MP3 přehrávače proti mobilům. Poradíme, jak si vybrat

Zatímco téměř každý mobil umí přehrávat MP3 soubory, žádný MP3 přehrávač nedokáže telefonovat. Z toho se zdá jasné, že je lepší koupit si jen telefon. Přesto existuje dost důvodů k tomu, aby si člověk pořídil samostatný přehrávač.

MP3 přehrávač, nebo hudební mobil

Volba zcela závisí na způsobu používání a nárocích budoucího majitele. Asi těžko si domů pořídíte špičkový drahý gramofon, abyste na něm poslouchali nejnovější album Maxim Turbulenc. Jednak takové hudební výrobky na LP deskách nevycházejí a z kvalitativního hlediska pro to ani neexistuje žádný objektivní důvod. Tísní-li se však ve vašich regálech vinyly s art rockem, jazzem či blues, pravděpodobně o takovém gramofonu minimálně sníte.

Stejné je to s hudbou na cestách, tedy hudbou komprimovanou, zjednodušeně - hudbou v MP3. I zde existují cenové a kvalitativní kategorie. Pro někoho může být nepřijatelné utratit za přehrávač osm tisíc korun, stejně jako fanoušek Pink Floyd asi těžko skousne sluchátka za dvacet korun z tržnice. Dva extrémy, mezi kterými je dostatek místa pro každého. Výběr je široký.

Rozhoduje i výdrž baterií 

Některé špičkové hudební přehrávače zvládnou mnohem víc než pouhé přehrávání hudby, ale to, co většina mobilů, ani náhodou. Žádný současný přístroj není tak univerzální jako telefon. Vedle primárních funkcí, telefonování a esemeskování, umí přehrávat hudbu a video, obojí nahrávat, má tu lepší, tu horší fotoaparát a třeba dokáže i navigovat. A když vezmeme v potaz smartphony a komunikátory, budete mít v kapse i malý počítač. Je to malý zázrak, vždyť žádná lednice neumí grilovat a žádná televize nic nevyfotografuje.

Univerzálnost mobilu přináší i nevýhody. Čím víc funkcí na mobilu používáte, tím dříve vás indikátor na displeji pošle k nabíječce. A přehrávání hudby je jeden z největších žroutů energie. Málokterý mobil dokáže přehrávat hudbu déle než deset dvanáct hodin, většinou je to mnohem méně. V tomto směru jsou hudební přehrávače (speciálně ty nejjednodušší) výrazně výkonnější.

U levných mobilů proto počítejte s tím, že déle než pár hodin vám hrát nebudou. Pokud si do toho ještě tu a tam zavoláte, pořiďte si do práce pro jistotu ještě jednu nabíječku – to platí i pro dražší přístroje. U MP3 přehrávačů tento problém mít nebudete, i ty horší vydrží nejméně 9 hodin nepřetržitého provozu na jedno nabití.

Další problém nastává při nahrávání hudby do mobilu. Bohužel jen omezená část přístrojů disponuje univerzálním konektorem USB, a navíc ne každý z nich lze přímo připojit k počítači bez speciálního softwaru. Samozřejmě hudbu je možné nahrávat přímo na paměťovou kartu, ale jen málokterá čtečka karet si bez redukce poradí s miniaturními paměťovými kartami, které se v mobilech používají.

U přehrávačů až na výjimky (iPod) žádný speciální software nepotřebujete. Stačí  přístroj naplnit hudbou přes USB z počítače. Většina mobilů i přehrávačů si již sama vytvoří hudební knihovnu řazenou dle jména interpreta, názvu alba, žánru nebo třeba hodnocení uživatele. Některé přístroje zobrazují pouze stromovou strukturu adresářů podobně jako Průzkumník ve Windows a některé umějí oboje (iriver, Samsung, Sony, Cowon, chytré telefony s operačním systémem).

  • Pouštíte si hudbu na mobilu, nebo máte MP3 přehrávač? Podělte se s námi o názor v diskusi pod článkem.

