Neděle 28. února 2021, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. února 2021 Lumír

Nová ochrana filmů ve vysokém rozlišení je prolomena. Filmový průmysl může zuřit

  16:20
Některá filmová studia se snaží zabezpečit své filmy ve vysokém rozlišení na Blu-ray a HD DVD discích takovým způsobem, že je nelze přehrát ani na špičkových počítačích. Tento týden byl problém odstraněn. Firma SlySoft vyvinula způsob, jak ochranu prolomit.

HD DVD a Blu-ray média | foto: Václav Nývlt

Nejnovější verze zabezpečovacího systému AACS je součástí ochrany proti kopírování na Blu-ray a HD DVD discích. Touto ochranou jsou vybaveny nejnovější filmové hity, jako jsou například Transformers.

Ochrana odolávala téměř měsíc a filmový průmysl ji deklaroval jako nepřekonatelnou. Nakonec však opět podlehla mozkům ze společnosti SlySoft, které vyvíjejí program Any DVD určený k přehrávání HD DVD a Blu-ray filmů na počítačích nesplňujících požadavky filmových studií. Takový počítač máte s velkou pravděpodobností doma i vy. Koupíte si originální Blu-ray disk s filmem, strčíte ho do poměrně drahé Blu-ray mechaniky a místo špičkového obrazu na připojené televizi se neobjeví nic. Tak vypadá působení protipirátské ochrany v praxi, pokud nepoužijete program Any DVD.

Vysoké rozlišení chce do světa, ale cosi mu brání...

Přestože nabízejí nové typy médií soupeřící mezi sebou o ovládnutí trhu nevídanou kvalitu obrazu a zvuku a nový rozměr interaktivity v oblasti bonusů, není s nimi rozhodně stejně jednoduchá práce jako s DVD disky. Nyní nemáme na mysli ani tak nutnost pořídit nový přehrávač či počítačovou mechaniku, ale to, že je na médiích ochrana znemožňující jejich přehrávání na mnohých počítačích.

Nemáte-li grafickou kartu s výstupem chráněným HDCP, případně monitor podporující tento typ ochrany digitálního obsahu, nemůžete nové disky přehrávat, i když si poctivě pořídíte za více jak deset tisíc mechaniku a budete mít výkonnou sestavu třeba za padesát tisíc. Ještě před rokem či dvěma bylo HDCP u monitorů a grafických karet neobvyklým jevem a ani nyní nejsou na trhu zařízení s HDCP příliš často k vidění. Obzvláště grafických karet je stále nedostatek.

Někteří uživatelé tak považují nové ochrany za přehnané a na filmová studia nadávají - pořídí si za poměrně vysokou cenu čtecí zařízení, koupí si drahý softwarový přehrávač pro HD disky a ve finále poctivě zaplatí za originálku v obchodě. Po příchodu domů ale zjistí, že jim není dovoleno film přehrávat. Řešením tohoto na první pohled neřešitelného problému je právě zmíněný program Any DVD HD od společnosti SlySoft.

Any DVD HD – vysoké rozlišení pro všechny

Prográmek běžící v pozadí ve Windows umožňuje koupené HD DVD a Blu-raye přehrávat. Odemkne jejich obsah a audiovizuální materiál se pak v systému tváří jako nechráněný. HDCP není proto aktivováno, což ve výsledku znamená, že lze disk bez problému spustit. Jenže uskupení AACS LA, za nímž stojí například Microsoft, Toshiba, Sony či Warner Bros, vyvíjí stále nové verze ochrany a to pro uživatele znamená stálou nejistotu a pro SlySoft nové výzvy.

Takovou ochranou bylo AACS ve verzi MKBv4 (Media Key Block version 4), které jeho tvůrci označovali za neprolomitelné. Spolupracovali při jeho tvorbě i se dvěma společnostmi vyvíjejícími softwarové přehrávače (PowerDVD od Cyberlinku a WinDVD od Intervideo). Právě tyto přehrávače se staly v minulosti slabinou umožňující získání klíčů k rozšifrování obsahu. Ačkoliv AACS LA spolu s tvůrci přehrávačů přijali důležitá opatření, SlySoft MKBv4 opět zdolal a nyní chystá verzi Any DVD HD, která bude schopná všechna tato média rozkódovat a přehrát (už nyní některá z nich zvládne).

"Filmová studia by nám měla být vděčná"

Samotný šéf SlySoftu Giancarlo Bettini celou věc komentoval takto: „Jednomu by bylo skoro líto těch ubohých filmových studií, ale ve výsledku to (prolomení ochran) zachraňuje jejich místa stejně jako naše. Vlastně by nám měli být trochu víc vděční. Prolomení AACS byla výzva, kterou jsme s nadšením přijali, protože pocit vítězství je mnohem lepší, když je protivník skoro stejně silný jako vy. Nicméně si stále kladu otázku, kdy konečně lidé pochopí, že další omezení, tlak a ochrany bránící věcem ve správném fungování nevytvářejí více, ale méně zisků. Přesvědčily nás o tom výsledky Microsoftu v devadesátých letech a dokonce i Apple nedávno vypustil iTunes bez DRM.“

Zatímco hudební průmysl DRM opouští a některé kapely vydávají alba na internetu v MP3, přičemž platba za ně je dobrovolná, filmová studia lpí na složitějších a složitějších ochranách. Zjevně si ale neuvědomují, že teprve prolomení ochran u DVD zajistilo tomuto formátu vítězství nad VHS.

