Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Nechte si zajít chuť na OLED televize. Letos jich bude jen pět set

Zdá se, že výroba OLED televizních přijímačů s velkou úhlopříčkou je něco jako výroba kosmické lodě. Alespoň by to vyplývalo z nesplněných slibů výrobců těchto zařízení o zahájení sériové výroby a startu prodeje.

Sandersová a Vettel při představení 55" OLED TV LG | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

OLED televizory s velkou úhlopříčkou nám firmy slibují již řadu let. Konkrétní obrysy tyto sliby dostaly na veletrhu spotřební elektroniky CES, který se konal téměř před rokem. S velkou pompou zde firmy LG a Samsung ukázaly své 55palcové OLED televizory, které se měly letos ve velkém objevit na trhu.

Rok již pomalu uplynul a stále se nic neděje. Nyní výzkumní společnost NPD DisplaySearch zveřejnila informaci, že to sice výrobci letos stihnou, ale v prodeji bude jen několik set kusů velkých OLED televizorů.

Odsouvané plány

O OLED displeji jako nástupci LCD se přitom hovořilo již před mnoha lety. Zdálo se, že technologie, která je na světě díky Kodaku už od roku 1979, se nyní dostává do stadia, kdy se možná z malých zařízení posune k velkým zobrazovačům. Menší OLED displeje se přitom objevily na trhu již na přelomu tisíciletí.

OLED

Technologie OLED (organická dioda emitující světlo) využívá organických uhlíkových sloučenin, které s přísunem elektřiny vysílají světlo. Obrazovky odebírají méně energie proto, že nepotřebují podsvícení.

OLED se proti LCD a plazmě vyznačuje výraznějšími barvami, vyšším kontrastem a rychlejší odezvou, takže lépe snáší rychlé změny obrazu. Přenos obrazu touto technologií může být tisíckrát rychlejší než u LCD, což eliminuje určitou rozmazanost typickou pro obrazy zprostředkované displeji z tekutých krystalů.

Mluvilo se i o rychlém nástupu této technologie. Zatím se však OLED objevují pouze v menších úhlopříčkách na mobilních telefonech a hudebních přehrávačích. První komerčně prodávanou OLED televizi jsme testovali na Technetu.

Sliby o záplavě OLED televizorů jsme již slyšeli několikrát. Například v roce 2009 měly pomalu zahájit celosvětové prodeje takových přístrojů firmy Panasonic, Sony a Samsung.

Nakonec vše dopadlo jinak a některé firmy, jako například loni Toshiba, daly dokonce od OLED ruce pryč úplně. Ani v Japonsku se OLED neujaly, viz tento článek.

Především LG spřádalo velké plány a tvrdilo, že nejpozději v polovině léta rozjede hromadnou výrobu těchto zařízení. Samsung byl v tomto případě zdrženlivější, když se vyjadřoval, že se jeho systém mohl dostat na trh před Vánoci.

Obě firmy přitom nesměle naznačovaly, že když vše půjde bez problémů, tak první zákazníci na svých OLED televizorech uvidí již Letní olympijské hry v Londýně. Ještě v březnu na evropském veletrhu informačních technologií a spotřební elektroniky CeBit z těchto plánů nikdo nehodlal ustoupit. I na prezentaci LG v květnu se hovořilo o dostupnosti nových televizních přijímačů od LG. Dokonce i v Česku se měly objevit již v říjnu. Je však již listopad a stále se nic neděje.

Pět set kusů pro celý svět

Situaci trochu vysvětluje zpráva společnosti NPD DisplaySearch, která sděluje, že výrobci si stále udržují naději, že stihnou dostat své první OLED televize na trh do konce roku. Počítá se však s pouhými 500 kusy, které by mohly být odbaveny před Novým rokem.

"Pokud uvidíme OLED televizory na trhu v roce 2012, budou to zásilky primárně určené pro demonstrační účely v rozvinutých regionech, jako je Severní Amerika a Evropa," uvedl dle PCMagu v prohlášení viceprezident NPD DisplaySearch David Hsieh.

LG a Samsung mají podle NPD před sebou ještě dlouhou cestu, než zajistí, aby byla výroba OLED televizorů komerčně životaschopná. Prý je třeba překonat některé technické problémy, aby mohla být zvýšena výroba velkých OLED panelů. Problém je, že výroba velkých OLED displejů je velmi drahá, a to se odráží na příliš vysoké konečné ceně televizních přijímačů. Ta se nyní odhaduje v přepočtu někde mezi 150–250 tisíci korunami.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....