 
Přehrávače se snáze obsluhují, mobily více umějí

Při výběru konkrétního zařízení se zajímejte zejména o výdrž akumulátoru, kapacitu paměti, kvalitu a typ zvukového výstupu a samozřejmě i o komfort ovládání. Je-li vám hudba především kulisou a budete-li ji poslouchat každý den jen krátce třeba v tramvaji, stačí vám jakýkoliv mobil, který přehraje MP3. Což již dokáže opravdu téměř jakýkoliv mobil.

Nemusíte ani příliš sledovat, jaké hudební formáty mobil nebo přehrávač umí. MP3 zvládnou všechny a naprostá většina hudby, která se k vám dostane, bude právě v tomto formátu. Patří k nejrozšířenějším a kromě něj naprostá většina přístrojů zvládne i hudbu ve formátu WMA. Méně se vyskytuje AAC (formát používaný firmou Apple a jeho iPody).

Lepší mobily rovněž umožňují například nákup hudby on-line. Stačí přes mobilní internet navštívit příslušné stránky operátora (či jiného poskytovatele) a písničku či album si zakoupit. Tato služba by již sama o sobě mohla být pádným argumentem pro pořízení hudebního mobilu.

Bohužel, nabídka operátorů je mizerná a omezuje se většinou jen na rychlokvašené rádio hity. Ceny také nejsou nejnižší. Obecně se však předpokládá, že právě tento způsob prodeje hudby (ať už přes GSM, internet nebo bezdrátový internet) do budoucna opanuje hudební průmysl.

Mobil většina lidí nosí stále u sebe. Kdykoliv dostanete chuť si něco poslechnout, mobil v kapse nahmatáte, zatímco MP3 přehrávač leží zapomenutý doma. Ještě však záleží na tom, zda s sebou také vždy nosíte sluchátka nebo alespoň drátové handsfree. Pokud ne, můžete využít integrovaný reproduktor, který má téměř každý mobil, ale pouze minimum MP3 přehrávačů. Asi největší výhodou hudebních mobilů bude pro mnohé cena. Ty nejlevnější stojí běžně pod tři tisíce.

Za tři a čtyři tisíce korun již pořídíte velmi slušný walkman. Většinou vás však bude omezovat absence výstupu na běžná sluchátka. Ty nejlepší a po technické stránce nejvybavenější telefony i s 3,5 mm zdířkou pro běžná sluchátka stojí do patnácti tisíc.

Výhodou přehrávačů zase je, mimo jiné, snadná obsluha. Ty nejjednodušší –  nikoliv nutně nejlevnější (viz náš výběr) – přehrávače zvládne ovládat opravdu každý. Minimum funkcí, podobnost ovládání s dříve běžným kazeťákem nebo třeba gramofonem je zřejmá. Nehrozí kolize v podobě omylem zapnutého mobilního internetu a následně obřího účtu za přenos dat.
 
Po jakém přístroji sáhnout

I nejlevnější mobily (např. Vodafone 527) mají zpravidla slot na výměnné paměťové karty (typ M2, microSD apod.). I s dokoupením příslušné karty se vejdete do dvou tisíc korun. Dejte si však pozor. U základních modelů bývají podporovány pouze karty s maximální kapacitou 2 GB. Pouze ty nejdražší si poradí i s 8 GB paměťovkami.

Pokud už mobil máte a chcete si ještě koupit levný MP3 přehrávač, sáhněte po Cowonu, Creativu, Sony, Samsungu, Emgetonu nebo iriveru. Podle kapacity (max. 2 GB) nemusíte utratit více než 1 100 korun. Patříte-li k náročnějším posluchačům, sáhněte raději po specializovaných mobilech – walkmanech (Sony Ericsson, některé Nokie a Samsungy). Tyto přístroje mají samostatná ovládací tlačítka pro MP3 a komfort obsluhy se tak blíží samostatnému MP3 přehrávači. Nejdále je v oboru Sony Ericsson, jehož mobily z řady walkman mají totožné uživatelské rozhraní jako samostatně prodávané MP3 přehrávače. Stejnou službu a ve stejné cenové kategorii do čtyř tisíc korun, ale s větší kapacitou paměti (až 16 GB) a výdrží akumulátoru (běžně 15 hodin, maximálně až 35 hodin), vám odvedou MP3 přehrávače od výše zmíněných značek. 