Jen díky možnosti kopírovat filmy si začali DVD přehrávače pořizovat obyčejní lidé s průměrnými příjmy. Na trhu se velice rychle objevily první DVD vypalovačky za přijatelné ceny a rovněž prázdná média, jejichž současná prodejnost v řádu stovek milionů kusů by bez možnosti kopírovat originálky byla jen nedosažitelným snem. Stejné je to i s HD, které se začíná díky kopírování nyní rozmáhat. 

 Co je to Blu-ray a HD DVD

HD DVD a Blu-ray disky se pomalu stávají v západním světě populární. Prodeje jdou celkově do milionů kusů. Na opravdový boom však filmy ve vysokém rozlišení teprve čekají. 

Hlavním přínosem nových typů médií je vysoká kapacita, která na ně umožňuje uložit desítky gigabajtů dat (na HD DVD zatím 30 GB, na Blu-ray 50 GB), a tedy i video ve vysokém rozlišení.

V Česku se už začíná HD pomalu rozšiřovat také s tím, jak se na pultech obchodů objevují první české Blu-ray disky. Nedávno bylo dokonce představeno vůbec první české HD DVD s filmem Horem Pádem.

Kompletní přehled Blu-ray filmů na českém trhu naleznete v tomto článku.


Mnohé uživatele současná situace přiměla zainvestovat do nového domácího kina. Bez HD filmů na internetu by o něčem takovém rozhodně vůbec nepřemýšleli. Celkově vzato tedy z rychlejšího rozmachu HD těží především výrobci elektroniky. Mnohdy jsou však velké společnosti vyrábějící domácí kina, televizory či projektory propojeny s filmovým světem. Například Sony díky rozšiřování HD zaznamenává zvyšující se prodejnost hardwaru.

SlySoft znovu boduje s revolučním systémem odemykání disků

Celý úspěch této softwarové firmy stojí jen na několika málo nadaných počítačových expertech vedených Jamesem Wongem, který informuje majitele Any DVD HD a další zájemce ve fóru (forum.slysoft.com) o nejnovějších úspěších a postupech. V minulosti však došlo k tomu, že z populárního programu SlySoftu mnohé další společnosti vyvíjející aplikace pro kopírování optických médií přejali systém pro získávání klíčů, což se Wongovi nelíbilo. Vytvořil si tak vlastní protipirátskou ochranu.

Vyvinul spolu s dalšími spolupracovníky zcela nový způsob, jak umožnit uživatelům přehrávat a kopírovat nejnovější HD DVD a Blu-ray, aniž by prozradil svůj recept. Sám Wong novinku popisuje na fóru takto: „Any DVD HD se připojí na naše servery, kam budou odeslány informace o ochraně disku. Na serveru poběží aplikace, která z odeslaných informací vytáhne klíč a pošle ho zpět k uživateli během jedné dvou vteřin.“ (redakčně upraveno)

Ve výsledku to znamená, že nejen nekalá konkurence, ale ani tvůrci AACS nebudou schopni z Any DVD HD zjistit, jakým způsobem k prolomení ochrany došlo. Wong si od toho slibuje, že lidem stojícím za AACS ztíží práci a jejich reakce v podobě nové verze ochrany nebude tak rychlá.

 Co je to SlySoft?

Sotwarová společnost sídlící v Karibiku na Malých Antilách v malém ostrovním státě Antigua a Barbuda. Jelikož se na tuto zemi nevztahují žádné americké, ani evropské autorské zákony, může zde bez právních obtíží vyvíjet software pro překonávání kopírovacích ochran.

Mnoho toho o společnosti známo není, protože její zástupci a pracovníci na sebe nechtějí zbytečně upozorňovat. Dalšími aplikacemi, které SlySoft vyvíjí jsou Any DVD pro odstranění ochran DVD,  CloneDVD pro kopírování DVD, CloneDVD mobile pro snadnou konverzi DVD do videosouborů podporovaných přenosnými přehrávači jako iPod, iAudio či Creavive ZEN Vision, CloneCD pro snadné kopírování kompaktních disků, Game Jackal Pro pro možnost hraní chráněných počítačových her z image souborů na pevném disku a Game Jackal Enterprise určený pro majitele počítačových heren.


