena

RECENZE: Sony D-EJ955 discman - drahá hračka z Japonska

Výdrž bezmála 100 hodin, bezproblémové přehrávání CD-RW, 15mm tloušťka a 156 gramů váha. Cena - 7 tisíc. Má taková investice vůbec smysl? Nesplní stejný účel discman za mnohem méně peněz? Dozvíte se v článku.

Válka dvou bratří…
Nedávno jsme podrobili testu CD Walkman Sony D-CJ01 s podporou MP3. D-CJ01 je nejdražším discmanem Sony. To ovšem neznamená, že musí být nutně vlajkovou lodí. Jako MP3 discman je první z nové řady, a proto je jeho cena vysoká. Nyní se nám dostal do rukou discman bez podpory MP3, který je ve své kategorii CD Walkmanů Sony bez MP3 jasnou vlajkovou lodí. Na první pohled vypadá úžasně. Je ovšem stejně úžasný i v ostatních oblastech?

Čím tenčí, tím lepší…
Snaha výrobců vše miniaturizovat se projevuje v téměř každé oblasti spotřební elektroniky. Výjimku netvoří ani přenosné audio. D-EJ955 je jeden z nejtenčích discmanů na trhu, je silný skoro jako obyčejný obal na CD, pouhých 15 mm. Jeho tělo je vyrobeno kompletně z kovu, konkrétně z aluminia. Bez baterií váží zhruba 156 gramů, takže např. v baťohu jsem ho téměř nezaznamenal. Horní otevírací kryt je elegantně vybroušen a povrch je jemně zdrsněn. Spodní část tvoří masivní, ale lehký kov. Celý přístroj je vyroben s heslem:“V jednoduchosti je krása“. Zde to platí dvojnásob. Celkový dojem z designu je opravdu dobrý. Jedná se o jeden z nejkrásnějších a nejelegantnějších discmanů na trhu. Za tuto krásu ovšem platíme absencí displeje na přístroji. Já osobně jsem ho nepostrádal (stačil mi displej na dálkovém ovládači), ale věřím, že někomu tento fakt může vadit. Tlačítka jsou umístěna  uvnitř, zespodu a po straně přístroje. Vstup pro nabíjení a optický výstup jsou také na straně.

MZ-R909

MZ-R909

Co nás ještě čeká?
Jelikož se jedná o model nejvyšší třídy, není příslušenství zanedbatelné. V krabici jsem po otevření nalezl obal na nošení, redukci pro tužkové baterie, dálkové ovládání, sluchátka, adaptér, dvě nabíjecí baterie a kolébku na dobíjení.
Obal na nošení není kožený a nelze ho upevnit na pásek či oděv. Je to pouze ochranný pytlík pro nošení např. v baťohu. Uvnitř je malá kapsička, do které lze vložit redukci pro tužkové baterie. Dálkový ovladač RM-MC11EL jsem rozebíral již ve dvou recenzích (čtěte zde). Jen okrajově zmíním, že jsou na jeho displeji informace přehledně a čitelně zobrazeny. Pouze na ostrém slunci je čitelnost horší a to z důvodu absence možnosti vypnutí podsvětlení. Tlačítka jsou přehledně a šikovně umístěna. Pouze „Hold“ mi šlo občas ztuha přesunout.
Sluchátka. Stále stejná písnička. Leckdy už je mi trapné psát stále to samé jinými slovy. Zcela stručně - sluchátka jsou opět černé pecky, které se k přístroji nehodí jak vzhledově, tak ani kvalitativně. Jejich projev je nedostačující. Basy se při použití druhého stupně zdůraznění rozpadají. To vše samozřejmě při vyšší hlasitosti.
Redukce pro tužkové baterie je velice vhodným a nutným doplňkem. Pokud se vybije baterie uvnitř v přístroji a není možnost je dobít či připojit přístroj do sítě, stává se jediným zdrojem energie pro přehrávání. Barevně sice k přístroji neladí (je černá), ale v tomto případě bych tento drobný nedostatek výrobci prominul.
Kolébka pro dobíjení je užitečnou a vkusnou součástí dodávky. Přístroj jsem do ní postavil na stolek u postele a musím říci, že se po dobu zápůjčky stal elegantní součástí mého pokoje. Kolébka je vyrobena z černého lehce průhledného plastu. V tomto případě je barva zvolena dobře. Kontrast stříbrné a černé je na místě.
Dodávané placaté baterie jsou dnes již standardem výrobků vyšší třídy Sony. Díky jejich tvaru přístroj nikde nevystupuje, jako je tomu u levnějších modelů. Tam bývají použity klasické články LR6. Místo pro jejich vložení je uvnitř přístroje a dostupné pouze po otevření horního krytu a vyjmutí CD.