Funkce, které využijete

.
Kromě hudby umí naprostá většina MP3 přístrojů přehrávat filmy a zobrazovat fotografie. Bohužel ve většině případů není kvalita nejlepší. Displej má některou z následujících vlastností, případně kombinuje několik z nich: je příliš malý, má nízké rozlišení a někdy i mizerné podání barev.

Samotný výkon přehrávače nestačí na plynulý videoplayback ani omylem. A to navíc musíte film a někdy i fotky před použitím v přehrávači takzvaně zkonvertovat. Většinou pomocí přiloženého programu převést do formátu a zejména obrazového rozlišení, které přístroj zvládá, a pak jej teprve do něj zkopírovat a spustit.

U takovýchto zařízení je primární funkcí reprodukce hudby a ostatní funkce jsou pouze marketingovým trikem, chcete-li, milým doplňkem. Mrzet vás to nemusí, protože při nízkých cenách ani nelze tvrdit, že byste za tyto pouze částečně využitelné funkce (například na krátká videa z YouTube, fotky domácích mazlíčků a podobně) draze platili. Do této kategorie spadají přehrávače typu Creative Mozaic nebo Samsung YP-T3.

Kino do kapsy

Na druhé straně existují skutečná kapesní kina, na kterých bez problémů přehrajete i velkofilmy bez toho, abyste měli pocit, že je sledujete ve značném stupni opilosti. Ty nejlepší (jako například Cowon O2) dokonce dokážou zobrazovat i české (či jiné) titulky. Filmy není před spuštěním nutné nikterak upravovat ani konvertovat. Existuje celá řada videoformátů (DivX, Xvid, H.264, apod.), ve kterých si lze filmy opatřit. Ani v České republice to naštěstí není problém.

Zajímavou funkcí, zejména pro fotografy na cestách, je takzvaný USB Host. Na těle přehrávače je USB port, přes nějž lze připojit jakékoliv jiné USB zařízení (foťák, čtečku paměťových karet) a data z něj stáhnout do paměti přístroje (Cowon O2). Tuto funkci může částečně nahradit slot na paměťové karty (Creative X-Fi, Emgeton M7, iriver Spinn, atd.). Ne vždy je však možné kopírovat data oběma směry (z vložené karty i na ni). Před zakoupením doporučujeme vyzkoušet.

Díky jedinečné podpoře fanoušků i samotné firmy Apple patří, co do počtu funkcí, mezi bezkonkurenční vítěze iPod Touch a iPhone. Vybírat můžete z desítek více či méně využitelných aplikací, hříček a her. Jen namátkou jmenujme simulátor kytary a piana, krokoměr, měřič spálených kalorií, poznámkový blok, vědecký kalkulátor, převodník měn a další a další. Oba přístroje mají také integrované wi-fi a prohlížeč pro brouzdání internetem.

iPod Touch i iPhone zároveň patří do kategorie přístrojů, které umějí obstojně přehrávat fotografie a filmy. Sem spadají i přehrávač iriver Spinn, Emgeton M7, Creative X-Fi atd. Pohyblivé snímky je sice nutné před spuštěním většinou upravit, ale playback je plynulý a vzhledem k velikosti displeje i zřetelně viditelný. Výrobky od Applu jsou navíc propojeny s e-shopem iTunes, který nabízí ke koupi celou řadu seriálů i filmů pro přehrávač přímo připravených.

Na internetu lze také zdarma stahovat stovky video podcastů (například staré americké filmy, videa z YouTube, zprávy CNN apod.), které rovněž většinou netřeba konvertovat.
 
