Nová ochrana filmů ve vysokém rozlišení je prolomena. Filmový průmysl může zuřit

  16:20aktualizováno  16:20
Některá filmová studia se snaží zabezpečit své filmy ve vysokém rozlišení na Blu-ray a HD DVD discích takovým způsobem, že je nelze přehrát ani na špičkových počítačích. Tento týden byl problém odstraněn. Firma SlySoft vyvinula způsob, jak ochranu prolomit.

HD DVD a Blu-ray média | foto: Václav Nývlt

Nejnovější verze zabezpečovacího systému AACS je součástí ochrany proti kopírování na Blu-ray a HD DVD discích. Touto ochranou jsou vybaveny nejnovější filmové hity, jako jsou například Transformers.

Ochrana odolávala téměř měsíc a filmový průmysl ji deklaroval jako nepřekonatelnou. Nakonec však opět podlehla mozkům ze společnosti SlySoft, které vyvíjejí program Any DVD určený k přehrávání HD DVD a Blu-ray filmů na počítačích nesplňujících požadavky filmových studií. Takový počítač máte s velkou pravděpodobností doma i vy. Koupíte si originální Blu-ray disk s filmem, strčíte ho do poměrně drahé Blu-ray mechaniky a místo špičkového obrazu na připojené televizi se neobjeví nic. Tak vypadá působení protipirátské ochrany v praxi, pokud nepoužijete program Any DVD.

Vysoké rozlišení chce do světa, ale cosi mu brání...

Přestože nabízejí nové typy médií soupeřící mezi sebou o ovládnutí trhu nevídanou kvalitu obrazu a zvuku a nový rozměr interaktivity v oblasti bonusů, není s nimi rozhodně stejně jednoduchá práce jako s DVD disky. Nyní nemáme na mysli ani tak nutnost pořídit nový přehrávač či počítačovou mechaniku, ale to, že je na médiích ochrana znemožňující jejich přehrávání na mnohých počítačích.

Nemáte-li grafickou kartu s výstupem chráněným HDCP, případně monitor podporující tento typ ochrany digitálního obsahu, nemůžete nové disky přehrávat, i když si poctivě pořídíte za více jak deset tisíc mechaniku a budete mít výkonnou sestavu třeba za padesát tisíc. Ještě před rokem či dvěma bylo HDCP u monitorů a grafických karet neobvyklým jevem a ani nyní nejsou na trhu zařízení s HDCP příliš často k vidění. Obzvláště grafických karet je stále nedostatek.

Někteří uživatelé tak považují nové ochrany za přehnané a na filmová studia nadávají - pořídí si za poměrně vysokou cenu čtecí zařízení, koupí si drahý softwarový přehrávač pro HD disky a ve finále poctivě zaplatí za originálku v obchodě. Po příchodu domů ale zjistí, že jim není dovoleno film přehrávat. Řešením tohoto na první pohled neřešitelného problému je právě zmíněný program Any DVD HD od společnosti SlySoft.

Any DVD HD – vysoké rozlišení pro všechny

Prográmek běžící v pozadí ve Windows umožňuje koupené HD DVD a Blu-raye přehrávat. Odemkne jejich obsah a audiovizuální materiál se pak v systému tváří jako nechráněný. HDCP není proto aktivováno, což ve výsledku znamená, že lze disk bez problému spustit. Jenže uskupení AACS LA, za nímž stojí například Microsoft, Toshiba, Sony či Warner Bros, vyvíjí stále nové verze ochrany a to pro uživatele znamená stálou nejistotu a pro SlySoft nové výzvy.

Takovou ochranou bylo AACS ve verzi MKBv4 (Media Key Block version 4), které jeho tvůrci označovali za neprolomitelné. Spolupracovali při jeho tvorbě i se dvěma společnostmi vyvíjejícími softwarové přehrávače (PowerDVD od Cyberlinku a WinDVD od Intervideo). Právě tyto přehrávače se staly v minulosti slabinou umožňující získání klíčů k rozšifrování obsahu. Ačkoliv AACS LA spolu s tvůrci přehrávačů přijali důležitá opatření, SlySoft MKBv4 opět zdolal a nyní chystá verzi Any DVD HD, která bude schopná všechna tato média rozkódovat a přehrát (už nyní některá z nich zvládne).

"Filmová studia by nám měla být vděčná"

Samotný šéf SlySoftu Giancarlo Bettini celou věc komentoval takto: „Jednomu by bylo skoro líto těch ubohých filmových studií, ale ve výsledku to (prolomení ochran) zachraňuje jejich místa stejně jako naše. Vlastně by nám měli být trochu víc vděční. Prolomení AACS byla výzva, kterou jsme s nadšením přijali, protože pocit vítězství je mnohem lepší, když je protivník skoro stejně silný jako vy. Nicméně si stále kladu otázku, kdy konečně lidé pochopí, že další omezení, tlak a ochrany bránící věcem ve správném fungování nevytvářejí více, ale méně zisků. Přesvědčily nás o tom výsledky Microsoftu v devadesátých letech a dokonce i Apple nedávno vypustil iTunes bez DRM.“

Zatímco hudební průmysl DRM opouští a některé kapely vydávají alba na internetu v MP3, přičemž platba za ně je dobrovolná, filmová studia lpí na složitějších a složitějších ochranách. Zjevně si ale neuvědomují, že teprve prolomení ochran u DVD zajistilo tomuto formátu vítězství nad VHS.