MZ-R909

MZ-R909

Tlačítka a funkce…
Jak jsem již napsal na začátku, ovládací prvky jsou umístěny mimo přední kryt. Tlačítka po straně přístroje plní základní ovládací funkce. Někomu, včetně mě, se mohou zdát příliš titěrná. Jen lehce vystupují ven a jejich stisknutí bývá občas problematické. Naopak otevíraní  předního krytu mi přišlo vcelku pohodlné.
Uvnitř, pod čelním panelem, se skrývají dvě méně důležitá tlačítka. Jednak je to přepínaní mezi G-Protection 1 a 2, kdy G-Protection 2  zajišťuje lepší ochranu proti otřesům na úkor kvality reprodukce. K G-Protection už jsem se vyjadřoval v minulých článcích. Proto opět stručně, funguje dobře a s přeskakováním muziky jsem neměl nijak velké problémy. Je jasné, že např. u minidisků, kde je disk chráněn v obalu a nedochází k takovým otřesům, funguje lépe. Když jsem nosil discman přímo v kapse, občas hudba přeskočila i při druhém stupni ochrany. Ovšem ve chvíli, kdy jsem měl discman v baťohu, hudba hrála plynule i při delším běhu. U discmana se musí se zhoršenou G-Protection počítat.
Na spodní části je umístěno pouze jediné tlačítko. Nejedná se o žádné jiné, než o „Hold“. Velice snadno se s ním manipuluje a přesun z jedné pozice do druhé mi nedělal potíže.

Za jednu z nejdůležitějších funkcí bych považoval čtení CD-Text. I když většina originálních kompaktů tímto luxusem nedisponuje, vámi vypálená CD mohou (CD-Text na kompakt vypálíte při tvorbě CD v téměř  jakémkoli vypalovacím programu).  
Majitelé minidisk walkmanů budou jistě nadšeni funkcí „Joint text“. S pomocí zvláštní kabeláže (není součástí dodávky) je možné přenést informace uložené na kompaktu v podobě CD-Text na minidisk. Proces je to snadný a ušetří  spoustu práce s pojmenováváním jednotlivých skladeb.
Za zmínku také stojí, u Sony již klasické, AVLS (Automatic Volume Limiter System). Po jeho aktivaci není možné dosáhnout hlasitosti, ve které by docházelo k poškození sluchu. Tato funkce je ovšem vytvořena pro dodávaná sluchátka (nebo obecně pecky). U klasických polštářkových sluchátek je v tomto případě nepoužitelná, protože v hlučném městském provozu není skoro nic slyšet.
Systém zdůraznění basů „Digital Mega Bass“ má dva stupně. Já jsem na přehrávači poslouchal především rock, proto jsem ho měl po většinu testu zapnutý na druhém stupni. Při klasice doporučuji zdůraznění menší nebo vůbec žádné. Záleží ovšem na konkrétní skladbě. Aktivace (deaktivace) této funkce je dostupná pouze na dálkovém ovladači (DO). Stejně tomu tak je u funkcí „Playmode“ (možnosti přehrávání) a „Display“ (zobrazení informací o skladbě).