Co umí nejdražší mobily?

Nejluxusnější hudební mobily disponují velkou vnitřní pamětí a v ideálním případě zároveň podporují paměťové karty. Samotný přehrávač nabízí široké možnosti vyhledávání skladeb a umožňuje tvoření hned několika seznamů skladeb. Samozřejmostí je zobrazení obrázku alba.

Bohatě vybavený přehrávač najdeme už u přístrojů střední třídy za zhruba 5 000 korun. Dražší přístroje přidávají velkou paměť, ale v principu se připlácí spíš za komplexní multimediální výbavu než za další funkce samotného hudebního přehrávače. Mezi tyto funkce patří videopřehrávač, kvalitní fotoaparát nebo videokamera. Nejdražší přístroje s cenovkou nad 10 000 korun patří v drtivé většině mezi takzvané smartphony a představují tak kapesní podobu osobních počítačů.  


iPod/iPhone mánie? A co já s ní?

.
Zcela mimo kategorie MP3 a hudebních mobilů stojí bok po boku iPhone a iPod. Skalní příznivci na ně nedají dopustit, kritici jim zase spoustu věcí vyčítají.

Stačí se podívat na vzhled menu a způsob ovládání u konkurence a hned budete mít jasno, kde se opisovalo. To, čím iPod a iPhone opanovaly trh, však není kvalita zvuku (je horší než u konkurence), ani cena (je vyšší než u srovnatelných výrobků), ale především image a design.

Počítá se s ochotou zákazníků pořizovat si další doplňky (pouzdra, nabíječky) a platit za každé další vylepšení, které přitom je u konkurence zdarma (Apple nový firmware zpoplatnil).  

Ani iPhone nebo iPod nelze jednoduše použít jako zálohu pro hudbu, protože obslužný program iTunes zobrazuje stejně data v přehrávači a v počítači. Pokud je někde umažete, smázne je i na druhém místě. Používání iTunes je přitom oficiálně povinné (tj. lze jej obejít).
Naopak výhodou je obrovské množství alternativních programů (zejména pro iPod  Touch a iPhone) a doplňků (dokovací kolébky, reproduktory apod.).


MP3 pro babičku i pro synáčka

.
Obrovská paměť, jednoduchá obsluha, hezký design a stále klesající cena. Výběr MP3 přehrávačů je velký, čtěte, jak si z nich vybrat.

Pro děti předškolního a raně školního věku je ideální jednoduchý MP3 přehrávač (například iriver T7, Creative Mozaic). Prvně jmenovaný zvládne pouze přehrávat hudbu, Creative má barevný displej pro sledování videí a obrázků. Kvalita zobrazovače není pochopitelně nijak závratná, ale svůj účel splní. Mozaic navíc poslouží i jako diktafon třeba pro záznam školních hodin nebo rozhovorů s kamarády. V každém případě doporučuji zakoupit alespoň 2GB verzi, kam se vejde až 32 hodin hudby. Nahrávek z diktafonu pak ještě více.

Je také dobré vědět, že cena přístroje nestoupá násobně dle kapacity, ale pouze mírně. Rozdíl mezi dvou- a čtyřgigabytovým přehrávačem může být jen několik stokorun a cena obou se bude pohybovat kolem tří tisíc korun. Pokud chcete mít doma hudebního fandu, pořiďte mu alespoň 4GB přehrávač. Okamžitá možnost výběru hudby je důležitá.

Jednoduchost obsluhy i plnění zmíněných přístrojů hudbou předurčuje tyto dva přehrávače i pro použití mezi seniory. Chcete-li udělat radost třeba babičce, kupte jí Creative Mozaic. Tlačítka jsou jasně označena a dobře se mačkají. Za přijatelný peníz seženete i 16GB model, který můžete hudbou přednaplnit na několik měsíců dopředu. Přeci jen nelze předpokládat, že by si starší lidé sami vyráběli empétrojky na počítači.

