Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

RECENZE: Radiomagnetofon Clatronic SRR487 s MP3/CD přehrávačem

Německá firma Clatronic není na našem trhu neznámá. Distribuuje tu pestrou paletu výrobků spotřební elektroniky, V její nabídce se objevil také přenosný radiomagnetofon s MP3/CD přehrávačem. Jak malé "empétrojkové" combo obstálo v našem testu?

Dílek, který dosud chyběl ve spektru testovaných výrobků, konečně zapadl do mozaiky. Naše redakce obdržela na recenzi přenosný radiomagnetofon s MP3/CD přehrávačem. Dítko německé firmy Clatronic International GmbH je klasický jezevčík, ačkolik tento výraz už není příliš aktuální. Dlouhé přehrávače nahradily stále populárnější kompaktní jednotky, kterým pracovně říkám "bobek" - což nemyslím nijak hanlivě! Jejich příjemný oblý design skutečně připomíná ona povětšinou koženková kulatá sedátka k malým konferenčním stolkům.

Představení
S příslušenstvím je to velice jednoduché - jediné, co kromě magnetofonu najdete v krabici, je síťová šňůra. A pardon, ještě stručný manuál v šesti jazycích, německy, anglicky, španělsky, italsky, polsky a rumunsky. Předpokládám, že v prodejním balení nebude chybět i český překlad. Jak bystrý čtenář jistě ráčil vypozorovat, model SRR487 se skládá ze tří jednotek: analogového AM/FM tuneru, kazetového rekordéru a CD přehrávače. Clatronic šel opačnou cestou než výrobci obdobných výrobků, a tak na nás zepředu zírá odklápěcí kryt vertikálně umístěné CD mechaniky, zatímco nahoře trůní magnetofon. Vzadu je ještě umístěn výstup na sluchátka.

Přední přístrojová deska

Po stranách se nacházejí kolečka ovládání hlasitosti a ladění rádia, u levého pak také přepínání funkcí (rádio/CD/kazeta) a u souseda volba pásem (AM, FM, FM Stereo). Funkce tlačítek u kazety jsou nezaměnitelné, Rec je klasicky spojeno s Play, dále je tu převíjení vpřed i vzad, pauza, Eject. Dvířka se na tento povel vyklápějí tak akorát, aby byla možná snadná manipulace s kazetou. Chvilku jsem si zvykal na práci s tlačítky. Místo zamáčknutí je musíte k sobě mírně překlopit.

Horní pohled

Média
Po vložení CD do mechaniky (a samozřejmě po přepnutí do příslušného pracovního režimu) je disk automaticky rozpoznán a spuštěn od prvního tracku. Jedná-li se o disk datový, pak je spuštěna první skladba nejvyššího adresáře. Na jednom médiu dokáže přehrávač rozeznat 200 souborů. Na třímístném numerickém displeji je indikován pouze celkový počet skladeb, nelze se tedy pohybovat mezi celými adresáři. Při velkém počtu souborů je vyhledávání skladeb opakovaným tisknutím tlačítka Skip poměrně dost iritující. Jak CDDA, tak i MP3 lze jednoduše programovat, bohužel nikde není zmíněno, kolik paměťových pozic je k dispozici. Režim přehrávání lze změnit tlačítkem Repeat. Poprvé bude přístroj opakovat pouze aktuální skladbu, podruhé celé CD, po třetím stisknutí se život vrátí do starých kolejí. Funkce tohoto tlačítka je indikována blikající či svítící desetinnou tečkou.