MZ-R909

MZ-R909

Přehrávání všeho druhu…
Při testu jsem používal jak originálně nahraná CD, tak CD-R i CD-RW. Nejkvalitněji jsou reprodukovány originální disky. Hudba je prostorová a nástroje velice živé. Basy i výšky bych považoval za velice přesné. Tyto vlastnosti přehrávání vyniknou při používání kvalitních sluchátek.
Pálené disky jsou na tom trošku hůř. Při poslechu CD-R jakoby hudba ustoupila do pozadí. Nástroje jsou mírně zkreslené. Samozřejmě záleží na kvalitě disku. Já jsem pálil na CD-R Sony, která jsou považována ze jedny z nejkvalitnějších. I přes to nebyl můj dojem nejlepší. Dokonce bych řekl, že u některých starších přístrojů Sony byla CD-R přehrávána kvalitněji.
CD-RW jsem měl k dispozici od společnosti Hewlett-Packard. Kvalita projevu byla ještě o něco zkreslenější než u CD-R.
Celkový dojem je veskrze kladný, i když bych čekal u všech druhů disků jednoznačně lepší reprodukci.

Výdrž…
Je skutečně úžasná. Přístroj vydrží v chodu plných 92 hodin…. Tak takto by mohl začínat spíše reklamní slogan Sony. Údaje udávané výrobcem jsou sice pravdivé, ale je zde malý háček…
Samotné dodávané nabíjecí baterie vydrží v přístroji zhruba 18 hodin. Výdrž závisí na mnoha faktorech. Při zapojení externího zdroje v podobě dvou alkalických baterií mi discman vydržel v chodu asi 50 hodin. Výrobce udává o 16 více, ale moje zkušenost je jiná.
Na začátku zmiňovaných 92 hodin je součet předchozích dvou hodnot. Chytré, že?

Dálkové ovládání s textovým displejem

Koupit či nekoupit…
Tak nad touto otázkou jsem si lámal hlavu skutečně dlouho. Shrňme si fakta, která hovoří pro koupi: atraktivní design, velmi slušné příslušenství, užitečné funkce a v určitém směru i výdrž baterií.
Proti koupi se nám zde staví: nepohodlné ovládání na discmanu, nepřesvědčivá kvalita reprodukce a cena. Přístroj stojí 6990,-, což není na discmana zrovna málo, uvážíme-li, že MP3 na něm nepřehrajeme.
Asi to vyřeším šalamounsky. Člověku, který se těší z krásného designu a celkového solidního dojmu, přístroj vřele doporučuji. Avšak někomu, kdo touží po naprosto přesné reprodukci a finančně na tom není nejlépe, bych koupi sice asi přímo nerozmlouval, ovšem měl by ji důkladně zvážit.

CD Walkman do testu zapůjčila firma Elvia Pro, Sony Centrum 
  

  • Nejčtenější

Stíhačky pro Ukrajinu? Možná svatá trojice spolu s Javelin a HIMARS

Ukrajinské vedení hned z kraje konfliktu úpěnlivě žádalo spojence zejména o těžkou techniku, která by umožnila bránit...

KOMENTÁŘ: Obrana kupuje bezpilotního dědečka. Zda umí bojovat, nikdo neví

Po několika týdnech spekulací o tom, jaké bojové drony česká armáda nakoupí, ministerstvo obrany zveřejnilo, že půjde o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Expert: Rusy předběhla ve vesmírném programu už i Čína a Evropa. O NASA nemluvě

Rozstřel Rusové chtějí po roce 2024 ukončit svou účast na Mezinárodní vesmírné stanici. V Rozstřelu se nad důsledky tohoto...

ANALÝZA: Tchaj-wan v ohrožení. Neptejme se zda, ale kdy bude válka

Premium Uprostřed obav o budoucnost míru ve světě, na pozadí války probíhající mezi dvěma největšími armádami Evropy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německý tank Leopard 2. Ušlechtilý potomek rodu Tigerů se stal legendou

Leopard 2 je bezpochyby nejdůležitějším evropským tankem konce studené války. Spolu s americkým Abramsem tvoří dodnes...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Polystyren a stahovací páska. Na výstavě nejlepší techniky umí překvapit

Prohlédněte si fotogalerii z výstavy Audio Video Show Praha 2022, která první červnový pátek a sobotu probíhá v...

Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách....

O2TV přechází na Android, změna čeká statisíce diváků

Všechny „moderní“ set-top-boxy služby O2TV čeká v příštích dvou měsících přechod na operační systém Android TV....

Vyzkoušeli jsme nový set-top-box O2TV, překvapil konfigurací i cenou

Podsvětlený dálkový ovladač s pohybovým čidlem, možnost připojit bluetooth sluchátka a dostatek USB portů. To jsou...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...