Obecně se při volbě kapacity řiďte způsobem využití přehrávače. Máte-li svá oblíbená alba rádi neustále při sobě, vyplatí se větší paměť. Stejně tak, stahujete-li pravidelně hudbu z internetu a každý den máte chuť na něco jiného, místo se vám rychle zaplní. Naopak pokud nosíte přehrávač s sebou jen pro jistotu, abyste se ve frontě na úřadě nenudili, stačí 2, maximálně 4GB.

Když si budete chtít připlatit

Do dámské kabelky, ale i kufříku byznysmena se výborně hodí Samsung YP-S3. Je oblý, dotykový a všemožně bliká, nikoliv však pouťově. Elegantní černá nebo rozverná růžová, stačí si vybrat z několika barevných provedení.

Emgeton M7 Cult Plus je ideální společník pro dorůstajícího teenagera. Má dotykový displej, který je dostatečně kvalitní i velký pro prohlížení fotek a filmů. Navíc nabízí i funkce, jako je kalkulátor, krokoměr a úhloměr. Zvukově uspokojí i náročnějšího posluchače.

Filmový a hudební fajnšmekr ocení přehrávač typu Cowon O2. Ten si poradí i s hudebními formáty, které jsou rozšířeny především mezi úzkou skupinou fandů upřednostňujících nejkvalitnější zvuk. Dokáže také přehrávat filmy (DivX, Xvid, H.264, apod.) ve vysokém rozlišení (až 720p), a to včetně českých titulků, které lze zdarma stáhnout z internetu. Za tímto účelem má brilantní a velký displej, na kterém nezaniknou ani epické filmy typu Pán Prstenů.

Chcete-li se i na cestách dívat na televizi, může vás zajímat Sencor SPV 8351T. Zatímco norma pro skutečně mobilní televizi se v Evropě zatím neujala, zkoušejí výrobci v mobilech, ale hlavně v přehrávačích klasické DVB-T. Tedy normu, která během několika let ovládne televizní vysílání v Česku definitivně. Má však jednu nevýhodu. V pohybu (při chůzi, v autě) ji nelze pořádně sledovat, protože ji prostě nenaladíte. Ale na chatě, ve stanu nebo třeba ve frontě mít problém nebudete.

Zkuste i obslužné programy

U většiny výše zmíněných značek dostanete k přístroji i komfortní obslužný program, který můžete, ale nemusíte využít. Pokud však už nemáte svůj oblíbený softwarový přehrávač na počítači nainstalovaný, vyplatí se jej zkusit. Zabezpečí bezproblémovou komunikaci počítače s přehrávačem. Přenos hudby oběma směry i například přidání obrázku přebalu alba. Obstará také takzvané nagrabování písniček ze zakoupeného audio CD do MP3 nebo jiného vybraného formátu.

U Creativu je například i speciální funkce pro automatické stahování takzvaných podcastů (vybrané audio, ale i videopořady rozhlasových a televizních stanic, časopisů, novin apod.). Samsung zase nabízí příjem krátkých textových zpráv (RSS) z vybraných serverů a jejich zobrazení přímo v přehrávači. Program JetAudio, který ke svým přístrojům přibaluje Cowon, lze i zdarma stáhnout z internetu (cowon.com) a výborně se hodí na přehledné spravování a přehrávání celé domácí hudební i filmové knihovny, ať už používáte MP3 přístroj jakékoliv značky. Právě i obslužným programem se liší kvalitní přehrávače od těch neznačkových.


  12 nejlepších MP3 přehrávačů
 iriver T7 Iriver T7

Jednoduchý, miniaturní a levný přehrávač pouze na hudbu. Nepotřebuje žádné kabely, protože přímo na těle má vysouvací USB konektor. Displej je pouze černobílý. Nechybí rádio. Přehraje hudbu i ve formátu OGG Vorbis. Vydrží až 11 hodin. Cena: 1 094 Kč za 2 GB.