Jen díky možnosti kopírovat filmy si začali DVD přehrávače pořizovat obyčejní lidé s průměrnými příjmy. Na trhu se velice rychle objevily první DVD vypalovačky za přijatelné ceny a rovněž prázdná média, jejichž současná prodejnost v řádu stovek milionů kusů by bez možnosti kopírovat originálky byla jen nedosažitelným snem. Stejné je to i s HD, které se začíná díky kopírování nyní rozmáhat. 

 Co je to Blu-ray a HD DVD

HD DVD a Blu-ray disky se pomalu stávají v západním světě populární. Prodeje jdou celkově do milionů kusů. Na opravdový boom však filmy ve vysokém rozlišení teprve čekají. 

Hlavním přínosem nových typů médií je vysoká kapacita, která na ně umožňuje uložit desítky gigabajtů dat (na HD DVD zatím 30 GB, na Blu-ray 50 GB), a tedy i video ve vysokém rozlišení.

V Česku se už začíná HD pomalu rozšiřovat také s tím, jak se na pultech obchodů objevují první české Blu-ray disky. Nedávno bylo dokonce představeno vůbec první české HD DVD s filmem Horem Pádem.

Kompletní přehled Blu-ray filmů na českém trhu naleznete v tomto článku.


Mnohé uživatele současná situace přiměla zainvestovat do nového domácího kina. Bez HD filmů na internetu by o něčem takovém rozhodně vůbec nepřemýšleli. Celkově vzato tedy z rychlejšího rozmachu HD těží především výrobci elektroniky. Mnohdy jsou však velké společnosti vyrábějící domácí kina, televizory či projektory propojeny s filmovým světem. Například Sony díky rozšiřování HD zaznamenává zvyšující se prodejnost hardwaru.

SlySoft znovu boduje s revolučním systémem odemykání disků

Celý úspěch této softwarové firmy stojí jen na několika málo nadaných počítačových expertech vedených Jamesem Wongem, který informuje majitele Any DVD HD a další zájemce ve fóru (forum.slysoft.com) o nejnovějších úspěších a postupech. V minulosti však došlo k tomu, že z populárního programu SlySoftu mnohé další společnosti vyvíjející aplikace pro kopírování optických médií přejali systém pro získávání klíčů, což se Wongovi nelíbilo. Vytvořil si tak vlastní protipirátskou ochranu.

Vyvinul spolu s dalšími spolupracovníky zcela nový způsob, jak umožnit uživatelům přehrávat a kopírovat nejnovější HD DVD a Blu-ray, aniž by prozradil svůj recept. Sám Wong novinku popisuje na fóru takto: „Any DVD HD se připojí na naše servery, kam budou odeslány informace o ochraně disku. Na serveru poběží aplikace, která z odeslaných informací vytáhne klíč a pošle ho zpět k uživateli během jedné dvou vteřin.“ (redakčně upraveno)

Ve výsledku to znamená, že nejen nekalá konkurence, ale ani tvůrci AACS nebudou schopni z Any DVD HD zjistit, jakým způsobem k prolomení ochrany došlo. Wong si od toho slibuje, že lidem stojícím za AACS ztíží práci a jejich reakce v podobě nové verze ochrany nebude tak rychlá.

 Co je to SlySoft?

Sotwarová společnost sídlící v Karibiku na Malých Antilách v malém ostrovním státě Antigua a Barbuda. Jelikož se na tuto zemi nevztahují žádné americké, ani evropské autorské zákony, může zde bez právních obtíží vyvíjet software pro překonávání kopírovacích ochran.

Mnoho toho o společnosti známo není, protože její zástupci a pracovníci na sebe nechtějí zbytečně upozorňovat. Dalšími aplikacemi, které SlySoft vyvíjí jsou Any DVD pro odstranění ochran DVD,  CloneDVD pro kopírování DVD, CloneDVD mobile pro snadnou konverzi DVD do videosouborů podporovaných přenosnými přehrávači jako iPod, iAudio či Creavive ZEN Vision, CloneCD pro snadné kopírování kompaktních disků, Game Jackal Pro pro možnost hraní chráněných počítačových her z image souborů na pevném disku a Game Jackal Enterprise určený pro majitele počítačových heren.


