Panasonic pozval vybrané novináře do Vídně na krátké vyzkoušení nové bezzrcadlovky Lumix GF6. Model uspokojí jak úplné začátečníky, pro které má ve výbavě plně automatický režim, tak i pokročilé fotografy, kterým nabízí manuální i poloautomatická nastavení.
Co je nejdůležitější, přepínání mezi prioritou clony, prioritou času, manuálem a scénickými režimy se děje pomocí otočného voliče, podobně jako u profesionální zrcadlovky. Nehrozí tedy žádné složité vyhledávání v menu, ťukání po dotykovém displeji... . Pokud však chcete měnit například ISO, musíte už do menu (k dispozici je i zkrácená přehledná nabídka) zavítat. Případně si je nutné nastavit jedno ze tří funkčních tlačítek na těle přístroje tak, aby fungovalo jako přepínač citlivosti.
Oproti staršímu příbuznému modelu GX1 však novinka postrádá sáňky pro připojení externího blesku. Na druhou stranu, ten integrovaný umí prsknout i směrem vzhůru, což se hodí pro eliminaci tvrdých stínů.
Papírově tou nejzásadnější novinkou jsou integrované wi-fi a NFC technologie. V praxi to vypadá tak, že si na mobil nebo tablet (Android nebo iOS) stáhnete aplikaci Panasonic Image App, přes kterou lze fotoaparát kompletně ovládat. A to včetně zoomování (podmínkou je motorický zoom), nastavení parametrů a ukládání fotografií do tabletu nebo mobilu. Vše se děje překvapivě svižně a pochopitelně bezdrátově.
Díky NFC stačí mezi tabletem a foťákem jen letmý dotyk a zařízení jsou spárována. Wi-fi kolem sebe vytvoří foťák a druhé zařízení se k ní připojí (vše je pochopitelně chráněno heslem). Limitním faktorem, této jinak dokonalé funkce, je pochopitelně výdrž akumulátorů na obou stranách. Je proto dobře, že wi-fi lze na fotoaparátu rychle aktivovat i deaktivovat stiskem jediného tlačítka. Přenášené snímky lze na displeji tabletu dávkově vybírat k uložení nebo ke smazání.
V terénu se mi osvědčila kombinace dotykového displeje pro vybírání objektu k zaostření a expozici a spouště na těle přístroje. Snímky však lze pořizovat i přímo dotykem na displej (třípalcový - 7,6 cm, 1 040 000 zobrazovacích bodů). Displej je výklopný a otočný o 180°. Lze s ním tedy fotit i od pasu nebo nad hlavou. V kombinaci s dálkovým ovládáním v mobilu pak lze pořizovat doslova špionské fotografie. Snímaná "oběť" netuší, že to, co vypadá jako psaní SMS na mobilu, je ve skutečnosti příprava k focení, i když foťák visí jen tak ledabyle na krku. Displej lze natočit i směrem k fotografovi, pro pohodlnější pořizování vlastního portrétu.
Fotografie ke staženív originálním rozlišení Všechny fotografie byly pořízeny se setovým objektivem s ručním zoomem - clona: 3,5 - 5,6, ohnisko: 14-42 mm |
Aby dnes mohl jakýkoliv kompakt konkurovat fotomobilu, musí být vybaven efektovými filtry ve stylu Instagramu. Nejinak tomu je u nového Lumixu GF6. Během krátkého testování se mi zalíbily tři filtry (black and white, sunshine, toy pop). Velmi dobře použitelné je HDR snímání.
Příjemně mě překvapila svižnost fotoaparátu, který i za zhoršených světelných podmínek (například ve Španělské jezdecké škole) dokázal ostřit velmi rychle. Fotografické výsledky jsou bez problémů přijatelné do použití ISO 1600. U ISO 3200 je již jasně patrná degradace obrazu. Posoudit můžete sami z přiložených fotografií.
Starší typy v akciVýhodné ceny starších typů fotoaparátu Panasonic Lumix najdete na portálu AKcniCeny.cz zde |
Lumix GF6 je příjemný cestovatelský fotoaparát, na kterém oceníte výklopný displej, pohotovost i rozumnou kvalitu výsledných obrázků. Osobně mi trochu chybí možnost nastavit ISO na nižší hodnotu než 160.
Předpokládaná koncová cena se bude pohybovat kolem 14 000 Kč.
Stručná technická specifikace
|