 Creative Mozaic Creative Mozaic

Cenově a funkčně jeden z nejzajímavějších přehrávačů na trhu. Poslouží jako spolehlivý MP3 přehrávač i diktafon. Dostanete jej v několika barevných provedeních včetně růžové a černé. Naladit si můžete rádio, přehrát film nebo fotografie. Mozaic má také vestavěný reproduktor pro hlasitý poslech. Na jedno nabití vydrží až 32 hodin. Cena: 2 249 Kč za 8 GB.

 Samsung YP-S3

Samsung YP-S3

Jednoduchý MP3 přehrávač lze koupit v mnoha barevných provedeních. Vyniká dotykovým jednoduchým ovládáním a velmi elegantním oblým vzhledem. Z technických parametrů nutno vyzdvihnout především zvuk a funkci pro čtení aktuálních zpráv (RSS). Výdrž akumulátoru čítá 25 hodin. Cena: 2 190 Kč za 4 GB.

 iriver Spinn

Iriver Spinn

Velmi svérázný přehrávač s netradičním, ale pohodlným ovládáním kombinujícím dotykový displej (širokoúhlý AMOLED s vynikajícím podáním barev, úhlopříčkou 3,3 palce) a otočný váleček. Nechybí funkce Bluetooth pro připojení bezdrátových sluchátek, FM tuner, diktafon, přehrávání filmů, fotek i flashových her a podpora všech hudebních formátů. Výdrž 24 hodin. Cena: zatím nebyla pro ČR stanovena. Prodej v říjnu.

 IFA 2008 - PMP Cowon O2

Cowon O2

Technologicky nejnašlapanější přístroj roku. Umí snad všechno, co lze od kapesního baviče chtít. Přehrává fotografie i filmy ve vysokém rozlišení včetně českých titulků (displej: 4,3 palce, 480 x 272 pixelů), zvládá všechny hudební formáty včetně těch zvukově nejdokonalejších (např. FLAC), přes USB Host k němu můžete připojit například fotoaparát a snímky si zazálohovat. Dostupný bude v provedení 4 až 32 GB. Paměť lze rozšířit i vložením SD nebo SDHC karty. Video vydrží hrát až 9 hodin, audio 18 hodin. Cena: zatím nebyla pro ČR stanovena. Prodej začne v říjnu.

 Emgeton M7 Cult Plus

Emgeton M7 Cult plus

Ovládá se přes dotykový displej s úhlopříčkou 2,4 palce a rozlišením 320 x 240 pixelů. V základním balení k němu dostanete velmi dobře hrající sluchátka E3C. Přehrává i zvukově nekompromisní formát FLAC. Je vybaven reproduktorem, FM tunerem, diktafonem i slotem na miniSD karty. Zvládne filmy i fotky. Funguje i jako krokoměr a úhloměr. Vydrží hrát 25 hodin. Cena: 3 690 Kč za 16 GB.

 iPod nano barevna skala IPod nano třetí generace

Oblíbený přehrávač, který je v současné době nahrazován novou ještě menší verzí. Lze jej tedy sehnat se slevou. Vyniká jednoduchým ovládáním pomocí dotykového kolečka. Ke spolupráci s počítačem vyžaduje program iTunes. Nepřehraje hudbu ve formátu WMA. Zvládá chráněné AAC soubory z obchodu iTunes, který však není dostupný v ČR. Umí i filmy, fotografie (displej: 320 x 240 pixelů, 2 palce) a podcasty. Výdrž 24 hodin. Cena: 3 990 Kč za 8 GB.

 Creative ZEN X-FI

Creative ZEN X-Fi

Přehrávač nové generace s vynikajícím zvukem. Umí se připojit na internet a přímo ze speciálního webu přehrávat vybranou hudbu. V rámci domácí wi-fi sítě taktéž umí streamovat, a dokonce i bezdrátově stahovat data z počítače. Je vybaven slotem na SD a SDHC karty. Vydrží hrát až 25 hodin. Má rádio i diktafon, zvládá filmy, fotografie i podcasty. Cena: 2 869 Kč za 8 GB (wi-fi má pouze 16 a 32 GB verze - 32 GB se na trh teprve chystá).