Detail ovládání CD

V dokumentaci se nic nepraví o porporovaných datových tocích, a tak vás mohu pouze seznámit s výsledky svého pozorování. Přístroj hrál na bitrate větší nebo rovno 128kbps prakticky bez závad, nepočítám-li občasné kviknutí, jež padá na vrub ne zrovna nejpřesnější mechaniky. K dispozici jsem měl soubory s konstantním tokem do 256 kbps. S bitrate 64 kbps (mp3PRO, v nekompatibilních přehrávačích 22 kHz) se Clatronic vypořádal velmi svérázně - skladby přehrával dvojnásobnou rychlostí. U VBR by ale problémy nastat neměly, protože se i při proměnlivém toku je vzorkování stále 44,1 kHz. Příjemná je podpora multisession disků a CD-RW, nepodařilo se mi však načíst 8cm MP3 disk. U některých velmi komplikovaných vícestopých médií mechanika občas ukrojila zlomek vteřiny ze začátku a/nebo konce souboru. Ne zcela korektně pracuje pauza, při pozastavení playbacku a opětovném spuštění se objevíte o pár vteřin dál. Přehrávač mě zarmoutil neschopností přehrávat bez mezer kontinuální tracky, a to nejen v MP3 formátu, ale ani na CDDA disku.

Zvuk
Je takový, jaký každý od přístroje v této kategorii čeká. Žádné dunivé basy, nižší frekvence nejsou příliš výrazné, převládá spíše středový sound, který můžeme oživit tlačítkem Surround. To aktivuje dva přídavné "výškáče" na bocích přehrávače a zvuk dostane zcela jiný rozměr. Bohužel v tomto módu chybí basy proti výrazným výškám ještě citelněji. Maximální hlasitost je na obvinění z rušení nočního klidu dostatečná. Celkový hudební výkon je udáván 60 W.

Malé surroundové výškové repráčky

Bonusy
Na závěr jsem si nechal dvě zajímavé vlastnosti. Využití obou je však krapet rozporuplné. Radiomagnetofon je přenosný, jenže abyste si Clatronic SRR487 mohli vzít v létě na louku, musíte jej naládovat osmi (8!) velkými 1,5V monočlánky, což už se přece jen pronese, nehledě na cenu baterií... A pak je tu záležitost, na kterou jsem se moc a moc těšil: nahrávání z MP3 CD na kazetu. Vím, že mi tuto slabost někteří v diskuzích vyčítali, ale do svého starého Pioneeru v autě nedám ani CD, natož empétrojkové. Naneštěstí musím konstatovat, že záznam má velmi špatnou kvalitu, a to se týká jak záznamu z CD, tak i z rádia. Zvuk je distortovaný především v nižších frekvencích.

Zadní část přístroje

Sečteno a zprůměrováno
Zmíněný Clatronic SRR487 je poměrně solidní výrobek. Klasické rádio domů nebo do kanceláře s kazetovým přehrávačem a s přidanou hodnotou v podobě MP3/CD playeru. Smíříme-li se s nešikovným ovládáním pro přehrávání datových CD a oželíme-li nahrávání z nich na kazetu, oproti ostatním podobným výrobkům už nám mnoho výhod nezůstane - vlastně jen samotná podpora onoho nejrozšířenějšího kompresního formátu. Zaplaťpámbů za ni.

Zapůjčila firma HPTronic, provozovatel sítě elektroprodejen Proton.

Témata: MP3
  • Nejčtenější

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 19 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 10 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 10 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jakou výzbroj má země, jejíž historie je protkána bojem o vlastní existenci

v diskusi je 26 příspěvků

12. května 2024

Izraelské obranné síly byly oficiálně ustanoveny 26. května 1948, krátce po vzniku novodobého...

Beneš se Mussoliniho neštítil. Před 100 lety s ním vyjednal mezistátní smlouvu

v diskusi jsou 2 příspěvky

19. května 2024  10:30

V polovině května 1924 jednal československý ministr zahraničí Edvard Beneš v Římě s italským...

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 10 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Jak Muskova firma vyřešila problém prvního čipu v mozku člověka

v diskusi je 5 příspěvků

18. května 2024

Neuralink je jedna z firem Elona Muska, o které se mnoho mluví. V lednu totiž zavedli její...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 14 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...