BD+…další vrstva ochrany pro Blu-ray, problémy s přehráváním po celém světě

Zatímco MKBv4 se pomalu stává minulostí, celý HD svět nyní napjatě očekává, jestli se SlySoftu podaří zneškodnit i nejnovější ochranu Blu-ray disků. Před pár měsíci totiž internetem prolétla zpráva IT odborníka Richarda Dohertyho, který tvrdí, že se BD+ nepodaří obejít či prorazit dříve než za deset let. Neuběhlo však ani půl roku od jeho vyjádření a ani dva měsíce od příchodu prvních BD+ disků na trh a James Wong už opět rozčeřil vody, když prohlásil: „Už jsme přišli na způsob, jak BD+ cracknout a nyní už se soustředíme na dolaďování celé věci. S nadsázkou ještě dodal: “Asi bych si měl pořídit ochranku, protože tahle věc rozhodně každého nepotěší.“

Otazníky kolem BD+ se však netvoří jen v oblasti jeho prolomení. BD+ totiž způsobuje problémy majitelům některých stolních přehrávačů i počítačových mechanik. Celá řada playerů odmítá filmy s touto ochranou přehrávat, v lepším případě jim trvá načítání disku několik minut. Spotřebitelé, kteří si koupili přehrávače za stovky dolarů, proto oprávněně zuří. Nejenže jsou nuceni provádět každou chvíli updaty firmwaru, ale často musejí kontaktovat servisní střediska výrobců těchto přístrojů.

Z přehrávání HD se tak pro mnohé pomalu stává úkol hodný antického hrdiny. Je otázka, zda v tomto případě již nezašel zábavní průmysl příliš daleko. Vždyť takové DVD můžete přinést ke známému a zhlédnout ho, aniž byste museli řešit, jestli má nejnovější přehrávač od Sony či levný výrobek z hypermarketu. Originální nosič přehrajete zkrátka všude. U nejnovějších Blu-ray disků už si tím jisti být nemůžete. A aby toho nebylo málo, řadě výrobců trvá vydání updatu několik dnů až týdnů, což celou věc ještě zhoršuje.

Problémy s BD+ Blu-rayi hlásí také počítačoví uživatelé, kteří museli ještě před pár dny kontaktovat vývojáře svého přehrávače a domáhat se aktualizací. Manuálně pak museli updaty stahovat a instalovat. Něco takového není pro většinu z nich jistě problém, ale najdou se mezi nimi také tisíce těch, kteří nemají rozsáhlé znalosti v oblasti počítačů a nechali si jen postavit výkonné HTPC (Home Theater PC) pro přehrávání HD videa. Nezajímá je nějaké AACS, ani BD+, nechtějí o těchto věcech nic vědět. Jen chtějí po příchodu z práce zhlédnout nejnovější efektní trhák na BD či HD DVD, které koupili v obchodě. Není jim však přáno.

Ale ani ti, již mají všechny aktualizace postahovány, pořídili veškerá zařízení s HDCP ochranou, nemohou jásat. I přes dodržení veškerých striktních pravidel pro přehrávání HD DVD a Blu-ray si filmy nepustí. Některé monitory a grafické karty se totiž novému typu ochrany jeví jako rizikové, ačkoliv mají certifikaci HDCP. Internetová fóra v současnosti plní desítky a stovky dotazů, ve kterých se snaží zmatení spotřebitelé zjistit, proč jim nejdou některé nové tituly spustit. Rozčarování kolem ochran nabývá na intenzitě s tím, jak s klesajícími ceny elektroniky přibývají noví majitelé HD přehrávačů. Řešením by se pro ně mělo stát Any DVD HD, u kterého se podpora BD+ očekává v řádu nejbližších týdnů. Nejpozději by mělo být k dispozici ke stažení koncem tohoto roku, to je ovšem opravdu hraniční termín.

Autor:

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Co zabilo turisty v Tatrách? Výboj, který urazí miliony metrů za sekundu

Ilustrační snímek

Pět lidí zemřelo a tři desítky jsou zraněny. To vše dokázal způsobit „jen obyčejný“ blesk. Změny, které jsou potřeba...

Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

„Opravdu všichni přežili?“ Pilot bez motorů zázračně přistál v kukuřici

Let SV R178 společnosti Ural Airlines po úspěšném nouzovém přistání v...

„Zázrak nad Ramenskoje“, tak ruský tisk překřtil leteckou nehodu z 15 srpna 2019, která se odehrála nedaleko Moskvy....

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Další z rubriky

Z telefonu udělá tablet. Velká přenosná obrazovka nadchne i hráče

ZenScreen

Má hmotnost 770 gramů a na akumulátor vydrží čtyři hodiny. S notebookem funguje jako druhý monitor, po připojení...

Sony představilo parádní sluchátka: do uší, bez drátů, s odhlučněním

Sony WF-1000XM3

Řada 1000X se Sony náramně povedla. Kombinace skvělého zvuku a překvapivě účinného potlačení okolního hluku nás v...

Mizející konektory mění trh sluchátek, vyzkoušeli jsme odpověď Samsungu

AKG N700NC

Příjemný vzhled, bezdrátový přenos zvuku, potlačení okolního hluku a možnost ovládat hlasové asistentky. To je recept...

Najdete na iDNES.cz