BD+…další vrstva ochrany pro Blu-ray, problémy s přehráváním po celém světě

Zatímco MKBv4 se pomalu stává minulostí, celý HD svět nyní napjatě očekává, jestli se SlySoftu podaří zneškodnit i nejnovější ochranu Blu-ray disků. Před pár měsíci totiž internetem prolétla zpráva IT odborníka Richarda Dohertyho, který tvrdí, že se BD+ nepodaří obejít či prorazit dříve než za deset let. Neuběhlo však ani půl roku od jeho vyjádření a ani dva měsíce od příchodu prvních BD+ disků na trh a James Wong už opět rozčeřil vody, když prohlásil: „Už jsme přišli na způsob, jak BD+ cracknout a nyní už se soustředíme na dolaďování celé věci. S nadsázkou ještě dodal: “Asi bych si měl pořídit ochranku, protože tahle věc rozhodně každého nepotěší.“

Otazníky kolem BD+ se však netvoří jen v oblasti jeho prolomení. BD+ totiž způsobuje problémy majitelům některých stolních přehrávačů i počítačových mechanik. Celá řada playerů odmítá filmy s touto ochranou přehrávat, v lepším případě jim trvá načítání disku několik minut. Spotřebitelé, kteří si koupili přehrávače za stovky dolarů, proto oprávněně zuří. Nejenže jsou nuceni provádět každou chvíli updaty firmwaru, ale často musejí kontaktovat servisní střediska výrobců těchto přístrojů.

Z přehrávání HD se tak pro mnohé pomalu stává úkol hodný antického hrdiny. Je otázka, zda v tomto případě již nezašel zábavní průmysl příliš daleko. Vždyť takové DVD můžete přinést ke známému a zhlédnout ho, aniž byste museli řešit, jestli má nejnovější přehrávač od Sony či levný výrobek z hypermarketu. Originální nosič přehrajete zkrátka všude. U nejnovějších Blu-ray disků už si tím jisti být nemůžete. A aby toho nebylo málo, řadě výrobců trvá vydání updatu několik dnů až týdnů, což celou věc ještě zhoršuje.

Problémy s BD+ Blu-rayi hlásí také počítačoví uživatelé, kteří museli ještě před pár dny kontaktovat vývojáře svého přehrávače a domáhat se aktualizací. Manuálně pak museli updaty stahovat a instalovat. Něco takového není pro většinu z nich jistě problém, ale najdou se mezi nimi také tisíce těch, kteří nemají rozsáhlé znalosti v oblasti počítačů a nechali si jen postavit výkonné HTPC (Home Theater PC) pro přehrávání HD videa. Nezajímá je nějaké AACS, ani BD+, nechtějí o těchto věcech nic vědět. Jen chtějí po příchodu z práce zhlédnout nejnovější efektní trhák na BD či HD DVD, které koupili v obchodě. Není jim však přáno.

Ale ani ti, již mají všechny aktualizace postahovány, pořídili veškerá zařízení s HDCP ochranou, nemohou jásat. I přes dodržení veškerých striktních pravidel pro přehrávání HD DVD a Blu-ray si filmy nepustí. Některé monitory a grafické karty se totiž novému typu ochrany jeví jako rizikové, ačkoliv mají certifikaci HDCP. Internetová fóra v současnosti plní desítky a stovky dotazů, ve kterých se snaží zmatení spotřebitelé zjistit, proč jim nejdou některé nové tituly spustit. Rozčarování kolem ochran nabývá na intenzitě s tím, jak s klesajícími ceny elektroniky přibývají noví majitelé HD přehrávačů. Řešením by se pro ně mělo stát Any DVD HD, u kterého se podpora BD+ očekává v řádu nejbližších týdnů. Nejpozději by mělo být k dispozici ke stažení koncem tohoto roku, to je ovšem opravdu hraniční termín.

Autor:
  • Nejčtenější

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...

Česko bude raketová velmoc. Ale jen v tom špatném smyslu

Česká armáda se chystá na nákup nové generace protiletadlových raketových systémů. Ale je poněkud nepochopitelné, že si...

Otevřel se padák a sonda dosedla. NASA zveřejnila záběry přistání na Marsu

NASA zveřejnila tříminutový videozáznam čtvrtečního přistání robotické sondy Perseverance na povrchu Marsu. Jde o...

Nadějná data. Stále přibývá dokladů toho, že vakcíny brání šíření viru

Nadějné výsledky z posledních dní naznačují, že minimálně některé vakcíny proti viru SARS-CoV-2 výrazně zpomalují jeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sahá se do rezerv. Kolik volných lůžek zbývá na českých JIPkách?

Údaje z českých nemocnic ukazují, že problém s nedostatkem lůžek intenzivní péče je nejhorší za celou dobu pandemie....

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Zaostří i na ptačí oko. Nový fotoaparát Sony A1 má až udivující parametry

Společnost Sony představila svoji novou vlajkovou loď, plnoformátový fotoaparát A1. Je určen pro velmi náročné...

Se sluchátky od Microsoftu můžete ovládat PowerPoint, zvukem nenadchnou

Microsoft svá první zcela bezdrátová sluchátka pojal úplně jinak než většina konkurence. Slyšíte přes ně všechno dění v...

Tyto tipy na dárky byste od nás nečekali. Letos je ale všechno jinak

Na tomto místě vám většinou doporučujeme konkrétní vychytávky z technického světa. Letošní Vánoce však budou trochu...

Test: Větší televizi nepořídíte. Novinka Samsungu kreslí na zeď laserem

Premium Jako první v Česku jsme vyzkoušeli laserový projektor na ultrakrátkou vzdálenost Samsung Premiere. Má vestavěné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...