 Sencor SPV-8351T

Sencor SPV 8351T

MP3 přehrávač vybavený DVB-T tunerem pro příjem digitální televize. Na 3,5 palcovém displeji můžete sledovat filmy z paměti přehrávače, ale i pořady všech českých televizí. Přehrávač má navíc slot na paměťovou SD kartu. Vydrží hrát až 35 hodin, televizi pak dokáže přijímat až 3,5 hodiny. Nechybí mu rádio ani vestavěný reproduktor pro hlasitý odposlech. Cena: 3 749 Kč za 2 GB včetně DVB-T tuneru.

 IFA 2008 - MP3 přehrávač Sony řada S

Sony NWZ S730F

Vynikající přehrávač se špičkovým displejem, výborným zvukem a se zabudovanou funkcí pro potlačování hluku okolí. Speciální systém snímá zvuky okolí a eliminuje je do té míry, že i v metru či letadle můžete poslouchat ty nejtišší pasáže vážné hudby nebo mluveného slova. Přehrává filmy i fotografie. Bytelnost a elegantnost přístroje podtrhuje hliníkové tělo v mnoha barevných provedeních. Cena: na český trh se chystá v říjnu (lze ověřit u Sony nebo ConPro).

 iPod Touch

iPod Touch první nebo druhé generace

Jedinečný přehrávač, který určil směr vývoje v oblasti MP3. Velký dotykový displej (3,5 palců, 480 x 320 pixelů) nabízí praktický a zejména efektní způsob listování v hudební knihovně. Připojíte se s ním i na internet. Množství dodatečně stáhnutelných funkcí a her (za poplatek i zdarma) z něj dělá skutečně zábavného společníka. Cena: 7 990 Kč za 16 GB verzi.

 Samsung YP-S3

Microsoft Zune druhé generace

Jeden z mála HDD jukexů na trhu. Nabízí 80 až 160 GB harddisk, velký displej (3,2 palců) na přehrávání filmů, fotografií i video podcastů. Díky zabudovanému wi-fi adaptéru lze bezdrátově stahovat data z počítače a případně je stejným způsobem sdílet i s jiným Zune přehrávačem. Vyžaduje speciální obslužný program, který vás však v rámci sociální sítě propojí s ostatními uživateli. Výdrž až 30 hodin. Cena: 8 333 Kč za 80 GB verzi.

Pokračování článku naleznete na Mobil.cz 

Přehled nejlevnějších i nejlepších hudebních mobilů naleznete na serveru Mobil.cz zde.

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 28 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Hlavně zaujmout. Do Sněmovny dorazili před 100 lety komunisti z Podkarpatské Rusi

v diskusi je 22 příspěvků

7. dubna 2024

Na začátku dubna 1924 se poprvé do Prahy na schůze Národního shromáždění dostavili premiérově nově...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Technika nestíhá potřeby lidstva. Nutné jsou kvantové počítače, vysvětluje fyzik

v diskusi je 9 příspěvků

7. dubna 2024

Premium Fyzik Martin Friák se zabývá vývojem nových materiálů. Na pomoc si bere nejmodernější...

OBRAZEM: Spitfire první světové války z Shuttleworth Collection stále létá

v diskusi je 1 příspěvek

14. dubna 2024

Mezi nejcennější poklady slavné sbírky historických letadel Shuttleworth Collection patří...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 28 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Nejen Burian se pletl. Jeho sauropodní „potápěč“ by se utopil

v diskusi je 22 příspěvků

13. dubna 2024

Burianův obraz dokončený v neklidné době druhé světové války je dnes již naprostou klasikou, která...

Zachraňte Chandru! Vědci volají po záchraně důležité vesmírné observatoře

v diskusi jsou 2 příspěvky

12. dubna 2024  13:30

Vesmírná sonda Chandra způsobila zásadní posun v chápání vesmíru. Díky svému unikátnímu poslání...

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...